Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum fac ca volumul sunetului sa fie cel selectat de mine in windows?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
zepar

zepar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 24.06.2010
Salut! M-ar ajuta foarte mult daca mi-ati spune o modalitate prin care atunci cand selectez in Windows volum la sunet 50% sa zicem, sa iasa in boxe nivelul ales de mine. In prezent, daca selectez 50% am un sunet de nivel 30% cu toate ca playerul Youtube, AIMP etc. este dat la maxim. Din ce imi dau seama pare sa fie un fel de tampon pe care Windows-ul il aplica, dar banuiesc ca au lasat undeva o setare prin care poti dezactiva acest lucru.

Am laptop cu Windows 7, driver Realtek HD Audio (optiunea de Loudness Equalization mai ridica un pic volumul dar foarte putin), sistem boxe 2.1.

Attached Files



#2
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
O fi diferență de scală (liniar vs. logaritmic).

Edited by 0x0c, 21 February 2015 - 19:25.


#3
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Eu nu-nteleg sintagma daca selectez 50% am un sunet de nivel 30%...

Adica atunci cand pozitionezi volumul acela, in Windows, la 50% cum adica obtii un sunet de nivel 30% ?!
Ce-nseamna acei 30%, la ce te referi ?!

#4
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Ca dunga verde si neagra nu se ridica pana unde e selectat nivelul volumului.
Cred ca l-a asta s-a referit

#5
CBb

CBb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 02.06.2009
Apasa pe "Mixer" si o sa ai acolo mai multe scale. O sa fie si Flash Player, Firefox si ce mai ai tu deschis. Da-le si p-alea la volumul pe care-l vrei.

Edited by CBb, 21 February 2015 - 22:22.


#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postzepar, on 21 februarie 2015 - 19:09, said:

Salut! M-ar ajuta foarte mult daca mi-ati spune o modalitate prin care atunci cand selectez in Windows volum la sunet 50% sa zicem, sa iasa in boxe nivelul ales de mine. In prezent, daca selectez 50% am un sunet de nivel 30% cu toate ca playerul Youtube, AIMP etc. este dat la maxim. Din ce imi dau seama pare sa fie un fel de tampon pe care Windows-ul il aplica, dar banuiesc ca au lasat undeva o setare prin care poti dezactiva acest lucru.

Am laptop cu Windows 7, driver Realtek HD Audio (optiunea de Loudness Equalization mai ridica un pic volumul dar foarte putin), sistem boxe 2.1.
Ala-i nivelul de semnal ce intra in placa de sunet din sursa respectiva(YT ,player audio ,etc). Se poate ca semnalul sa fie si mai mic ,si abia sa se aprinda verdele ala chiar daca tu dai la 100% ,sau mai mare cat sa ajunga la nivelul maxim stabilit de tine pe cursor.

#7
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Din ultimele 2 postari ai raspunsul.
Fie e vorba de semnal mic care nu bate in 0db fie nivelele individuale asociate fiecarei aplicatii din mixer sunt setate mai jos decat masterul.
Nu-ti trebuie inginerie sa-ti dai seama de asta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate