Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13660 replies to this topic

#2395
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
@dannek: despre ce banca vorbim?

#2396
lupcanis

lupcanis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 05.08.2010
Da despre acel OMV este vorba.
Relatez putin ordinea cronologica a acelui card.
Sejurul meu a inceput in 20 august. Cu o luna inainte am rezervat si platit cu cardul  ferry Volos-Skiathos. Cu 2 zile inainte de a pleca am facut plati la Intersport si LIDL. Am plecat din Romania, vigneta am platit cash, la Sadanski am alimentat cu motorina, plata cu card.  Am innoptat impreuna cu partenerul meu de drum, in Salonic, dupa care ne-am despartit: eu spre Skiathos iar el spre Sithonia. In Skiathos cardul blocat cand sa fac plata la hotel. Am venit in Romania, m-am dus la banca si s-a confirmat blocarea cardului deoarece se facusera 2 plati in aceiasi zi una in Madrid si una in Paris. Plata din Madrid a fost recuperata iar cea din Paris urma sa fie recuperata. M-am gandit la platile din Romania facute la Intersport si LIDL sau la plata de la ferry . Insa la sfarsitul lunii septembrie s-a blocat si cardul prietenului meu pentru o tranzactie in SUA. Singurul loc comun intre cele doua carduri a fost acel OMV din Sadanski. Poate ma insel dar va spun aceste lucruri in speranta de a nu pati si voi ce am patit eu. Banca nu are importanta.

#2397
razvanpana

razvanpana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 31.05.2006
Este corect rationamentul tau , desi poate fi si altfel , oricum iti multumim pt.info , este foarte bine de stiut.

#2398
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 17.05.2004

 colombo2003, on 02 octombrie 2015 - 09:53, said:

@dannek: despre ce banca vorbim?
Romaneasca

Edited by dannek, 02 October 2015 - 23:11.


#2399
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
@lupcanis: Mie mi s-a părut ciudat decalajul de timp încă din postul tău iniţial. Acum, după precizări, constat că decalajul e foarte mare, de peste o lună.
Din câte ştiu, în cazuri d-astea plăţile apar aproape imediat ce hoţul le poate face, iar asta mă duce cu gândul că nu la OMV Sandanski s-a produs beleaua, ci în cu totul alt mod.
Adică ţie ţi s-a întâmplat atunci, în preajma lui 20 august, iar colegului spre sfârşitul lui septembrie. Dacă totul s-ar fi petrecut la OMV Sandanski, atunci ar fi trebuit să apară plăţi efectuate şi din contul lui, cam în acelaşi timp cu plăţile din Madrid şi din Paris.

Aşadar, zic eu că ce ţi s-a întâmplat ţie nu are legătură cu ce i s-a întâmplat lui. S-au întâmplat clar în momente diferite, ceea ce scoate din cauză OMV-ul de la Sandanski.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 03 October 2015 - 01:43.


#2400
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006

 dannek, on 02 octombrie 2015 - 07:43, said:

eu am patit in Grecia.
Banca a blocat o tranzactie prin Booking  catre un grec dar care a dat drumul la tranzactie dupa ce m-a sunat si am confirmat ca eu am facut tranzactia
Pe sotul meu il suna banca dupa fiecare tranzactie prin booking, sa le confirme, deci nu e chiar pațanie ce ti s-a intamplat. :)

#2401
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004

 marcopolo80, on 17 august 2015 - 13:27, said:

Mai nou, free si cu harti OSM este si Magic Earth facuta de Route 66. Be on Road este in gradina lui Sygic. Adaugam la free + OSM si Maps.ME

Edited by marcopolo80, 03 October 2015 - 10:43.


#2402
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007

 marcopolo80, on 03 octombrie 2015 - 10:34, said:

Mai nou, free si cu harti OSM este si Magic Earth facuta de Route 66. Be on Road este in gradina lui Sygic. Adaugam la free + OSM si Maps.ME

la anul o testam si afara,pentru moment strada unde locuiesc eu are alta denumirePosted Image Posted Image Posted Image

Edited by piciul, 12 October 2015 - 05:11.


#2403
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 OvidiuNS, on 03 octombrie 2015 - 01:42, said:

@lupcanis: Mie mi s-a părut ciudat decalajul de timp Ăźncă din postul tău inițial. Acum, după precizări, constat că decalajul e foarte mare, de peste o lună.
Din cĂąte știu, Ăźn cazuri d-astea plățile apar aproape imediat ce hoțul le poate face, iar asta mă duce cu gĂąndul că nu la OMV Sandanski s-a produs beleaua, ci Ăźn cu totul alt mod.
Adică ție ți s-a ĂźntĂąmplat atunci, Ăźn preajma lui 20 august, iar colegului spre sfĂąrșitul lui septembrie. Dacă totul s-ar fi petrecut la OMV Sandanski, atunci ar fi trebuit să apară plăți efectuate și din contul lui, cam Ăźn același timp cu plățile din Madrid și din Paris.

Așadar, zic eu că ce ți s-a ĂźntĂąmplat ție nu are legătură cu ce i s-a ĂźntĂąmplat lui. S-au ĂźntĂąmplat clar Ăźn momente diferite, ceea ce scoate din cauză OMV-ul de la Sandanski.



Sănătate și tcb !

La Sandanski - singurul punct comun al celor doua carduri - nu este vorba de bani luati fraudulos, ci de o copiere a datelor celor doua carduri.
Utilizarea datelor copiate s-a facut diferit pentru ele si ca loc si ca timp. Daca vreti si de oameni diferiti: la Sandanski poate ca este doar un furnizor al unei echipe care se ocupa de clonare (cred ca acesta este termenul).
Semnalul de alarma merita luat in seama.

Edited by o_dor, 12 October 2015 - 08:38.


#2404
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 o_dor, on 12 octombrie 2015 - 08:36, said:

... singurul punct comun al celor doua carduri ...

La prima vedere aşa pare, însă logica spune altceva. Distanţa mare în timp pe mine mă face să cred că nu locul unde au fost amândoi simultan contează, ci alt loc, unde au folosit fiecare cardul la momente diferite. Ori acest loc noi nu îl putem şti, dar @lupcanis şi colegul lui ar putea să-l dibuiască dacă se gândesc împreună cam pe unde şi când a folosit fiecare cardul lui. Adică să se gândească fiecare unde şi când a folosit cardul în ultimele zile înainte de plăţile constatate.

În plus, până la relatarea lui, nu s-a mai semnalat niciodată un caz asemănător legat de OMV Sandanski.

Toate astea pe mine mă fac să cred că nici copierea datelor nu s-a făcut acolo şi e o alarmă falsă. Dacă mai apare între timp alt caz, atunci e altceva, dar nu cred că va mai apărea.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 12 October 2015 - 23:09.


#2405
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007

 OvidiuNS, on 12 octombrie 2015 - 23:05, said:

La prima vedere aşa pare, însă logica spune altceva. Distanţa mare în timp pe mine mă face să cred că nu locul unde au fost amândoi simultan contează, ci alt loc, unde au folosit fiecare cardul la momente diferite. Ori acest loc noi nu îl putem şti, dar @lupcanis şi colegul lui ar putea să-l dibuiască dacă se gândesc împreună cam pe unde şi când a folosit fiecare cardul lui. Adică să se gândească fiecare unde şi când a folosit cardul în ultimele zile înainte de plăţile constatate.

În plus, până la relatarea lui, nu s-a mai semnalat niciodată un caz asemănător legat de OMV Sandanski.

Toate astea pe mine mă fac să cred că nici copierea datelor nu s-a făcut acolo şi e o alarmă falsă. Dacă mai apare între timp alt caz, atunci e altceva, dar nu cred că va mai apărea.


Sănătate şi tcb !

 o_dor, on 12 octombrie 2015 - 08:36, said:

La Sandanski - singurul punct comun al celor doua carduri - nu este vorba de bani luati fraudulos, ci de o copiere a datelor celor doua carduri.
Utilizarea datelor copiate s-a facut diferit pentru ele si ca loc si ca timp. Daca vreti si de oameni diferiti: la Sandanski poate ca este doar un furnizor al unei echipe care se ocupa de clonare (cred ca acesta este termenul).
Semnalul de alarma merita luat in seama.


Dar drumurile,drumurile cum mai sant,au aparut gropile de la traficul facut de romani

Edited by piciul, 13 October 2015 - 05:19.


#2406
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Pai cine a mai fost.
E rece afara sa dus sezonul.

#2407
EnterName

EnterName

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 23.02.2007
Bulgarii au finalizat sectiunea Dupnica - Blagoevgrad din autostrada Struma. Asa ca, inca 37 km de autostrada pentru cine va fololsi ruta Sofia - Kulata

http://www.api.bg/in...port-completed/

#2408
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 17.05.2004
Ceva amenzi de  la radare sau vignete au apărut???

#2409
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

 dannek, on 04 noiembrie 2015 - 22:01, said:

Ceva amenzi de  la radare sau vignete au apărut???

pana acum ( de peste 6 luni ) nimic.atat la mobra cat si la masina.
si le-am "provocat " .

 st3fan19, on 13 octombrie 2015 - 05:28, said:

Pai cine a mai fost.
E rece afara sa dus sezonul.

prespun ca faci misto de noi. e soare, drumuri bune. merg saptamanal in Bg ~ 700 km. e mult mai liber pe rutele de cocalari ( nisipuri, albena ). in rest, ca obicei, perfect.
daca vrei poze din weekend-ul ce vine, spune aici si pun.

#2410
tyrex1

tyrex1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.08.2014
As dori sa stiu parerile voastre legate de traversarea Bulgariei pe timp de noapte sau de zi, cum credeti ca este mai bine de plecat si traseul cel mai avantajos raportat la un  drum de 800 de km pana la Nea Moudania. Precizez ca este prima data cand voi face acest traseu. Multumesc.

#2411
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
In perioada asta a anului ..... este foarteeeeeeeeee liber.
Nu ai nici o problema. Trebuie sa ai rezervorul plin si ochii in patru.

Din pacate noaptea (in aceasta perioada a anului) te poti lovi de multa ceata in Bulgaria.
Grija mare de tot pentru ca marcajele lasa de dorit. Drive safe ! :)

#2412
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
E bine oricand... depinde doar de tine, cand vrei sa ajungi sau cum ti-e mai comod sa pleci.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate