Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Uber in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
1267 replies to this topic

#559
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Si daca apar daune/pagube/rani/alte probleme care afecteaza utilizatorul, din pricina soferului UBER?

Edited by dexterash, 24 July 2015 - 21:17.


#560
babanu5

babanu5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 20.03.2006

View Postwizardofoz, on 24 iulie 2015 - 20:05, said:

Pentru toata lumea implicata.
Cred ca nu ai citit contractul bine.
Dai niște informații foarte eronate.
In contract scrie ca tot ce tine de licențe, asigurări și taxe cade în grija șoferului, Uber nu are nici o treaba.
Singurul lucru de care se obliga Uber este sa pună în legătură, transportatorul cu clientul, restul este treaba "transportatorului"

#561
acer5600

acer5600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.10.2014
De la mine pentru toti dusmanii mei ( care au vazut taxiuri DOAR din exterior - dar vorbesc despre serviciile lor, care NU cunosc legislatia taximetriei - dar le sustin "legalitatea", care habar N-au de taxele platite de un taximetrist legal - dar vorbesc despre ele, care NU folosesc Uber  - dar il vor interzis ): http://www.antena3.r...

Se stie !!!Posted Image

Edited by acer5600, 24 July 2015 - 22:04.


#562
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007

View Posttest_driver, on 24 iulie 2015 - 20:46, said:

Pentru un nefericit lovit exista rca. Uber nu e taxiu. Sau daca imi dic soacra undeva cu masina sunt considerat taxiu. Sau pe sora soacrei. Sau vre-un var de-al sotiei. Mai zic? Deja daca am un prieten sau o amanta...

strict legal firmele de asigurari percep tarife separate pentru autovehiculele care presteaza transport de persoane. o masina care face uber m-as mira sa se duca atunci cand incheie un rca sa spuna ca presteaza astfel de servicii de transport de persoane.

asadar o firma de asigurare poate refuza despagubirea. strict legal.

in realitate se merge pe burta,niciun sofer de uber nu o sa spuna ca face transport de persoane, firma de asigurari nu va afla niciodata (poate cu exceptia unor accidente cu adevarat grave - Doamne fereste de asa ceva) ca acea masina face transport de persoane asa ca va despagubi. singurii care pierd aici sunt taximetristii pentru ca spre deosebire de masinile uber ei platesc un rca mult mai mare pentru simplul fapt ca fac taxi. si uite cum ajungem iar la ideea de competitie neloiala. statul prin legile lui il arde pe unul iar celalalt beneficiaza de conditii mult mai permisive.

a compara o activitate de taxi, transport persoane (practicata de catre uber) cu una de genul..imi plimb amanta sau soacra mi se pare copilarie. doar asa sa ducem discutia in derizoriu. uber in nici un caz nu face doar serviciul de a pune in legatura soferul cu "clientul". lucrul asta il fac siteurile alea gen autostop unde baga fiecare anunt, am drum bucuresti - iasi 2 locuri va iau 20 lei de persoana. uber incaseaza direct banii pt transport. uber are un tarif pe km, uber are tarif de stationare, daca este ridesharring de ce imi iei tarif de stationare pentru ca soferul oricum avea drum in directia aia nu??? ca asta inseamna ridesharring nu? am drum intr-o directie si pe drum iau pasageri ca tot fac drumul in acea directie Posted Image.

Edited by bossake, 25 July 2015 - 00:06.


#563
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
UBER zice asa:

Quote

Uber oferă informaţii şi o modalitate de a obţine servicii de transport prestate de transportatori, şoferi sau operatori de vehicule terţi („Transportatorul“), care pot fi solicitate prin utilizarea unei aplicaţii puse la dispoziţie de Uber şi descărcate şi instalate de tine pe un singur dispozitiv mobil (telefon inteligent) („Aplicaţia“). Toate serviciile furnizate ţie de către Uber prin utilizarea Aplicaţiei vor fi numite în continuare „Serviciul“.

Quote

Calitatea serviciilor de transport solicitate prin utilizarea Aplicaţiei sau Serviciului este exclusiv în aria de responsabilitate a Transportatorului care îţi furnizează serviciile, în ultimă instanţă. Uber nu va accepta în niciun caz responsabilitatea în legătură cu şi/sau provenind din serviciile de transport furnizate de Transportator sau orice acte, acţiuni, comportamente, conduită şi/sau neglijenţă din partea Transportatorului. De aceea, orice reclamaţii cu privire la serviciile de transport furnizate de Transportator trebuie să fie transmise acestuia.

Adicalea, UBER e doar intermediar, fara nici o raspundere, decat in ceea ce priveste serviciile de intermediere oferite.

https://www.uber.com/legal/rou/terms

Edited by dexterash, 25 July 2015 - 00:21.


#564
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View Postbabanu5, on 24 iulie 2015 - 21:21, said:

Cred ca nu ai citit contractul bine.
Dai niște informații foarte eronate.
In contract scrie ca tot ce tine de licențe, asigurări și taxe cade în grija șoferului, Uber nu are nici o treaba.
Singurul lucru de care se obliga Uber este sa pună în legătură, transportatorul cu clientul, restul este treaba "transportatorului"


Ma eu stiu o treaba generala, nu am citit nici un contract:
http://www.forbes.co...on-gap-remains/

Pina acum ofereau asigurare numai cit erai in serviciu dar nu intre clienti sau in afara condusului cu clienti. Acum au mai upgradat.
E normal sa fie asa pentru ca asigurarea personala ar putea foarte bine sa nu acopere. Si nu cred ca e diferit in Romania.

Clientii sint asigurati cu alt timp de asigurare.

View Postdexterash, on 25 iulie 2015 - 00:20, said:

UBER zice asa:





Adicalea, UBER e doar intermediar, fara nici o raspundere, decat in ceea ce priveste serviciile de intermediere oferite.

https://www.uber.com/legal/rou/terms


https://www.uber.com/driver-jobs

Some form of insurance is required for all driving professions but the type varies based on which one you chose. Minimum coverage requirements and insurance types are set by the state and DMV. Make sure to learn more about insurance requirements once you choose your driving path.
If you choose Uber you'll be driving your own car, which means you'll at least need to have personal auto insurance. Uber maintains industry-leading coverage and $1MM of commercial auto coverage on every rideshare trip with special commercial insurance specifically designed for ridesharing (10). Here's a quick overview of how insurance with Uber works:

#565
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
In romaneste, termenii si conditiile aplicabile pe teritoriul Romaniei, daunele minime/maximale, conditiile de acordare si altele... se poate au ba? Raspunderea "soferului chemat" scrisa negru pe alb exista?

Daca eu am bagaj cu o valoare de 4000 de euro(laptop, echipamente, diverse) si soferul chemat prin UBER il distruge intr-un accident, ce se intampla?

#566
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Dar daca te duce un prieten cu masina si te face muci intr-un stalp?

#567
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ce asigurare visati in Romania, daca serviciul e ilegal?

#568
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Taxiurile de 1.39 lei pe kilometru platesc vreo asigurare speciala?

Adica mai bine intr-o octavia cu centura pusa si airbaguri decat intr-un Logan caruia ii troznesc bucsile si cu centurile de siguranta desfiintate de maimuta-sofer.

#569
babanu5

babanu5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 20.03.2006
Se poate face asigurare suplimentara pt pasageri și bagaje, 25lei/an.
Asta o au și taxiurile.
RCA-ul este mai scump pt ca și riscurile sunt mai mari de accidente. Exact cum este și pt persoanele sub 30 ani.
Nu mai vorbiți baliverne dacă nu știți

#570
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View Postdexterash, on 25 iulie 2015 - 05:28, said:

In romaneste, termenii si conditiile aplicabile pe teritoriul Romaniei, daunele minime/maximale, conditiile de acordare si altele... se poate au ba? Raspunderea "soferului chemat" scrisa negru pe alb exista?

Daca eu am bagaj cu o valoare de 4000 de euro(laptop, echipamente, diverse) si soferul chemat prin UBER il distruge intr-un accident, ce se intampla?


END-TO-END INSURANCE
From the moment you get into any Uber product (e.g. uberX, UberBLACK) to the moment you’re dropped off, your ride is covered by commercial liability insurance. That goes for every trip in every city around the world. In the U.S. specifically, ridesharing has become a popular choice—and Uber is the first company to ensure true end-to-end insurance coverage for ridesharing, with drivers on uberX protected by liability coverage even between trips.

https://www.uber.com/safety


Chiar daca citatele nu sint in romana, siteul e generic si ca atare sint convins ca se aplica peste tot.

#571
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Esti convins de niste chestii pe care nu le stapanesti sau nu le cunosti, ca de exemplu: prezentarea generica nu are rol de termeni intr-un contract. Unde scrie, negru pe alb, in contractul dintre mine - utilizator UBER - si UBER ce asigurari exista, in ce conditii se acorda si care sunt limitele?

#572
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Eu vad lucrurile mai simplu. In 90% din cazuri o firma cu reputatie nu incearca sa te traga in piept.

#573
babanu5

babanu5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 20.03.2006
@wizardofoz
"frate", tu nu înțelegi ca nu exista nici o asigurare din partea Uber? Ei se refera la asigurarea "transportatorului"

#574
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Clientul: Buna ziua, domnule transportator. Va rog frumos sa imi prezentati RCAul, permisul de conducere, ITPul valabil s.a.m.d....

#575
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Eu zic ca e foarte clar ce scrie acolo. Cine se simte mai asigurat cu Transpiratu SRL e liber sa se duca acolo. Toata discutia este despre libertatea MEA de a alege.

#576
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postdexterash, on 25 iulie 2015 - 21:40, said:

Clientul: Buna ziua, domnule transportator. Va rog frumos sa imi prezentati RCAul, permisul de conducere, ITPul valabil s.a.m.d....


Ia incearca sa faci asa cu un taximetrist de 1.39/km. Sa ne relatezi dupa aia si cata bataie ai incasat.

Tu nu intelegi ca eu am mers cu taxiuri autorizate la care faceau planetarele ca mitralierele in curbe? Si cand trecea peste liniile de tramvai ziceai sa am intrat in masina de tocat? Bine ca au inlocuit astia piatra cubica in bucuresti...

Edited by Groot, 25 July 2015 - 22:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate