Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Casa SONY

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
595 replies to this topic

#1
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Pentru ca unele jurnale postate pe aceasta arie (cu multa truda, sunt convins) m-au ajutat f mult, m-am hotarat sa deschid si eu unul chiar de la inceput.
Inceput inseamna ca abia mi-am definitivat in mare planul, ce vreau sa obtin, pana cand si cu ce costuri.
Acum sunt in cautare de arhitect.
In primul rand trebuie sa va spun ca nu sunt mare fan al caselor pe pamant (nu atunci cand locuiesti in Bucuresti, mai ai ceva pana la pensie si mai dispui si de un copil de 6 ani). Ideal, pentru noi, ar fi fost un apartament foarte mare. Problema este ca asa ceva nu exista in zona in care locuim acum si pe care nu vreau sa o schimbam nici in ruptul capului.

Pe scurt planul este asa:
Pe un teren 28x16 vreau sa ridic o casa (probabil P+E) cu o suprafata utila de 140 - 150 mp. Terenul are toate utilitatile in "poarta".
Ca si partitie ar trebui sa fie cam asa: winfang (antreu da?), camera de zi (sufragerie), bucatarie, 3 dormitoare si spatii de depozitare.
Stiu si cum as vrea sa arate la exterior: "cub" cu terasa sau acoperis intr-o apa cu panta mica incadrat intre atice.

Ca si timp, obiectivul este sa ne petrecem Craciunul 2017 in noua casa. (nu am nicio "presiune" in senul acesta, nu trebuie sa vindem apartamentul in care stam acum sau sa facem alte inginerii).
Santierul as vrea sa-l incep in primavara 2016. Deci am 1 an pentru toate hartiile necesare si pentru gasit firma constructii, diriginte etc. Pana la demararea santierului as vrea sa am curent si apa.
Bugetul este 120k EURO.

Imi urez succes.

#2
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 07.08.2011
Numai sa nu pui mare pe poarta ''Casa SONY'' (eventual aurit cu niste lei) ca dau turistii navala crezand ca e vreo pensiune.Posted Image
In rest succes ;)

#3
rafael_glavan

rafael_glavan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.02.2015
Buna ziua,

Va pot oferi servicii de proiectare pentru obtinerea autorizatiei de construire, acestea insemnand : proiect de arhitectura, rezistenta, instalatii, verificari, avize.

#4
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
La 150mp. utili ies cam 200 construiti. Te incadrezi bine in buget, poate si mobila. Problema este ca nu stim ce-o mai fii la anu. In ce zona esti de nu vrei sa pleci ? Spor.

#5
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Nu-s meșter, dar asta ar fi o aranjare care, zic eu, ar fi taman potrivită. Ca punct de plecare, ca după aia mai bibilești tu.
Și o cameră jos, pentru mine face toți banii.

L.E. N-am mai desenat scara și pentru etaj, dar vă prindeți voi.
Nici uși și ferestre, dar se ghicesc.

Edited by sfantu.dracu, 26 February 2015 - 13:44.


#6
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

View Postxjl, on 26 februarie 2015 - 13:39, said:

La 150mp. utili ies cam 200 construiti. Te incadrezi bine in buget, poate si mobila. Problema este ca nu stim ce-o mai fii la anu. In ce zona esti de nu vrei sa pleci ? Spor.
Undeva in s3. Parc, metrou, scoala, liceu etc toate pe o raza de 1 km

View Postsfantu.dracu, on 26 februarie 2015 - 13:41, said:

Nu-s meșter, dar asta ar fi o aranjare care, zic eu, ar fi taman potrivită. Ca punct de plecare, ca după aia mai bibilești tu.
Și o cameră jos, pentru mine face toți banii.

L.E. N-am mai desenat scara și pentru etaj, dar vă prindeți voi.
Nici uși și ferestre, dar se ghicesc.
Multumesc pentru schite. Am facut si eu nenumarate. La arhitect nu ma voi duce cu ele, insa. Doar cu povestea.
Vreau doar 3 dormitoare, din care 1 neparat la parter. Si aici va aparea prima problema: suprafata de la parter e mult mai mare decat cea de la etaj.

#7
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
Descrierea casei tale seamana cu casa mea :) :) :)

#8
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

View Postalinaggg, on 26 februarie 2015 - 14:30, said:

Descrierea casei tale seamana cu casa mea Posted Image Posted Image Posted Image
Nu cred ca sunt prea multe optiuni cand construiesti in oras si daca familia e mica.
ps
jurnalul tau a fost de mare ajutor. Din ciclul "deci, se poate"

#9
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
Un arhitect te poate ajuta cel mai bine in a gasi o solutie adecvata nevoilor tale. Incepe din timp deoarece dureaza ceva timp pana se obtin toate actele, autorizatia, etc.
Arhitectul nostru pe seama povestii ne-a facut vreo 3 variante din care am ales una si am lucrat pe aceea.

Bugetul este okay pentru niste finisaje medii +
Iti recomand incalzirea in pardoseala, face toti banii!!!

Mult succes si abia astept sa vad propunerile de proiect :)

#10
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

View Postalinaggg, on 26 februarie 2015 - 14:58, said:

Un arhitect te poate ajuta cel mai bine in a gasi o solutie adecvata nevoilor tale. Incepe din timp deoarece dureaza ceva timp pana se obtin toate actele, autorizatia, etc.
Arhitectul nostru pe seama povestii ne-a facut vreo 3 variante din care am ales una si am lucrat pe aceea.

Bugetul este okay pentru niste finisaje medii +
Iti recomand incalzirea in pardoseala, face toti banii!!!

Mult succes si abia astept sa vad propunerile de proiect Posted Image
Cu arhitectii incep chiar acum (sa-i caut). Am la dispozitie 1 an pana sa incep constructia. Ceea ce nu e mult daca vreau sa am curent si apa la momentul santierului. Inteleg ca la Enel si Apanova nu am ce cauta pana nu obtin AC.

Inteleg (cred) gradul de confort asigurat de incalzirea in pardoseala dar nu vreau sa ingrop nimic in pereti/pardoseala/tavan.
La momentul acesta (sa vedem ce zic si proiectantii) totul este ascuns in spatele rigipsului, apa pe jos, curentul pe sus.

#11
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Totul pleaca de la teren-dimensiuni, orientare,pozitie strada.
Apoi zona va dicta retrageri,alipiri calcan (pe terenurile din bucuresti aproape sigur ai calcan pe cel putin o latura),coeficienti,regim de inaltime.
Si apoi incepe "dansul" :D
P.s exista un certificat de urbanism?

Edited by un_arhitect, 26 February 2015 - 17:41.


#12
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

View Postun_arhitect, on 26 februarie 2015 - 17:40, said:

Totul pleaca de la teren-dimensiuni, orientare,pozitie strada.
Apoi zona va dicta retrageri,alipiri calcan (pe terenurile din bucuresti aproape sigur ai calcan pe cel putin o latura),coeficienti,regim de inaltime.
Si apoi incepe "dansul" Posted Image
P.s exista un certificat de urbanism?
Multumesc ca ai trecut pe aici.
Nu exista CU (va trebui sa il obtina arhitectul). Din fericire nu am calcan. Am 16.5 m deschidere la strada. Din ce am vazut in zona (inclusiv un CU) terenul e in zona L3a si ma astept la retrageri de 3m fata de limita din fata si laterale si 5m fata de limita din spate.

#13
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Eu am primit deschideri asa mari in camp la Magurele. Ma indoiesc sa ai parte de retragerile astea in Bucuresti.
Si dupa cate stiu este vb. de 3m minim dar nu mai putin de 1/2 din inaltimea la cornisa.
Nu face prostia pe care am facut-o eu sa faci etaj cu tavan inclinat decar daca iti place foarte mult d.p.d.v estetic. Ori placa de BA ori podea din lemn in ordinea asta!

Edited by adinosh, 26 February 2015 - 18:45.


#14
m3t30rus

m3t30rus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 20.09.2013
@adinosh De ce zici ca nu e bine cu etaj cu plan înclinat ... eu așa am de gând sa fac și as vrea sa știu ce avantaje/dezavantaje crezi ca exista ... eu tot d.p.d.v. estetic înclin pentru aceasta varianta ...

#15
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
In L3a ai urmatoarele:
-Regim de inaltime max P+4 (poti face un mic bloc) Posted Image
-ai retragere de 6 m fata de strada cat I-II si 4 m fata de str. cat III
-Laterale ai MINIM H/2 (considerata de la cota terenului), dar nu mai putin de 3 m. Asta inseamna asa: Daca ai P, si ai o inaltime de 4 m sa zicem , te vei retrage 3 m
Daca ai P+E, la o inaltime de 7 m (estimat 0,5 elevatie, 3m inaltime parter, 3 m inaltime etaj, si 0,5 cm inaltime atic in cazul tau, cu casa "cub" cu terasa) vei avea 3,5 pe ambele laturi.
-POT de 30% (atentie, intra si terasele acoperite, sau proiectia etajului daca depaseste parterul-iesi in consola)-In cazul tau poti construi cu tot cu eventuale terase acoperite 134,4 mp
-CUT 1,0-suprafata desfasurata a nivelelor va fi de maxim 448 mp (ceea ce nu poti decat daca faci P+2-3 E)

Una peste alta, e un teren ok, si la ce vrei tu te incadrezi fara probleme.
Bafta.
P.S. tot ceea ce e scris mai sus e pentru L3a, dar cel mai sigur vei sti cand obtii certificatul

Edited by un_arhitect, 26 February 2015 - 19:49.


#16
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

View Postadinosh, on 26 februarie 2015 - 18:37, said:

Eu am primit deschideri asa mari in camp la Magurele. Ma indoiesc sa ai parte de retragerile astea in Bucuresti.
Si dupa cate stiu este vb. de 3m minim dar nu mai putin de 1/2 din inaltimea la cornisa.
Nu face prostia pe care am facut-o eu sa faci etaj cu tavan inclinat decar daca iti place foarte mult d.p.d.v estetic. Ori placa de BA ori podea din lemn in ordinea asta!
peste etaj va fi placa BA. Iar structura va fi proiectata asa incat sa poată fi adăugat un etaj dacă cineva va dori candva

#17
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007

View Postm3t30rus, on 26 februarie 2015 - 19:35, said:

@adinosh De ce zici ca nu e bine cu etaj cu plan înclinat ... eu așa am de gând sa fac și as vrea sa știu ce avantaje/dezavantaje crezi ca exista ... eu tot d.p.d.v. estetic înclin pentru aceasta varianta ...
Pt. ca daca excludem esteticul, va fi ieftin la rosu si scump in draci finisat.
Ca exemplu, pe mine ma costa cel putin de patru ori mai scump tavanele de la etaj fata de cele de la parter. Ambele finisate cu gips carton evident. Iar aici nu intra termoizolatia si alte cele. Strict finisajul.

Edited by adinosh, 26 February 2015 - 20:31.


#18
Daleen

Daleen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 10.10.2013
Bine ai venit, se pare ca suntem vecini de sector. PS 3 mie mi-a cerut sa las 3 metri in lateral si in fata si 5 metri in spate, eu am calcan pe una din laturi. La PS 3 nu te baza pe termenul de 30 de zile nici la eliberarea CU, nici pentru AC. Mie mi le-au eliberat dupa 2-3 luni.
Imi place ca vrei spatii de depozitare, dar nu ai nevoie de bai, caci nu le-ai specificat, nu ai nevoie deloc de ele?
Daca faci dormitor jos iti vor iesi probabil niste minigarsoniere sus pentru ca vrei casuta ca un cub.
Succes!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate