Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Facultatea de Bio-Chimie.

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
AlterEgo1711

AlterEgo1711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.02.2015
Salut.
Anul acesta o sa termin clasa a 12-a si o sa sustin BAC-ul. Nu-mi fac prea mari probleme despre aceasta tema dar intampin dificultati mari in alegerea unei viitoare facultati. Dupa mai multe cautari si analize m-am oprit putin la facultatea de Biologie din cadrul Univ. AL. I. Cuza din Iasi,ramura:bio-chimie.
Daca e cineva dragut,cineva care a  fost sau stie cum sta treaba pe acolo,sa-mi zica cat de dificile sunt cursurile in primul an. Adica pot fi intelese de oricine? Sau sunt avansate mai ales pentru unul ca mine, care e pe cale sa termine un liceu cu profil uman.
Sa ma pot descurca pe acolo mai ales daca n-am facut in ultimii doi ani bio si chimie?

Biologia este o pasiune de a mea si tocmai de asta ma intereseaza facultatea.Regret insa faptul ca aceasta pasiune am descoperit-o prea tarziu.Totusi Pasiunile pot invinge legi,vorba lui Bitza.

Astept raspunsuri sau ceva propuneri catre alte facultati.Orice raspuns e bine venit.Posted Image

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 AlterEgo1711, on 01 februarie 2015 - 19:53, said:

Totusi Pasiunile pot invinge legi,vorba lui Bitza.
Asta-i tot ce conteaza.
Problema apare la cautarea unui loc de munca dar asta-i alta poveste.

#3
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
http://forum.softped...i-universitare/

 Hipocrate94, on 31 ianuarie 2015 - 17:25, said:

Nicidecum.... Da, sunt la buget la biologie anul I... si in vara vreau sa dau la medicina. Si vreau sa o termin si pe asta, daca tot am inceput-o... ca nu este cine stie ce, facultate grea.
Uite ce spune cineva . Ca-i foarte usoara .
Totusi doreste sa o abandoneze .

Edited by tiopedi, 01 February 2015 - 20:01.


#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Iti recomand Inginerie Biochimica, e de 40x mai interesanta si de 120x mai grea si de 120x mai banoasa.

#5
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Da, e foarte greu. De la uman la info mai merge ca tre' sa recuperezi doar matematica (info se presupune ca iti place si ai invatat). Insa la chimie o sa ai nevoie si de mate (analiza in special) si de fizica si de chimie :)). Nu e imposibil dar ai mult de recuperat. Bine asta in teorie. In practica imi dau seama ce mult ti-a placut din moment ce esti la uman :)).

#6
Redount2k9

Redount2k9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 13.07.2010

Quote

De la uman la info mai merge ca tre' sa recuperezi doar matematica (info se presupune ca iti place si ai invatat).

Cred ca glumesti, matematica nu se recupereaza peste noapte si ai nevoie si de fizica (cat despre informatica, slabe sanse sa inveti in paralel cat timp nu esti la un profil la care se invata ca lumea).

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
La biochimie nu are mult de recuperat.

La Ing. Biochimica, da:
Matematici generale ( materia de cls 10-12 ) si matematici complexe ( cls 12 + noutati )
chimia ( desi ii de la 0, ii in ritm alert ). Partea naspa e ca oriunde se incepe cu chimia generala care nu ii tocmai placuta. Nenitescu rullZz Posted Image Apoi incep chimiile pe specializari care sunt mult mai placute.
fizica, mecanica si optica. E usoara dar trebuie sa stii matematica, in special derivate si integrale. Asta se invata pe parcurs, poti fi cu mate 0. Ai formula trebuie sa o aplici. Nu o sa iti ceara sa ajungi tu la formula, doar s-o aplici. E foarte usor daca te tii de cursuri si seminarii.
termodinamica: trebuie sa stii matematica si mecanica, dar asta vine dupa ce se presupune ca ai trecut fizica
Grafica "asistata" de calculator: e usor, mult de desenat, distractiv...daca dai peste un prof ok. E desen tehnic, poate fi interesant.

In principiu toate sunt de la 0 dar in ritm alert. La mate e bine sa stii cate ceva ca daca nu o dai de gard. Dar nu e imposibil...Important e sa nu lipsesti de la cursuri si seminarii, sunt vitale pentru materiile ne-facute in liceu.

Edited by lex404, 01 February 2015 - 20:20.


#8
AlterEgo1711

AlterEgo1711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.02.2015

 lex404, on 01 februarie 2015 - 20:04, said:

Iti recomand Inginerie Biochimica, e de 40x mai interesanta si de 120x mai grea si de 120x mai banoasa.

Bine,bine. Totusi nu tin asa mult sa merg la inginerie-biochimica tocmai din cauza ca trebuie sa dau admitere acolo in timp ce la facultatea mentionata de mine intru doar cu media de la BAC.

 tiopedi, on 01 februarie 2015 - 20:00, said:

http://forum.softped...i-universitare/

Uite ce spune cineva . Ca-i foarte usoara .
Totusi doreste sa o abandoneze .
I-am dat un mesaj,poate e amabil/a sa-mi dea mai multe informatii. Multumesc si tie.

 potae, on 01 februarie 2015 - 20:07, said:

Da, e foarte greu. De la uman la info mai merge ca tre' sa recuperezi doar matematica (info se presupune ca iti place si ai invatat). Insa la chimie o sa ai nevoie si de mate (analiza in special) si de fizica si de chimie Posted Image). Nu e imposibil dar ai mult de recuperat. Bine asta in teorie. In practica imi dau seama ce mult ti-a placut din moment ce esti la uman Posted Image).

Cred ca nu iti va trebui o chimie foarte avansata din moment ce aceasta specializare face parte din Facultatea de Biologie.

Edited by AlterEgo1711, 01 February 2015 - 20:23.


#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Nu de admitere trebuie sa iti faci probleme :)
Materia de admitere se invata repede, stai linistita. Nu stiu cum e la iasi, dar la FCIC Cluj admiterea e frectie la picior de lemn, la propriu.

Dar gandeste-te la urmatorul lucru: Ca biochimist trebuie sa fii foarte bun sa prinzi ceva, posibilitati de cercetare reduse.
Ca ing. biochimist ai mult, mult mai multe sanse si posibilitati de cercetare enorme, chiar daca fonduri nu sunt :facepalm:

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 AlterEgo1711, on 01 februarie 2015 - 20:22, said:

Totusi nu tin asa mult sa merg la inginerie-biochimica tocmai din cauza ca trebuie sa dau admitere acolo in timp ce la facultatea mentionata de mine intru doar cu media de la BAC.
Tu esti in firea ta ? Vrei doar sa ai o diploma ? Sau o meserie ?

#11
AlterEgo1711

AlterEgo1711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.02.2015

 lex404, on 01 februarie 2015 - 20:18, said:

La biochimie nu are mult de recuperat.

La Ing. Biochimica, da:
Matematici generale ( materia de cls 10-12 ) si matematici complexe ( cls 12 + noutati )
chimia ( desi ii de la 0, ii in ritm alert ). Partea naspa e ca oriunde se incepe cu chimia generala care nu ii tocmai placuta. Nenitescu rullZz Posted Image Apoi incep chimiile pe specializari care sunt mult mai placute.
fizica, mecanica si optica. E usoara dar trebuie sa stii matematica, in special derivate si integrale. Asta se invata pe parcurs, poti fi cu mate 0. Ai formula trebuie sa o aplici. Nu o sa iti ceara sa ajungi tu la formula, doar s-o aplici. E foarte usor daca te tii de cursuri si seminarii.
termodinamica: trebuie sa stii matematica si mecanica, dar asta vine dupa ce se presupune ca ai trecut fizica
Grafica "asistata" de calculator: e usor, mult de desenat, distractiv...daca dai peste un prof ok. E desen tehnic, poate fi interesant.

In principiu toate sunt de la 0 dar in ritm alert. La mate e bine sa stii cate ceva ca daca nu o dai de gard. Dar nu e imposibil...Important e sa nu lipsesti de la cursuri si seminarii, sunt vitale pentru materiile ne-facute in liceu.

Si tocmai de asta nu optez pentru o astfel de facultatea chiar daca e cu mult mai avantajoasa. Multa materie de recuperat si in plus de asta nu prea cochetez cu matematica.

 neagu_laurentiu, on 01 februarie 2015 - 20:25, said:

Tu esti in firea ta ? Vrei doar sa ai o diploma ? Sau o meserie ?
Evident ca vreau sa am o meserie. Dar crede-ma nu pot sa recuperez materia pentru bio si chimie de unul singur .Si asa m-am apucat sa-mi aprofundez materia pentru BAC la istorie si romana sa iau o nota buna la examen.

Deci ar trebui sa invat paralel la bio si chimie iar de partea cealalta istorie si romana. Stii vorba: cine alearga dupa doi iepuri nu prinde niciunul.

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Eu zic ca o sa iti fie mai usor la ing. cu matematica decat la biochimie. De ce?
Pentru ca in ambele locuri o sa le aplici la nivel avansat.

Care e diferenta?

La inginerie o sa faci matematica si o sa inveti ceva, o sa incepi sa iti formezi cat de cat logica matematica. Chiar daca va fi putin mai greu ( dar nu imposibil, eu cunosc tipe care au terminat litere si s-au dus la ing chimica apoi... ).

La bio nu o sa faci mate si o sa iti fie pusa o formula in fata de nici nu stii de unde s-o iei si ce sa faci cu ea. Matematica se aplica in amele locuri, dar la bio nu o sa iti explice nimeni ce face acolada aia, dx-ul, f-ul stilizat sau S slab si lung. La ing o sa inveti asta inainte sa te lovesti de ele la restul materiilor.

Edited by lex404, 01 February 2015 - 20:35.


#13
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Continua asa, esti pe drumul cel bun .
la vara poate vei avea o nota foarte buna pe diploma de bacalaureat .
Si cu ce anume te incalzeste trebusoara asta ?

Edited by tiopedi, 01 February 2015 - 20:41.


#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 AlterEgo1711, on 01 februarie 2015 - 20:34, said:

Stii vorba: cine alearga dupa doi iepuri nu prinde niciunul.
Tu alergi dupa o strutocamila. Treaba ta, viitorul tau.

 AlterEgo1711, on 01 februarie 2015 - 20:34, said:

Dar crede-ma nu pot sa recuperez materia pentru bio si chimie de unul singur .Si asa m-am apucat sa-mi aprofundez materia pentru BAC la istorie si romana sa iau o nota buna la examen.
Si solutia ta e sa te duci undeva sa fie acolo ?! Stai acasa un an (nu e o rusine) si pune la punct ce nu stii acum apoi intri unde vrei. Un an sau o viata ?

#15
AlterEgo1711

AlterEgo1711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.02.2015

 lex404, on 01 februarie 2015 - 20:35, said:

Eu zic ca o sa iti fie mai usor la ing. cu matematica decat la biochimie. De ce?
Pentru ca in ambele locuri o sa le aplici la nivel avansat.

Care e diferenta?

La inginerie o sa faci matematica si o sa inveti ceva, o sa incepi sa iti formezi cat de cat logica matematica. Chiar daca va fi putin mai greu ( dar nu imposibil, eu cunosc tipe care au terminat litere si s-au dus la ing chimica apoi... ).

La bio nu o sa faci mate si o sa iti fie pusa o formula in fata de nici nu stii de unde s-o iei si ce sa faci cu ea. Matematica se aplica in amele locuri, dar la bio nu o sa iti explice nimeni ce face acolada aia, dx-ul, f-ul stilizat sau S slab si lung. La ing o sa inveti asta inainte sa te lovesti de ele la restul materiilor.

Acesta este motivul pentru care ezit sa dau la inginerie. Aprofundarea materiilor pe care le cunosc la un nivel nici de incepator.Vestea buna e ca la Inginerie la Iasi iti trebuie doar o medie mare la BAC pentru admitere.
Scuza-ma dar esti la inginerie cumva?

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 AlterEgo1711, on 01 februarie 2015 - 20:34, said:

Deci ar trebui sa invat paralel la bio si chimie iar de partea cealalta istorie si romana. Stii vorba
Stii vorba: cine nu casca ochii ...

#17
AlterEgo1711

AlterEgo1711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.02.2015

 tiopedi, on 01 februarie 2015 - 20:37, said:

Continua asa, esti pe drumul cel bun .
la vara poate vei avea o nota foarte buna pe diploma de bacalaureat .
Si cu ce anume te incalzeste trebusoara asta ?
O nota buna e un plus pentru facultatile la care admiterea=media de la BAC. Si poate asa o sa prind un loc la "FARA TAXA".

 neagu_laurentiu, on 01 februarie 2015 - 20:42, said:

Stii vorba: cine nu casca ochii ...
Posted Image Posted Image

Tu ce sfat mi-ai da?

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Stai acasa un an (nu e o rusine) si pune la punct ce nu stii acum apoi intri unde vrei. Un an sau o viata ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate