Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

R.C.S. somat de C.N.A să retransmită West TV în digital, în 30 de zile. Televiziunea din Vestul României a solicitat aplicarea principiului must-carry

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
VH1

VH1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 09.01.2014
Consiliul Național al Audiovizualului a mediat un conflict mai vechi între West TV și operatorul de cablu RCS&RDS.
Televiziunea din Vestul țării a solicitat forului audiovizulului prin vocea directorilor săi Andrei Ando (director general West TV) și Vasile Blindar (director general adjunct West TV)  să se respecte principiul must-carry și în privința televiziunii digitale, nu doar pe analog.

Consiliul Național al Audiovizualului a decis, în ședința de astăzi, să someze RCS&RDS să intre în legalitate, în termen de 30 de zile.
România are termen să treacă la televiziunea digitală începând cu 17 iunie 2015.
„Noi interpretăm altfel legea decât o interpretam până acum, cred că este conform interesului public”, a explicat Lorand Turos, membru CNA.

CONTEXT. Conform Acordului internațional semnat în anul 2006 de România și de alte aproximativ 100 de țări la conferința RRC06 de la Geneva, începând cu data de 17 iunie 2015 stațiile de televiziune analogică terestră nu vor mai avea dreptul să utilizeze banda de frecvență pe care o utilizează în prezent, locul acestora urmând să fie luat de transmisiile digitale de televiziune, după cum Paginademedia.ro a scris AICI.
Paginademedia.ro vă prezintă, în continuare, discuțiile avute de membrii CNA cu reprezentanții West TV la CNA:
Andrei Ando, director general West TV:
„Ne exprimăm dorința de a intra în normalitate. West TV difuzează emisiuni culturale și ne dorim să fim transmiși în grila digitală, astfel încât publicul nostru să aibă acces la programele noastre. În zona de Vest, grila digitală câștigă tot mai mult teren. E un foarte mare disconfort pentru telespectatori să treacă (din telecomandă -n.r.) de la digital pe analogic. Transmitem și pe Eutelsat (satelit – n.r.).
Vasile Blindar, director adjunct:
„Noi nu avem o problemă cu RCS&RDS, din pacate nici alți operatori nu respectă principiul must-carry, nici Romtelecomul (Telekom – n.r.), nici alți operatori independenți mai mici. Acest principiu must-carry, îndrăznesc să spun, a fost, pentru noi (West TV – n.r), o concorență neloială. (…)”
Planuri de viitor.
„Până la finalul acestui an, ne dorim să ne transformăm din televiziune regională în televiziune euro-regionala (Serbia, Ungaria). Ne propunem să mergem chiar mai departe pe regiunea Ucraina”, a completat Vasile Blindar.
Andrei Ando, director general West TV:

„Aș vrea să ridicăm problema unor investiții și a dorinței telespectatorilor de a avea acces la programele noastre. Recent am semnat un contract cu fiul regizorului Geo Saizescu (Cătălin Saizescu).
Ando a mai spus că televiziunea pe care o conduce „s-a săturat să le explice telespectatorilor” cum să facă să aibă acces la programele West TV.
El a mai spus că a primit foarte multe reclamații în care li se spunea că au acces la programele Digi 24 Timișoara, dar nu la West TV.
„Vă invit să ne uităm împreuna la Digi 24, televiziune care difuzează doar o oră de program local și, în rest, doar publicitate. Nu am o problemă nici cu Digi, nici cu Telekom (ex-Romtelecom – n.r.).
Vasile Blindar, director adjunct:
„Mi s-a explicat că cei de la CNA nu înțeleg, că se difzează pe nu știu unde prin țară. Doamnă noi va punem la dispozitie acel semnal digital, avem toată tehnologia pusă la dispozitie. La fel s-a întâmplat și la Digi, ni s-a cerut să facem o investiție de 10.000 de euro, le-am achiziționat și tot nu ne difuzează în sistem digital”, a precizat Blindar.
Monica Gubernat, membru CNA: Cu cine aveți probleme?
Vasile Blindar: Probleme avem cu RCS, Telekom, mai puțin cu UPC.
„Putem să punem la dispoziție oricui aceste informații. Investițiile sunt de peste 10 milioane de de euro. Pe oricare dintre dumneavoastră vă invităm să vedeți cum arată sediul nostru, o clădire de patru etaje. Am observat că sunt probleme cu sediile. Colegii dvs. pot să confirme (de la inspecție – n.r.)”, a precizat Blindar.
Ce a spus reprezentantul RCS
Lucian Popa, RCS&RDS: Pe analogic respectăm analogicul. Pe digital TV Arad se vede. Dânșii mi-au spus ca e o confuzie, în 2012 când am solicitat acest echipament, situația era diferită. Pentru a putea intra în digital va trebuie un aparat, pe care, spre exemplu, TV Arad îl are.
Reprezentanții West TV: „Putem să comandăm echipamentul mâine și din 15 martie să emitem.”
West TV: Ce se intamplă cu televiziunea digitală?
Lorand Turos, membru CNA: „Până acum ne-am implicat să introducem în digital, cu același cablu ei aduc semnal analogic și digital. Noi n-am modificat nici legea, nici decizia, noi acum interpretăm altfel decât până acum. Nu știu dacă interpretăm bine.
Răsvan Popescu, membru CNA:
„Atâta timp cât legea nu distinge, te referi la interesul telespectatorului. La telespectator se referă, dacă ei îndeplinesc condițiile. Cred că suntem în interesul publicului, trebuie să-i împlingem pe cabliști că în oferta digitală să se aplice must-carry”.
Consiliul Național al Audiovizualului a votat, în ședința de astăzi, o somație de intrare în legalitate pe articolul.
La ședința CNA de astăzi au participat: Florin Gabrea, Valentin Jucan Lorand Turos, Monica Gubernat. Viorel Vasile Buda, Laura Georgescu, Daniel Tufeanu, Dorina Rusu, Răsvan Popescu și Radu Câlin Cristea. Doar șapte dintre aceștia au votat „pentru”.

http://www.paginadem...-si-pe-digital/

Attached Files



#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Ce tare, nici nu am auzit pana acum de postul asta :)

#3
VH1

VH1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 09.01.2014

View Postandreic, on 26 februarie 2015 - 16:43, said:

Ce tare, nici nu am auzit pana acum de postul asta Posted Image
http://www.westtv.ro/

Interesant , vineri , sambata si duminica difuzeaza filme artistice :))

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postandreic, on 26 februarie 2015 - 16:43, said:

Ce tare, nici nu am auzit pana acum de postul asta Posted Image

Oare am pierdut mult din cauza asta?



Si pentru mine a fost total necunoscut pana acum.Si garantat asa va ramane..

#5
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
Pe cand Discovery?

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View Postadisz, on 26 februarie 2015 - 16:49, said:


Oare am pierdut mult din cauza asta?
Noi nimic. Ei pierd :D

#7
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,130
  • Înscris: 26.07.2009
Eu am auzit ca sunt somati sa introduca Digisport 3 HD :)). Nu prea curand. Daca nu gresesc pe grila digitala am observat ca sunt 14 posturi de genul celor de la a Discovery/Animal Planet: BBC KNOWLEDGE, DIGI ANIMAL WORLD, DIGI LIFE, DIGI WORLD, HISTORY, NATIONAL GEOGRAPHIC, NATIONAL GEOGRAPHIC WILD, VIASAT EXPLORER, VIASAT HISTORY, VIASAT NATURE, History Channel HD, National Geographic HD, NATURE hd, History Channel HD. Poate omit vreunul dar stiu ca am numarat si sunt 14 programe documentare (de animale, masini, natura etc.)

#8
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,910
  • Înscris: 06.04.2005
Wset TV e un post TV din Arad care la un moment dat a devenit regional si se receptioneaza in reteaua RDS analogic din toata zona de vest a tarii. Din cate stiu la un moment dat transmitea 16:9.

#9
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
Nu sunt somati pentru alte canale din lista must carry gen Credo TV, Alfa Omega dar sunt somati pentru West TV care de fapt si ala e in lista must carry (regional), West TV despre care stiam ca e in grila.

#10
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

View Posteiffel, on 26 februarie 2015 - 16:54, said:

Noi nimic. Ei pierd Posted Image

Vorba lui Dan Diaconescu !

#11
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,130
  • Înscris: 26.07.2009
Ar trebui sa fie obligate toate firmele de cablu ca posturile libere sa fie in grila.

#12
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Blidar ala, e un mare mahar de viata noua "crapitalista",
a fost un linge blide si acum isi ia nasul la purtare, Andrei
Ando e un metis hungarizat, vai si amar de westevirea lor!

#13
JohnTM

JohnTM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 02.08.2011

View Postdanielavram, on 26 februarie 2015 - 17:09, said:

Wset TV e un post TV din Arad care la un moment dat a devenit regional si se receptioneaza in reteaua RDS analogic din toata zona de vest a tarii. Din cate stiu la un moment dat transmitea 16:9.

In TM nu este retransmis  acest canal pe analogic sau digital.

#14
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,910
  • Înscris: 06.04.2005

View PostTeophileos, on 26 februarie 2015 - 17:30, said:

Blidar ala, e un mare mahar de viata noua "crapitalista",
a fost un linge blide si acum isi ia nasul la purtare, Andrei
Ando e un metis hungarizat, vai si amar de westevirea lor!

Desi iti dau dreptate in tot ce spui asta nu exonereaza RDS de respectarea legii. Pentru cine nu stie initial acest post nu a fost preluat de RDS dar parlamentarii din zona de vest in special din Arad au facut lobby pentru asta. Asta chiar Blidar a spuso chiar in ziua in care West TV a intrat in grila RDS.

#15
blue_taty

blue_taty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 31.08.2009
Va agitati degeaba pentru o alta sursa de spalat banii. Nici daca ar fi primul canal din grila nu s-ar uita mai multa lume la el.

#16
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,130
  • Înscris: 26.07.2009
La bataie cu Look-ul lui necolae. :))

#17
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
cea mai mare prostie chestia must carry!

#18
satanistu

satanistu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,639
  • Înscris: 09.03.2011

View PostKalman2007, on 26 februarie 2015 - 17:11, said:

Nu sunt somati pentru alte canale din lista must carry gen Credo TV, Alfa Omega dar sunt somati pentru West TV care de fapt si ala e in lista must carry (regional), West TV despre care stiam ca e in grila.

Sunt somati pentru ca West TV a depus plangere, daca posturile alea 2 enumerate de tine ar depune plangere, s-ar intampla același lucru.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate