Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13641 replies to this topic

#3619
optzeci

optzeci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 10.08.2010
Nu mai este ghișeul pentru vignetă chiar în vama Makaza, după verificare acte?

În primul an în care s-a deschis Makaza de acolo am luat. Anul acesta nu m-am uitat pentru că mi-am luat direct pe o lună.

#3620
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Am luat doar pe o saptamana. Era haos la gheretele alea si nu m-am uitat bine la preturi.
Am sa ma uit si in vama insa parca nu am vazut sa fie ceva. Nici in Ruse nu am mai gasit vignete in vama de multi ani.

Edited by johnny bravo, 02 August 2016 - 14:21.


#3621
cri75

cri75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 03.07.2008
Iei de la prima statie de carburant pe care o gasesti dupa Makaza.
Nici eu nu-mi amintesc sa fi vazut vreo ghereta cu vignete pe la vama Makaza.
Oricum nu cred ca ar fi vreo problema sa mergi asa pana in prima localitate din Bulgaria.

#3622
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008

View Postcri75, on 02 august 2016 - 14:10, said:

...
Oricum nu iti bifeaza ora pe vigneta, asa ca daca o ai valabila in ziua aia nu cred sa fie vreo problema.
Dar ai chitanta/bon pe care apare data si ora...
Depinde si peste cine dai... ca asa, nod in papura, poate gasi din orice, chiar si din faptul ca nu e lipita pe parbriz, de exemplu.

#3623
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007

View Postmarcopolo80, on 03 octombrie 2015 - 10:34, said:

Mai nou, free si cu harti OSM este si Magic Earth facuta de Route 66. Be on Road este in gradina lui Sygic. Adaugam la free + OSM si Maps.ME


Nu faceti update la ultima versiune de MagicEarth !...
va sterge ghidarea in limba romana si nu o mai puteti pune

#3624
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postdansta, on 28 iulie 2016 - 15:08, said:

Ca sa intri pe tangenta: treci de Jumbo, treci pe sub pod/centura (ignorand orice indicator  Kulata pe fond albastru), mai mergi 6-700 m si apoi intalnesti un mare indicator Kulata pe fond verde.

Pe streetview sunt 2 cladiri gri. Imediat dupa ele e iesirea spre tangenta.

sygic sau here nu stiu de tangeta. google maps vad ca stie...mda....eu o sa merg cu sygic....la un moment dat o sa apat ca sunt prin camp :)

#3625
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007

View PostLyvyoo, on 24 iulie 2016 - 23:26, said:

Am o curiozitate - de ce platim vigneta BG de doua saptamani sau o luna (pentru 8-10 zile in Grecia sa zicem)? Nu se poate plati vigneta de o zi la dus si inca una de o zi la intors, in prima benzinarie? Abia acum mi-am pus intrebarea, desi anul trecut am platit cu saptamana.
Sa vezi ce e in Slovenia.Traversezi tara in 2-3 ore pe autostrazi si platesti treizecisiceva de euro
Posted Image

#3626
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001

View PostAdrianHH, on 02 august 2016 - 15:24, said:

Sa vezi ce e in Slovenia.Traversezi tara in 2-3 ore pe autostrazi si platesti treizecisiceva de euro
Posted Image

La ultimele treceri prin Slovenia am platit 15 EUR, vigneta pe o luna parca. Inainte era 30 EUR / 6 luni, daca tin bine minte.

#3627
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
da, parca nu era chiar 30 euro cand am fost eu

#3628
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007

View Postcolombo2003, on 25 iulie 2016 - 23:42, said:

La noi (in Romania) nu am vazut ca OMV-ul sa aibe GPL; asadar ma mir ca la bulgari e altfel.

La OMV, in Kardjali cel putin, inainte de montarea instalatiei de GPL, alimentam cu benzina acolo, si la dus, si la intors. Acum insa, caut GPL, motiv pentru care am pus intrebarea.

Vad ca la OMV se numeste Autogas. La Lukoil (gaz) butan propan.
Confirm,ultima pompa este speciala de GPL(OMV Kardzhali).
LE: Tyby-eh,asa mai merge.

Edited by AdrianHH, 02 August 2016 - 16:28.


#3629
valiman

valiman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 26.04.2006

View Postspe_ripper, on 02 august 2016 - 15:19, said:

sygic sau here nu stiu de tangeta. google maps vad ca stie...mda....eu o sa merg cu sygic....la un moment dat o sa apat ca sunt prin camp Posted Image
HERE 2016.Q2 stie o parte

Attached Files



#3630
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Imi poate spune si mie cineva daca restaurantul Happy Bar & Grill de langa Sandanski este accesibil din directia Kulata > Sofia (practic venind din Grecia) sau pe acolo s-a facut autostrada acum ?

#3631
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postvaliman, on 02 august 2016 - 18:24, said:

HERE 2016.Q2 stie o parte

am incercat ieri pe telefon, nu vede tangenta...poate mai e un update venit in ultimele zile si pe care nu l-am facut, telefonul e folosit strict pt gps si nu are net tot timpul
oricum o sa fac toate updateurile seara inainte de plecare. oricum multumesc pentru poze, am iinteles ce trebuie sa fac

#3632
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004

View Postspe_ripper, on 03 august 2016 - 07:47, said:


am incercat ieri pe telefon, nu vede tangenta...poate mai e un update venit in ultimele zile si pe care nu l-am facut, telefonul e folosit strict pt gps si nu are net tot timpul
oricum o sa fac toate updateurile seara inainte de plecare. oricum multumesc pentru poze, am iinteles ce trebuie sa fac
Hartile respective au aparut la sfarsitul saptamanii trecute si sunt pentru aplicatiile IGO based. Nu aveai cum sa primesti update pe telefon la aceste harti. Pt Sygic in continuare ultima versiune este TA 2016.03

#3633
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
mda. pe PC, pe site-ul here, este harta cu tangenta toata, frumos, regulamentar....sunt curios daca pt cei cu telefoane microsoft este oferita aceasta harta. mda

#3634
scaramouche

scaramouche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 30.01.2008
Am un Lumia 520. Tocmai ce am actualizat harta Bulgariei. "Tangenta" nu apare.

#3635
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postailui1, on 02 august 2016 - 18:16, said:

Intre kulata si thessaloniki este autostrada? Daca da, cate statii de taxare sunt?
Între Promahonas, ca să fim exacţi şi Salonic, până în luna iunie 2016 inclusiv nu se plătea nicio taxă de autostradă, punctul de taxare de la Promahonas era în construcţie. Colegii care au fost din iulie pe acolo spun că punctul de taxare este funcţional. Deci avem 1 punct de taxare.
Va fi autostradă de la Promahonas la Egnatia, deocamdată sunt porţiuni mici date în exploatare şi porţiuni mari în construcţie. Dar se construieşte; lent, dar sigur - spre deosebire de noi. Probabil că al doilea punct de taxare va fi undeva lângă întâlnirea dintre Egnatia şi noua autostradă spre/dinspre Promahonas.
Pentru varianta Makaza, de la Salonic se parcurge Egnatia spre Kavala şi la un moment dat se face stânga. Eu am mers spre Kavala şi mai departe spre Xanthi, însă cu plecare din Asprovalta; am trecut prin două puncte de taxare pe această distanţă, probabil că spre Makaza vei trece tot prin unul.

View Postatupi, on 02 august 2016 - 19:24, said:

Imi poate spune si mie cineva daca restaurantul Happy Bar & Grill de langa Sandanski este accesibil din directia Kulata > Sofia (practic venind din Grecia) sau pe acolo s-a facut autostrada acum ?
Deocamdată, la Sandanski se merge pe drumul vechi, însă bulgarii se mişcă mai repede decât grecii la construirea de autostrăzi. Ar trebui să fie accesibil. Eu nu l-am remarcat când am trecut pe acolo, aproape mereu am avut un camion în faţă care obtura din peisaj.

Edited by PSC, 03 August 2016 - 09:12.


#3636
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
au mai facut ceva bulgarii aici in dreptul localitatii Blagoevgrad ?
Cei care au fost de curand pe varianta KULATA ati mers pe aici ?

Varianta 1 > https://goo.gl/maps/mTR3Ub4ffsq
sau pe aici ?
Varianta 2 > https://goo.gl/maps/SmGX39kfU9s

IGO / Si cred si altele navigatoare sugereaza Varianta 1 de mai sus.
Eu insa in Ianuarie am mers pe Varianta 2 (sunt curios daca a mai evoluat cu ceva)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate