Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ce aplicatii sa instalez pe un laptop cu Windows 8.1? - (fost Lenovo G50-30 15.6")

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
djbulibasa

djbulibasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.05.2005
Salutare,

Duta 9 ani in care am folosit acelasi laptop depasit cu un windows xp lent am decis sa-mi cumpar unul nou. Am ales modelul cel mai simplu caci nu am nevoie decat pt office, cateva filme din cand in cand si internet.

Pe vremea cand ma mai stiam si eu la calculatoare aveam tot timpul cateva kituri de programe sa instalez , sau sa dezinstalezdin cele preinstalate cu windows, astfel incat calculatorul sa fie mai rapid si performant.

Cum nu mai stiu nimic in calculatoare apelez la ajutorul vostru. Puteti sa-spune-ti cam ce kituri de programe sa instalez, drivere, etc. Laptopul are deja preinstalat windows 8.1 si multe programe de la lonovo.

Multumesc in avans

#2
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Doar asa de dragul de a instala ? Posted Image
Asta e cum fac femeile in magazine, cumpara tot ce e in oferta, nu conteaza daca le trebuie sau nu... Posted Image

Edited by dualis, 09 February 2015 - 02:55.


#3
djbulibasa

djbulibasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.05.2005
Nu doar de-a dragul de a instala. Pe vremea mea instalam drivere ca sa putem vedea filmele pe calculator. Astazi vad cu nu mai este nevoie.

Intrebara mea era daca sunt programe sau drivere care ar trebui instalate la inceput pt o performanta cat mai buna a calculatorului?

Cu cat sunt mai putune de instalat cu atat mai bine. Si daca nu trebuie, si mai bine. Iar daca imi propune-ti sa dezinstalez ceva ce nu e util ar fi chiar excellent

#4
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Programe instalezi ce crezi tu ca folosesti.
Driverele sunt pe site-ul lor si in partitia de Recovery de la Windows 8.

#5
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Cu dezinstalatul la fel, tu stii ce-ti trebuie de acolo si ce nu.
Pt. filme de ex. mie nu-mi place Windows Media Player, si folosesc un KM Player mai vechi, desi mai nou merge direct cu stickul in televizor...

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Da,dar la tv e mai cu zvac fiindca tre sa vezi ce formate suporta,pana la ce rezolutie,daca decodeaza sunetul ala sau celalalt,ce tipuri de subtitrari accepta,si daca subtitrarea are numele identic si etc etc etc...

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Citeste primele doua comentarii de la subiectul "Software Informer": http://forum.softped.../#entry15757817
Gasesti acolo si exemple cu aplicatiile clasice pe care mi le-am instalat eu la inceput pe PC/ laptop cu Windows 8.1 (unele aplicatii erau preinstalate), cu mentiunea ca nu apar in lista si aplicatiile stand-alone sau portable pe care le utilizez.
Lista mai veche cred ca este de pe vremea cand am trecut de la Windows 7 la Windows 8 (oricum, aplicatiile pe care le instalez in primul rand sub Windows 8.1 au ramas cam aceleasi): http://users.softwar.../?guid=32133450
Poti studia ce au instalat alti utilizatori de software informer pe computere conform instructiunilor din postul #2. Fiecare instaleaza ce are nevoie...

Te poti inspira si analizand subiectele marcate ca impotante din aria de Software (inclusiv de la Freeware).
Vezi si lista aceasta de subiecte: http://forum.softped...ante-windows-8/

Edited by _-_, 09 February 2015 - 09:37.


#8
djbulibasa

djbulibasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.05.2005
Multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate