Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

SRL-D - covrigarie

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Mihaela153

Mihaela153

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.01.2015
Buna ziua. De cateva zile imi tot bat capul si m-am gandit sa-mi fac un srl-d. Dar cum deocamdata n-am habar de nicio lege etc, as dori sa ma ajutati putin si sa ma indrumati.
Vreau sa -mi fac o covrigarie, din cate am inteles, este eligibila afacerea. Ce nu am inteles este, pt a putea beneficia de cei 10 mii eur de la stat, eu trebuie sa fac dovada a inca 10 mii, nu? Si daca am nevoie de 5, trebuie sa am 5 mii si tot asa...
Am nevoie de un proiect, un plan de afaceri sau pe baza a ce depui cererea? Cand si unde ma pot inscrie? Stiti ceva de fondurile pe 2015? Cand se aloca?

O sa mai am intrebari, multumesc anticipat. :)

#2
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

View PostMihaela153, on 01 februarie 2015 - 17:05, said:

Buna ziua. De cateva zile imi tot bat capul si m-am gandit sa-mi fac un srl-d. Dar cum deocamdata n-am habar de nicio lege etc, as dori sa ma ajutati putin si sa ma indrumati.
Vreau sa -mi fac o covrigarie, din cate am inteles, este eligibila afacerea. Ce nu am inteles este, pt a putea beneficia de cei 10 mii eur de la stat, eu trebuie sa fac dovada a inca 10 mii, nu? Si daca am nevoie de 5, trebuie sa am 5 mii si tot asa...
Am nevoie de un proiect, un plan de afaceri sau pe baza a ce depui cererea? Cand si unde ma pot inscrie? Stiti ceva de fondurile pe 2015? Cand se aloca?

O sa mai am intrebari, multumesc anticipat. Posted Image
Exact din acest motiv exista juristi.Mergi,platesti si te rezolva de la acte pana la ce si cum trebuie sa faci in continuare.Si daca pastrezi relatia cu le in continuare,contra cost bineinteles ,te ajuta mereu ,ca vei avea mereu nevoie sa stii legi si alte reguli schimbate de "competentii" din guvernul Romaniei ,a fiecare 3 luni.Olandezii au legi despre buticuri si mici afaceri din 1930 neschimbate .La noi se schimba ca ciorapii si de asta ai nevoie de cineva care sa te tina la curent cu legile.

#3
Mihaela153

Mihaela153

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.01.2015

View PostCarapicho, on 01 februarie 2015 - 17:17, said:

Exact din acest motiv exista juristi.Mergi,platesti si te rezolva de la acte pana la ce si cum trebuie sa faci in continuare.Si daca pastrezi relatia cu le in continuare,contra cost bineinteles ,te ajuta mereu ,ca vei avea mereu nevoie sa stii legi si alte reguli schimbate de "competentii" din guvernul Romaniei ,a fiecare 3 luni.Olandezii au legi despre buticuri si mici afaceri din 1930 neschimbate .La noi se schimba ca ciorapii si de asta ai nevoie de cineva care sa te tina la curent cu legile.

Exact din acest motiv vreau sa aud inainte niste pareri pe forum, gratuite. N-as merge in paguba din prima. :) Dar mersi de raspuns.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
http://www.onrc.ro/d...rgenta_nr_6.pdf

Nu se obtin chiar asa usor banii in cauza, cei de aici se ocupa: http://www.aippimm.r...prinderii-srl-d

Edited by neagu_laurentiu, 01 February 2015 - 17:42.


#5
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
ce stat din lumea a 3-a iti da tie 10.000 de euro?

vise placute !

#6
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Primul pas este sa iti infiintezi firma, sub forma de SRL-D.

Ulterior, poti aplica sau nu pentru sursa respectiva de finantare-  pe site-ul dat de @neagu_laurentiu va fi anuntata demararea procedurii de acceptare a aplicatiilor pentru finantarea prin acel program.
Asta se va intampla cam incepand din luna martie.

Deci asta inseamna ca mai ai ceva mai mult de o luna pentru a infiinta firma si a-ti pregati aplicatia, cu tot ce presupune asta- strangerea bugetului, intocmirea planului de afaceri, etc

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Primul pas: PLAN DE AFACERI (aşterni pe hartie exact ce vei face). Dacă nu ai, faliment o să scrie la tine pe uşă.

Pasul 2: studiezi legea societăţilor comerciale, legea contabilităţii, codul muncii.

Pasul 3: fuguţa la Registrul Comerţului şi ceri consultanţă acolo (e contra cost, dar ar trebui să îţi ofere informaţiile necesare pentru a înfiinţa SRL debutant)

#8
Mihaela153

Mihaela153

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.01.2015
Multumesc de raspunsuri. O sa incep demersurile pt SRL-D. Si app de lumea a 3a, eu nu traiesc in ea, sunt optimista de fel. ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate