Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

probleme HP pavilion

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
stefanbalea

stefanbalea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.12.2014
La fel, nimic schimbat.

#20
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Se blocheaza la ecran negru pentru ca:

- posibil sa fi facut resize la partitie si s-a bulit sectorul de boot/tabela partitii
- hardul are ceva
- alte cauze

Cum am mai zis, incearca cu un linux live cd.

Edited by xxvirusxx, 11 February 2015 - 22:19.


#21
stefanbalea

stefanbalea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.12.2014
Acum fac un live cd cu linux sa vad daca se poate face ceva. Daca nu, asta este, sa il duca la garantie. :)Multumesc frumos. :)

#22
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Da. In acest caz cel mai bine ar fi sa elimini toate partitiile, apoi sa incerci din nou.

#23
stefanbalea

stefanbalea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.12.2014
Nici de pe HRN's Boot cd nu booteaza deloc. (am dat la default BIOS-ul + setarea pentru ordinea de boot)

Nu vrea sa booteze nici de pe linux si nici de pe HRN's live cd.. (am schimbat si in BIOS acolo la security pe "disabled" si legacy support pe "enabled" si nimic. efectiv nu booteaza, orice ii fac.

Edited by stefanbalea, 11 February 2015 - 22:39.


#24
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Vreo tentativa esuata de upgrade de BIOS? Ai umblat pe la conectori?
Nu cumva vreun dispozitiv conectat pe USB iti face figura?

#25
stefanbalea

stefanbalea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.12.2014
Nu nu, nimeni nu s-a atins de BIOS. De conectori iar nu, nimeni nu l-a atins, nici pe USB nimic conectat.. Inafara de dvd-ul cu windows nimic nu booteaza.

#26
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Poate ca trebuie sa astepti mai mult... Ce se intampla dupa ce bootezi de pe DVD? Se opreste din invartit? Ceva activitate a HDD-ului exista?

#27
stefanbalea

stefanbalea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.12.2014
Pai oricat as astepta, apare sigla HP, dupa ecran negru si liniste totala. Pai cu dvd-ul apare ca booteaza, dau enter, sigla HP, ecran negru si asa ramane. Nu, am impresia ca doar procesorul face ceva zgomot, hard disk-ul nu. Da, de la un moment dat se opreste din invartit.

Edited by stefanbalea, 11 February 2015 - 23:18.


#28
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
O fi totusi o problema hardware. Spui ca este in garantie...
Eu as scoate HDD-ul si l-as verifica pe alt computer. Eventual as monta provizoriu alt HDD in laptop.

#29
stefanbalea

stefanbalea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.12.2014
Sincer..tinand cont ca nu este al meu si ca este in garantie, prefer sa nu il desfac. :) O sa ii spun sa il duca la service. :) si asta este. (eu am incercat). Dar totusi, cu modelele astea noi de laptopuri, in modul UEFI nu booteaza decat windows 8/8.1? adica nu booteaza orice alt dvd/cd? (ciudat cum, chiar daca activez si modul Legacy si dezactivez security, tot nu booteaza deloc)

#30
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ar fi trebuit sa poti boota de pe orice, avand in vedere ca suporta si modul Legacy.

#31
stefanbalea

stefanbalea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.12.2014
Pacat ca nu booteaza de pe ..., sa verific hard disk-ul de erori.

Edited by _-_, 11 February 2015 - 23:44.
Nu este permisa referirea la instrumente care contin software ce nu pot fi utilizate fara a detine licente pentru ele!


#32
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Sigur ai incercat sa bootezi cu Legacy Support pe Enabled si Secure Boot pe Disabled?

#33
stefanbalea

stefanbalea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.12.2014
Da! (stiam ca asa se face daca doresti sa instalezi orice windows sub windows 8.1/8 pe modelele astea noi).

Intr-un final(prin ceva minune divina) a reusit sa booteze si de pe stick, a aparut fereastra de windows, a disparut, ecran negru si atat.

#34
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In alta oridine de idei, iti recomand sa eviti mentionarea acelui "instrument" pe forum, deoarece nu este agreat. Autorul lui detine licente pentru software-ul inclus, dar cei care il descarca nu il poti utiliza in mod legal decat daca detin la randul lor licente.
De altfel, forumul filtreaza denumirea acestui 'CD'...

In orice caz, ar fi trebuit sa poti boota respectivul CD. Eu cred ca este o problema hardware.

#35
stefanbalea

stefanbalea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.12.2014
Scuze, o sa ma conformez. :) L-am scris prescurtat ca sa inteleaga cei care citesc despre ce este vorba. :) Imi cer scuze.:)

#36
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Uite ce am gasit: http://h30434.www3.h...sr/td-p/2305001

Cineva se plange de aceeasi problema. Solutia:

In fact, although i don't really understand why, i was able to boot from a dvd or usb stick as soon as, on the contrary, i had disabled the legacy boot option in the bios.... It is strange but well it worked...

Este ciudata solutia, dar merita o incercare si asa... O fi 'pe invers'...

Edited by _-_, 11 February 2015 - 23:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate