Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Uber in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
1267 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Aparent s-a lansat Uber in Bucuresti.

Quote

Folosește codul UBERBUCHAREST și primești 30 RON discount la prima ta cursă.

App se descarca pe smartphone din AppStore.
Cont de client poti face aici (promotion code 3QJ5R - 40 RON cadou la primul drum)


Ce e Uber?
Pai simplu spus, poti fi taximetrist de ocazie sau client de taxi.
Banii iti sunt luati automat de pe card, in fct de tariful afisat initial (si acceptat de tine) + distanta parcursa.

De exemplu, ca sofer, in drumul tau de acasa pana la munca, poti lua pe cineva iar acel cineva va plati din aplicatie drumul.

Primul pas este inscrierea ca sofer (daca vrei asta)

Mi-am facut si eu cont, de curiozitate Posted Image

Mda, iti cer copie dupa:
- cazier judiciar
- cazier auto
- CI
- permis conducere

Astia cred ca nu stiu ce omor e sa faci rost de aceste caziere, asa ca... doar taximetristii poate se baga...

Tot ei nu cred ca inteleg ca multi taximetristi au cazier judiciar patat, ca sa nu mai zic de cel auto! Posted Image

==== Later edit ===

Primit pe mail dupa inscriere:

Quote


Ce este Uber?
Uber este o aplicație de smartphone care permite utilizatorilor să caute, să solicite și să găsească în siguranță o călătorie convenabilă în oras, prin atingerea unui singur buton. Compania din San Francisco și-a început operațiunile în 2010 și este acum prezentă în peste 292 orașe la nivel global - acum inclusiv în București.

De ce ai vrea să te alături Uber?
Devii șofer partener Uber România și te poți califica pentru bonusul de înscriere de 400 RON;
Nu ai șefi, nu ești blocat într-un birou toată ziua, conduci cât vrei și cât ai nevoie, nu există un program fix.

Care sunt criteriile pentru a deveni partener Uber?
Să 21 ani împliniți;
Să ai categoria B obținută de cel puțin 1 an;
Mașina să nu fie mai veche de 10 ani (anul producției să fie minim 2005) și să fie cu 4 sau 5 uși;
Să ai cazierul judiciar fără înscrieri;
Numărul de puncte de penalizare din cazierul auto pe ultimii 5 ani să fie zero sau foarte mic.

Cât de repede te poți alătura Uber?
Primul pas: Obține cazierul judiciar și cel auto (al punctelor de penalizare înregistrate pe permisul tău de conducere).

Aceștia sunt pașii pentru a le obține:

1) Certificat de Cazier Judiciar:

Cererea se face la orice secție de poliție din București care are ghișeu de cazier judiciar (chiar dacă nu ești din București) și se eliberează pe loc de obicei, sau în maxim 3 zile lucrătoare; Găsești cererea la secție; Trebuie să ai la tine actul de identitate (carte de identitate, buletin, pașaport, etc); Ai nevoie de un timbru fiscal în valoare de 2 RON (de la poștă); Ai nevoie de chitanța prin care faci dovada achitării taxei de eliberare a cazierului judiciar, în valoare de 10 RON (se poate plăti la trezoreria statului sau la poștă, însă la poștă vei plăti 15 lei).

2) Certificat de cazier auto și puncte de penalizare

Cererea se poate depune:
Dacă ai permis de conducere obținut în București: La Brigada de Poliție Rutieră București, Str. Logofăt Udriște nr. 9-15, Sector 3, de luni până vineri între orele 9-17.
Dacă ai permis de conducere în alt județ: La secția de poliție rutieră județeană, unde ai domiciliul și permisul de conducere; Prin poștă, trimițând cererea semnată, o copie după buletin și o copie după cartea de identitate, la adresa secției locale de poliție pe raza căreia ai domiciliul și permisul de conducere.
Trebuie să completezi cererea (se găsește la secție) pentru adeverință în ceea ce privește abaterile de circulație. Dacă ți se cere acest lucru, fă cererea pentru ultimii 5 ani (numărul maxim). Trebuie să ai la tine copii după permisul de conducere și după cartea de identitate. Cazierul nu costă nimic și se eliberează în 10 zile lucrătoare sau mai mult dacă faci cererea prin poștă (dacă te duci personal să o ridici, trebuie să te întorci la secția unde ai făcut cererea în 10 zile lucrătoare).

Pasul al doilea:
Intră în contul tău Uber și încarcă următoarele documente:
Cartea de identitate; Permis de conducere; Cazierul juridic; Cazierul auto (al punctelor de penalizare); RCA-ul valabil al mașinii cu care vrei să te înscrii; Talonul mașinii cu care vrei să te înscrii.
Apoi în scurt timp te vom contacta noi pentru a îti spune care sunt pașii următori.
Mulțumim, Echipa Uber România.

Attached Files



#2
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Cazier auto? Asta de unde se ia?

#3
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Am aflat si eu acum , incalca absolut price lege vreti voi si va arde si la bani , Aeroport - Universitate = 40 lei . Daca va ceream eu luati foc imediat .
Sa mentionez , sint taximetrist .

 sandel_u, on 25 februarie 2015 - 13:38, said:

Cazier auto? Asta de unde se ia?
De unde l-am luat si eu , de la Rutiera si e valabil maxim 1 luna sau mai putin parca .


#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nici ca sa fii taximetrist nu ai nevoie de cazierul judiciar.
Si am auzit si eu ca incalca nu stiu ce lege. Era parca ceva cu autostopisti.

Tariful cum se calculeaza/cine il calculeaza?
Nu merge facut la libera intelegere pentru a fenta sistemul?

#5
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,035
  • Înscris: 10.04.2006

 Adm, on 25 februarie 2015 - 13:28, said:

Aparent s-a lansat Uber in Bucuresti.

Tot ei nu cred ca inteleg ca multi taximetristi au cazier judiciar patat, ca sa nu mai zic de cel auto! Posted Image
Nu asta e si scopul la Uber? Sa nu ai taximetristi cu tot felul de istoric?

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Daca faci un mod de trai din uber asta, nu trebuie sa platesti cass-uri, impozite, sa tai factura samd?

Edited by gumball3000, 25 February 2015 - 14:01.


#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

 lil debul, on 25 februarie 2015 - 13:42, said:

Aeroport - Universitate = 40 lei . Daca va ceream eu luati foc imediat .
Sa mentionez , sint taximetrist .


Cat ii?? Atat dau din Vitan, de la Autovit pana la aeroport, cu tot cu bacsis.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Din ce am citit eu, in fct de masina ta iti pui ce tarif vrei.
Ideea e ca daca ai Mercedes, poti cere mai mult; la fel, clientii sunt cei care nu se uita daca e 1.39 RON/km sau 5 RON/km..

Pe afara a facut furori, pe la noi nu cred ca va face...

Pana si apps precum StarTaxi, CleverTaxi au cam murit, pt ca soferii au fost obligati sa foloseasca DOAR apps dedicate ale dispeceratelor.

#9
petrutnet

petrutnet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.12.2007
Sper să-și facă și funcționarii de la fisc conturi pe Uber.

#10
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
UBER deranjaza asa tare?
Vad pe multi destul de inversunati.
Sa existe locuri de munca asta e bine, de ce trebuie statul sa ne subjuge mereu?
Nu sunt taximetrist, si nici nu lucrez la UBER, dar nu vad nimic rau in asta.

#11
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Inseamna ca nu ai inteles ce face UBER. (sau poate eu).
Insa nu creaza locuri de munca ci doar este un mod mai "inteligent" de a fenta legea taximetriei si sa ajuti lumea sa faca taxi pirat.
Practic toata lumea lucreaza la negru si nimeni nu plateste nimic mai departe.

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nici eu nu vad nikic rau, problema este cadrul legal deja existent.

#13
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

 sandel_u, on 25 februarie 2015 - 14:02, said:

Inseamna ca nu ai inteles ce face UBER. (sau poate eu).
Insa nu creaza locuri de munca ci doar este un mod mai "inteligent" de a fenta legea taximetriei si sa ajuti lumea sa faca taxi pirat.
Practic toata lumea lucreaza la negru si nimeni nu plateste nimic mai departe.
Poti sa platesti tu taxe la stat, eu platesc minimal, si doar atunci cand nu am alta cale.
Pur si simplu nu vreau sa sponsorizez familiile umflatilor din politica, si nici jigodiile care fac afaceri transpartinice.
Sa inteleg ca esti taximetrist?

Edited by anoniymus, 25 February 2015 - 14:06.


#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 gumball3000, on 25 februarie 2015 - 14:02, said:

Nici eu nu vad nikic rau, problema este cadrul legal deja existent.
Ca sa transporti oameni altii decat familie ori rude&friends, trebuie sa ai atestat de transport public de persoane.

http://www.autostart...lic_de_persoane

E ca un fel de categorie suplimentara, se fac 30 ore de instruire in 5 zile si proba practica Posted Image Se includ probabil si chestii gen conducere astfel incat sa nu induci forte exagerate pasagerilor si asemenea... e alta responsabilitate.

Edited by andreic, 25 February 2015 - 14:20.


#15
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 Adm, on 25 februarie 2015 - 13:53, said:



Pana si appsprecum StarTaxi, CleverTaxi au murit, pt ca soferii au fost obligati sa foloseasca DOAR apps dedicate ale dispeceratelor.
Ce bine ar fi daca ne-am vedea toti de treaba la care ne pricepem , eu am azi doar pe Star 7 comenzi , pina la ora asta , pe Clever
nici nu mai stiu , dar daca tu zici ca alea au murit .... oi fi si eu vre-o fantoma . Apropo , a auzit cineva de Atestat transport persoane ?

#16
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Revenind la Uber, ca utilizator, pe mine ma dezamageste ca doreste sa-mi stocheze datele de card. O fi necesar, dar eu nu i le dau. Ma dezamageste si ca app-ul de Android are potential mare de spionaj.

Ma amuza ca se pare ca si-au platit posturi pe bloguri de (h)A-Lister.

#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Uber si Lyft au avut si au mari probleme din cauza taximetristilor.

Din ce vad eu in interfata de sofer, iti apar acolo si facturile Posted Image

Faza e ca in ciuda inversunarii autoritatilor, daca ai un app si o firma in Bahamas, prinde-i orbul, scoate-i ochii Posted Image

Taximetria a ajuns o afacere mafiota din pct meu de vedere, cand de fapt e un serviciu simplu.

P.S. Acest topic nu e platit, e doar informativ.
Cum ziceam, intram si noi in randul lumii.

Am pus app pe telefon (nu cred ca stocheaza datele in telefon, ci in contul Uber) si deja vad un Uber Taxi, cu tarif 1.39 RON/Km.

#18
petrutnet

petrutnet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.12.2007
Câtă vreme lucrezi în România, poți să ai firma și pe lună, aici trebuie să plătești cel puțin contribuțiile sociale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate