Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13658 replies to this topic

#2377
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 mihai20005, on 11 septembrie 2015 - 16:53, said:

... Motivul pentru care sunt puse atat de des ar putea fi ca localnicii care au parasit localitatea de domiciliu sa fie obligati sa aiba vigneta asa cum este la noi ...

Ei, da, în sfârşit o explicaţie logică.

Mulţumiri !


 Mihai_3, on 11 septembrie 2015 - 16:33, said:

m-am intors aseara din Corfu si va pot spune ca ca ...

Ah, ce urât vorbeşti !

Glumesc, desigur, dar sunt atât de bucuros de explicaţia dată de @mihai20005 ...


Sănătate şi toate cele bune tuturor !

Edited by OvidiuNS, 12 September 2015 - 00:41.


#2378
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
Treaba cu AVIN-ul trebuie confirmata de mai multi insi care vor alimenta acolo.
Om trai si om vedea....Attached File  ce uameni emoticon.gif   1.82K   17 downloads

:)

Edited by Mihai_3, 12 September 2015 - 11:33.


#2379
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 Mihai_3, on 11 septembrie 2015 - 16:33, said:


Cu ocazia asta lansez intrebarea urmatoare: Unde alimentati pe Egnatia Odos dincolo de Salonic ? (pt. Lefkada si Corfu ...etc)

 Mihai_3, on 12 septembrie 2015 - 11:32, said:

Treaba cu AVIN-ul trebuie confirmata de mai multi insi care vor alimenta acolo.
Om trai si om vedea.... ce uameni emoticon.gif

Posted Image

Acelasi lucru l-am patit la Shell-ul de aici , tot pe Egnatia, in zona Grevena la sfarsitul lui august.

Am tras la o pompa cu diesel normal si a venit un nene sa-mi spuna sa ma mut la alta, ca doar acolo mai are motorina iar aia, evident era cea scumpa.

#2380
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,376
  • Înscris: 23.04.2007
Am revenit din Lefkada duminica trecuta.O sa incerc sa fiu succint.Grup mare,pauze multe,copii in masini,timpi irelevanti.
Plecare sambata la 11.30 dimineata din Voluntari via centura sud Bucuresti,destul de ok,doar 2 mici dop-uri la intersectiile mari,drumul pana la Alexandria iar ok,cativa zapaciti pe drum,de la Alexandria la Zimnicea drumul ok iar insa ultimii 10 km a fost jale,foarte ,foarte denivelat asfaltul,zici ca era poligon de test de suspensii,nu erau gropi insa multe multe creste ca sa zic asa in asfalt ,daca mergeai peste 60 km/h era deranjant,la 80 erai la limita suportabilitatii,la 100 rupeai masina.
Am intentionat sa prindem bac-ul de 14.30,am ajuns la 13.57,doar 3 masini.
Au mai venit cativa motociclisti nesimtiti,o duba si 1 auto care s-au bagat in fata.Bac-ul s-a descarcat incepand cu 14.15,pe la 14.30-14.35 am intrat in mini-vama de acolo,a durat vreo 10-15min imbarcarea tuturor si pe la 14.45-14.50 am plecat.Am facut 15-20 min,conditii ok.
Pe malul bulgaresc nu era vinieta,am plecat 4E masina+4 oameni x 2euro/om.
M-am zapacit cu GPS-ul,stiam de benzinaria Petrol si Ioana din Svishtov insa Petrol-ul de care ziceam aici
http://forum.softped...8#entry17728778
era...ce sa vezi...LV(de parca nu scria mare,credeam ca e ceva franciza,etc).Nu aveau nici acolo,noroc ca Garmin-ul are are sectiune de POI cu benzinarii si m-a dus la Petrol-ul corect.Bulgarii cu,care vorbisem nu prea o aveau cu engleza dar mi-au aratat si ei.Am luat de acolo vinieta.
Drumul de la Shvistov spre Polski Trambesh(drumul 407) ,destul de bun,valurit,putine gropi,limitari de 60 driblate cu ajutorul unei dube bulgaresti model iepure Posted Image
Alimentat de la omv-ul Polikraishte.Senzatia ca esti inca in Romania la cate masini de Ro erau oprite acolo.
Am innoptat in hotel Elit,Kirkovo,aproape de granita.Am plecat de la hotel,duminica dimineata la 03.50,pe la 04.00 eram in vama,dat trezirea la vamesi Posted Image
BP-ul de la Komotini,era inchis la ora aia.Intrat pe Egantia Odos,a ajuns pt toata lumea carburantul(inclusiv pt un Ford Fiesta 1.3benzina/40litrii rezervor) pana la Avin-ul de pe Egnatia Odos din dreptul localitatii Platanos.Am alimentat cu totii,a existat benzina de 95 si motorina standard.
Benzina 1.589 la dus,1.539 la intors(8 zile mai tarziu).Am ajuns acolo pe la 6.45 dimineata.
Am fost si la restaurantul Olympus din incinta spatiului de servicii.Shop-ul de acolo era inchis.Cafeneaua era pustie,am luat ceva frappe+corn,cafelele/frappe-urile erau intre 2-3.4E,foietajele 2-3E pt cei interesati.
Ca o mentiune,undeva in zona Kavala am prins un roi de cativa km de musculite Posted Image de am pictat masina si parbrizul de toata frumusetea.
Am mers pana aproape de capatul autostrazii,555 km in total,am iesit spre Karteri .TOt acolo este si benzinarie ,de unde am mai alimentat,vreo 7-8 centi mai ieftin.Drumul pana in Lefkada fara incidente,nu au mai fost devieri(am inteles de la Ovidiu ca in anii anteriori erau ceva devieri,acum am vazut portiuni noi renovate/latite/deci s-au terminat lucrarile se pare).
Drumul de intoarcere a fost in mare acelasi.
Ca o paranteza : La intors nu am mai prins locuri la Hotel Elit asa ca am gasit in Kardzali la Hotel Ida,la sosea ca sa zic.30E/noapte duba,la noi am fost apartament cu 40E,mic dejun(cam simplist,dar suficent) inclus pt toti.Conditii bune.
Plecand din Lefkada,am deviat de la soseaua de coasta care duce la Karteri-A2 spre Parga sa facem o vizita de 1h ,o mica incursiune in statiune,unde am servit un frappe f bun.Am revenit la sosea,de unde am urcat pe A2 si am iesit in dreptul Ioannina.Am vizitat Vikos Gorge(canionul) ,am mers cu masina pana la Oxya Lookout,unde am parcat si am luat-o pe jos.
Drumul nu e greu,insa se urca destul si soseaua e plina de curbe.
Circa 1h30 min dus-intors+cat am stat pe acolo pt poze si relaxare.
Revenind in Ioaninna si Egnatia Odos in jurul orei 5(alimentasem full cu putin inainte de a intra pe centura Ioanninei la un Shell) ne cam luase foamea.Avand in vedere ora tarzie si faptul ca in mod sigur nu mai ajungeam la o ora decenta in Bulgaria unde sa mancam la cazare,aveam ca variante Salonic sau Kavala ca sa nu deviem prea mult.Am ales Kavala si nu am regretat.Am ajuns in jur de 17.15 ,sambata,destul de aglomerat prin oras,am parcat la vreo 200m de port pe stradute,am gasit o straduta frumoasa unde erau taverne si am servit cina.Preturi clar mai mici ca in Lefkada la ce am recunoscut pe meniu.
O sa incerc sa caut numele tavernei/zonei pt cei interesati.Am plecat de acolo in jur de ora 21.45 ,iesit pe la 22 pe Egnatia.In jur de 23.00 eram la BP-ul de langa Komotini unde era inchis(iar),doar vreo 4 scuteristi bulgari teen-ageri (cam dubiosi) cautau si ei benzina sa ajunga acasa.Am plecat de acolo cu vreo 10litrii in rezervor,am ajuns in Kardzali cu 3 Posted Image
Alimentat la OMV,mers la hotel,ne-am culcat franti in jur de ora 02.00 duminica dimineata.
Scularea la 08.30,luat mic dejun si la drum!Dar hop!Fordul avea pana,o sarma intrase in cauciuc.Jante aftermarket,piulite la limita intrate,cheie de roti nu intra nici una sa ajunga la piulita,fa pana daca poti !!!
Ora 10.00 dimineata,gaseste service in Kardzali ! Cei de la Hotel ne-au indicat un service in apropiere,ajungem acolo,vreo 3 dubiosi pachet de muschi,tatuati.Parea un fel de vopsitorie.Totusi,inca o data,aparentele inseala.S-au pus toti 3 pe cautat chei si au gasit pana la urma una care mergea si am reusit sa dam jos roata,o piulita era si mancata si scapa cheia,in fine,peripetii.Nu au vrut bani,insa la insistentele noastre tot am lasat 10 euro,ca asa se duce vorba Posted Image
Am pus rezerva si am mers mai departe.
Nu am mai intrat pe forum,nu am mai studiat situatia de la Giurgiu sau Zimnicea,dar de frica aglometariei de duminica seara si la ideea unui prieten,am pus pe harta Scoicaria Dalboka,langa Albena-Kavarna ca fiind oprirea pt masa de seara si chiar a meritat !!!Nu mai fusesem la Marea Neagra in Ro de 8 ani si in Bg niciodata asa ca am zis : hai !
Am intrat pe A1 pana in Stara Zagora,am mers circa 193 km pana in Burgas,de acolo am mers pe nationale pe langa Marea Neagra,traseu cam greu dupa atatia km,curbe,diferente de nivel,2-3 serpentine,trafic de duminica,am trecut si prin Varna,impresie placuta la prima vedere.Am tinut nord pe langa Marea Neagra, pana am ajuns la scoicarie.Am luat masa,mancare f buna,totul proaspat si gustos.Preturi f mici cam la orice.
Am ajuns in jur de 19.30,am prins apusul,soarele pare sa apuna "in mare" datorita pozitionarii Posted Image
Pe la 21 si ceva am plecat,am trecut repede de Vama Veche,era doar 1 masina in fata pe culoarul UE,la non-UE era jale de autocare de MD,UA,etc.
Am fost avertizati,ca de obicei duminica seara ba e accident,ba una ba alta,si ghici ce : accident in Mangalia.Deviati prin oras.
Mergem mai departe,ajungem la un moment-dat intr-un OMV.Eram obositi,mai aveam 200km de autostrada pana acasa,toata lumea obosita,benzina 5 litrii in reservor(plinul facut pana in centura Ioannina).Primele 2 statii,doar diesel.Pompele 5+6 aveau doar benzina.Un magar cu Porsche care ne depasise cu 100 ani lumina mai repede si devreme era acolo intre pompe pus ca naiba,nici un Tico nu incapea pe langa el.Intorc ,dau cu spatele ,deci intru cu spatele,numai sa ajung la pompa,ii urez de bine in mintea mea si alimentez.Pleaca Porsche-ul,raman singur ,alimentez,sotia pleaca sa plateasca,deschid hayonul sa mai aranjez gentile si alea alea pe acolo ,hop vine "angajatul" omv ca sa mut masina repede ca blochez pompa.Ma uit in jur,nici o alta masina la cele 8 pompe !Ce???Glumesti?Nu..nu...o tinea sa mut repede.Sotia era inauntru la plata.
Mai devreme nu se sesizase ca intrasem cu spatele sa alimentez din cauza baiatului de bani gata cu Porsche caruia asta ii spalase parbrizul pt 5 lei si acum uite cine blocheaza?!?
In fine ,ii urez de bine,de data asta cu voce tare,ies din OMV,trag pe dreapta sa imi aranjez bagajele pe acostament in benzna si vad ca apare masina de paza(NeiG...) in OMV.Strigator la cer !!!
Plec plin de nervi de acolo,intru pe A4,apoi A2,trafic de mahala,pe banda 1 puteai sa mergi cu orice viteza constant,nu aveai cum sa nu dai de bizoni.Pe banda 2 la 131-133km/h depaseai aproape tot,mergeai cam,la 5 min cate un destept iti dadea flash-uri cu 300m mai din urma ca...VINEEEE! Da-te la o parte !!!Oau !Prima data in 8 zile cand revedeam comportamentul de mahala al soferilor...romani,bineinteles.
Ultimii km de la Fundulea pana la intrarea pe Cb,pe acea zona plina de denivelari(placi de beton sub asfalt),mergeam cu 105,toti care ii depasisem pe drum care mergeau cu 100-120,acum treceau pe langa mine fara grija deloc pt masina?!?!?Chiar nu inteleg.
In fine,am ajuns la 23.55 in fata casei,foarte obosit,bine ai venit in Ro !
Cam asta e ! Ne auzim concediul urmator !

Edited by AdrianHH, 14 September 2015 - 14:01.


#2381
cristakke

cristakke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.02.2007
Salutare !
M-am intors sambata 12 septembrie din Grecia in prafuitul Bucuresti.
La Giurgiu am stat 45 minute incep[and cu ora 19.30, pt ca minunata coada incepea cu mult dupa giratoriu + coada semafor pod.
Am avut iara ceva ghinion in vama Kulata pt ca am nimerit un bulgar pe care l-a cercetat vamesul pana si la chiloti si asa am pierdut vreo 15 minute
pe langa cele 15 petrecute la coada de intrare. La venire iar am avut un cap sec in fata unde iar am stat vreo 25 de minute in plus pt era o singura ghereta
si verifica pasapoartele dar bulgarul avea ceva mai cu mot si au blocat o banda intreaga cu masina lui, asta pana cand s-a trezit un grec si l-a tras mai intr-o parte.
Prin Grecia am vazut putina politie dar destul de activa, chiar si pe autostrada , la intrari unde mai se uitau prin portbagaj, prin dube, tiruri controlate, probabil cu refugiatii astia... Politia bulgara putin prezenta in perioada asta de sfarsit, dar mai aveau musteri opriti pentru diverse nereguli.
Sambata a fost mai aglomerat la intors decat cand am plecat ( Luni ), mai ales pe Bulgaria.
Cat despre radare, inclin sa cred ca spanzuratorile sunt de viteza si camerele "cubice " sunt de vinieta sau sunt modele mai noi, spanzuratorile, si asa se intercaleaza una cu alta ... Stupid este faptul ca am vazut spanzuratoare si "cubul" aproape una langa alta fara drum lateral sau inainte de intrare si intrare localitate ca sa aiba vreun sens deci nu stiu ce sa spun foarte clar ce fac unele saul altele. Culmea este ca inainte de "Valea Oltului" bulgareasca spre kulata este o spanzuratoare care alinia bulgari cu 50 la ora de parca ii pica cu ceara sa calce acceleratia, fata de alta zona unde nu ii inreresa deloc. Normal ca am depasit catva zevzeci si cand am ajuns pe banda am luat camera cu succes pe la 70 cred....si detectorul o luase razna ... Nu stiu ce detecteaza dar cred ca le "vede" pe cele alimentate sau functionale , pt ca la multe nu a schitat nici un semn, dar au fost destule unde "a luat foc"...Nu stie ce "vede" dar anunta ceva. pt ca pe langa multe altele care sunt pe la benzinarii sau magazine au fost unele chiar in mijlocul campului si nu avea semnal sa il pacaleasca. Recunosc ca nu am avut  rabdarea sa scanez cu privirea de fiecare data ce se intampla prin prejur dpdv semnale sau radare mobile dar cred ca la anul o sa fie jale daca nu le avem pe GPS. In plus am incercat sa le evit pe toate si la dus am traversat Bulgaria in 7 ore, ceea ce nu am reusit niciodata dar la intors am bagat talpa ca ma enervasera "bulgarii" si am trecut in 6 ore.
Revenind la pasiunewa mea pentru bulgari, in povestea de la dus unde m-au fentat cu cardul la benzinarie .... la intoarcere, datorita faptului ca mi-a placut benzina de la Shell, cea de 95 ( parca bagasem jaratec in calutii mei ) ma zis sa alimentez imediat dupa Kulata. Am bagat iara un plin si platesc in leva cash, ma duc la masina si dau cu spatele sa ma bag pe breteaua de langa benzinarie sa astept trupa de prin benzinarie, cand iese proasta de la casa urland la mine in limba aia saraca, ca nu stiu ce...Noroc ca nu aruncasem bonul, sar din masina si ii arat bonul ca tocmai platisem.... si aia nimic ... turuia ca nu stiu ce mama masii. I-am zis in engleza ca eu am platit si ca ar fi bine sa invete engleza ca nu inteleg nimic... si sigur nici ea nu intelegea pe ce lume este. Intru din nou in benzinarie si alta tipa de la casa imi cere 10 eva in plus fata de ce platisem... Nu am stat sa fac reconstituirea actiuniii platii, ii arunc in scarba maxima 10 leva, imi da rest 3 leva si se scuze in bulgara ei ancestrala ca "problem" mama masii.... Cred ca proasta aia mi-a dat rest mai mult decat trebuia si acum isi repara greseala. Sincer ma durea la basca de prostia ei, dar din nou se confirma ca sunt total idioti si sincer as evita Bulgaria daca as avea cum si dpdv drum si dpdv alimentare cu benzina, cu toate ca sincer benzina Shell mi-a placut mai tare si decat BP-ul grecesc si MOL-ul "romanesc". Asta fiind spuse a mai trecut un concediu si cred ca vom redeschide discutia din topic dupa 5-6 luni cand om' vedea ce ne asteapta in cutiile postale, sau poate nu ....

OFF topic navigatie
La dus am mers pe IGO 8.3 cu fiserul acela idiot de 51k care avea de fapt toate tipurile de alerte pus intr-un singur fisier si mi-a facut drumul un cosmar cu alterte si de "pisici moarte". Puteam mde fapt sa il reconfigurez fara alerte multe dat am vreut sa vad ce stie dpdv camere.
La venirea spre casa am mers pe PRIMO care avea fisierele selectate de mine, cateva de camere fixe, treceri pietoni, alerte tunew si nu mai stiu ce. drumul a fost mai relaxat dar nu a vazut nici o spanzuratoare, decat camere "cubice" care nu sunt mai mult de 9 -10 pe drum.
Sper ca la anul sa avem fiserele mai actualizate si noroc mult.

Pret benzina 95 bulgaria - 2.10 - 2.20 leva
Pret benzina 95 grecia - 1.40- 1.42 euro.

Traseu - Bucuresti - Platanias
Drum dus 957 km - 13 ore fix cu pauze de vami si alimentari de 2 ore
Drum intors 957 km - 12 ore 30 fix - cu pauze insumand 1,30 minute

Drumuri bune si multe pan' la anu' ...
Cristake

#2382
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Cristake iti poti imagina o discutie dintre o masina cu bulgari si un benznar dn Slobozia sa spunem ? Eu cred ca ar fi la fel ca discutia ta cu bulgarii.  Nu mi se pare deloc intemeiat aerul asta de scarba cu care trec romanii prin BG. Sa traversezi Bg e muult mai usor si mai fara stres decat a traversa Romania.

#2383
danpopa9

danpopa9

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.08.2015

 atupi, on 14 septembrie 2015 - 19:13, said:

Cristake iti poti imagina o discutie dintre o masina cu bulgari si un benznar dn Slobozia sa spunem ? Eu cred ca ar fi la fel ca discutia ta cu bulgarii.  Nu mi se pare deloc intemeiat aerul asta de scarba cu care trec romanii prin BG. Sa traversezi Bg e muult mai usor si mai fara stres decat a traversa Romania.
Total de acord.Drumurile sunt mult mai libere.Fara ambuteiaje. Nici nu vreau sa mă gândesc ce ar fi sa trebuiască sa ajung la Timisoara....cât despre benzinariile la noi nu știu câți angajați sunt vorbitori de engleza

#2384
alber7

alber7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 12.04.2006
Imaginati-va un drum prin Moldova: te omoara garcea nostru cu mcv-urile lu'peste, fara statie e jale! Bulgaria e parfum!

#2385
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 12.11.2003
Salutare

Intors in aceasta seara din Thassos. Ca  si concluzii, pe langa cele spuse aici:
- la dus, am mers pe varianta Gurkovo - Tulovo - Centura Stara Zagora, iar la intoarcere am mers pe Autostrada Nova Zagora - Banya - Gurkovo; din punctul meu de vedere as alege prima varianta fata de a doua, chiar daca mergi pe autostrada pe varianta 2
- a doua varianta este mai lunga si pierzi timp prin Nova Zagora
- Makaza este de evitat daca ajungi dupa 9 dimineata (la dus): coada pe 2 randuri de la indicatorul de 200 m; mai degraba pe Zlatograd
- asa cum spunea un coleg, camerele noi cred ca sunt pentru vigneta; la intoarcere nu am mai tinut cont de ele;
- m-am intors pe centura Haskovo; am evitat orasul pentru ca eram "trenulet" si era mai greu prin oras; ziua se poate face fara probleme centura; noaptea, cu mai multa atentie, insa eu as merge prin oras;
- in rest... timpi, radare sunt irelevante;

Drumuri bune sa aveti!

PS: in aceasta seara pentru prima data am vazut cum a fortat unul de Tulcea vama si au plecat cei la frontiera in urmarirea lui; ca-n filme, cand a ajuns sa-i ia actele la control a dat in spate si a plecat in tromba pe celalalt culoar

Edited by nikolas, 14 September 2015 - 22:31.


#2386
george_c_ro

george_c_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 06.04.2012
salutare

Concediu in Thassos - Limenas

DUS
- cazare perioada 07-14 (luni-luni ) sept 2015
- plecat duminica 06.09.2015 pe la 23.30 din Fetesti (Ialomita ) pe ruta Bucuresti - Ruse - Veliko Tarnovo- Stara Zagora -Gurkovo- Haskovo - Makaza - Thassos (Limenas)
- traversat prin centrul Bucurestiului ( am evitat centura din cauza TIR-urilor )
- la 2.21 am ajuns la vama Giurgiu , la 2.28 eram in Bulgaria  ( am fost primul din coloana care am asteptat la pod , la un moment dat credeam ca am gresit drumul spre pod ) - 13 ron taxa pod
- cumparat vigneta , alimentat  benzina 95 Shell Ruse 2.15 leva - plata cu card
- alimentat din nou la Kardzhali OMV benzina 95 2.10 leva (cat a mai intrat) , baut o cafea - plata cu card
- la 9.50 am ajuns la vama Makaza , la 10.06 eram in Grecia (vamesii erau mai plicitisiti )
- prin ferryboat-ul la Komotini (23 EUR -"small car+2 pers") ) 11.30 ( am fost printre ultimii care s-au imbarcat la ora respectiva) - plata cash
- ora 13.00 eram cazati in camera la hotel.

INTORS

Luni , 14 sept

-alimentat 15 l in Limenas 1,489 EUR -plata card

- ferryboat 10.30 - 23 eur cash

- vama Makaza -5 min

- alimentat Kardzhali OMV 2.05 leva !  -plata card

- autostrada Bulgaria

- vama Giurgiu  aprox 15 min (2 EUR sau 4 leva) - mai ieftin ..

- centru Bucuresti

- in jur de 24.00 eram acasa

Observatii :

- la plecare desi eram in Bulgaria la un moment dat pe parcurs erau multe masini cu nr de RO in coloana sau singure  ( am fost depasit si am depasit   masini de RO )

- m-am ghidat dupa GPS ( la dus nu m-a dus pe autostrada in BG la intoarcere da)

- l-a dus am mers regulamentar , l-a intors am prins cateva coloane de tir-uri care nu prea luau in considerare "camerele de pe drumuri "

- politie la dus NU la intors am sesizat 2 echipaje in BG

- in Grecia am vazut 2-3 masini  de politie pe insula , dar nu aveau treaba cu turistii ...

- este mai ieftina benzina in sudul Bulgariei fata de nord

- la Giurgiu am fost probabil in coloana cu colegul "nikolas"  , am observat si eu masina de TL care a fortat vama ( un vames a incercat sa se agate de masina suspecta, nu a reusit , 3 masini au plecat in urmarirea  lui - oricum la ce gropi sunt prin vama nu prea cred ca a ajuns departe) ; ne gandeam ca din cauza acelei fortari vamesii vor fi mult mai circumspecti si va dura mai mult in vama ( oricum in afara de prezentarea CI -ului nu au cerut si nu au verificat altceva)

- noaptea este mult mai liber drumul ...

- total 1780 km ( drum dus-intors + plimbari cu masina pe insula)  ,  consum  116,6 l

Drumuri bune  si asteptam vara (toamna) viitoare Posted Image !

Edited by george_c_ro, 15 September 2015 - 21:21.


#2387
lupcanis

lupcanis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 05.08.2010
In atentia celor care traverseaza BG
La OMV-ul de dupa Sadanski cardul mi-a fost clonat atit mie cit si colegului meu de drum. De pe al meu s-au facut plati in Madrid cit si in Paris, banca si-a dat seama si mi-a blocat cardul. Asa ca nu am mai putut beneficia de el in Grecia. Colegului meu i s-au facut plati de pe card acum 2 zile, numai ca lui i s-a blocat fiind acasa.

#2388
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
Am ajuns sa nu mai avem incredere nici la OMV ? Foarte urat.

Omv-ul ala este asta ? https://www.google.r...!7i13312!8i6656

#2389
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Nasol ce sa spun. Tineti-va de banca sunt obligati (parca) sa va dea banii inapoi indiferent de suma.
Eu am un card cu limita pentru plecari.
Si nu prea dau cardu din mana iar daca il dau nu il scap din ochii.
Sunteti siguri ca acolo sa intamplat?
Nu de alta sa verificam si noi ceilalti de am fost pe acolo. Si daca stim pe alcineva care nu intra pe aici sa le spunem sa verifice.
Si Mihai nu tin cu OMV dar ei ca firma nu au nici o vina, angajatii sunt problema.

#2390
amedeog

amedeog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 17.02.2010

 lupcanis, on 30 septembrie 2015 - 10:31, said:

In atentia celor care traverseaza BG
La OMV-ul de dupa Sadanski cardul mi-a fost clonat atit mie cit si colegului meu de drum. De pe al meu s-au facut plati in Madrid cit si in Paris, banca si-a dat seama si mi-a blocat cardul. Asa ca nu am mai putut beneficia de el in Grecia. Colegului meu i s-au facut plati de pe card acum 2 zile, numai ca lui i s-a blocat fiind acasa.

 Mihai_3, on 30 septembrie 2015 - 11:30, said:

Am ajuns sa nu mai avem incredere nici la OMV ? Foarte urat.

Omv-ul ala este asta ? https://www.google.r...!7i13312!8i6656
@lupcanis
Suntem curiosi daca este vorba de OMV-ul indicat de Mihai_3.Poti sa ne spui ?

Edited by amedeog, 01 October 2015 - 09:53.


#2391
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
La Sandanski este un singur OMV, din câte ştiu eu, şi nu am auzit să fie vreodată vreo problemă cu cardul acolo.
E cam ciudată relatarea iniţială, ridică multe semne de întrebare. Aşa încât eu am vaga impresie că nu la OMV s-a întâmplat beleaua, ci în altă parte.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 01 October 2015 - 11:39.


#2392
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,376
  • Înscris: 23.04.2007
Parca mai zicea cineva acum cateva saptamani ca s-ar fi clonat un card prin BG/OMV/benzinarie....caut postul...

#2393
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007

 lupcanis, on 30 septembrie 2015 - 10:31, said:

In atentia celor care traverseaza BG
La OMV-ul de dupa Sadanski cardul mi-a fost clonat atit mie cit si colegului meu de drum. De pe al meu s-au facut plati in Madrid cit si in Paris, banca si-a dat seama si mi-a blocat cardul. Asa ca nu am mai putut beneficia de el in Grecia. Colegului meu i s-au facut plati de pe card acum 2 zile, numai ca lui i s-a blocat fiind acasa.

Sant tare curios cum si-a dat seama banca ta de problema ivita Posted Image

#2394
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 17.05.2004
eu am patit in Grecia.
Banca a blocat o tranzactie prin Booking  catre un grec dar care a dat drumul la tranzactie dupa ce m-a sunat si am confirmat ca eu am facut tranzactia

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate