Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

reprofilare pe Web Design - sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
lucian_

lucian_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.07.2007
Salut. As vrea sa ma apuc de web design - am 33 ani si un loc de munca foarte stresant ce presupune sa stii legislatie, sa fii la curent cu toate modificarile din ea, si sa stai multe ore pe zi la servici peste program fara a fi platit in plus pt aceste ore suplimentare.

Cunostintele mele sunt 0 in acest domeniu (Web design) dar invat repede si este un domeniu in care (apreciez ca) as lucra cu placere.

As vrea sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarele intrebari pt a sti daca are rost sa ma apuc de invatat:

1) Ce cunostinte trebuie sa aiba o persoana care realizeaza siteuri web (web developer, sper ca am zis bine)?  Eu am auzit ca cele mai importante ar fi HTML, CSS, Javascript, PHP, asa este? mai sunt si altele cautate?
2) Este necesar sa ai si cunostinte de grafica (programe gen Photoshop, etc ? )
3) Cat cantareste la angajare o facultate in domeniu? Am sanse sa ma angajez ca web designer daca nu am studii superioare in IT dar am cunostintele necesare realizarii siturilor? Mi-ar fi greu sa ma apuc la varsta mea de inca o facultate, mai ales ca am vazut prin programele de scolarizare ca se  studiaza si o gramada de materii care implica cunostinte de matematica pe care cred ca le-am uitat demult Posted Image Nu ma intereseaza sa am cine site ce salariu la inceput, vreau sa invat.
4) Un interval de 6 luni de studiu (6-8 ore/zi in medie) credeti ca este un orizont de timp suficient de mare pt. a deprinde cunostintele necesare angajarii in acest domeniu (pe un post entry level) ?
5) Care credeti ca sunt cele mai bune surse pentru a deprinde cunostintele necesare (cursuri predate de profesori, carti sau tutoriale de pe web) ?
6) Se lucreaza peste program  ? Se intampla des?  Se ofera zile/ore libere in compensare, sau se platesc orele suplimentare?
7) Se poate lucra de acasa (patronii agreaza aceasta varianta) ?
8) Dupa ce realizez sa zicem un site web,exista adrese unde pot urca continutul sau gratis, pt a putea fi vazut de un potential angajator? Intreb deoarece am inteles ca este bine sa ai un portofoliu de siteuri realizate de tine in momentul in care te interesezi de o angajare.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Web Design e grafica, e arta. Daca nu te-ai mai intalnit cu asa ceva pana acum, putin probabil sa ai vreo inclinatie serioasa in directia asta.
Poti insa sa incerci.
Web Development e programare, total altceva. Gasesti la tot pasul persoane implicate in asa ceva, oferind calitate minima la preturi de nimic, incat ai ceva de muncit daca vrei sa te ridici peste acest nivel.

Edited by dani.user, 19 February 2015 - 22:16.


#3
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View Postlucian_, on 19 februarie 2015 - 22:11, said:

Salut. As vrea sa ma apuc de web design - am 33 ani si un loc de munca foarte stresant ce presupune sa stii legislatie, sa fii la curent cu toate modificarile din ea, si sa stai multe ore pe zi la servici peste program fara a fi platit in plus pt aceste ore suplimentare.

Suna foarte cunoscut ce zici tu aici... oh wait, asa e si in programare!

View Postlucian_, on 19 februarie 2015 - 22:11, said:

3) Cat cantareste la angajare o facultate in domeniu? Am sanse sa ma angajez ca web designer daca nu am studii superioare in IT dar am cunostintele necesare realizarii siturilor? Mi-ar fi greu sa ma apuc la varsta mea de inca o facultate, mai ales ca am vazut prin programele

Destul de mult daca vrei sa te angajezi la o firma serioasa. Eu in facultate aveam colegi de 30 de ani si nu erau "converts" ca tine ci oameni care chiar lucrau in domeniu insa au zis ca "ii arde la buzunar" faptul ca nu au diploma, implicit scutirea de impozit.

View Postlucian_, on 19 februarie 2015 - 22:11, said:

4) Un interval de 6 luni de studiu (6-8 ore/zi in medie) credeti ca este un orizont de timp suficient de mare pt. a deprinde cunostintele necesare angajarii in acest domeniu (pe un post entry level) ?

In conditiile in care ai 0 cunostiinte 6 luni e cam putin... chiar daca te angajezi va fi la un butic d-ala de face proiecte pe freelancer si o sa fi platit cu 10-15 milioane si alea la negru...

View Postlucian_, on 19 februarie 2015 - 22:11, said:

6) Se lucreaza peste program  ? Se intampla des?  Se ofera zile/ore libere in compensare, sau se platesc orele suplimentare?

Da, mai ales spre final de proiect. Asa este la toate firmele care fac outsourcing (majoritatea). Singurul loc unde scapi sunt aia care isi vand propriile produse (de ex. esti programator la vreo companie telecom sau in departamentul IT al unei banci si acolo nu tragi la shaiba ca nu ai (neaparat) un deadline de livrat la client).

View Postlucian_, on 19 februarie 2015 - 22:11, said:

7) Se poate lucra de acasa (patronii agreaza aceasta varianta) ?

La o firma serioasa nu. Acasa poti lucra tu pe cont propriu.

View Postlucian_, on 19 februarie 2015 - 22:11, said:

8) Dupa ce realizez sa zicem un site web,exista adrese unde pot urca continutul sau gratis, pt a putea fi vazut de un potential angajator? Intreb deoarece am inteles ca este bine sa ai un portofoliu de siteuri realizate de tine in momentul in care te interesezi de o angajare.

Da, insa nu e profesional sa ai: nume.weebly.com sau nume.myfreesite.net. Si sa ai un portofoliu de site-uri realizate pe bune, chestii care chiar au fost vandute si au fost folositoare cuiva. Decat sa faci un portofoliu cu ce ti-a iesit din "tutoriale"... mai bine nu pui nimic :)).

#4
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View Postlucian_, on 19 februarie 2015 - 22:11, said:

Salut. As vrea sa ma apuc de web design - am 33 ani
Cunostintele mele sunt 0 in acest domeniu (Web design) dar invat repede si este un domeniu in care (apreciez ca) as lucra cu placere.
As vrea sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarele intrebari pt a sti daca are rost sa ma apuc de invatat:

1) Ce cunostinte trebuie sa aiba o persoana care realizeaza siteuri web (web developer, sper ca am zis bine)?  Eu am auzit ca cele mai importante ar fi HTML, CSS, Javascript, PHP, asa este? mai sunt si altele cautate?
2) Este necesar sa ai si cunostinte de grafica (programe gen Photoshop, etc ? )
3) Cat cantareste la angajare o facultate in domeniu? Am sanse sa ma angajez ca web designer daca nu am studii superioare in IT dar am cunostintele necesare realizarii siturilor?  Nu ma intereseaza sa am cine site ce salariu la inceput, vreau sa invat.
4) Un interval de 6 luni de studiu (6-8 ore/zi in medie) credeti ca este un orizont de timp suficient de mare pt. a deprinde cunostintele necesare angajarii in acest domeniu (pe un post entry level) ?
5) Care credeti ca sunt cele mai bune surse pentru a deprinde cunostintele necesare (cursuri predate de profesori, carti sau tutoriale de pe web) ?
7) Se poate lucra de acasa (patronii agreaza aceasta varianta) ?
8) Dupa ce realizez sa zicem un site web,exista adrese unde pot urca continutul sau gratis, pt a putea fi vazut de un potential angajator? Intreb deoarece am inteles ca este bine sa ai un portofoliu de siteuri realizate de tine in momentul in care te interesezi de o angajare.

-1. da cam astea ar fi la inceput HTML5, CSS2+css3,jquery+pluginuri,bootstrap,wordpress...mai incolo php+mysql...
2.  eu zic ca e bine sa stii Photoshop,chiar de Photoshop ar fi bine sa te apuci prima data
3. poti sa te angajezi si fara facultate ca web designer, sau poti sa lucrezi si ca freelancer
4. nu stiu ce sa zic,6 luni cam putin,dar daca tragi tare si asimilezi repede...
5. eu zic ca din  tutoriale se invata destul de bine si sunt si multe exemple,se gasesc tutoriale (in engleza) de la lynda si tuts + si pe torente gratis...
7.  se poate lucra de acasa si ca freelancer sau poate si la o firma..
8.  dupa ce realizezi un sit exista posibilitatea sa-l urci gratis pe anumite subdomenii cum ar fi : hostinger sau daca vrei platesti hosting la o firma cum ar fii : Arvixe (care iti da si domeniu gratis pe viata)

#5
adivro

adivro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.01.2007

View Postlucian_, on 19 februarie 2015 - 22:11, said:

As vrea sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarele intrebari pt a sti daca are rost sa ma apuc de invatat:

1) Ce cunostinte trebuie sa aiba o persoana care realizeaza siteuri web (web developer, sper ca am zis bine)?  Eu am auzit ca cele mai importante ar fi HTML, CSS, Javascript, PHP, asa este? mai sunt si altele cautate?
2) Este necesar sa ai si cunostinte de grafica (programe gen Photoshop, etc ? )
3) Cat cantareste la angajare o facultate in domeniu? Am sanse sa ma angajez ca web designer daca nu am studii superioare in IT dar am cunostintele necesare realizarii siturilor? Mi-ar fi greu sa ma apuc la varsta mea de inca o facultate, mai ales ca am vazut prin programele de scolarizare ca se  studiaza si o gramada de materii care implica cunostinte de matematica pe care cred ca le-am uitat demult Posted Image Nu ma intereseaza sa am cine site ce salariu la inceput, vreau sa invat.
4) Un interval de 6 luni de studiu (6-8 ore/zi in medie) credeti ca este un orizont de timp suficient de mare pt. a deprinde cunostintele necesare angajarii in acest domeniu (pe un post entry level) ?
5) Care credeti ca sunt cele mai bune surse pentru a deprinde cunostintele necesare (cursuri predate de profesori, carti sau tutoriale de pe web) ?
6) Se lucreaza peste program  ? Se intampla des?  Se ofera zile/ore libere in compensare, sau se platesc orele suplimentare?
7) Se poate lucra de acasa (patronii agreaza aceasta varianta) ?
8) Dupa ce realizez sa zicem un site web,exista adrese unde pot urca continutul sau gratis, pt a putea fi vazut de un potential angajator? Intreb deoarece am inteles ca este bine sa ai un portofoliu de siteuri realizate de tine in momentul in care te interesezi de o angajare.

1) Persoanele din acest domeniu se orienteaza de obicei catre una din cele doua mari ramuri: front-end (cel care realizeaza toate elementele cu care interactioneaza vizitatorul si care ar trebui sa manance pe paine tot ce tine de uzabilitate, accesibilitate, rapiditate, etc.) si back-end (ai ghicit, programare). Liber spus, front-end is what you see; back-end is how it works.
Pentru prima ai nevoie de HTML, CSS, Javascript (AJAX, JQuerry si toate derivatele) iar pentru back-end ai nevoie de ... multe (PHP, MySQL, ASP.net, Python, ColdFusion, etc.).

Pentru inceput, poti realiza un site doar cu HTML si CSS. In ziua de azi, pentru un site ai nevoie si de un CMS .. deci PHP sau ASP.net.

2) Orice grafica raster se face preponderent cu Photoshop, deci invata-l.

3) Pentru mine, 0. Sau poate nu 0, dar oricum, experienta si cunostintele sunt mult mai importante.
Nu-ti fa griji pentru asta, daca ai talent si esti autodidact, te poti angaja in domeniu.

4) Nu stiu daca poti masura experienta in timp. Cum am mai spus, daca ai talent si iti place domeniul asta, prinzi repede si esti avid de cunostinte sunt suficiente si cele 6 luni pentru baza.
Domeniul este in continua schimbare, apar multe noutati, incearca sa ti pasul.
Degeaba ai in 2015 3 ani de experienta daca ai facut doar site-uri ca in 2004. Unul care lucreaza de 1 an in proiecte mari te intrece cu usurinta.

5) Participa la un curs la inceput, prinzi mai usor elementele fundamentale. Apoi cheia este exercitiul.
Invata sa scri cod, nu sa-l editezi, nu te baza pe tot felul de software-uri care-ti deseneaza un div pe ecran, fa-l singur.

6) In general cred ca se lucreaza pe proiect. Daca exista o idee geniala se poate sta peste program cat e fresh, sa nu se piarda. Nu m-ar deranja daca ai pleca mai devreme de la program atat timp cat proiectul e gata la timp .. si bine.

7) Nu prea. De ce? Pentru ca cele mai bune rezultate sunt in munca de echipa.

8) Investeste in tine. Cumpara un domeniu .ro si plateste cei 10 lei amarati pe luna pentru gazduire. Arati ca ai incredere in munca ta.

Edited by adivro, 26 February 2015 - 22:32.


#6
lucian_

lucian_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.07.2007
In primul rand multumesc pt raspunsuri.

View Postdani.user, on 19 februarie 2015 - 22:15, said:

Web Design e grafica, e arta. Daca nu te-ai mai intalnit cu asa ceva pana acum, putin probabil sa ai vreo inclinatie serioasa in directia asta.
Poti insa sa incerci.
Web Development e programare, total altceva. Gasesti la tot pasul persoane implicate in asa ceva, oferind calitate minima la preturi de nimic, incat ai ceva de muncit daca vrei sa te ridici peste acest nivel.
Web design am vrut sa zic, nu web developer ,am gresit, scuze. Web designer adica persoana care creeaza siturile. Nu prea am avut eu talent sau imaginatie la desen dar cred ca nu-i foarte greu sa te gandesti cum vrei sa arate un site. Adica sa pui undeva pe un site niste text, linkuri, meniuri, cateva bannere, si cateva poze. De asta si vreau sa ma apuc sa acumulez cunostinte pe acest domeniu.

View Postpotae, on 19 februarie 2015 - 22:43, said:

Suna foarte cunoscut ce zici tu aici... oh wait, asa e si in programare!



Destul de mult daca vrei sa te angajezi la o firma serioasa. Eu in facultate aveam colegi de 30 de ani si nu erau "converts" ca tine ci oameni care chiar lucrau in domeniu insa au zis ca "ii arde la buzunar" faptul ca nu au diploma, implicit scutirea de impozit.



In conditiile in care ai 0 cunostiinte 6 luni e cam putin... chiar daca te angajezi va fi la un butic d-ala de face proiecte pe freelancer si o sa fi platit cu 10-15 milioane si alea la negru...



Da, mai ales spre final de proiect. Asa este la toate firmele care fac outsourcing (majoritatea). Singurul loc unde scapi sunt aia care isi vand propriile produse (de ex. esti programator la vreo companie telecom sau in departamentul IT al unei banci si acolo nu tragi la shaiba ca nu ai (neaparat) un deadline de livrat la client).



Da, insa nu e profesional sa ai: nume.weebly.com sau nume.myfreesite.net. Si sa ai un portofoliu de site-uri realizate pe bune, chestii care chiar au fost vandute si au fost folositoare cuiva. Decat sa faci un portofoliu cu ce ti-a iesit din "tutoriale"... mai bine nu pui nimic Posted Image).
Nu vreau programare...programarea este c++ , Java din cate am inteles. Eu vreau webdesign. Desi am inteles ca trebuie sa invat si PHP si asta este tot un fel de programare  (dar pt siteuri web si mai simpla decat C++ sau Java din ce am citit).
As fi multumit cu 1500 lei / luna pt inceput neavand experienta.
Ca se intampla sa stai peste program la final de proiect este ok pt mine atata timp cat este o intamplare...si nu o regula.
Eu ma gandesc ca pt un angajator nu conteaza domeniul pe care este siteul, ci continutul acestuia, adica asa ar fi logic...

View Postcristirg, on 19 februarie 2015 - 23:04, said:

-1. da cam astea ar fi la inceput HTML5, CSS2+css3,jquery+pluginuri,bootstrap,wordpress...mai incolo php+mysql...
2.  eu zic ca e bine sa stii Photoshop,chiar de Photoshop ar fi bine sa te apuci prima data
3. poti sa te angajezi si fara facultate ca web designer, sau poti sa lucrezi si ca freelancer
4. nu stiu ce sa zic,6 luni cam putin,dar daca tragi tare si asimilezi repede...
5. eu zic ca din  tutoriale se invata destul de bine si sunt si multe exemple,se gasesc tutoriale (in engleza) de la lynda si tuts + si pe torente gratis...
7.  se poate lucra de acasa si ca freelancer sau poate si la o firma..
8.  dupa ce realizezi un sit exista posibilitatea sa-l urci gratis pe anumite subdomenii cum ar fi : hostinger sau daca vrei platesti hosting la o firma cum ar fii : Arvixe (care iti da si domeniu gratis pe viata)
1. de ce css2+css3 , sa inteleg ca trebuie invatate amandoua? nu este suficient css3 fiind ultima versiune?
2. nu inteleg de ce este asa important Photoshopul. Nu pot face web design fara a sti Photoshop? Cat de important este Photoshopul in realizarea siteurilor?
5. ma gandesc sa incep cu un curs de pregatire sustinut de un lector pt a-mi fixa ideile de baza, ulterior sa aprofundez prin tutoriale web sau carti.

View Postadivro, on 26 februarie 2015 - 22:30, said:

1) Persoanele din acest domeniu se orienteaza de obicei catre una din cele doua mari ramuri: front-end (cel care realizeaza toate elementele cu care interactioneaza vizitatorul si care ar trebui sa manance pe paine tot ce tine de uzabilitate, accesibilitate, rapiditate, etc.) si back-end (ai ghicit, programare). Liber spus, front-end is what you see; back-end is how it works.
Pentru prima ai nevoie de HTML, CSS, Javascript (AJAX, JQuerry si toate derivatele) iar pentru back-end ai nevoie de ... multe (PHP, MySQL, ASP.net, Python, ColdFusion, etc.).

Pentru inceput, poti realiza un site doar cu HTML si CSS. In ziua de azi, pentru un site ai nevoie si de un CMS .. deci PHP sau ASP.net.

2) Orice grafica raster se face preponderent cu Photoshop, deci invata-l.

3) Pentru mine, 0. Sau poate nu 0, dar oricum, experienta si cunostintele sunt mult mai importante.
Nu-ti fa griji pentru asta, daca ai talent si esti autodidact, te poti angaja in domeniu.

4) Nu stiu daca poti masura experienta in timp. Cum am mai spus, daca ai talent si iti place domeniul asta, prinzi repede si esti avid de cunostinte sunt suficiente si cele 6 luni pentru baza.
Domeniul este in continua schimbare, apar multe noutati, incearca sa ti pasul.
Degeaba ai in 2015 3 ani de experienta daca ai facut doar site-uri ca in 2004. Unul care lucreaza de 1 an in proiecte mari te intrece cu usurinta.

5) Participa la un curs la inceput, prinzi mai usor elementele fundamentale. Apoi cheia este exercitiul.
Invata sa scri cod, nu sa-l editezi, nu te baza pe tot felul de software-uri care-ti deseneaza un div pe ecran, fa-l singur.

6) In general cred ca se lucreaza pe proiect. Daca exista o idee geniala se poate sta peste program cat e fresh, sa nu se piarda. Nu m-ar deranja daca ai pleca mai devreme de la program atat timp cat proiectul e gata la timp .. si bine.

7) Nu prea. De ce? Pentru ca cele mai bune rezultate sunt in munca de echipa.

8) Investeste in tine. Cumpara un domeniu .ro si plateste cei 10 lei amarati pe luna pentru gazduire. Arati ca ai incredere in munca ta.
1) eu vreau sa incep de la baza si baza am inteles ca ar insemna HTML si CSS (corectati-ma va rog daca gresesc). Ulterior ma gandesc sa invat si Javascriptul cu jQuery, PHP, MySQL si ce mai implica. Sper sa reusesc in 6 luni, voi studia intens.
Anul trecut incepusem sa lucrez pe local si sa creez un site folosind Joomla pe backend- reusisem sa fac ceva si mi s-a parut ca se poate face foarte usor un site cu acest CMS dar a trebuit sa renunt din anumite motive. Acum vreau sa mai astept pana sa ajung la CMSuri si vreau sa  incep cu inceputul, sa stiu sintaxa de baza HTML, etc.
2) va rog sa-mi spuneti, poate puteti sa-mi dati si un articol bun, ce inseamna grafica raster si de ce este asa important sa sti Photoshop ca sa fi un bun webdesigner - nu ca v-as contrazice dar nu inteleg de ce se pune accent pe Photoshop. Este un program de editare grafica nu?.
3) corect si din punctul meu de vedere- ceea ce dovedesti ca stii sa faci ar trebui sa conteze pt un angajator
5)exact asa ma gandesc si eu :sa incep cu un curs pt a prinde elementele fundamentale, apoi sa aprofundez din carti si din materialele de pe internet
6) perfect de acord. Pana la urma mai avem nevoie si de timp de odihna , de distractie poate, ca sa ne mentinem randamentul si sa venim cu placere la munca. Cum ziceam si mai sus este ok sa stai peste program atata  timp cat asta nu este o regula generala si o faci ca sa respecti un deadline.
7) ok
8) o sa am in vedere si cumpararea unui domeniu

In alta ordine de idei vreau sa va cer sfatul in urmatoarea privinta: Vreau sa ma apuc de un curs de webdesign, ideea este ca se mentioneaza ca se vor invata notiunile de HTML, CSS si Javascript cu ajutorul editorului de pagini web Dreamweaver.  Este ok daca eu vreau sa invat HTML de la 0 scriind cod? Adica nu vreau sa apas vreun butonas pt a-mi aparea codul HTML, vreau eu sa scriu tot codul cu mana mea.  
Este ok acest curs daca se axeaza pe HTML4 (intreb pt ca am inteles de anul trecut a fost oficializat si HTML5 si am vazut in ofertele de angajare ca se cere HTML5) ? Este usor de invatat ulterior HTML5 daca invat si cunsosc HTML4?

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postlucian_, on 27 februarie 2015 - 18:11, said:

Web design am vrut sa zic, nu web developer ,am gresit, scuze. Web designer adica persoana care creeaza siturile.
Incurci notiunile. Web design e un complex, include meserii distincte precum web graphic designer, web developer etc. Toti contribuie la realizarea unui site.

View Postlucian_, on 27 februarie 2015 - 18:11, said:

Nu vreau programare...programarea este c++ , Java din cate am inteles. Eu vreau webdesign. Desi am inteles ca trebuie sa invat si PHP si asta este tot un fel de programare  (dar pt siteuri web si mai simpla decat C++ sau Java din ce am citit).
PHP intra la programare ca oricare din limbajele enumerate de tine. Si nu-i mai simplu.

View Postlucian_, on 27 februarie 2015 - 18:11, said:

Javascript
Tot la programare intra.

Asa ca hotaraste-te ce vrei. Daca mergi pe ambele iti va iesi o varza (sunt domenii diferite si putini au talent in toate).

Edited by neagu_laurentiu, 27 February 2015 - 18:31.


#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Cine se ocupa de design-ul grafic decide cum va arata site-ul (ex. deseneaza machete in Photoshop) si, cu mici exceptii, implementeaza in HTML/CSS ce si-a imaginat.

Front-end developer-ul se ocupa de interactiuni, ce se intampla cand dai click pe X, ce date se afiseaza, etc, folosind javascript.
Back-end developer-ul gestioneaza cererile si datele pe partea de server.

Aceste doua categorii implica programare si sunt altceva. Drept urmare, n-ar trebui sa ai treaba nici cu php, nici cu mysql, nici cu javascript.
Ca in tara, multi cer sa faci de toate si nimic bine, e un fenomen cunoscut.

Rolul PS-ului cred ca scazut si el destul de mult fata de alte vremuri. Cand vrei machete exista tot felul de soft-uri pentru a realiza schite.
Pentru site-uri cu accent puternic pe functionalitate si nu pe aspect, mai repede scriu direct HTML/CSS decat sa decupez din PS.
Ar ramane PS & similare doar pentru site-ul cu mult continut grafic, ex. http://eu.blizzard.com/en-gb/

Edited by dani.user, 27 February 2015 - 18:39.


#9
adivro

adivro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.01.2007

View Postlucian_, on 27 februarie 2015 - 18:11, said:

In alta ordine de idei vreau sa va cer sfatul in urmatoarea privinta: Vreau sa ma apuc de un curs de webdesign, ideea este ca se mentioneaza ca se vor invata notiunile de HTML, CSS si Javascript cu ajutorul editorului de pagini web Dreamweaver.  Este ok daca eu vreau sa invat HTML de la 0 scriind cod? Adica nu vreau sa apas vreun butonas pt a-mi aparea codul HTML, vreau eu sa scriu tot codul cu mana mea.  
Este ok acest curs daca se axeaza pe HTML4 (intreb pt ca am inteles de anul trecut a fost oficializat si HTML5 si am vazut in ofertele de angajare ca se cere HTML5) ? Este usor de invatat ulterior HTML5 daca invat si cunsosc HTML4?

Cred ca 90% din cei ce activeaza in domeniu folosesc Dreamweaver, e foarte ok programul. Poti scrie cod de la 0 folosindu-l.
E ok si HTML 4 pentru a invata baza, eu cred ca am auzit de HTML5 prin 2010, nu e chiar nou. Pentru diferente: http://www.w3.org/TR/html5-diff/

Cat despre Photoshop (PS) ... da, invata-l, iti va fi extrem de folositor. Iti vei face o schita acolo, cum ai dori sa arate site-ul/aplicatia iar cand esti multimit de rezultat, treci la codat.
Pe bune - mi s-a intamplat sa trec prin vreo 25 variante ale unei casute de logare pana sa gasim formatul care ne-a satisfacut. Daca stateam sa scriem cod pentru toate variantele ne apucau dracii.
Raster vs vector: https://www.google.r...aster vs vector - sunt o multime de articole pe aceasta tema.

View Postdani.user, on 27 februarie 2015 - 18:38, said:

Rolul PS-ului cred ca scazut si el destul de mult fata de alte vremuri. Cand vrei machete exista tot felul de soft-uri pentru a realiza schite.
Pentru site-uri cu accent puternic pe functionalitate si nu pe aspect, mai repede scriu direct HTML/CSS decat sa decupez din PS.
Ar ramane PS & similare doar pentru site-ul cu mult continut grafic, ex. http://eu.blizzard.com/en-gb/

Cred ca principalul rol al PS-ul este jucat la inceputul proiectului. E infinit mai simplu si rapid sa schitezi un site/elemente in PS decat scriind cod.
Exact cand pui accentul pe functionalitate si uzabilitate, foloseste PS pentru a muta elementele de colo colo pana cand gasesti asezarea optima.

Edited by adivro, 27 February 2015 - 21:10.


#10
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View Postadivro, on 27 februarie 2015 - 21:07, said:

Cred ca principalul rol al PS-ul este jucat la inceputul proiectului. E infinit mai simplu si rapid sa schitezi un site/elemente in PS decat scriind cod.
Exact cand pui accentul pe functionalitate si uzabilitate, foloseste PS pentru a muta elementele de colo colo pana cand gasesti asezarea optima.

Voi n-ati auzit de click dreapta > inspect element...

#11
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View Postlucian_, on 27 februarie 2015 - 18:11, said:

“- de ce css2+css3 , sa inteleg ca trebuie invatate amandoua? nu este suficient css3 fiind ultima versiune?
- nu inteleg de ce este asa important Photoshopul. Nu pot face web design fara a sti Photoshop? Cat de important este Photoshopul in realizarea siteurilor?
- Vreau sa ma apuc de un curs de webdesign, ideea este ca se mentioneaza ca se vor invata notiunile de HTML, CSS si Javascript cu ajutorul editorului de pagini web Dreamweaver. Este ok daca eu vreau sa invat HTML de la 0 scriind cod? Adica nu vreau sa apas vreun butonas pt a-mi aparea codul HTML, vreau eu sa scriu tot codul cu mana mea.
-Este ok acest curs daca se axeaza pe HTML4 (intreb pt ca am inteles de anul trecut a fost oficializat si HTML5 si am vazut in ofertele de angajare ca se cere HTML5) ? Este usor de invatat ulterior HTML5 daca invat si cunsosc HTML4?

-css2 e un singur document/modul care contine regulile css2 fara de care nu se poate face un sit, iar css3 contine mai multe module cu ajutorul carora sit-ul arata mai bine (gradient,tranzitie,animatie…) dar poate sa existe sit-ul si fara css3 (desi nu mai e cazul acum,pt ca se foloseste f mult si css3)
-la fel intai trebuie sa stii html4 si apoi inveti si elemente de html 5 (section,header,footer,article…)

-photoshopul se foloseste la o gramada de chestii:
-te ajuta sa-ti imbunatatesti abilitatile de creatie,sa inveti despre aspect,culoare,forma,sa modifici pozele
-te ajuta sa faci sit-ul,ca ulterior sa-l codezi
-chiar daca primesti un fisier psd cu sit-ul gata facut de cineva in Photoshop si tu trebuie sa-l codezi,trebuie sa deschizi acel fisier psd,sa vezi cum arata si sa il codezi exact la fel,deci trebuie sa vezi ce culoare a folosit (sa vezi codul hexazecimal,sau rgb),sa vezi cat e dimensiunea fontului,cat e paddingul,marginea….deci trebuie sa stii photoshop,dar doar pe partea de webdesign nu te intereseaza prelucrari de poze,carti de vizita…partea de print
-iti recomand sa folosesti ca editor de text pt a scrie cod html,css… Sublime Text + pluginul emmet –pt ca te ajuta sa scrii cod repede, nu recomand Dreamweaver (desi daca inveti si acolo cateva chestii nu strica)

#12
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
Foloseste Brackets ca si code editor .

E open source , e super fain . Are live preview , plugin-uri pe care le gasesti si in Sublime Text , mii de teme ( scheme de culori ) , si cel mai tare lucru e ca poti coda live un PSD.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jGoErIDq_4Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
BOBYX28

BOBYX28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.09.2013
Buna! Deci nu pot spune,ca am prea mare experienta.Si eu sunt chiar la inceput.:)  Eu vreau,sa ma bazez strict pe html&css.Asa sa scriu cod pentru altii in cadrul unor mici proiecte in schimbul unor sume de bani.Unde pot gasi proiecte,care sa se bazeze strict pe html&css si cam cat as castiga.Asa deci:
1.Cam unde as putea gasi proiecte?Rog frumos daca puteti sa ma ajutati.
2.Cam cat de lung e termenul pe un proiect sa spunem de dimensiuni reduse?
3.Daca exista astfel de proiecte pe piatza?
4.Cam cat ar fi suma pentru un proiect in html&css dus la final?

#14
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
elance.com

Iti faci cont, cauti proiecte, iti prezinti oferta, castigi proiectul, faci proiectul, iei banii... o iei de la capat.
In cazul in care oferta nu iti este acceptata, vezi cu cat s-a facut proiectul, inveti.... o iei de la capat.

Si tot asa. :)

Edited by sorin147, 05 March 2015 - 18:48.


#15
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
E frumoasa si simpluta teoria insa in practica e greu sa castigi proiecte , mai ales cand vine un indian cu o oferta de trei ori mai mica ca a ta , plus ca tu vi din pozitia de incepator , fara portofoliu , fara review-uri , automat fara incredere...

Eu zic sa iti iei clientii de pe forumuri internationale , iti zic eu ca gasesti de lucru daca dai preturi bune . Incearca pe cpaelites , blackhatworld si alte forumuri nisate pe castigul banilor online .

#16
Kenny_Mccarthy

Kenny_Mccarthy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.12.2014
Recomand http://www.codecademy.com e foarte bun pentru începătorii care vor sa învețe cod ( html,css,php,js).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate