Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13641 replies to this topic

#1009
ivan_catalin

ivan_catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.06.2009
Mersi! Le-am văzut si eu pe acestea. Mă gândesc la faptul ca la bac pot sa aștept mai mult, pe când pe pod trec imediat. Si as dori sa plec noaptea. Primul bac la Bechet am înțeles ca trece la 5.00.

#1010
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007

View Postivan_catalin, on 03 iulie 2015 - 13:12, said:

Salut! Săptămâna viitoare plecam si noi in Grecia (Nea Potidea, Kasandra) din Caracal (Olt)! O recomandare de traseu ? Ce îmi recomandați sa trec cu bacul pe la Bechet ? Sau pe podul nou de la Calafat? Va mulțumesc!

Ocolesti cam mult ptr Calafat, incearca sa-ti planifici plecarea sa poti lua feribotul din Bechet, ar fi cel mai natural traseu.
In plus jumatate din drumul Craiova-Calafat este in reabilitare iar la Turnu Magurele e destul de scump feribotul.

Edited by atupi, 03 July 2015 - 13:53.


#1011
ivan_catalin

ivan_catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.06.2009
Mulțumesc pentru răspuns! O sa încerc sa sun și la Bechet, poate prindem un bac mai devreme!

#1012
amedeog

amedeog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 17.02.2010
@ivan_catalin
Sa ne spui si noua ce ti-au zis cei de la Bechet(poate fi o solutie fata de Calafat-e mai scurt).

#1013
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostBrainie, on 03 iulie 2015 - 10:17, said:

... Ovidiu, sincer, pentru 4 min și 14 s (și alea teoretice) eu o să aleg oricum autostrada (chiar fără să merg cu maximul de 140). Bineînțeles, fiecare face cum dorește. Toată admirația pentru răbdarea ta de a calcula.

Mulţumesc pentru apreciere !
Ok, fiecare face cum îi place, dar te rog eu, nu mai spune că e mai rapid pe NZ, sau că poţi recupera timpul pe autostradă. Iar limitatoarele de viteză din SZ sunt în oraş, nu pe centură. Te ştiu om serios ...

De fapt, cred că e nevoie să spun că multă vreme am recomandat şi eu ca Stara Zagora să fie tranzitat prin oraş. Mi se părea că, fiind drumul mai scurt şi semafoarele corelate pe bd. Partiarh Evtimii, automat timpul ar fi mai scurt. Dar a fost suficient să merg prima dată pe centură şi mi-am dat seama că până atunci greşisem. Pe centură poţi merge lejer cu 120 km/h, iar timpul e semnificativ mai scurt ca prin oraş, aşa încât, de atunci recomand tuturor să ocolească Stara Zagora pe centură.
În schimb, Haskovo este mai bine să fie tranzitat prin oraş, măcar până se reabilitează centura.


View Postivan_catalin, on 03 iulie 2015 - 14:16, said:

... poate prindem un bac mai devreme!

Mă îndoiesc că poţi trece mai devreme de ora 5.
Şi dacă tot doreşti să conduci noaptea, mai bine gândeşte-te să treci pe la Bechet seara, cu ultimul bac, în felul acesta ajungi la cazare pe la prânz, practic mai câştigi juma' de zi de vacanţă.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 03 July 2015 - 16:18.


#1014
ivan_catalin

ivan_catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.06.2009
Luni o sa sun la Bechet si in funcție de programul lor,  o sa iau si eu o decizie!

Edited by ivan_catalin, 03 July 2015 - 16:32.


#1015
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001

View Postpiciul, on 03 iulie 2015 - 10:06, said:

O stire care ne intereseaza  mai mult,nu drumuri ,nu vignete,nu anvelope sparte,cozi, etc, in momentul de fata !

Vezi ca a dat Ovidiu mai sus link catre topicul dedicat situatiei din Grecia. Aici se discuta despre drumuri, vignete, anvelope etc. Chiar si in momentul de fata! :peacefingers:

View PostBrainie, on 03 iulie 2015 - 10:17, said:

[...]
Ovidiu, sincer, pentru 4 min și 14 s (și alea teoretice) eu o să aleg oricum autostrada (chiar fără să merg cu maximul de 140). Bineînțeles, fiecare face cum dorește. Toată admirația pentru răbdarea ta de a calcula.

Brainie, chestia aia cu autostrada este cu dus si intors. Da, ai 35 km de autostrada, insa pe partea cealalta trebuie sa iei in considerare drumul mai lung (vreo 12 km in plus) si faptul ca are portiuni mai ... slabe. In plus, pe la Magliz drumul e asa cum spune Ovidiu mai sus, bun spre foarte bun (exceptand zona Stara Zagora, unde mai scapata pe ici - pe colo, dar incomparabil cu Panicherevo, de exemplu).

Ovidiu, in general am facut drumurile pe acolo singur, cu o gramada de km de facut in fata si nimic altceva util de facut, asa ca am tinut ochiul (si) pe ceas. Singura diferenta (majora poate) este ca am facut traseele in zile diferite, anotimpuri diferite, la ore diferite etc. Insa constant am ajuns mai repede pe Nova Zagora. Si la dus, si la intors.

Tin la masina, insa nu ma culc cu ea, asa ca ... merg :)

Week-end placut si drumuri extraordinare va doresc!

PS: subscriu la chestia cu centura la Stara Zagora si oras la Haskovo.

#1016
radu1306

radu1306

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 08.10.2006

View Postivan_catalin, on 03 iulie 2015 - 13:12, said:

Salut! Săptămâna viitoare plecam si noi in Grecia (Nea Potidea, Kasandra) din Caracal (Olt)! O recomandare de traseu ? Ce îmi recomandați sa trec cu bacul pe la Bechet ? Sau pe podul nou de la Calafat? Va mulțumesc!
Bechet, normal!

Poti lua bacul de la 23:00

#1017
ivan_catalin

ivan_catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.06.2009

View Postradu1306, on 03 iulie 2015 - 18:33, said:

Bechet, normal!

Poti lua bacul de la 23:00
Se pare ca toata lumea ne recomanda Bechet! Cred ca o sa mergem pe acolo! Mai rămâne sa stabilim ora, având in vedere ca avem cu noi si un copil de 7 ani !

#1018
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

View Postivan_catalin, on 03 iulie 2015 - 20:13, said:

Se pare ca toata lumea ne recomanda Bechet! Cred ca o sa mergem pe acolo! Mai rămâne sa stabilim ora, având in vedere ca avem cu noi si un copil de 7 ani !

pai daca aveti cu voi lasati-l la parintii lui si nu l mai chinuiti

#1019
ivan_catalin

ivan_catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.06.2009

View Postfoxbat, on 03 iulie 2015 - 20:15, said:

pai daca aveti cu voi lasati-l la parintii lui si nu l mai chinuiti
Noi suntem părinții lui !

#1020
denisr

denisr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 10.01.2015

View Postamedeog, on 03 iulie 2015 - 15:49, said:

@ivan_catalin
Sa ne spui si noua ce ti-au zis cei de la Bechet(poate fi o solutie fata de Calafat-e mai scurt).
Ultimul bac din zi pleaca la ora 23 fix din Bechet si la 24 din Oreahovo. Dimineata la 5 din Bechet si la 6 din Oreahovo. Si din Caracal si din Craiova este varianta optima. Vigneta bulgareasca se cumpara direct din vama la pretul corect de 5 euro. Pentru tranzitarea celor 2 vami se plateste 30 lei si 6 euro iar bacul costa 70 lei( masina si 2 adulti si un copil) in Romania si 14 euro in Bulgaria.



View PostOvidiuNS, on 03 iulie 2015 - 16:15, said:

Mă îndoiesc că poți trece mai devreme de ora 5.
Și dacă tot dorești să conduci noaptea, mai bine gândește-te să treci pe la Bechet seara, cu ultimul bac, în felul acesta ajungi la cazare pe la prânz, practic mai câștigi juma' de zi de vacanță.


Sănătate și toate cele bune !

Noi am trecut cu bac-ul de 11 si la 6 dimineata eram in Salonic.

#1021
ivan_catalin

ivan_catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.06.2009
Poți sa-mi spui mai multe despre drumul pana la Salonic ?

#1022
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postivan_catalin, on 03 iulie 2015 - 20:37, said:

... drumul pana la Salonic ?

Uite traseul aici. Dă-i zoom, ca să vezi detaliile.

Mai poţi traversa Sofia şi pe varianta aceasta, în orice caz, nu pe centura nordică.


Sănătate şi drum bun !

Edited by OvidiuNS, 03 July 2015 - 21:13.


#1023
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostOvidiuNS, on 03 iulie 2015 - 21:12, said:

Uite traseul aici. Dă-i zoom, ca să vezi detaliile.
Am dat eu zoom şi am rămas puţin uimit: linia albastră m-ar duce, la sfârşitul devierii prin Petrich, înapoi pe E79 şi nu pe drumul local 198 care trece prin Kulata.
Să se fi redeschis sectorul dintre (aproape de) Marikostinovo şi Kulata? Nu de alta, dar cumnatul meu pleacă mâine dimineaţă şi să ştiu cum să-l îndrum (n-a mai fost niciodată).
Înseamnă că nu mai trecem prin Kulata, nu mai traversăm calea ferată şi benzinăria Shell este chiar în drum, nu mai trebuie făcut ocolul.
Aşa să fie?

#1024
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostPSC, on 03 iulie 2015 - 23:04, said:

... Să se fi redeschis sectorul dintre (aproape de) Marikostinovo şi Kulata? ...

Nu cred. Dacă intri pe vederea din satelit şi dai zoom, vezi că drumul e în construcţie. Iar pozele sunt din 2015, deci nici o şansă, stai liniştit. Maps.google.com mai dă şi rateuri, uneori. E clar că se circulă tot pe deviere, din păcate.
Ca o paranteză: chiar stau şi mă întreb ... oare a vizitat cineva de pe aici casa Babei Vanga ? În 2013 mai că-mi venea să mă opresc acolo (am citit cartea despre Vanga).

Oricum, nu la acea zonă m-am referit când i-am zis să dea zoom, ci la ocolirea semaforului de pe centura Sofiei, de la intersecţia cu bd. Ţar Boris III. Ruta e o combinaţie optimă între drumul pe bd. Bălgaria şi drumul pe centura sudică. Nu mai trebuie să pierzi timp la acel semafor.

Din păcate, ambele variante principale de tranzitare a Sofiei (cele puse de mine în postul anterior) au dezavantaje. Varianta de drum centura sudică - str. Daskăl Stoian Popandreev - str. Ivaniţa Dancev - str. Panoramen Pât - str. Prof. Nikolai Derjavin - bd. Ţar Boris III are dezavantajul că intri pe centură abia la sensul giratoriu de la Pernik, în timp ce varianta pe bd. Slivniţa are dezavantajul că trebuie să parcurgi toată strada Botevgradsko şose, care are asfaltul denivelat şi prea multe semafoare.
Deh, nu le putem avea pe toate, încă.


Sănătate şi tcb !

#1025
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Informaţii proaspete, calde!
Cumnatul meu a plecat azi dimineaţă la 3:30 din Militari, iar acum mai are 120 km până la Sofia.
La pod a stat fix 15 minute la coadă.
Nicio problemă cu alimentatul de la Shell de pe Bd. Bălgaria, iar înainte de asta nicio problemă cu vigneta la chioşcul de lângă vamă.
N-a văzut niciun poliţist până acum, pe tot drumul dintre Ruse şi... undeva în zona Zlatna Panega.
Ţin legătura cu el.

View PostOvidiuNS, on 04 iulie 2015 - 00:56, said:

Nu cred. Dacă intri pe vederea din satelit şi dai zoom, vezi că drumul e în construcţie. Iar pozele sunt din 2015, deci nici o şansă, stai liniştit. Maps.google.com mai dă şi rateuri, uneori. E clar că se circulă tot pe deviere, din păcate.
Ca o paranteză: chiar stau şi mă întreb ... oare a vizitat cineva de pe aici casa Babei Vanga ? În 2013 mai că-mi venea să mă opresc acolo (am citit cartea despre Vanga).
Da, şi eu am citit cartea aceea, m-a fascinat atunci (1992) şi-mi închipuiam ceva cu totul special referitor la acele locuri. Cel mai mult m-a impresionat episodul cu cercurile luminate de Soare de pe munte, undeva spre finalul cărţii. Însă aş vrea să pot vizita acel loc.
Mulţumesc pentru informaţii! Sau, că suntem în sezon: efharisto gia plirofories!

#1026
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
M-am uitat mai atent pe vizualizarea din satelit a traseului postat de Ovidiu şi, într-adevăr, are dreptate: Google Maps te mai bagă şi în bălării. Ar trebui să aibă o opţiune în plus la configurarea traseelor: "evitare şantiere".
Totuşi, înclin să cred că drumul vechi va fi păstrat pe porţiunea dintre vama Kulata şi benzinăria Shell, deoarece este singurul punct de acces spre cazinoul Efbet (de care acum am aflat). Prin urmare, (ar trebui să) putem intra pe el până la Shell chiar dacă sunt indicatoare "Drum închis" (dromo kleisto).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate