Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Contract sau ? vanzare-cumpareare cu avans

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006
salutare,

va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea problema, deoarece nu sunt cunoscator.
am o casa+teren de vanzare in buc, am gasit cumparator, dar problema este ca acesta nu are toti banii.
el a venit cu propunerea sa-mi de-a o parte din bani (55 mii eur), iar restul de 15 mii la o anumita data(la vreo 4 luni).
cam ce este de facut?, sa accept?
din cate am citit, dar nu lamurit, ar trebui sa face un antecontract?, ... nu stiu daca este ok pentru ca imi achita apro 80% din suma. cum ar trebui sa demaram vanzarea?

P.S. problema este ca stau cam de mult cu acea casa la vanzare si nu vreau sa pierd acesta oportunitate...

multumesc anticipat.

GS

#2
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Spune-i sa-ti dea acum 55k .
Si cand vine cu restul de 15 k, abia atunci mergeti la notar si faceti contractul de vanzare cumparare .
Explica-i ca esti un om care se tine de cuvantul dat , pentru tine onoarea este singura ratiune pe lumea asta rea .

Edited by tiopedi, 01 February 2015 - 16:54.


#3
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Se merge la notar de la inceput.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
ia legatura cu un notar, iti va spune exact ce acte ar trebui sa faci.

#5
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006
@tiopedi : ar fi solutia cea mai simpla, dar nu cred ca o sa accepte... si eu nu vreau "sa ma leg la cap"
@e_bulu, _Smiley_ : as vrea sa cunosc toate detaliile de la inceput, inainte sa apelez la notar.

vreau sa cunosc aceste detalii deoarece cand ai ajuns in fata notarului esti "fortat" sa renunti mai usor , numai ca sa scapi o data....

#6
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007
S-ar putea sa nu vrea sa faca antecontract pe 55kE si restul de 15kE la vanzarea propriu-zisa, asa ca cel mai bine faci un antecontract pe o suma la care nu mai poate sa dea inapoi (15-20kE). In asta stipulezi ca contractul de VC trebuie sa se faca neaparat in 4-5 luni, altfel tu ramai cu banii si el cu paguba.

#7
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Smyley a raspuns f ok, eu as fi adaugat si: mergeti impreuna (vanzator si cumparator) la notar, sa va spuna cum e cel mai bine si corect din toate pctele de vedere, cu mentiunea ca TU trebuie dinainte sa stii exact ce conditii ti-ar conveni sa accepti.
Asa cum mentiona colegul/a lyanna anterior, s-ar putea sa nu vrea cumparatorul sa faca antecontract cu 55k... S-ar putea sa nu vrea nici cu 15-20k... Eu cred ca tu ar trebui sa fii pregatit si multumit sa vrei sa accepti si un antecontract cu un avans de 5%-max 10% din suma totala, conditiile stipulate in antecontract fiind ca in caz de razgandire, tu ramai cu "avansu" si el cu paguba.
Succes

PS: Sincer, sa fi fost in cazul tau, eu as accepta si un antecontract cu avans de 2-3k in conditiile de mai sus.

#8
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Atentie mare , lacomia este cel mai mare dusman al tau .
Nu accepta un risc mare de teapa doar pentru faptul ca-ti ofera un avans de 55k.
Mai bine un avans mai mic, dar riscul inexistent .
Nu semna un contract de vanzare cumparare ci doar o promisiune .........
ca pana la data de ( 4 luni ) esti de acord sa vinzi la un anumit pret .
Iar in situatia in care cumparatorul nu-sii indeplineste obligatia de achitate integrala a sumei respectiva, pierde tot ,

#9
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
faci o promisiune de vanzare la notar, iei banii si cand primesti restul, finalizati tranzactia.

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postsg_solei, on 01 februarie 2015 - 18:00, said:

................
@e_bulu, _Smiley_ : as vrea sa cunosc toate detaliile de la inceput, inainte sa apelez la notar.

vreau sa cunosc aceste detalii deoarece cand ai ajuns in fata notarului esti "fortat" sa renunti mai usor , numai ca sa scapi o data....

pai toate aceste detalii le cunoaste fix notarul :)
suna la un notar, fa-ti o programare si mergi singur sa discuti cu el. n-ar trebui sa te coste nimic asta (ma rog, frumos ar fi sa finalizezi actele la acelasi notar, daca tot i-ai dat de lucru, si-l platesti atunci). ii explici exact problema si-l intrebi ce variante ai. nu vad de ce ai fi "fortat" sa iei vreo decizie atunci.

#11
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012
Ati uitat sa precizati cam cate procente din suma ii revin notarului.

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
prima discutie aproape sigur o obtine gratuit. restul oricum trebuie platite (imobiliarele se vand doar cu contract la notar, alt fel de acte nu sunt valabile). nu cred ca-l va taxa pentur consultanta, ci va fi taxa obisnuita pentru un contract de V/C (cu ceva clauze mai putin obisnuite)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate