Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Uber in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
1267 replies to this topic

#469
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Iti dai seama ca piata regleaza rahaturile astea. Daca ar fi atat de rau cu UBER n-ar mai avea succesul pe care il au.Eu nu am o problema cu taximetristii, am mers cu taxiul ani de zile zilnic dar taximetria ca si meserie o consider o interventie artificiala in piata a statului care creeaza un monopol cu forta.

Si eu urasc statul :) sunt pirat. Nu mi se par normale taxele cu japca, urasc tot ce inseamna "pass a law create a business", de asta se duce totul pe penis si nu numai la noi.

Din punctul meu de vedere, ar trebui sa faca oricine orice vrea cu proprietatea lui fara sa dea taxe de protectie la terti. Adica am masina, fac ce vreau cu ea, transport persoane sau porci. Nu te obliga nimeni sa urci.

Nu mi se pare normal impozitul pe masina, necesitatea taxelor pentru orice kkt care tine birocratia asta jegoasa in viata.

mini-rant over

#470
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Dpdv. pur economic , de dreapta , sa zic asa numarul restrins de liciente taxi in Bucuresti este util si foarte util pt. taximetristi. In Berlin s-au dat liciente fara numar si taximetristii chitaie de foame , sau macar asta am citit eu pe site-urile lor.
Taxele oricum sint aberante , daca iti fac o poza cu asigurarea lesini instant.

#471
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Asigurarea nu o bagi la categoria taxe.
E mare pentru a putea fi despagubiti cei pe care ii loviti, mai multi decat media normala. Au si firmele de asigurari statisticile lor.

Edited by don_dannielo, 20 June 2015 - 11:29.


#472
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postdon_dannielo, on 20 iunie 2015 - 11:29, said:

Asigurarea nu o bagi la categoria taxe.
E mare pentru a putea fi despagubiti cei pe care ii loviti, mai multi decat media normala. Au si firmele de asigurari statisticile lor.

Daca ai sti citi ne lovesc pe noi ti s-ar face pielea de gaina , asigurarile au gasit o nisa de furat , atita tot.
Mainstream , nu-i asa ?

#473
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 30.01.2006
Eu am facut un singur accident la viata mea si stateam pe loc, cu un.... taximetrist...iar in trafic, desi sunt mai putini decat restul sunt cei mai agresivi si care incurca cel mai mult. Dar sa sti ca va respect la fel ca pe oricare alt sofer cu toate ca uneori asa imi vine sa intru in cate unu cand tot el ma incurca grosolan nerespectand nici codul rutier, si nici bunul simt si tot el ma injura, dar asta e viata nu poti educa decat prin puterea exemplului, daca poti.

#474
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Peste ce-am dat:
http://www.theregist.../epic_uber_ftc/

#475
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Hi , hi , hi , . Ce mijto.

#476
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
În Paris s-a lăsat cu deranj mare : http://adevarul.ro/t...000c/index.html

#477
polter

polter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.07.2008

View Postretele, on 25 iunie 2015 - 19:17, said:

În Paris s-a lăsat cu deranj mare : http://adevarul.ro/t...000c/index.html
Animale...

#478
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Majoritatea taximetristilor in paris sunt arabeti, negri etc

#479
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu-i mare diferenta.

#480
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
francezii deja fac demostratii impotriva Uber:
http://www.hotnews.r...fost-blocat.htm

#481
Silver456789

Silver456789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 01.11.2014
Nu francezii. Niste taximetristi cu tarife de lesini...

#482
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Animale.

http://www.businessi...nce-2015-6?op=1

#483
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

View Postlil debul, on 20 iunie 2015 - 10:17, said:

Taxele oricum sint aberante , daca iti fac o poza cu asigurarea lesini instant.
Eu platesc 1.200 de lei pe an RCA si 3.500 CASCO. Ambele la Allianz, tu cat platesti RCA+CASCO?

Chiar sunt curioasa la ce cifra lesini tu...

In alta ordine de idei, a trecut o luna si jumatate de Uber si am promis ca revin cu impresii despre cum merg lucrurile. :)

Am incasat aproape 6.000 de lei (in mai multe transe, inclusiv bonusurile). Am facut asta in paralel cu jobul, deci e ok. Altfel, probabil as fi facut mai multi bani. :)

Bine, din cei 6.000 cred ca aproximativ 2.000 s-au dus pe combustibil, vreo 500 pe spalatul masinii (de multe ori am spalat-o zilnic, a tot plouat) si tot cam asa a pe apa, suc si ciocolata (mi-am servit tot timpul clientii :) ), apoi vin taxele... Posted Image

#484
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
cat sunt taxele?
nu pui si cheltuieli cu cauciucuri, revizii, placute? ca eu zic ca atat cat ai lucrat pt uber aproape se face de un schimb de ulei si poate unul de placute Posted Image
si ar mai fi uzura masinii, asta e greu de cuantificat direct in bani dar odata cu km ce se aduna inevitabil se apropie si momentul cand vor aparea probleme tehnice mai mici sau mai mari.

Edited by bossake, 27 June 2015 - 17:55.


#485
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Nu stiu, nu am platit taxele. :P

Am facut mai putin de 4.000 km (asta cu tot cu drumurile mele), revizia masinii am facut-o in aprilie, mai am pana la urmatoarea (o fac la 35.000 si acum masina are abia 18.000) si nici nu a costat chiar atat de mult (in jur de 800 de lei, a fost prima si au schimbat doar uleiul si filtrele).

PS: Am avut noroc si am prins o gramada de drumuri lungi, inclusiv prin apropiere de oras (multe spre aeroport sau spre localitati din Ilfov :P ), asa ca nu s-au uzat foarte mult placutele, iar consumul de benzina a fost bunicel. :D

#486
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Daca faci revizia la mers urban in Bucale la 17,000 de km iti bati joc de masina aia...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate