Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Achizitie Windows 8.1 / Windows10

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
LeoDV

LeoDV

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.02.2015
Buna ziua tuturor!
Pentru inceput vreau sa imi cer scuze daca am postat intr-o arie gresita si sa cer unui moderator sa mute postul in aria potrivita, dupa caz. (Sunt foarte nou pe aici...)

Pana in prezent am folosit Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 si chiar si Windows 10 Tehnical Preview.
Insa toate de pana acum nu erau originale, sau erau instalate de "meseriasi" cu 35 - 50 lei.

Acum vreau sa achizitionez un Windows ORIGINAL.
Eu vreau cu disperare Windows 10. Insa cum nu a ajuns la versiunea finala, nu se poate achizitiona. (Cel putin asa cred eu)
As putea insa sa cumpar Windows 8.1 si atunci cand se va ajunge la versiune finala, sa se faca upgrade gratuit la Windows 10?
Adica asa scrie la ei pe site:

   Great news! We will offer a free upgrade to Windows 10 for qualified new or existing Windows 7, Windows 8.1 and Windows Phone 8.1 devices that upgrade in the first year!*  And even better: once a qualified Windows device is upgraded to Windows 10, we will continue to keep it up to date for the supported lifetime of the device, keeping it more secure, and introducing new features and functionality over time – for no additional charge. Sign up with your email today, and we will send you more information about Windows 10 and the upgrade offer in the coming months.
*Windows Offer Details
It is our intent that most of these devices will qualify, but some hardware/software requirements apply and feature availability may vary by device. Devices must be connected to the internet and have Windows Update enabled. ISP fees may apply. Windows 7 SP1 and Windows 8.1 Update required. Some editions are excluded: Windows 7 Enterprise, Windows 8/8.1 Enterprise, and Windows RT/RT 8.1. Active Software Assurance customers in volume licensing have the benefit to upgrade to Windows 10 enterprise offerings outside of this offer. We will be sharing more information and additional offer terms in coming months.


Sau daca am inteles gresit, va rog sa ma lamuriti... (engleza mea nu este foarte perfecta...)

Si mai am o nelamurire: Odata cumparat si descarcat un windows original, serial key-ul poate fi folosit de oricate ori, sau doar odata?
Ce se intampla daca vrei sa reinstalezi Windows-ul? Sau daca schimbi placa de baza, procesorul, hardul etc. etc.???

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cumperi Windows 8.1 si ai update gratuit la 10.

Poti folosi codul de Windows de cate ori doresti, cu conditia sa-l folosesti pe un singur PC.
Daca schimbi placa de baza/HDD-ul, iar nu se intampla nimic, cel mult vaei fi nevoit sa-l activezi prin telefon.

Apropo, cand cumperi un Windows, cumperi doar sistemul de operare propriu-zis, nu ti-l instaleaza nimeni, ar fi bine sa te apuci sa citesti niste tutoriale.
Mare grija si la drivere, mai ales cand vei intentiona sa treci pe W10.

Edited by gumball3000, 15 February 2015 - 15:47.


#3
LeoDV

LeoDV

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.02.2015
Sunt constient ca trebuie sa il instalez eu.
Am mai instalat pana acum Windows-ul de vreo 25 - 30 de ori. Am chemat o singura data un "meserias" caruia i-am dat 40 de lei pentru o instalare zicand ca este un win original. Teapa.

DECI SIGUR SE VA FACE UPDATE GRATUIT LA 10????

CACI NU VREAU SA PLATESC DE DOUA ORI...

Si prin urmare pot sa il folosesc pe diferite configuratii / diferite calculatoare dar nu in acelasi timp, corect? Deci vreau sa imi imbunatatesc pc-ul, streg windows-ul (formatez hardul) si il reinstalez pe o alta configuratie / alt pc?

#4
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Raspunsul este DA

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pai windows-ul o fi fost el original, dar cheia de activare e clar ca la 40 lei nu avea cum sa fie genuine.

Din moment ce mesajul a venit direct de la Windows, da, va fi gratuit update-ul.
Poti face upgrade-uri cate vrei, ramane valabila licenta retail.

Edited by gumball3000, 15 February 2015 - 16:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate