Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13641 replies to this topic

#181
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

 Freddy12, on 17 aprilie 2015 - 23:57, said:

Dupa 1Mai voi pleca si eu spre Thassos si dupa ce ma-ntorc, va spun daca am fost atacati ori ba.

eu plec inainte. daca nu mai postez pe aici inseamna ca am fost atacat si ucis. Cu Zagorca. Sau cu Kamenitza. Si cel mai sigur cu Mythos.

#182
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
O idee de rută optimă pentru Cluj - Zakynthos ?

Ce părere aveţi despre varianta asta ?

http://goo.gl/zNK0b3

#183
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 MembruAnonim, on 19 aprilie 2015 - 19:32, said:

O idee de rută optimă pentru Cluj - Zakynthos ? ...

Din Cluj ai avantajul că poţi folosi autostrada din Serbia şi Macedonia. Cu bacul pe la Bechet este şi mai scump, şi mai lent (poate dura mult aşteptarea la bac).

În locul tău aş folosi varianta asta. Mi se pare ideală. Eventual discută şi pe topicul dedicat.

Şi aş mai avea o idee pt. tine. Clujul e mult mai aproape de Budapesta, de unde cred că găseşti variante bune cu avionul, iar în Zakynthos închiriezi uşor maşină.


Sănătate şi drum bun !

#184
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

 MembruAnonim, on 19 aprilie 2015 - 19:32, said:

O idee de rută optimă pentru Cluj - Zakynthos ?

Ce părere aveţi despre varianta asta ?

http://goo.gl/zNK0b3

e ok,
uita de macedonia, serbia

acum, chiar nu stiu ce sa zic, personal as prefera cat mai "rapid", deci urcat cat mia curand pe autostrada in Gr , respectiv cat mai mult pe Bg pe drumuri rapide

tinand cont  de cat ai de mers zic asta.
oricum ar fi , in Gr odata ce ai intrat pe autostrada n-o mai lasa , e foarte ok ce ai pus ca traseu.
eu as mai incerca dar nu stiu cum e cu trecerea Dunarii, varianta pe la Turnu sau prin jur ( ca sa pastrezi un nr de km ok, fara ocolisuri)

din pacate a fost o iarna luna si grea , atat la noi cat si la vecini si drumurile sunt ..asa si asa. adica nu prea poti sa rupi in 2 asfaltul pe drumuri nationale si de legatura , asa cum era in 2014.
bafta si sa ne zici cum a fsot traseul la intoarcere.

#185
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Numarul de km nu ma intereseaza foarte tare, prefer drumuri safe, calitative. Perioada va fi August a.c., probabil va fi aglomerat.

#186
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

 MembruAnonim, on 19 aprilie 2015 - 20:17, said:

Numarul de km nu ma intereseaza foarte tare, prefer drumuri safe, calitative. Perioada va fi August a.c., probabil va fi aglomerat.

exact. de asta ziceam de cele "mari " si "bune" .oricum daca zici de August o sa fie multe info noi. Credeam ca esti plimbacios de 1 mai :) .
In August este EXOD. Iar acolo o sa fie IADUL pe Pamant de cald..dar ma rog.. vacanta faina sa ai

#187
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Anticipez cam cum va fi :) It's a long story ... :P

O sa mai urmaresc subiectul. Thx

#188
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 foxbat, on 19 aprilie 2015 - 20:06, said:

... uita de macedonia, serbia ...

Dacă drumul prin Serbia - Macedonia e mai scurt cu 2 ore jumate', nu văd de ce să "uite" de acest drum.
Plus că eu am trecut mai demult pe la Bechet şi ştiu cum e, chiar dacă s-au mai îmbunătăţit lucrurile în ultimul timp. E practic o mică loterie la Bechet, poţi avea norocul să te sui aproape imediat pe bac, dar e muuuuult mai probabil să pierzi vreo oră - două cu traversatul Dunării. Deci, în total poţi ajunge chiar la 3 - 4 ore în plus dacă mergi prin Bulgaria.

Înţelege că omul pleacă din Cluj, nu din Bucureşti, deci drumul prin Serbia - Macedonia este preferabil.


Sănătate şi tcb !

#189
neaguionutu

neaguionutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 01.09.2009

 OvidiuNS, on 15 aprilie 2015 - 11:25, said:

Excelent, Ionuțule !

Zilele trecute observasem noutăți în Creta (street-view în Cheile Samaria, plaja Platanos/Agia Marina, laguna Balos, Elafonisi), dar, deși anul ăsta mergem iar, nu mi-a dat prin cap să mă uit și la Thassos. Noroc cu tine ! Mii de mulțumiri !

Uitându-mă mai atent, observ că a apărut "street-view" și pentru insulele Paxos, Sifnos, Folegandros, Syros, Tinos, Andros și Chios.


Sănătate și tcb !

Cu placere si cu mare drag , @OvidiuNS !
Multumesc si eu, in legatura cu Street-View de pe alta insule !

Va anunt mereu cu ce sosele sau autostrari se contruieste, stadiul contructiilor , ce sosea se mai da in folosinta , cu noutati !

#190
manoleclaudiu

manoleclaudiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.04.2015
Buna ziua, e primul an cand plec spre Grecia prin Bulgaria, mai merge cineva pana la Keramoti sau Skala Potamia trecand pe la bulgari prin Ruse-Veliko Tarnavo-Makaza-Keramoti pe data de 24 iulie 2015?.

#191
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
O recomandare de traseu Bucuresti - Lefkada la sfarsitul luni iunie pe timp de noapte ???
Mentionez ca mai am doua plecari si veniri Bucuresti -Thassos pe timp de noapte (toate) , pe treseul Bucuresti-Svilengrad-Thassos si Bucuresti-Makaza-Thassos.
Multumesc

#192
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

 manoleclaudiu, on 20 aprilie 2015 - 09:32, said:

Buna ziua, e primul an cand plec spre Grecia prin Bulgaria, mai merge cineva pana la Keramoti sau Skala Potamia trecand pe la bulgari prin Ruse-Veliko Tarnavo-Makaza-Keramoti pe data de 24 iulie 2015?.

Salut,

aici http://forum.softped...ul/page__st__18 e un post care se ocupa numai cu plecari spre Grecia.
Sper sa gasesti pe cineva cu care sa mergi...

#193
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salut,

Pt cei care au fost spre Corfu, cum vi se par rutele urm:

https://goo.gl/maps/tfFM9 (1069Km) sau https://goo.gl/maps/GjjOm (1087Km)

Ma refer la stare drum.

E putin mai lung ca si timp ca pe Makaza (cam cu 1 ora) dar cu siguranta mai ieftin si poate nu atat de frumos ca autostrada din Grecia. Si poate nici atat de spectaculos ca drumul de sus de la Makaza in coborare spre Komotini.
Km sunt cam pe acolo iar timpul este relativ.

Am vazut ca inainte de Kulata este o ocolire. Se lucreaza sau a ramas google in urma?

Thx all,
Dan.

Edited by manead, 21 April 2015 - 08:59.


#194
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Salutare, Dane,

pe varianta pe la Veliko Târnovo şi DN4 am circulat doar până la VT, cum ai circulat şi tu, din câte înţeleg. Însă a fost cineva pe DN4 acum vreo 2 ani şi a zis că e bun asfaltul (vezi pe megatopicul vechi, dacă ai răbdare să cauţi). Pe partea cealaltă (pe DN3) asfaltul era foarte bun în 2013.
Din ce văd pe link-urile pe care le-ai pus, timpul e mai lung cu cca. 15-20 de minute pe la VT, însă eu cred că diferenţa e mai mare, fiindcă după ce te desparţi de DN5 şi mergi spre Sofia pe DN3 aglomeraţia de TIR-uri dispare ca prin farmec şi poţi merge cu viteză mare. Există lungi porţiuni de drum aproape drept, pe care mergi aproape ca pe autostradă, chiar dacă e doar o bandă pe sens. Trebuie să fii atent doar la eventualele flash-uri date de rarele maşini care circulă din sens opus (în caz că e vreun echipaj de poliţie cu radar).
Deci, în concluzie, eu aş merge tot pe varianta DN3.

Din ultimele relatări, se înţelege clar că între Sandanski şi Kulata se lucrează încă. Iar în Grecia e o porţiune destul de lungă cu asfalt degradat în special pe banda întâi. Şi mai contează şi ziua când pleci către Corfu (să nu fie vineri sau ajun de sărbătoare, când se bulucesc sofioţii către Grecia). Citeşte discuţia începută aici. Aş spune că, deşi mult mai scumpă, cel puţin la ducere varianta Makaza e de luat în calcul în multe cazuri.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 21 April 2015 - 14:54.


#195
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Pentru starea drumurilor in BG, pusese cineva link-ul de mai jos:
http://dev.ivanatora.info/roads/

#196
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

 OvidiuNS, on 21 aprilie 2015 - 14:53, said:

Salutare, Dane,

pe varianta pe la Veliko Târnovo şi DN4 am circulat doar până la VT, cum ai circulat şi tu, din câte înţeleg. Însă a fost cineva pe DN4 acum vreo 2 ani şi a zis că e bun asfaltul (vezi pe megatopicul vechi, dacă ai răbdare să cauţi). Pe partea cealaltă (pe DN3) asfaltul era foarte bun în 2013.
Din ce văd pe link-urile pe care le-ai pus, timpul e mai lung cu cca. 15-20 de minute pe la VT, însă eu cred că diferenţa e mai mare, fiindcă după ce te desparţi de DN5 şi mergi spre Sofia pe DN3 aglomeraţia de TIR-uri dispare ca prin farmec şi poţi merge cu viteză mare. Există lungi porţiuni de drum aproape drept, pe care mergi aproape ca pe autostradă, chiar dacă e doar o bandă pe sens. Trebuie să fii atent doar la eventualele flash-uri date de rarele maşini care circulă din sens opus (în caz că e vreun echipaj de poliţie cu radar).
Deci, în concluzie, eu aş merge tot pe varianta DN3.

Din ultimele relatări, se înţelege clar că între Sandanski şi Kulata se lucrează încă. Iar în Grecia e o porţiune destul de lungă cu asfalt degradat în special pe banda întâi. Şi mai contează şi ziua când pleci către Corfu (să nu fie vineri sau ajun de sărbătoare, când se bulucesc sofioţii către Grecia). Citeşte discuţia începută aici. Aş spune că, deşi mult mai scumpă, cel puţin la ducere varianta Makaza e de luat în calcul în multe cazuri.


Sănătate şi toate cele bune !

Mersi  mult Ovidiu.
Da, am fost anul trecut in Halkidiki prin Makaza si a fost OK. Numai ca dupa VT era surpat si ne-a ocolit. De plecat plec sambata.

Thx all,
Dan.

#197
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 02.03.2008

Thx all,
Dan.



Salut.
"Fusai" anu trecut in corfu foarte frumos.
Da este mai lung prin Makaza dar este mai lejer ca si condus. Si este drum mai mult pe autostrada in grecia ceea ce poate compensa lungimea. Egnatia Odos este superba.
Prin Sofia este ceva mai scurt ca si km dar cu cate lucrari sunt vei fi rosu ca racu.
Eu vorbesc din perspectiva unuia ce am fost anul trecut deci poate sa mai schimbat ceva.
Un pic offtopic iti recomand sa faci o oprire de o noapte  si poate si ceva din a doua zi Metzovo este o zona superba pentru odihna dupa atata drum.

#198
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
Cred ca am mai spus, acu' 2 ani am fost in Lefkada, dus prin Sofia - Kulata: 2 zile, intors pe la Makaza: aproape 15 ore. Makaza deschisa de 2 zile la vremea respectiva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate