Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Mutare apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014
Am o problema si ma gandeam sa cer niste sfaturi sau informatii de la persoanele care au trecut printr-o problema asemanatoare sau cunosc.

Momentan locuiesc cu sotia si bebele intr-un apartament, locuim aici de 9 luni si contractul a expirat anul trecut (acesta fiind facut pe 6 luni). Noi am continuat sa platim chirie proprietarului si l-am anuntat inainte cu o luna ca vom parasi apartamentul pe 7 Martie, cu toate acestea, s-a ivit o problema cu noua cazare datorita unei erori de la agent si inloc sa fie disponibil la sfarsitul lui Februarie cum scria in anunt, este disponibil spre sfarsitul lui Martie (am aflat direct de la proprietara cand am vazut apartamentul).

Am anuntat proprietarul sa-i spunem, dar intre timp, o studenta care venise sa vada apartentul cu 2 zile inainte de a il anunta s-a decis sa accepte apartamentul si este momentan in procesul de verificare a referintelor. Proprietarul ne-a spus ca e de acord sa mai stam inca 2 saptamani pana la data dorita, dar problema este ca fata vrea sa se mute cat mai curand..adica neaparat la data cutare.

In caz ca studenta va trece de verificari si ii va fi aprobat contractul, ce pot face daca nu ma pot muta sub nicio forma inca 2 sapt si continui sa-i platesc chiria pe perioada in plus de 2 sapt? Imi poate face ceva rau proprietarul luand in considerare ca avem bebe si atatea lucruri incat n-am putea sa ne mutam la o pensiune?

Exista vreo sansa sa ne dea referinte proaste sau sa ne trimita in curtea de apel doar pentru aceste 2 saptamani ? Ce ma sfatuiti sa fac ?

Orice informatie ar fi binevenita.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,998
  • Înscris: 07.11.2006
UK din avatar inseamna cumva Marea Britanie (United Kingdom)?
Daca da,atunci esti convins ca vei gasi informatii pertinente in Romania pe acest forum despre legislatia din Anglia?

ps.
Am inteles bine ca tu stai ilegal la aceea adresa?

#3
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Bebe ? asta-i argumentul tau ?
Daca erai TU in locul studentei sau al proprietarului ce faceai ?
Ziceai ca au BEBE ?
BEBE-ul respectiv este al studentei sau al proprietarului ?
Este al tau . NU-l baga in fata, ca este mic si nevinovat . Nu si-a ales el parintii .
RROmii , astia isi BAGA copii in fata atunci cand cersesc sau comit furtisaguri .

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
in romania ?

#5
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
Inteleg ca deja te-ai judecat cu el si una din parti a facut recurs, de pomenesti curtea de apel?

#6
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

View Postadisz, on 26 februarie 2015 - 15:24, said:

UK din avatar inseamna cumva Marea Britanie (United Kingdom)?
Daca da,atunci esti convins ca vei gasi informatii pertinente in Romania pe acest forum despre legislatia din Anglia?

ps.
Am inteles bine ca tu stai ilegal la aceea adresa?

Da, in marea britanie, de asta am postat in sectiunea UK. Intreb aici deoarece sunt multi romani aici care locuiesc in UK si probabil au trecut prin acelasi lucru. Locuiesc legal la aceasta adresa..contractul a expirat dar continui sa platesc chiria si proprietarul e constient de asta. Nu a vrut el sa-mi reinnoiasca contractul pentru ca l-am anuntat mai demult ca prin Martie voi parasi locuinta.

View Posttiopedi, on 26 februarie 2015 - 15:25, said:

Bebe ? asta-i argumentul tau ?
Daca erai TU in locul studentei sau al proprietarului ce faceai ?
Ziceai ca au BEBE ?
BEBE-ul respectiv este al studentei sau al proprietarului ?
Este al tau . NU-l baga in fata, ca este mic si nevinovat . Nu si-a ales el parintii .
RROmii , astia isi BAGA copii in fata atunci cand cersesc sau comit furtisaguri .

Daca eram in locul studentei si locuiam cu parintii..mai asteptam 2 saptamani. Totul depinde de circumstantele ei. M-am oferit sa ii platesc jumate de luna chirie pentru deranj, in cazul in care nu accepta asa.

View Postpetre69, on 26 februarie 2015 - 15:25, said:

in romania ?

Nu.. in Anglia.

View Postyesyesyesyo, on 26 februarie 2015 - 15:30, said:

Inteleg ca deja te-ai judecat cu el si una din parti a facut recurs, de pomenesti curtea de apel?

Nu m-am judecat, ziceam ca fapt divers...daca exista vreo sansa. tocmai am scris ca omul a fost de acord..nu s-a ajuns la asa ceva, dar intrebam daca se poate ajunge in cazul in care refuz sa ma mut inca 2 saptamani pentru ca nu se poate Posted Image

Edited by Clau_UK, 26 February 2015 - 15:38.


#7
nickyro

nickyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.01.2015
Locuiesc in UK asa ca stiu ce vrei sa zici.

Nu ai ce face, contractul tau expira de drept legal in momentul in care preavizul de 30 zile expira. Proprietarul a avut bunavointa sa te lase in plus 2 saptamani deci nu are de ce sa fie acuzat de rea credinta. In locul tau as lua la rost agentul care a informat gresit. Suna agentul si explicai situatia creata de eroarea lui. El ar trebui sa-ti propuna o solutie.

#8
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

View Postnickyro, on 26 februarie 2015 - 16:12, said:

Locuiesc in UK asa ca stiu ce vrei sa zici.

Nu ai ce face, contractul tau expira de drept legal in momentul in care preavizul de 30 zile expira. Proprietarul a avut bunavointa sa te lase in plus 2 saptamani deci nu are de ce sa fie acuzat de rea credinta. In locul tau as lua la rost agentul care a informat gresit. Suna agentul si explicai situatia creata de eroarea lui. El ar trebui sa-ti propuna o solutie.

Multumesc de informatie. Problema e ca agentului nu-i pasa pentru ca mai putea gasi oameni, am fost sa vad cateva apartamente si asta care l-am luat mi-a placut cel mai mult, proprietara e de treaba, apartamentul intretinut si cartierul linistit si de familie.

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Problema e ca agentului nu-i pasa pentru ca mai putea gasi oameni,
Ba trebuie sa ii pese. Este greseala lui deci el trebuie sa rezolve. Daca nu, la data in care trebuia sa te muti, adica la sfarsitul lui Februarie, te muti. Daca nu ai accees la apartament, te muti direct in agentia lu agentu respectiv.
Atata timp cat ai acte deveditoare ca agentul a facut o greseala, nu vad de ce tie trebuie sa iti pese.

Hia sa iti spun cum e in No, vis a vis de treaba asta: Eu dupa o perioada de stat in chirie m-am hotarat sa imi cumpar casa. Am vazut casa, am batut palma si impreuna cu notarul si cu fostul proprietar am stabilit de comun acord data la care voi intra in posesia cheilor.
Am anuntat forstul propriater unde stateam cu chirie ca peste 3 luni ma voi muta in casa mea. Toate bune si frumoase. Cu o luna inainte sa ma mut, ma suna notarul sa imi spuna ca fostul proprietar are probleme cu noul apartament - nu va fi gata la data respectiva - si ca daca nu mai pot sa aman predarea cheilor cu o luna. Eu i-am zis ca nu si ca vreau ca contractul sa fie respectat. Mi-a spus ca e ok si ca nu e nici o problema, el doar a intrebat.
Asta a fost tot, la data de 1 iulie, data stabilita, m-am mutat in casa. Unde a stat fostul proprietar ? Nu stiu si nici nu m-a interesat. Din ce am inteles, firma care trebuia sa ii predea apartamentul i-a platit ceva cazare pana s-a mutat in apartament.

#10
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

View Posttehnics, on 27 februarie 2015 - 13:09, said:

Ba trebuie sa ii pese. Este greseala lui deci el trebuie sa rezolve. Daca nu, la data in care trebuia sa te muti, adica la sfarsitul lui Februarie, te muti. Daca nu ai accees la apartament, te muti direct in agentia lu agentu respectiv.
Atata timp cat ai acte deveditoare ca agentul a facut o greseala, nu vad de ce tie trebuie sa iti pese.

Hia sa iti spun cum e in No, vis a vis de treaba asta: Eu dupa o perioada de stat in chirie m-am hotarat sa imi cumpar casa. Am vazut casa, am batut palma si impreuna cu notarul si cu fostul proprietar am stabilit de comun acord data la care voi intra in posesia cheilor.
Am anuntat forstul propriater unde stateam cu chirie ca peste 3 luni ma voi muta in casa mea. Toate bune si frumoase. Cu o luna inainte sa ma mut, ma suna notarul sa imi spuna ca fostul proprietar are probleme cu noul apartament - nu va fi gata la data respectiva - si ca daca nu mai pot sa aman predarea cheilor cu o luna. Eu i-am zis ca nu si ca vreau ca contractul sa fie respectat. Mi-a spus ca e ok si ca nu e nici o problema, el doar a intrebat.
Asta a fost tot, la data de 1 iulie, data stabilita, m-am mutat in casa. Unde a stat fostul proprietar ? Nu stiu si nici nu m-a interesat. Din ce am inteles, firma care trebuia sa ii predea apartamentul i-a platit ceva cazare pana s-a mutat in apartament.


Problema este ca omul a modificat anuntul de pe pagina de cautari chirii..acum a scris corect, bine ca sunt sigur ca modificarile se pot afla daca-l dai in judecata. Acum chestia este ca eu am aflat de la proprietara care este data corecta dupa ce am vazut apartamentul, dar ne place asa de mult incat il vroiam pe ala. De aia zic, ca nu prea mai e problema lui. Oricum, am aflat de la niste surse ca datorita faptului ca am anuntat proprietarul in timp ce inca ii verifica referintele potentialei chiriase..nu prea are ce sa-mi faca..daca i-as fi zis dupa ce trecea de verificari si avea contractul..era o problema.

#11
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Problema este ca omul a modificat anuntul de pe pagina de cautari chirii..acum a scris corect, bine ca sunt sigur ca modificarile se pot afla daca-l dai in judecata.
pai nu ai nimic la mana ?  Adica cum poti sa ii spui fostului propriear ca te muti pana nu esti sigur ca ai ceva la mana pentru urmatoarea chirie ? Adica tu, ai cam dat vrabia din mana pe cioara de pe gard...
Niciodata nu se face asa pana nu ai siguranta 100%.

#12
Pagan14

Pagan14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 21.07.2009
alt moldovean care vrea marea cu sarea. Sa inchida cineva mizeria asta de topic.

#13
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014

View PostPagan14, on 28 februarie 2015 - 15:54, said:

alt moldovean care vrea marea cu sarea. Sa inchida cineva mizeria asta de topic.
Cum este posibil sa ceri asa ceva ?
Nu intelegi ca el afacut sacrificiul suprem ?
A incercat sa plateasca 1/2 din chiria lunara  studentei ?
Din propriul buzunar ? Fara sa ceara autoritatilor nimic ? BEBE-ul ? BEbe-ul in indreptatea sa ramana cu banii in buzunar , dar el este generos .

#14
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
@Clau_UK: daca ai semnat noul contract de la 7 martie, proprietarul (agentia) e obligat sa-ti dea cheile in ziua respectiva si cu asta basta. Daca nu vrea, apeleaza la CAB. Daca n-ai semnat nici un contract pentru noul apartament, dar ai dat preaviz la vechiul apartament, e vina ta, va trebui sa te descurci cum poti.

#15
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

View Postmufa, on 01 martie 2015 - 12:50, said:

@Clau_UK: daca ai semnat noul contract de la 7 martie, proprietarul (agentia) e obligat sa-ti dea cheile in ziua respectiva si cu asta basta. Daca nu vrea, apeleaza la CAB. Daca n-ai semnat nici un contract pentru noul apartament, dar ai dat preaviz la vechiul apartament, e vina ta, va trebui sa te descurci cum poti.

Merci de sfaturi. Pai dupa cum stii si tu treaba in UK, n-am semnat niciun contract inca..ca nu asa functioneaza. Intai ti se verifica referintele si dupa verificarea cu succes a referintelor de catre agentie, ei iti trimit contractul pe care tu trebuie sa-l semnezi. Urmeaza sa-mi vina contractul in cateva zile, dar am discutat cu proprietara si e sigur ca ma mut acolo in data cutare si ca atunci se va elibera apartamentul.

Deci ca sa mai explic odata, eu am sunat la agentie, am aranjat sa merg in data cutarica sa vad apartamentul care era descris ca va fi eliberat de la sfarsitul lui Feb. Cand am ajuns acolo si proprietara ne-a aratat proprietatea, am mai intrebat-o odata daca se va elibera de la sfarsitul lunii la care ea ne-a zis ca nu..de pe 20 Martie e disponibil !

Eu atunci am contactat agentul care a facut greseala si i-am zis..si-a cerut scuze..dar puteam bine merci sa ignor apartamentul si sa merg la altul care era eliberat deja. Deci a fost si vina lui dar in acelasi timp, nu avea nicio obligatie sa fie tras la raspundere pentru asta.. acum urmatorul pas era sa-i platesc taxa de verificare a referintelor..care dureaza intre 2 zile si 2 saptamani (cateodata mai mult) completand un formular cu datele mele, datele proprietarului actual, a angajatorului etc... Dupa verificarea cu succes a referintelor, ei imi trimit contractul pe care trebuie sa-l semnez si care detine informatiile.. iar in ziua de 20 Martie platesc depozitul si chiria pe o luna.

Fix la fel am facut si cand m-am mutat in chiria actuala. Deci nu prea am pe cine sa trag responsabil..este vina mea ca am tinut tare cu apartamentul asta pentru ca-l vreau foarte mult.

View Posttiopedi, on 28 februarie 2015 - 15:57, said:

Cum este posibil sa ceri asa ceva ?
Nu intelegi ca el afacut sacrificiul suprem ?
A incercat sa plateasca 1/2 din chiria lunara  studentei ?
Din propriul buzunar ? Fara sa ceara autoritatilor nimic ? BEBE-ul ? BEbe-ul in indreptatea sa ramana cu banii in buzunar , dar el este generos .

Iti place sa-ti bati joc de oameni? du-te frate si tunde iarba daca altceva mai bun sau productiv n-ai de zis...esti un tipic roman. Oare de ce m-am mai obosit sa pun intrebarea aici cand sunt asa multi tunde iarba.

View Posttehnics, on 27 februarie 2015 - 16:48, said:

pai nu ai nimic la mana ?  Adica cum poti sa ii spui fostului propriear ca te muti pana nu esti sigur ca ai ceva la mana pentru urmatoarea chirie ? Adica tu, ai cam dat vrabia din mana pe cioara de pe gard...
Niciodata nu se face asa pana nu ai siguranta 100%.

Nu aveam cum sa am 100% siguranta. Sunt sigur ca ma voi muta de aici in data cutarica...daca chiar am ghinionul sa nu trec referintele saptamana asta, atunci n-am de ales si trebuie sa aleg altceva. Dar nu ai de ce sa nu treci referintele in UK atat timp cat ai fost corect, lucrezi permanent si n-ai rate mari la banci sau un istoric fraudulos !

Mai e si vorba ca eu abia cu o luna inainte de a ii da preaviz stiam ca ma voi muta de aici..e un loc de munca la mijloc si nu aveam cum sa-i spun mai devreme de o luna (ceea ce e corect si a acceptat). Doar ca datorita acestei greseli a agentului, apartamentul pe care mi-l doresc mult, nu va fi eliberat la data din descriere.

Edited by Clau_UK, 02 March 2015 - 16:18.


#16
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View PostClau_UK, on 02 martie 2015 - 16:16, said:

Merci de sfaturi. Pai dupa cum stii si tu treaba in UK, n-am semnat niciun contract inca..ca nu asa functioneaza. Intai ti se verifica referintele si dupa verificarea cu succes a referintelor de catre agentie, ei iti trimit contractul pe care tu trebuie sa-l semnezi. Urmeaza sa-mi vina contractul in cateva zile, dar am discutat cu proprietara si e sigur ca ma mut acolo in data cutare si ca atunci se va elibera apartamentul.
Știu destul de bine cum stă treaba-n UK. E greșeala ta că ai anunțat actualul proprietar că-i eliberezi apartamentul înainte de a semna pentru cel nou. Dacă nu-ți ieșeau referințele, ce făceai?

#17
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

View Postmufa, on 02 martie 2015 - 19:05, said:

Știu destul de bine cum stă treaba-n UK. E greșeala ta că ai anunțat actualul proprietar că-i eliberezi apartamentul înainte de a semna pentru cel nou. Dacă nu-ți ieșeau referințele, ce făceai?

Pai atunci eram nevoit sa ma mut la un B&B o perioada sau sa caut o camera cu alti romani, ce sa fac.

Nu aveam cum sa-l anunt mai devreme pentru ca am obtinut un nou loc de munca in alt oras mai departe si e foarte scump de facut naveta.
E un risc pe care mi l-am asumat, dar acum mi-e si teama sa nu obtin referinte negative de la el pentru ca nu parasesc apartamentul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate