Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Uber in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
1267 replies to this topic

#451
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Vai  , dar eu ce fac acuma  ca nu mai vrea nimeni sa fie prietenul meu  ?
Am zis si bulangii si zdrente  ?

#452
acer5600

acer5600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.10.2014

View Postlil debul, on 09 iunie 2015 - 17:36, said:

Vai  , dar eu ce fac acuma  ca nu mai vrea nimeni sa fie prietenul meu  ?

Nu plange, Ana ! Posted Image ...

Ii ai pe bagatorii in seama.

Nu e vorba de prietenii de pe SP, e vorba ca o data spunem ca numai postam dar postam... spunem ca nu vorbim MURDAR dar postarile anterioare ne contrazic... caracter de taximetrist, ce poti sa ceri?  dar Deutsch sprechen !!!... este ?! Posted Image

Edited by acer5600, 09 June 2015 - 18:21.


#453
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 30.01.2006
In mod normal nu as agrea chestiile de genul, pentru ca sunt ilegale iar un taximetrist "saracu" se chinui mult pentru toata hartogaraia de care are nevoie, insa cand ma gandesc la ultima calatorie cu taxiul, care a fost si singura in ultimii multi ani, s-a intamplat vara trecuta, parca asa imi vine sa-mi bag piciorul.
Omu avea un Logan, troncanea din toate alea, plafonul era infect, scaunele erau infecte, murdare, nu avea centuri in spate (am stat in spate), omu conducea ca un dement, si eu nu aveam centura, f*ck me!!!!, m-a mai si furat la pret, nu mult dar a furat, si nici nu vroia sa-mi dea restul, oana la urma la dat, daca nu ma fura ii lasam 10 indiferent cat de putin m-a costa, dar asa... nici nu i-am zis nimic dar nici nu a vazut bani. Si in final o calatorie oe care nu o sa o uit prea curand, si au fost doar vreo... sub 3 km, care au costat vreo 7 lei si ceva...

Deci as deveni client uber si poate chiar si sofer asa de distractie nu sa ma imbogatesc.

#454
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Uber e exemplul de freelancing in taximetrie, ceea ce e un lucru foarte bun. Si nici nu poate fi interzis practic.
Imi bag poola in ei de taximetristi cu Logane cracanate si distruse care pun in pericol clientii si alti participanti la trafic. Oricum majoritatea sunt pirati, autorizatii false si aparate manarite. Nu le convine free market? Sa se apuce de sapa.

#455
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Posttest_driver, on 11 iunie 2015 - 01:41, said:

In mod normal nu as agrea chestiile de genul, pentru ca sunt ilegale iar un taximetrist "saracu" se chinui mult pentru toata hartogaraia de care are nevoie, insa cand ma gandesc la ultima calatorie cu taxiul, care a fost si singura in ultimii multi ani, s-a intamplat vara trecuta, parca asa imi vine sa-mi bag piciorul.
Omu avea un Logan, troncanea din toate alea, plafonul era infect, scaunele erau infecte, murdare, nu avea centuri in spate (am stat in spate), omu conducea ca un dement, si eu nu aveam centura, f*ck me!!!!, m-a mai si furat la pret, nu mult dar a furat, si nici nu vroia sa-mi dea restul, oana la urma la dat, daca nu ma fura ii lasam 10 indiferent cat de putin m-a costa, dar asa... nici nu i-am zis nimic dar nici nu a vazut bani. Si in final o calatorie oe care nu o sa o uit prea curand, si au fost doar vreo... sub 3 km, care au costat vreo 7 lei si ceva...
Eu merg des cu taxiul si nu-s furat.
Comanda doar din aplicatie sau la telefon, nu prea au tupeu cand exista dovezi ca au avut o anume cursa.
Stai in fata, ii incomodezi la folosirea maimutei.

#456
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View PostFriskey, on 11 iunie 2015 - 02:49, said:

Nu le convine free market? Sa se apuce de sapa.
Ce free market e ala cand te apuci sa duci lume fara autorizatie transport persoane ? Posted Image E una inchipuita... free market inseamna in aceleasi conditii fiscale si legale.

Edited by andreic, 11 June 2015 - 07:08.


#457
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
din cate stiu autorizatia de transport sa acorda persoanelor juridice.
Permisul de conducere, sa luam de ex. categ. B ("autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului, nu este mai mare de 8;"), oare nu-ti da dreptul sa transporti persoane?

#458
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View PostTIC, on 11 iunie 2015 - 07:57, said:

oare nu-ti da dreptul sa transporti persoane?
Nu, exceptand fireste familia ta, prieteni de familie samd... ca sa transporti alte persoane (straine, autostop) vis-a-vis de care prestezi transport public si ai o responsabilitate se solicita autorizatie/atestat transport public de persoane (i se mai spune si taxi). Se acorda oricaror persoane care intrunesc conditiile. Acu trebuie cautat pe net ca nu stiu exact, mi se pare printre altele ca trebuie sa ai minim 5 ani experienta la volan, ca si la instructorii auto.

Edited by andreic, 11 June 2015 - 08:16.


#459
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
deci, daca te prinde cu un coleg nou in masina, te-ai ars!

autorizatia de tansport de persoane nu e totuna cu cea de taxi. Pt. a primi autorizatia de taxi, trebuie sa prezinti, in copie, autorizatia de transport.

#460
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007

View Postandreic, on 11 iunie 2015 - 08:13, said:

Nu, exceptand fireste familia ta, prieteni de familie samd...
cum se face distinctia intre prieteni de familie si straini? Dai test?

#461
acer5600

acer5600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.10.2014

View PostXenon2006, on 11 iunie 2015 - 08:51, said:

cum se face distinctia intre prieteni de familie si straini? Dai test?

Politistul cand opreste masina are o biblie si ii pune sa jure:"... spui adevarul si numai adevarul... esti prieten cu soferul / pasagerul?..." Si dupa te trimite la Vanesa sa zici de 3 ori "ma lepad de satana... si nu fac evaziune...". Asa e oficial, deci fara test.

mai on topic:
Daca interzic Uber-ul, asa mi s-ar parea corect sa zica legea: cine nu e ruda cu soferul, AMENDA !!! Deci NU prieten!.. eu nu vad ce garantie ar putea fi, ca atunci, cand prietenul coboara din masina, nu da bani la sofer... din punct de vedere legal prietenul e ceva ( nu stiu cum sa zic ) abstract... Fiecare sofer cu arbore genealogic legalizat la notar...( Aloouuu ! doar la primul rand am glumit,  ce e dupa "mai on topic" nu glumesc Posted Image , asta in caz ca suna a gluma )
Pai ori suntem CORECTI TOTI !!!... ori numai suntem.

Edited by acer5600, 11 June 2015 - 13:58.


#462
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
Daca NU interzic Uberul eu propun sa scoata licentele pentru Taxi. Autorizatiile! Itp-ul la 6 luni, Rca-ul care costa mai mult la Taxi precum si celelalte taxe si impozitele pe care un taximetrist le plateste si un "partener uber" nu.
Poate cineva sa ma contrazica ca nu am dreptate? Nu asta ar insemna o competitie egala???

#463
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View PostXenon2006, on 11 iunie 2015 - 08:51, said:

cum se face distinctia intre prieteni de familie si straini? Dai test?
Pe la tara asa se facea cand te oprea politistul cu autostopist in masina, il intreba pe pasager cum il cheama pe sofer si unde lucreaza, daca trecea mai baga una doua si-l aranja Posted Image

Edited by andreic, 11 June 2015 - 14:27.


#464
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
Are voie un militian sa ma intrebe unde lucrez? Ce legatura are asta cu faptul ca eu conduc o masina?

#465
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Un politist cred ca are, el decide ce e relevant si ce nu este Posted Image Prin Agres pe unde ma mai duceam eu astia care luau autostopisti ii dadeau aluia detalii in caz ca cine stie... am luat si eu de cateva ori pentru bani de buzunar cand plecam acolo, avand insa numar de Bucuresti si masina ingrijita fara "tuning", nu intram in colimatorul lor, ii vanau pe locali ca aia faceau curse regulate, se intalneau cu clientii mai departe de masina sa nu bata la ochi si plecau ca si cum ar fi cunoscuti. Somer la tara cu dacie veche cu amortizoare distruse (superb pe serpentine stranse cu denivelari) -> taxi. Acum nu merita riscul, e castigul infim, cat biletul la rata locala si majoritatea sunt amarati si nu te platesc ca pe un taxi.

View PostXenon2006, on 11 iunie 2015 - 08:51, said:

cum se face distinctia intre prieteni de familie si straini? Dai test?
Pai nu stii gradele de rudenie ? :)

Edited by andreic, 12 June 2015 - 01:24.


#466
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostFriskey, on 11 iunie 2015 - 02:49, said:


Imi bag poola in ei de taximetristi
Da , dar ti-o bagi pe forumuri , in momentul in care te-ai urcat in Taxi esti disperat , te simti inferior , esti terminat . Si ei isi baga poola in tine , dar pe banii tai .

#467
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Nu va mai certati copii. Tehnologia o sa transforme societatea enorm, deja o transforma. Din 2016 in NY o sa bage taxiuri fara sofer, uber schmuber :)

E super tare ideea cu UBER, aia sunt miliardari in dolari dintr-o singura aplicatie.

Nu se poate opri progresul tehnologic cu ranga, te enervezi degeaba debul.

http://inhabitat.com...ss-google-cabs/

#468
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Posta3ds, on 20 iunie 2015 - 09:29, said:



Nu se poate opri progresul tehnologic cu ranga, te enervezi degeaba debul.


Nu ma enervez , imi displace amatorismul si prosteala pe fata , atita tot.
Stii pe citi clienti i-am intrebat de Uber si unii nu stiau dar majoritatea imi spuneau ca nu doresc sa mearga cu amatori , dupa aia imi spuneau ca se grabesc , la primul semafor imi ziceau ca le vine sa vomite iar la destinatie imi multumeau si imi dadeau o spaga grasa ?
Macar ajungeau la timp , eu conduc 12 ore pe zi ( aproximativ) , un Uber-ist o face dintr-un spirit Che Gevarian spagar si amatorist.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate