Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13661 replies to this topic

#3601
Giully4u

Giully4u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.03.2007

View Postatupi, on 28 iulie 2016 - 23:33, said:

Un prieten din Dolj îmi tot spune că el merge pe Bercovitsa
Ala e drumul cel mai scurt, dar e fix prin munți, așa că nu cred că e cel mai confortabil.

#3602
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
E invers, ocolești muntele din câte stiu

#3603
sound08

sound08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.11.2008

View Postatupi, on 29 iulie 2016 - 14:45, said:

E invers, ocolești muntele din câte stiu

Nu-l ocolești, îl traversezi,
Drumul e bun prin munți, ca și calitate a carosabilului, dar e destul de virajat. Mie mi s-a părut ok.

#3604
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 22.01.2008
Buc - Kulata - Sithonia, joi 28/7

Pod Giurgiu la ora 10 trecut in cateva minute. Pe sensul de intrare in tara coada pe toata lungimea podului.

Vinieta de la Shell, plata cu card.

Sofia - tangenta trecuta in 5' dupa care 15'-20' in coloana pana la intrarea pe autostrada.

Kulata - 5 masini, 5'.

Drumul prin Serres refacut integral, mare parte (semi)autostrada. Nu e nevoie de ocoliri sau rute alternative.

Timp efectiv de condus 9h10'.

Edited by kayman, 30 July 2016 - 13:05.


#3605
radix

radix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 12.12.2004
Deci nu mai trebuie mers prin Lithotopos din Kulata spre Salonic? E mai bun drumul prin Serres?

#3606
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Au avansat cu autostrada din ambele sensuri. De la Kulata era şi înainte o bucată de autostradă de 12 km şi ceva. În prezent, aceasta a avansat, şi ca să ieşi către Lithotopos va trebui să te reîntorci câţiva kilometri spre nord.
Iar dincolo, după ce treci de semaforul de la Lefkonas şi faci dreapta spre Salonic, mai mergi puţin şi intri pe autostradă (înainte de a trece râul Strymon).
Cu alte cuvinte, nu mai merită să treci prin Lithotopos. Pe drumul expres până la Lefkonas mergi pe banda a doua, care e ok, doar banda întâi are asfaltul degradat.


Sănătate şi drum bun !

Edited by OvidiuNS, 31 July 2016 - 20:10.


#3607
radix

radix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 12.12.2004
Multumesc

#3608
daddy0307

daddy0307

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.05.2007
ma ajuta cineva din zona aceea sau care a trecut pe Bechet, cu varianta de urmat de la Caracal pana la Dabuleni?
e bun asfaltul pe Amarastii de Jos? sau trebuie mers pe Corabia?

#3609
alber7

alber7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 12.04.2006
La ultima varianta a hartilor HERE_2016.Q2_160524.fbl apare tangenta dar doar jumatate din ea, pe la jumatatea Sofiei este intrerupta! Este un start, poate la urmatorul update o vor finaliza in sfarsit.

#3610
Giully4u

Giully4u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.03.2007

View Postdaddy0307, on 01 august 2016 - 08:15, said:

ma ajuta cineva din zona aceea sau care a trecut pe Bechet, cu varianta de urmat de la Caracal pana la Dabuleni?
e bun asfaltul pe Amarastii de Jos? sau trebuie mers pe Corabia?
Nu stiu cum e pe Corabia, dar pe Amarastii de jos am mers eu si e urat rau. Asfaltul nu e neaparat rau, dar sunt cateva denivelari si damburi care lasa semne la suspensie. Dabuleni arata ca dupa razboi, e decat o banda "asfaltata" si se circula foarte greu.

Edited by Giully4u, 01 August 2016 - 10:46.


#3611
AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken

AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 10.07.2005
Colegii, stiti cumva daca la podul Prieteniei s-au terminat lucrarile?

#3612
serbisib

serbisib

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.05.2016
Stie cineva cat este de aglomerat la bac la Bechet ?
Va multumesc .

#3613
auranecoara

auranecoara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.05.2014
Nu, bineinteles ca nu au terminat lucrarile la podul de la Giurgiu! Dar abia le-au inceput anul trecut, ce atata graba! Posted Image
   Mai au o portiune de cativa metri . Exista un semafor la care nu am stat deloc nici la dus nici la intors, din fericire! Am plecat sambata pe 16.07 la ora 6 din Bucuresti si ne-am intors duminica pe 31.07, cam pe la ora 15 eram in vama la Bulgari. Ma asteptam deci sa fie aglomerat drumul, dar nu. De fiecare data am trecut repede podul, nu mi s-a parut aglomerat (poate max 10 masini in fata).Mai mult am asteptat la controlul actelor la intrare in Romania, nu inteleg de ce se mocaiau la coada la care eram noi, cealalta mergand repede. In rest, drumuri fara peripetii. Politia si radarele la locul lor stiut in Bulgaria, iar in Grecia am vazut doar 2 masini de politie in 2 saptamani.
   Era sa uit! In Ruse a fost o manifestare sportiva ieri, motiv pentru care era inchis o parte din traseul spre vama, masinile fiind deviate. Cred ca am pierdut o ora acolo. Am vazut in oras anunturi de genul " Ruse-European City of Sport" si ma gandesc ca e posibil sa mai dureze devierea traseului, deci inarmati-va cu rabdare!
   Drumuri bune!

Edited by auranecoara, 01 August 2016 - 18:25.


#3614
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

View Postatupi, on 29 iulie 2016 - 14:45, said:

E invers, ocolești muntele din câte stiu

Am fost pe acesta varianta de doua ori, ultima data la venirea din Grecia acum 2 sapatamani.
Din spre Sofia spre Montana urcusul este mai lin, iar coborarea mai "abrupta" in serpentine multe , dese si destul de stranse.Din spre Montana spre Sofia este invers, adica urcusul mai greu si coborarea mai lina (nu se ocoleste muntele, se traverseaza). Noi am folosit acest traseu numai la venirea spre tara si numai pe timp de zi, noaptea e mai riscant mai ales daca nu sti ce te asteapta.Aceasta ruta este mai scurta cu vreo 60 km decat pe E79 dar ca timp faci tot cam atat. Noua ne-a placut ca am mai schimbat peisajul si am scapat de caldura (am avut la un moment dat si 16 grade, plecand de la 34 la intrare in Bulgaria).Asfaltul e relativ bun, iar drumul foarte liber, nu cred ca am vazut vreun TIR sau camion pe acolo si nici politie.Merita incercat macar o data.

View Postzildan, on 28 iulie 2016 - 08:47, said:

Care mai e starea drumului Vidin - Montana E79.
Eu folosesc varianta Vidin - Archar - Montana, pe acest traseu a fost cineva anu asta?

De la Vidin la Montana se circula pe E 79, nu are rost sa ocolesti pe la Archar. Sunt ceva lucrari dar nu pe sectiuni foarte mari. Au asfaltat si mizeria de drum care trecea prin Dimovo asa ca nu mai sunt probleme.La Vratsa sa ai grija sa te bagi pe centura pentru ca drumul prin oras nu e tocmai OK.

#3615
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
De unde se poate lua vigneta la intoarcerea din Grecia prin Makaza?
Anul trecut am mers pana in Kardzali si am luat din OMV dar am stat cu morcovu'.

#3616
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
De ce ai nevoie să mai cumperi altă vigneta la întoarcere ? Depăşeşti luna ? Sau eşti în Grecia şi din greşeală ţi-ai luat pe o săptămână ?
Începînd cu 2016, vigneta pe o săptămână costă 15 leve, iar cea pe o lună costă 30 de leve. Dacă vacanţa depăşeşte 7 zile, atunci îţi iei la ducere vigneta pentru o lună.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 02 August 2016 - 01:23.


#3617
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Sau doua de cate o saptamana, una in prelungirea celeilalte (dar tot acolo iesi ca bani).

Cu morcov de...? Ca nu te-a prins politia e alta treaba (pe zona aia nici nu e), dar nu uita ca, la bulgari, mai drumurile toate sunt impanzite de camere ("celebrele" "spanzuratori"), care, se pare ca sunt pentru asa ceva (vigneta). Anul trecut insa, parca, desi functionale, erau in teste.
Acum nu imi mai amintesc daca in zona sunt sau nu, dar daca ai luat una... asta e. Vei vedea mai incolo.

Edited by colombo2003, 02 August 2016 - 14:07.


#3618
cri75

cri75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 03.07.2008
Poate nu avea de o luna cand a cumparat si s-a gandit ca ia la intoarcere.
Adevarul e ca pana la Kardjali nici eu nu am vazut de unde sa se poata lua vigneta, dar nici nu am retinut daca era vreo spanzuratoare pana acolo. Oricum nu iti bifeaza ora pe vigneta, asa ca daca o ai valabila in ziua aia nu cred sa fie vreo problema.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate