Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Setari pentru copii care alearga, in interioare

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Salut tuturor !

Am pe mana o provocare, cel putin pentru mine, si vreau sa scot maximum din ea.

Am o serbare a unui copil care implineste 3 ani, intr-un restaurant, la locurile de joaca, am mai fost acolo si luminile sunt foarte slabe. Zic provocare pentru ca il cunosc pe acel copil si l-as descrie ca un titirez supersonic, nu are stare, tot timpul alearga de colo-colo, deci pozez direct 'indoor sport'.  Am asa: D5100, Sigma 17-50 2.8, SB-800. Clar tehnica de focusare cu punctul din mijloc, dupa care reincadare nu va functiona aici, pe aceea o foloseam cel mai des. Si nici Single-Servo AF nu cred ca merge, desi cu AF-C am tras rar.

Am gasit ceva prin articole pe google, dar mai mult vorbarie goala ca sa umple pagina, mai putin despre tehnica si cum folosesc focusul sau punctele, ce timp minim de expunere sa folosesc sa nu iasa miscate, daca sa folosesc un f mai mare decat f2.8 sau chiar mai mare de f4 (la 17mm de ex) ca sa am un camp de focus mai generos cand copilul alearga, si astfel sa-mi permit mici rateuri de focus. Cred ca daca as trage la f2.8 pana si lagul de ~300ms al shutterului mi-ar scoate copilul din focus.

Unii spuneau ca decat sa trag burst ca sa prind expresii care dureaza fractiuni de secunda sau cadre interesante sa tin aparatul la ochi, focusat, pe single shot si sa astept acel moment. Asta ar insemna ca pot folosi si putere mai mare la blit care ar ingheta mai bine miscarea si as putea sa mai tai din timpul de expunere si iso.

Ma gandeam la un t de minim 1/125, un iso de 3200 si cu f-ul sa nu scad sub 4 la 17mm, poate un 5.6 la 50mm. Focusul pe continuous servo si sa schimb punctele de focus, desi nu stiu cat de mult ma pot baza pe ele, pentru ca numai cel central e cross-type. Cu blitul voi da bounce din tavan sau pereti.



Ce setari si tehnici recomandati ?

#2
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Vrei expresii si instantanee, cumpara un D700 sau un D3s si pune niste obiective rapide, in AFc, cu blitzuri pe stative.

Cu ce ai tu, pune la ISO1600, 1/125, blitzul cu gel tungsten orientat in tavan sau pereti si f/2.8. Eu pozez copii si la f/1.4, 85 de mm pe D700, deci treaba cu profunzimea de camp tine de cat de bun ai AF-ul camerei si obiectivului si cat de bine stii sa tragi lucruri in miscare. 2.8 pe crop e suficient.

La f/4 o sa ai poze gen pestera si poti sa ai expresia lui peste ca tot a poza de familie o sa arate. Nu poti inlocui experienta cu sfaturi, mergi si incearca setari, joaca-te cu sculele sau multumeste-te cu ce obtii si angajeaza un profesionist.

Cu D5100 si un singur blitz nu ai ce cauta la evenimente serioase.

Edited by nicolaie, 26 February 2015 - 17:07.


#3
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

ca un titirez supersonic, nu are stare, tot timpul alearga de colo-colo
Focus trap.

#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

 BG_183, on 26 februarie 2015 - 17:00, said:

... ca un titirez supersonic, nu are stare, tot timpul alearga de colo-colo...


Ce setari si tehnici recomandati ?

Cea mai buna pentru stabilizare.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate