Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Uber in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
1267 replies to this topic

#1063
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
acceptati si voi masini fara licenta sau ceva de genul?
gen uber?
foarte tare macar raman banii in Romania ! :))

#1064
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015
Clevertaxi, cică nu sunteți eficienți, cu tot cu aplicație. Concluzia aparține unui forumist care nu a găsit nici un taxi cu ajutorul aplicației voastre.

#1065
clevertaxi

clevertaxi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.01.2016

View Postbossake, on 26 ianuarie 2016 - 14:32, said:

acceptati si voi masini fara licenta sau ceva de genul?
gen uber?
foarte tare macar raman banii in Romania ! Posted Image)


Nu, toate mașinile au licență, iar șoferii sunt atenți selectați, dar avem și servicii de curierat și livrări, unde putem lucra cu colaboratori. Transportarea persoanelor în regim taxi fără autorizație, rămâne ilegală.

#1066
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015
Uite comentariul (e vorba de Clever Taxi):

View Postpetre69, on 24 ianuarie 2016 - 17:42, said:


Am descarcat aplicatia ata si de juma de ora cauta si nema taxi desi zice ca sunt peste 1000 soferi online
A mai aparut si serviciu indisponibil


#1067
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Da , io sunt ala
Si sambata iar voi avea nevoie de taxi sa plec la aeroport , parca vad ca trebuie sa apelez la cineva din familie sau prieten

#1068
clevertaxi

clevertaxi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.01.2016

View PostBogdansv1, on 26 ianuarie 2016 - 14:32, said:

Clevertaxi, cică nu sunteți eficienți, cu tot cu aplicație. Concluzia aparține unui forumist care nu a găsit nici un taxi cu ajutorul aplicației voastre.


Există situații când găsirea unui taxi durează mai mult decât timpul mediu de 2-3 minute. Aceste situații sunt în cazul orelor de vârf sau locațiilor mărginașe. Avem peste 2000 de șoferi activi în aplicație. Un utilizator poate întâmpia și probleme tehnice, motiv pentru care nu se găsește un taxi, în aceste cazuri, noi vă sfătuim să ne sunați la 0758 555 500 sau să ne lăsați un feedback direct din aplicație și noi vă răspundem rapid.

View Postpetre69, on 26 ianuarie 2016 - 14:39, said:

Da , io sunt ala
Si sambata iar voi avea nevoie de taxi sa plec la aeroport , parca vad ca trebuie sa apelez la cineva din familie sau prieten


Imediat verificăm.

#1069
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View Postclevertaxi, on 26 ianuarie 2016 - 14:39, said:




Există situații când găsirea unui taxi durează mai mult decât timpul mediu de 2-3 minute. Aceste situații sunt ĂŽn cazul orelor de vârf sau locațiilor mărginașe. Avem peste 2000 de șoferi activi ĂŽn aplicație. Un utilizator poate ĂŽntâmpia și probleme tehnice, motiv pentru care nu se găsește un taxi, ĂŽn aceste cazuri, noi vă sfătuim să ne sunați la 0758 555 500 sau să ne lăsați un feedback direct din aplicație și noi vă răspundem rapid.
Ok frate , punct si cautare concreta
Alaltaieri in zona aparatorii patriei , ora 17 , nema taxi juma de ora
Tot alaltaieri vis a vis mall grand arena ora 19 , nema taxi juma de ora
Ieri dimineata ora 6.30 grand arena , nema taxi
Ieri dimineata ora 7.20 pasajul munciii, mai precis in fata la victor babes, nema taxi
Plecat pe jos ajuns in intersectie la baba novac la 7.30 , iar nema taxi
Pana la urma am plecat cu autobuzul ca ma cacam pe mine de frig
Na , de astea ce mai zici , ca doar nu trebuie sa stau pe crucea de la universitate la o anumita ora
....
Inca nu am sters aplicatia ( singura pe care o am ) ca mai incerc sambata pe la ora 11.30 cand plec , daca si atunci dati chix la revedere , clever taxi

#1070
clevertaxi

clevertaxi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.01.2016

View Postpetre69, on 26 ianuarie 2016 - 14:46, said:

Ok frate , punct si cautare concreta
Alaltaieri in zona aparatorii patriei , ora 17 , nema taxi juma de ora
Tot alaltaieri vis a vis mall grand arena ora 19 , nema taxi juma de ora
Ieri dimineata ora 6.30 grand arena , nema taxi
Ieri dimineata ora 7.20 pasajul munciii, mai precis in fata la victor babes, nema taxi
Plecat pe jos ajuns in intersectie la baba novac la 7.30 , iar nema taxi
Pana la urma am plecat cu autobuzul ca ma cacam pe mine de frig
Na , de astea ce mai zici , ca doar nu trebuie sa stau pe crucea de la universitate la o anumita ora
....
Inca nu am sters aplicatia ( singura pe care o am ) ca mai incerc sambata pe la ora 11.30 cand plec , daca si atunci dati chix la revedere , clever taxi


V-am scris un PM, vrem să verificăm că totul este în regulă cu contul dvs.

#1071
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View Postclevertaxi, on 26 ianuarie 2016 - 14:49, said:




V-am scris un PM, vrem să verificăm că totul este ĂŽn regulă cu contul dvs.
Am raspuns la pm
Vedem ce iese

#1072
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postbossake, on 26 ianuarie 2016 - 13:51, said:

era clar ca Uber nu poate supravietui pe termen lung la tarifele alea in Bucuresti.
S-au bazat la inceput pe un entuziasm asa, in necunostinta de cauza, al multor care s-au inscris ca parteneri fara sa stie ce inseamna o utilizare in Bucuresti in regim taxi. Soferi de duminica care nu prea aveau idee ce inseamna uzura masinii pe termen mediu si lung.
Oare o fi inteles si @babanu5 cum e cu uzura masinii, sau inca nu?

#1073
babanu5

babanu5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 20.03.2006
Eu am înțeles de mult, cam de prin iulie, anul trecut.
Se duce de râpă Uber, au ajuns să colaboreze cu taximetristii care nu sunt în stare sa se descurce pe taxi.
Nu mai este ca la inceput.
Imi pare rău că s-a ajuns asa, chiar era un serviciu frumos și comod.
Cei care s-au" tepuit" de sărbători a fost vina lor, ca să faci comanda trebuie să introduci tariful din taste. (la clienți mă refer). Nu le-a băgat nimeni mâna în buzunar/card

#1074
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Ok
Am conversat cu userul - clevertaxi- pe pm si nu stiu ce drequ sa intamplat dar acum am gasit taxi si in comuna berceni si la grand arena si gasit si in maxim 30 sec
Ce am observat fara sa vreau e ca sunt diferite tarife , dar nu asta e problema ci doar vreau sa aflu si anume
1-Clever taxi foloseste mai multe companii de taxi si care e cea mai apropiata masina sau care raspunde primul , ala va fi cel ales ?
2- vad ca e si optiunea de a te repozitiona si de a refuza un anumit taxi si a cauta altul , ceea ce e bine

Edited by petre69, 26 January 2016 - 15:26.


#1075
clevertaxi

clevertaxi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.01.2016

View Postpetre69, on 26 ianuarie 2016 - 15:25, said:

Ok
Am conversat cu userul - clevertaxi- pe pm si nu stiu ce drequ sa intamplat dar acum am gasit taxi si in comuna berceni si la grand arena si gasit si in maxim 30 sec
Ce am observat fara sa vreau e ca sunt diferite tarife , dar nu asta e problema ci doar vreau sa aflu si anume
1-Clever taxi foloseste mai multe companii de taxi si care e cea mai apropiata masina sau care raspunde primul , ala va fi cel ales ?
2- vad ca e si optiunea de a te repozitiona si de a refuza un anumit taxi si a cauta altul , ceea ce e bine



1. Avem 21 de companii în București. Acestea sunt împărțite în Standard (de la 1,39 până la 1,99lei/km) și Premium (3,5lei/km). Dacă apăsați pe Standard, puteți alege către ce companii să se ducă comanda, fie că aveți preferință de preț, fie că ați avut experiențe neplăcute cu anumite companii.
Comanda se duce către cei mai apropiați șoferi de taxi, dacă nu răspunde nimeni, ajunge pe o rază mai mare. La o comandă pot răspunde 5 taximetriști (primii 5 care apasă pe timer). În acest caz, clientului îi apar toți taximetriștrii (swipe left) și îți poți alege unul dintre ei (în funcție de timpul de ajungere, rating, poză etc).

#1076
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
la CleverTaxi poti sa platesti si din aplicatie, adica fara sa ii dai cash? ca pe google play apare o imagine in care ai ca optiune de plata si card/SMS.
oricum cea mai tare imagine e cea cu bacsisul: 5%, 20%, 35%. adica daca vrei sa platesti cu cardul si nimeri un sofer mai "colorat" iti pune cutitul in gat sa apesi bacsis 35% :)

#1077
clevertaxi

clevertaxi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.01.2016

View Postrex, on 27 ianuarie 2016 - 12:26, said:

la CleverTaxi poti sa platesti si din aplicatie, adica fara sa ii dai cash? ca pe google play apare o imagine in care ai ca optiune de plata si card/SMS.
oricum cea mai tare imagine e cea cu bacsisul: 5%, 20%, 35%. adica daca vrei sa platesti cu cardul si nimeri un sofer mai "colorat" iti pune cutitul in gat sa apesi bacsis 35% Posted Image

Da, taximetristul nu vede ce bacșiși selectezi tu. Pentru a plăti din aplicație, trebuie să aveți un card atașat contului (ca la uber), iar la sfârșitul cursei selectați metoda de plată (card/sms) și urmați pașii. Bacșișul nu este opțional și poate fi 5% , 20%, 35% din valoarea cursei.

#1078
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
as vrea sa inteleg: bacsisul este OBLIGATORIU? adica nu exista posibilitatea sa NU dau bacsis?

#1079
clevertaxi

clevertaxi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.01.2016
Da, pentru această metodă. Dacă plătiți cash, nu trebuie să lăsați bacșiș.
Am adoptat acestă metodă pentru a încuraja șoferii să accepte plata cu cardul. Nu toți șoferii din aplicație acceptă această metodă și doar cei semnalizați ca atare. Pragul minim de bacșic este de 5%, asta înseamnă că la o cursă medie de 15 lei, plătești 0,75 lei bacșiș.

#1080
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
nu valoarea bacsisului ma derajeaza, cat lipsta acestei optiuni: adica daca am parte de un sofer nesimtit, care fumeaza in masina, eu tot trebuie sa ii dau bacsis.
si cum incurajati voi plata cu cardul daca cereti obligatoriu bacsis?!

o sa o instalez de curiozitate sa vad ce e de capul acestei aplicatii, dar inca nu am curajul sa imi introduc cardul in aplicatie.

Edited by rex, 27 January 2016 - 14:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate