Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Asociatie constituita conform OG 26/2000

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
GLV

GLV

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.02.2008
O intrebare de novice lovit de birocratie:

Este o Asociatie constituita dupa OG 26/2000 conforma Codului Civil?

Dupa eventuale raspunsuri o sa va povestesc si pataia mea.

Edited by GLV, 26 February 2015 - 20:00.


#2
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
De ce n-ar fi?

#3
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Actele juridice de constituire a asociatiilor si fundatiilor, incheiate in conditiile OG 26/2000, sunt guvernate de legea civila...

... detaliaza ce vrei...

#4
GLV

GLV

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.02.2008
Impreuna cu satenii dintr-un satuc am infiintat o Asociatie de crescatori de animale conform( citez din actul constitutiv),,OG  26/2000 cu privire la asociatii si fundatii, cu modificarile si completarile ulterioare si cu dispozitiile codului civil''.Am facut toata documentatia necesara  conform caietului de sarcini sa inchiriem pasunea aferenta satului  exact cu o zi inainte de licitatie m-am lovit de o problema, mi se spune ca asociatia trebuie constituita conform Codului Civil si nu legii 26/2000 ,am fost si in prefectura judetului unde mi s-a spus la fel,  cauza fiind o ordonanta de urgenta nr. 63/2014 care zice asa :

d)utilizator de pășuni și fânețe – crescător de animale, persoană fizică având animalele înscrise în Registrul național al exploatațiilor (RNE)/crescător de animale, persoană juridică de drept public sau de drept privat, constituită conform prevederilor Codului civil, ...etc


Ma consiliaza apoi sa fac o alta Asociatie conform Codului Civil Posted Image  .

#5
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Aici se pare ca este o mare confuzie intre o asociatie cu scop nepatriomonial (ONG) si o asociatie agricola...
Omule daca vreti sa obtineti profit si sa-l impartiti, faceti o asociatie agricola sau un srl, nicidecum ceva cu legea 26/2000, ca o sa ajungeti sa platiti impozit pe profit, iar daca nu declarati obtinerea de profit, va mai baga si la alte alea...

#6
GLV

GLV

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.02.2008
Multumesc de sfat, dar tocmai aici este marea confuzie.Noi suntem 38 de oameni membri in asociatie , momentan , la pasune satutui teoretic ar trebui (teoretic ) sa aiba acces toti membrii comunitatii care detin animale rumegatoare,daca ulterior cineva le vinde devine membru inactive iar daca cineva se apuca de crescut animale are dreptul sa adere la Asociatie(conform statutului) devenind astefel membru.Profit urmarim sa scoatem de pe urma animalelor care le avem in proprietate fiecare membru , iar Asociatia  gestioneaza in nume colectiv pasunea si eventuale subventii.

Mai jos avem nota de fundamentare a ordonantei 63/2014 in care este explicat mai pe indelete:


http://gov.ro/ro/guv...10-2014&page=54

Edited by GLV, 27 February 2015 - 07:11.


#7
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Nu ma pricep la zona agricola dar cred ca daca faci asociatie cum spui tu si te ocupi sa ii organizezi pe fermieri si sa le asiguri ca asociatie  fonduri sau alte facilitati pare ok cu OG26 dar daca vrei sa cumperi/inchiriezi teren agricol posibil sa nu ai voie .S-ar putea ca cei care gestioneaza teren agricol (proprietar sau nu) sa faca obiectul  altei hotarari .

Posibil chiar in caietul de sarcini sa scrie cine are dreptul sa participe sau indirect sa apara titulatura care este definita in cea spusa de autoritati 63/2014...

Edited by superm, 27 February 2015 - 16:28.


#8
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
De ce va trebuie asociatie pentru a gestiona pasunea comunala? Asta e o treaba simpla pe care o poate face primaria.

#9
GLV

GLV

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.02.2008
Multumesc pentru interesul aratat, dar eu nu am nevoie momentat de intrebari ci de raspunsuri.Urcand pe scara ierarhica cu problemele mele , se pare ca nu exista nici o neregula cu Asociatia ci doar rea vointa.Sa auzim numai de bine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate