Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Furt Cargus

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
Dragosh2008

Dragosh2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 20.02.2008
Am avut 2 telefoane iPhone 6 la vanzare pe olx iar in data de 6 februarie am fost sunat de o persoana din Cluj care vroia sa le cumpere si a insistat sa le trimit prin Cargus pt ca a avut neplaceri cu cei de la Fan. Am printat awb-ul, am sunat curierul, le-a ridicat iar a 2-a zi verificand pe site la Cargus am observat ca livrarea a fost reprogramata pt data de 11, in zilele urmatoare coletul a mai fost plimbat prin Cluj, destinatarul solicitand sa ii fie livrat la o alta adresa dar nici la noua adresa nu a ridicat nimeni coletul.
Pe 11 februarie am sunat la Cargus si am solicitat returul coletului iar pe data de 12 cand a ajuns am avut parte de o mare surpriza, au fost desigilate ambele cutii si furate telefoanele si accesoriile, au rupt hartiile cu seriile si imei-ul de pe spatele cutiilor apoi au lipit cutiile cu super-glue si mi le-au facut "cadou", am mai platit si 30 de lei transportul.
In aceeasi seara verificand anunturile de pe olx, mi-am gasit telefoanele puse la vanzare in Cluj, cu hartiile rupte de pe cutii lipite pe spatele lor, se vedeau foarte bine in poze si verificand seriile imei mi-am dat seama ca sunt telefoanele mele.

Astept cateva pareri din partea voastra si apoi o sa continui Posted Image

Edited by Dragosh2008, 20 February 2015 - 18:34.


#2
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014
Plangere la politie.

#3
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Daca ai acte de provenienta cu serii si IMEI-uri poti sa faci plangere la politie, altfel...
Oricum, va fi greu de dovedit ca nu le-ai instrainat chiar tu.

Edited by wasteyard, 20 February 2015 - 18:40.


#4
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Merginimediatvla politie. Este onproblema cu cargus. Eu am vrut sa cumpăr un telefon din Oradea, vânzătorul a chemat cargus, curierul a venit dar a dispărut cu tot cu telefon. La mine nu a ajuns nimic. E clar ca sunt mari probleme. Este un articol in presa cu cineva care a cumpărat un telefon de la emag si a primit o piatra, curierul a umblat in cutie :))). Mergi la politie imediat

#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Pe principiul acesta?
http://stirileprotv....timisorean.html

Odata cu introducerea porcariei de "Livrare cu Verificare"(cica ar fi legala?!) astfel de chestiuni se vor intampla si mai des...

L.E. Oricum nu are de ce sa ne mire: unii cumpara lucruri furate, unii vand lucruri furate etc. Afacerea merge "ca pe roate". Daca nu ar exista cumparatori, nu ar exista/prolifera nici furturile.

Edited by dexterash, 20 February 2015 - 18:47.


#6
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Pune link cu anuntu' acela, sa vedem si noi !

Si fa plangere la Politie, cum zic si colegi de mai sus.

#7
Dragosh2008

Dragosh2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 20.02.2008
Hai sa va arat ce mi-au trimis baietii in cutii Posted Image
http://s27.postimg.o...0218_162645.jpg
http://s15.postimg.o...0218_161818.jpg

2 machete, daca imi trimiteau replici la schimb cheltuiau prea mult.

Edited by Dragosh2008, 20 February 2015 - 18:45.


#8
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View PostDragosh2008, on 20 februarie 2015 - 18:34, said:

Am avut 2 telefoane iPhone 6 la vanzare pe olx iar in data de 6 februarie am fost sunat de o persoana din Cluj care vroia sa le cumpere si a insistat sa le trimit prin Cargus pt ca a avut neplaceri cu cei de la Fan. Am printat awb-ul, am sunat curierul, le-a ridicat iar a 2-a zi verificand pe site la Cargus am observat ca livrarea a fost reprogramata pt data de 11, in zilele urmatoare coletul a mai fost plimbat prin Cluj, destinatarul solicitand sa ii fie livrat la o alta adresa dar nici la noua adresa nu a ridicat nimeni coletul.
Pe 11 februarie am sunat la Cargus si am solicitat returul coletului iar pe data de 12 cand a ajuns am avut parte de o mare surpriza, au fost desigilate ambele cutii si furate telefoanele si accesoriile, au rupt hartiile cu seriile si imei-ul de pe spatele cutiilor apoi au lipit cutiile cu super-glue si mi le-au facut "cadou", am mai platit si 30 de lei transportul.
In aceeasi seara verificand anunturile de pe olx, mi-am gasit telefoanele puse la vanzare in Cluj, cu hartiile rupte de pe cutii lipite pe spatele lor, se vedeau foarte bine in poze si verificand seriile imei mi-am dat seama ca sunt telefoanele mele.

Astept cateva pareri din partea voastra si apoi o sa continui Posted Image

Ti s-a scris deja ce ai de facut,mergi si fa o reclamatie la politie.

#9
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Bre, daca nici in curieri nu mai poti avea incredere... Bafta mea e ca ma cunosc cu cei de la Fan, Cargus si DPD (cei de pe ruta mea) si nu sunt probleme, ba chiar cel de la Fan imi lasa coletul acasa chiar daca nu e nimeni sa il receptioneze. Niciodata nu au fost probleme, oamenii aia sunt foarte amabili.

#10
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Poate ca destinatarul face parte din familia ,,Cargus''.
   In toate firmele de curierat au patruns nemernici, oameni de nimic, care le fac de ras. Am patit si eu destule chestii, nu merita aici sa spun.
  Nu stiu pe ce criterii ii angajeaza.
   -Plangere in scris si pe mail, si telefonic la sefimea Cargus
   -Plangere la politie.
E bine ca ai date, dovezi.
Daca nu ai satisfactie si daca-ti permiti, actiune in Instanta.
Dureaza, dar iti vei recupera banii , inclusiv cheltuielile de judecata, majorari aferente.
Nu ceda, hotii trebuie starpiti!

#11
Dragosh2008

Dragosh2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 20.02.2008
Avand actele de achizitie in dimineata urmatoare am mers la politie si am facut plangere, am avut si poze cu cutiile sigilate in care se vedeau seriile si imei-urile, printscreen cu telefoanele puse la vanzare in Cluj in care se vedea clar ca's telefoanele mele, nr de telefon al vanzatorului, user-ul de pe olx urmand ca daca nu rezolva nimic politia din Cluj sa le fac o vizita.
In urma cu 3 zile am plecat impreuna cu 2 politisti de la mine din oras la colegii lor de la Cluj, au fost la Cargus, au urmarit inregistrarile camerelor de supraveghere din depozit si i-au depistat pe baieti, au fost ridicati din trafic cu tot cu masini. Sefii de la Cargus Cluj chiar s-au bucurat ca s-au descoperit hotii pt ca au mai avut si alte plangeri.
Dupa ce au stat la ancheta mai bine de 6 ore au inceput sa "vomite" tot, cum ca erau prieteni cu cineva care i-a invatat cum sa faca treaba si au primit suma de 1000 de lei pt cele 2 telefoane, a fost adusa la sectie si cealalta persoana, audiata urmand ca la final sa imi aduca telefoanele si accesoriile.

Edited by Dragosh2008, 20 February 2015 - 18:57.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
era similar un caz pus pe avocatnet cu fan curierul   prin noiembrie/decembrie anul trecut, tot telefoane !
Oamenii erau intelesi cu aia , de-asta ti-a si spus sa trimiti printr-o anume firma de curierat
Mergi si declara la politie  si pregateste-te cu tutun mult, vei cam avea de asteptat.  Ce sa va fac daca trimiteti prin curierat?  cel mai sigur e cu posta romana/prioripost

Edited by MembruAnonim, 20 February 2015 - 18:57.


#13
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Ai facut si tu putina telenovela... Posted Image)
Bine ca ai rezolvat, oricum ai pierdut ceva timp, bani, telefoanele nu vor mai avea aceiasi valoare fiind desigilate si cine stie daca nu au suferit avarii.
Neplacuta situatie.

Edited by wasteyard, 20 February 2015 - 18:59.


#14
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Cu alte cuvinte problema ta e aproape rezolvata, urmand sa iti recuperezi telefoanele si accesoriile, nu ?
Pai, ai avut inspiratie sa faci poze la telefoane si cutiile sigilate inainte sa le expediezi  Posted Image

Bravo !

#15
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Pe bune ca e mai simplu cu posta romana, livrarea dureaza cu o zi in plus. Insa esti sigur ca nu sunt probleme, mai ales daca iti faci asigurare la colet (nu e scumpa). Nu platesti km suplimentari, iar manevrarea coletelor se face la fel cam la toate firmele, nu poate sa bage mana in foc cineva ca la curieri nu se arunca din pod coletele, chiar si cele pe care scrie fragil. Cel mai aiurea e pentru camere si obiective de tip DSLR si la HDD-uri. Dar cu niste folie cu bule (pusa in strat de 1-2 cm) te doare undeva.

#16
Dragosh2008

Dragosh2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 20.02.2008

View Postwasteyard, on 20 februarie 2015 - 18:57, said:

AI facut si tu putina telenovela... Posted Image)

Nu e nici o telenovela, e purul adevar desi stiu ca nu prea va vine sa credeti Posted Image
Daca imi povestea cineva sincer nici mie nu prea imi venea sa cred.
Am trimis si primit zeci de colete prin Cargus dar nu am trimis la Cluj pana acum si am patit-o din prima...
In noaptea aceea am plecat acasa cu telefoanele si accesoriile, mi le-a adus puse in ciorapi, asa le avea ascunse prin casa :lol:

Edited by Dragosh2008, 20 February 2015 - 19:00.


#17
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostMembruAnonim, on 20 februarie 2015 - 18:55, said:

cel mai sigur e cu posta romana/prioripost
Am trait sa o aud si p'asta.

Cel mai sigur este sa cumparati de la Magazine Online(multe pot demonstra ce au impachetat) - refuzand sa cumparati de la hoti, folosind firmele de curieri recomandate de ele(alese dintre cele care au cele mai putine probleme) si fara sa lasati pe cineva sa intervina asupra pachetului pana ajunge la dvs - exact cum se intampla in toate tarile din Vest/civilizate.

Altfel... azi dispare o modalitate, maine se gaseste alta de furt. Si tot asa...

#18
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012

View PostDragosh2008, on 20 februarie 2015 - 18:59, said:

Nu e nici o telenovela, e purul adevar desi stiu ca nu prea va vine sa credeti Posted Image
Daca imi povestea cineva sincer nici mie nu prea imi venea sa cred.
Am trimis si primit zeci de colete prin Cargus dar nu am trimis la Cluj pana acum si am patit-o din prima...
In noaptea aceea am plecat acasa cu telefoanele si accesoriile, mi le-a adus puse in ciorapi, asa le avea ascunse prin casa Posted Image

Nu e vorba ca nu te credem, ma refeream la suspans. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate