Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Imbunatatire performante Compaq Presario CQ61-415EQ

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011
Detin acest model de laptop. As dori sa ii imbunatatesc memoria RAM cu 4 GB. Din specificatii este o memorie destul de slaba, nici procesorul nu este prea puternic, deci cam cum se va comporta daca ii mai adaug inca 4 GB de RAM? Probabil ca al doilea slot are 1 GB si deci va avea in total 6 GB. As mai vrea sa ii inlocuiesc si bateria care ma costa cam 200 lei. Adunand cu memoria(160 lei) rezulta cam 360 lei.
As dori sa imi iau ceva nou dar momentan am cam 2000 lei si intentionez sa mai adun un an si sa iau un ultrabook la 5000-6000 lei. Mentionez ca laptopul nu il folosesc prea mult la jocuri (singurul joc pe care il am este FIFA08 la low details) si in rest la navigare web, filme (ruleaza bine 1080p dar sacadeaza usor si se incalzeste), Office. Pe Windows 7 merge foarte greu dar pe Linux Mint16 Xfce merge acceptabil. De obicei merge mai greu daca are multe tab-uri deschise in Chromium sau in bara de jos. De exemplu acum am aproape 20 taburi cu prezentari ppt in partea de jos si 10 taburi in Chromium si e peste 65% la memory si CPU in Linux, dar in Windows din start dispare aproape 1 GB de RAM.
As putea sa dau resurse placii video din memoria RAM ca sa se miste mai bine?
Deci ce as putea sa fac pentru a-i reda putin din perioada tineretii? L-am cumparat acum aproape 5 ani deci probabil ca ar trebui pensionat dar cred ca ar mai tine cel putin un an.
Daca ar fi sa aleg acum ceva de maxim 2500 lei cam ce ar fi aleg? (Vreau sa aiba sub 2 kg). Tabletele acelea convertibile de la Acer care ruleaza Windows 8.1 pot rula si aplicatii de laptop?

#2
bbchip44

bbchip44

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 14.05.2008
Ramul in plus o sa se simta dar doar daca instalezi un sistem de operare pe 64bit. Placa aia integrata isi ia automat 400mb din ram (daca te uiti la memoria sistemului o sa-ti indice cantitatea curenta minus 400mb) dar isi mai ia si pana la 1,5gb de ram virtual in caz de nevoie. Placa aia suporta si fifa 14, Need for Speed Hot Pursuit (2010) si multe alte jocuri bunicele. Daca ai in Bios ceva setari pt placa video lasa-i maximum de ram, in rest nu prea ai ce sa-i faci. Un upgrade major ar fi procesorul, t3100 e foarte slab. Poti sa cauti de exemplu un T9500 la sh si performantele o sa se simta destul de bine. Si dupa ce-i inlocuiesti si pasta termica plus o curatare temeinica de praf nici n-o sa se mai incalzeasca asa tare.

Edited by bbchip44, 02 February 2015 - 05:53.


#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,117
  • Înscris: 10.07.2013
Este corecta sugestia: schimbarea procesorului+inca 4 GB de ram+Windows 7 pe 64 biti si atunci se vede diferenta!Posted Image

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,527
  • Înscris: 15.06.2004
Cred ca ar trebui sa astepti pana iti raspunde cineva care are acest model sau care a umblat intr-unul.
Nu intotdeauna este posibil un astfel de upgrade. Este posibil ca sa existe incompatibilitati cu modulele deja existente, mai ales daca sunt de capacitai diferite si producatori diferiti, este posibil sa nu fie suportata o asemenea cantitate de memorie pe un slot, este posibil - la modelel mai noi sa nu ai unde sa o pui - unii producatori au inceput sa o puna direct pe palca de baza si lasa eventual un slou ptr extensie - daca il lasa.

Vad ca s-a sugerat si procesor - aici e si mai complicat - doar unele modele sunt compatibile - ptr care exista informatia in BIOS, si iarasi in unele cazuri e imposibila - procesorul lipit pe placa.

#5
bbchip44

bbchip44

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 14.05.2008
O simpla privire in interior si afli toate misterele. Normal ca nu cumperi nimic pana nu-l faci bucati. Chiar daca ai ram integrat, tot poti adauga 4gb, placa suportand 8 in total. Daca nu-ti accepta procesorul faci update la bios. Normal ca orice upgrade implica un risc dar in 90% din cazuri e un succes, atata timp cat pui componente compatibile 100%.
De ce ar trebuit sa te temi in schimb e faptul ca unii producatori au pus o protectie in bios care te impiedica sa instalezi componente care nu sunt produse de ei. In cazul asta biosul da un mesaj de genul: please install genuine hardware components. Dar din zeci de updaturi si reparatii am intalnit doar doua astfel de cazuri

Edited by bbchip44, 02 February 2015 - 16:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate