Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13681 replies to this topic

#1027
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cumnatul meu tranzitează acum centura de sud a Sofiei, se îndreaptă spre. Bd. Tsar Boris III. Se circulă lejer. A văzut doar câteva mașini de Ro (până în 10).

#1028
ailui1

ailui1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.07.2015
Buna ziua. Va rog sa imi spuneti daca sunt devieri de drum pe traseul ruse-makaza. Intelesesem ca ar fi o deviatie prin pasul shipka?

va multumesc!

#1029
octavian321

octavian321

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.05.2015
La sfarsitul lunii avem planificata vacanta in Grecia.Ma poate ajuta cineva cu un traseu Constanta-Paralia-Zakynthos si retur Killini-Meteora-Salonic-Constanta? Am prefera trecerea pe la Vama Veche si am vrea sa aflam si pareri despre acest traseu.Multumim.Cunoaste cineva programul feribotului din Killini?Sa speram ca situatia grecilor nu va afecta si vacanta romanilor!Vacanta frumoasa tuturor!

#1030
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Constanta-Varna-Burgas-Stara Zagora-Kardjali-Makaza-Komotini si apoi iesi pe autostrada. Sau  pe la Sofia-Promachornas. Cred ca a doua varianta e mai buna pentru Zakinthos. Varianta prin Varna e buna, totusi exista riscul sa prinzi aglomeratie intre Varna si Burgas dat fiind ca e sezon. Eu am fost pe 12 mai si a fost mai mult decat ok.
Pentru portiunea din Grecia exista topic separat pe forum.

#1031
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007

View Postailui1, on 04 iulie 2015 - 10:25, said:

Buna ziua. Va rog sa imi spuneti daca sunt devieri de drum pe traseul ruse-makaza. Intelesesem ca ar fi o deviatie prin pasul shipka?

va multumesc!
A fost anul trecut, acum nu mai sunt devieri.

#1032
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Ieri s-a intors frate-miu din Thasos. A mers pe Makaza, drum ok, la dus doar 3 echipaje cu radar la intoarcere doar 2.. Stat aseara (pe la ora 21:00) la vama Ruse + pod circa 1h30min. La dus pe Nova Zagora, la intoarcere pe cealalta parte, a zis ca pe piatra cubica nu e de speriat, se poate merge cu 50km/h si nu dureaza mult. La Makaza ok, fara coada in vama.

Edited by marcopolo80, 04 July 2015 - 12:01.


#1033
ailui1

ailui1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.07.2015
Va multumesc mult pentru raspuns. Eu voi pleca luni, promit sa mai dau detalii de pe drum...avand in vedere ca sunt copilot...adica ii conduc pe cei din masina pe unde doresc eu (nu sunt eu soferul dar eu indic drumul) Posted Image

#1034
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostPSC, on 04 iulie 2015 - 08:34, said:

Cumnatul meu tranzitează acum centura de sud a Sofiei, se îndreaptă spre. Bd. Tsar Boris III ...

Dacă mai vorbeşti cu cumnatu', te rog întreabă-l dacă pe autostrada Iablaniţa - Sofia a văzut vreo restricţie datorată vreunei lucrări.
S-a scris acum vreo lună că au fost ceva lucrări şi se circula pe o singură bandă. Cei sosiţi de curând nu au menţionat nimic în acest sens, ceea ce m-a dus la concluzia că acum se circulă normal pe autostrada aia. Dar parcă tot mai bună e o informaţie caldă.


Sănătate şi mulţumiri !

Edited by OvidiuNS, 04 July 2015 - 13:20.


#1035
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Veşti călduţe de pe traseu - s-au mai răcit puţin de la aflare până la postare.
Autostrada până la Sofia este vălurită pe alocuri. S-a circulat dintr-o bucată, fără nicio lucrare (el nu mi-a spus nimic).
A făcut un popas în Gorni Bogrov (zona Jumbo), de unde a alimentat. Au fost necesari 20 l pentru drumul din Militari până acolo (Renault Symbol 1.4, benzină). Nu s-a îndurat şi a băgat benzină de 100. A zis că e diferenţă enormă faţă de benzina noastră (de parcă nu ştiam), preţurile fiind cele pe care le ştiam - 2,36 leva/l la Gorni Bogrov şi 2,48 leva/l la Kulata.
A intrat pe centura sudică a Sofiei. Toată şoseaua de centură este reparată, totuşi mai există văluriri ale asfaltului.
La semaforul de la Bd. Tsar Boris III a stat de trei ori.
Cică s-a reparat Bd. Tsar Boris III, n-ar mai fi piatră cubică, linia de tramvai e la nivel cu carosabilul pe porţiunea veche. Unele clădiri sunt în continuare în paragină.
Autostrada nouă, de după Sofia, nu i-a plăcut din punct de vedere al carosabilului.
S-a bâlbâit puţin pe devierea spre Petrich, n-am înţeles exact unde; indicatorul arăta spre dreapta, însă un băcăuan a mers înainte, iar el n-a ştiut ce să facă. În final s-a luat după indicator. Pe băcăuan nu l-a mai revăzut niciodată.
A ajuns la Kulata, a nimerit benzinăria Shell. A alimentat de acolo încă 20 l. Nu ştiu dacă s-a odihnit la băncuţe, dar o ţigară cred că a fumat.
La ora 12 era la Kulata. Două ore a stat la Hellenic Free Shops, pentru odihnă şi o cafea excelentă.
La ora 14 fix vorbeam cu el la telefon; mai avea 5 maşini în faţă până să ajungă cu roţile în Grecia, maşina lui fiind a şasea în rând şi ultima.
Nici pe defileul râului Struma - numit de mine Valea Kresna - nu a pomenit ceva despre vreo lucrare.
Uluitor, totuşi: nu a văzut nicio maşină de poliţie pe tot traseul!

Edited by PSC, 04 July 2015 - 13:57.


#1036
denisr

denisr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 10.01.2015

View PostOvidiuNS, on 04 iulie 2015 - 13:19, said:


Dacă mai vorbești cu cumnatu', te rog întreabă-l dacă pe autostrada Iablanița - Sofia a văzut vreo restricție datorată vreunei lucrări.
S-a scris acum vreo lună că au fost ceva lucrări și se circula pe o singură bandă. Cei sosiți de curând nu au menționat nimic în acest sens, ceea ce m-a dus la concluzia că acum se circulă normal pe autostrada aia. Dar parcă tot mai bună e o informație caldă.


Sănătate și mulțumiri !
Sunt lucrari pe autostrada mentionata de tine. Se lucreaza si se circula cativa km pe un singur sens in zona tunelurilor.
Daca prinzi un turist cu motor pe benzina de 1.2-1.4 litri in fata te uita sfintii....:)

Edited by denisr, 04 July 2015 - 13:53.


#1037
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdenisr, on 04 iulie 2015 - 13:50, said:

Sunt lucrari pe autostrada mentionata de tine. Se lucreaza si se circula cativa km pe un singur sens in zona tunelurilor.
Dacă ştiam de lucrări dinainte să plece, îl întrebam; dar nu l-am întrebat şi nu mi-a spus.

#1038
kegpr

kegpr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 22.07.2009
Plecat joi la ora 23:00 de la OMV Giurgiului, in vama eram la 23:45; pierdut 20min la semafor, luat cu 60lei 2vignete de la chioscul din primul giratoriu.

La 5:45 eram la Makaza, mers non-stop, la OMV Kardzhali facut plin fara a opri motorul. La Makaza a durat 3min45sec, eram doar noi.

In Grecia am mers cu 110 toata autostrada (familia dormea prea frumos).

Copilul s-a trezit cand parcam in Nikiti.

Aici pace, liniste, calamari si caracatie (si benzina) pentru toată lumea)

Drumuri bune!

#1039
andi77bm

andi77bm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 20.07.2006
M-am intors ieri din Grecia prin vama Negru Voda, la ora 18.00 foarte lejer, avand in fata o singura masina. Daca treceti pe acolo aveti grija la masina politiei bulgare plasata strategic in localitatea General Toshevo, la numai cativa km de granita cu Romania. Mai mult ca sigur ca mizeaza pe faptul ca turistii romani sunt nerabdatori sa paraseasca teritoriul bulgar si inainte de granita nu mai au rabdare si o calca ceva mai tare.

In alta ordine de ideei, in Grecia uitati de carduri ! Daca la dus la arhicunoscuta benzinarie BP din Komotini am folosit cardul , numai pentru a verifica disponibilitatea platii cu cardul, la intoarcere, ieri, trona un anunt "no credit cards accepted". Am putut totusi folosii cardul in  lantul Shell de pe continent, mai putin la o benzinarie tot Shell din Lefkada.

#1040
kanarja

kanarja

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 05.04.2013
Am sosit de nici 2 ore in Thassos, Golden Beach, plecat la 4 din Buc, la 1 eram ghidat sa parchez pe ferry, mers lejer, un singur echipaj la aprox 20 km pana in Makaza. La Giurgiu am trecut in 20 de min, Makaza in 10 minute. Benzinariile sunt goale ( de masini), combustibil au din plin. Va doresc drumuri line si conduceti cu grija, marea nu pleaca nicaieri.

#1041
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ultimele vești calde de azi.
La ora 17 cumnatul meu a parcat la cazare, în Olympic Beach. Nu a alimentat în Grecia, încă. Drumul prin Grecia a fost OK, pe porțiunile cu lucrări a mers bine, fiind semnalizate cum trebuie.
Timp total de parcurs: 14 ore, dintre care două ore pauză la Hellenic Free Shop și o oră (în total) opriri pentru alimentare în Gorni Bogrov și Kulata și la podul Prieteniei.

#1042
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostPSC, on 04 iulie 2015 - 16:47, said:

Ultimele veşti calde de azi.
opriri pentru alimentare în Gorni Bogrov şi Kulata şi la podul Prieteniei.
Haleste mult motorul cumnatului daca a alimentat de 3 ori... Posted Image  sau baga cate 25 de litri ca sa aiba motiv sa se opresca...Posted Image
In 12 ore am ajuns la Linz in Austria, cu un full de motorina la Nadlac...

Edited by sanddy1964, 04 July 2015 - 22:28.


#1043
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, cam 20 litri a alimentat de fiecare dată. Fiind pentru prima oară pe traseu şi auzind ştirile, a vrut să fie sigur. A plecat cu plinul făcut în Bucureşti.

#1044
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostPSC, on 04 iulie 2015 - 22:40, said:

... A plecat cu plinul făcut în Bucureşti.

Oops !
Păi de ce nu i-ai zis să nu alimenteze din Bucureşti ? Mai bine alimenta la Ruse, zău aşa ...
Nu tu ziceai că e mai bună şi mai ieftină benzina în Bulgaria ? Eu sunt perfect de acord cu tine, da' cred că trebuia să-i zici şi cumnatului.

LE: deci, din spusele colegilor de forum, se poate trage concluzia că, pentru cei din partea de est a României, pentru drumul de dus spre Salonic, deocamdată varianta Kulata păleşte rău de tot în faţa variantei Makaza.
Şi la câte restricţii sunt, se pare că şi la întoarcere e mai bine să se folosească tot varianta Makaza, chiar şi ziua.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 05 July 2015 - 06:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 1 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate