Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfat achizitie smartphone 800Ron

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Mike220v

Mike220v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 17.01.2011
Hello, am deshis un topic nou fata de cel de jos care avea acelasi titlu pentru ca ma intereseaza lucruri diferite.
As vrea sa achizitionez saptamana care vine un smartphone in jurul sumei de 800 de lei, de preferat nou pentru garantie dar si sh este o idee (de resigilate ce parere aveti?) Vreau ceva pe android, sa functioneze bine GPS-ul pt navigare si sa tina bateria si un ecran de 5 inch sau mai mare, ma gandeam la:
-Moto G 2014 pentru ca are android stock si se misca bine din aceasta privinta, este construit destul de bine, il pot lua nou si am garantie dar pe partea din contra, are doar un gb ram, oare asta nu va face telefonul sa aiba lag etc? + momentan am un galaxy s2 si nu stiu daca e o dif destul de mare intre ele ca sa merita un upgrade.
Note 2 second hand, imi place marimea ecranului, faptu ca a fost un produs premium la vremea lui dar imi e frica sa il cumpar sh ca sa nu o patesc.
Sunt deschis si catre alte idei, am avut un fix pe windows phone dar mi-a trecut dupa ce am detinut unul si era cam sarac in aplicatii.

#2
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
LG G2 Mini ar mai fi o optiune.

De asemenea, o optiune interesanta este Asus Zenfone 5.

#3
Mike220v

Mike220v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 17.01.2011

View Postjegmihai, on 01 februarie 2015 - 16:50, said:

LG G2 Mini ar mai fi o optiune.

De asemenea, o optiune interesanta este Asus Zenfone 5.

Amandua telefoane imi plac dar din pacate au tot un gb de ram iar avand in vedere ca pe motorola ruleaza android stock (adica fara toate aplicatiile alea inutile) tind sa cred ca se misca mai bine si va primi mai rpd si update-urile de soft deci tot pe l-as cumpara, pe de alta parte si lg-ul dar si asus-ul au bateri mai mari.. hmmm

Edited by Mike220v, 01 February 2015 - 16:56.


#4
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Moto G 2014 face S2-ul praf, mai putin la camera unde Samsung-ul este mai bun.
Cei 1 GB RAM isi vor arata limita doar daca il incarci cu jocuri, zeci de aplicatii, widgeturi, animatii etc. iar apoi ai pretentia sa se miste instant la orice trecere dintr-o aplicatie in alta.
E clar ca in cazul ala vor mai aparea momente de gandire, dar nu e ceva grav, se va misca mai bine decat S2, defapt G-ul se misca mai bine si ca S3, poate si ca S4, din cauza ca ruleaza Android curat, fara programe adaugate de Samsung.
Pe langa asta ai update-ul asigurat la Android 5.0, care aduce un plus de viteza, de baterie si mai mult RAM liber (in jur de 500MB liberi dupa cum raporteaza posesorii).

#5
Mike220v

Mike220v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 17.01.2011

View PostantinVidia, on 01 februarie 2015 - 16:57, said:

Moto G 2014 face S2-ul praf, mai putin la camera unde Samsung-ul este mai bun.
Cei 1 GB RAM isi vor arata limita doar daca il incarci cu jocuri, zeci de aplicatii, widgeturi, animatii etc. iar apoi ai pretentia sa se miste instant la orice trecere dintr-o aplicatie in alta.
E clar ca in cazul ala vor mai aparea momente de gandire, dar nu e ceva grav, se va misca mai bine decat S2, defapt G-ul se misca mai bine si ca S3, poate si ca S4, din cauza ca ruleaza Android curat, fara programe adaugate de Samsung.
Pe langa asta ai update-ul asigurat la Android 5.0, care aduce un plus de viteza, de baterie si mai mult RAM liber (in jur de 500MB liberi dupa cum raporteaza posesorii).

Moto g pare o alegere buna din cauza androidului curat.

Ma gandeam si la Xperia Z Ultra cu display-ul gigant :)) dar pretul este de 1350 aproximativ si nu mai dau atat de mult pe un telefon, am dat 1299 pe un galaxy s plus acum ceva vreme si l-am pastrat dupa primul an doar pt ca s-a devalorizat foarte mult.

#6
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
De devalorizat se devalorizeaza toate, nu ai ce sa faci. Daca cumperi un telefon nou si il folosesti doi ani, deja mai mult de jumatate din pretul lui nu prea mai ai cum recuperezi, chiar daca l-ai pastrat bine, in husa, fara urme de uzura.
iPhone-le si Galaxy-urile mai noi (S4, S5) sunt cam singurele care isi pastreaza mai bine valoarea in timp, poate si pentru ca sunt foarte populare, un fel de telefoane de fite. Nu ai S5 sau iPhone, nu existi. :D

Si Moto G-ul daca il cumperi acum cu 800 lei, dupa un an daca mai iei 400 lei pe el sa te consideri norocos. Deja in vara o sa se lanseze Moto G 2015 (Generatia 3-a), asa ca ...

#7
Mike220v

Mike220v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 17.01.2011

View PostantinVidia, on 01 februarie 2015 - 17:38, said:

De devalorizat se devalorizeaza toate, nu ai ce sa faci. Daca cumperi un telefon nou si il folosesti doi ani, deja mai mult de jumatate din pretul lui nu prea mai ai cum recuperezi, chiar daca l-ai pastrat bine, in husa, fara urme de uzura.
iPhone-le si Galaxy-urile mai noi (S4, S5) sunt cam singurele care isi pastreaza mai bine valoarea in timp, poate si pentru ca sunt foarte populare, un fel de telefoane de fite. Nu ai S5 sau iPhone, nu existi. Posted Image

Si Moto G-ul daca il cumperi acum cu 800 lei, dupa un an daca mai iei 400 lei pe el sa te consideri norocos. Deja in vara o sa se lanseze Moto G 2015 (Generatia 3-a), asa ca ...
Asa ca sa mai astept pana la vara?:)))
Stiu ca se devalorizeaza, nu asta e problema, dar una e cand se devalorizeaza unu de 800 de lei, pierzi 400 si alta e cand se devalorizeaza unu de 1300 si pierzi 800. Iar eu nu prea tin telefoanele in husa, folie etc, ma bucur de ele pt ca stiu ca diferenta dintre un telefon ca nou si unu zgariat, la sh e cam 50 de lei la un tel care nou era 800.

#8
Mike220v

Mike220v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 17.01.2011
Vreau sa comand telefonul ineseara, ce sa aleg intre
http://www.emag.ro/t...a/pd/DRNS4BBBM/
si
http://www.emag.ro/t...k/pd/DJLB5BBBM/

Va rog sa argumentati :D multumesc

#9
Catalinrgb

Catalinrgb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 02.06.2014
Dar în loc de samsungul ala ai putea sa îți iei tot un Samsung s3 neo mai ieftin și cu aceleași specificații, atat ca nu are 4g.

#10
Mike220v

Mike220v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 17.01.2011

View PostCatalinrgb, on 01 februarie 2015 - 19:37, said:

Dar în loc de samsungul ala ai putea sa îți iei tot un Samsung s3 neo mai ieftin și cu aceleași specificații, atat ca nu are 4g.

Nu prea ma uit la cum arata telefoanele chiar daca studiez design-ul industrial Posted Image) dar sincer... neo mi se pare hidos.

Edited by Mike220v, 01 February 2015 - 19:47.


#11
sectorcrime

sectorcrime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 10.12.2014
La Moto g  ai ecran mai bun, android stock. Doar telefoanele din gama S merita banii[parerea mea].

#12
Mike220v

Mike220v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 17.01.2011

View Postsectorcrime, on 01 februarie 2015 - 20:25, said:

La Moto g  ai ecran mai bun, android stock. Doar telefoanele din gama S merita banii[parerea mea].
Am detinut galaxy s1 plus si acum am galaxy s2, telefoanele isi merita banii dar androidul este plin de aplicatii care nu il folosesc si nu ma dau in vant dupa root... + sunt destul de scumpe.

#13
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
Uita-te si la Xiaomi Redmi Note 4G. Are 2GB RAM si baterie de 3100 mAh (stand-by ~775h) http://www.marketonl...ndroid-44-white

#14
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Nu e cam mica rezolutia pentru 5,5 " ?

#15
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014

View Postjegmihai, on 02 februarie 2015 - 15:38, said:

Nu e cam mica rezolutia pentru 5,5 " ?

Xiaomi Redmi Note 4G are densitatea 267 ppi mai mult decat LG G2 Mini cu 234 ppi.

#16
Mike220v

Mike220v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 17.01.2011

View Postcatalin_petrescu, on 02 februarie 2015 - 15:29, said:

Uita-te si la Xiaomi Redmi Note 4G. Are 2GB RAM si baterie de 3100 mAh (stand-by ~775h) http://www.marketonl...ndroid-44-white
Nu stiu ce sa zic de acest brand, sa ma informez umpic inainte, nu imi inspira incredere Posted Image
Inca caut telefon pt ca motorola g2 era cam out of stock pe magazinele online unde il cautasem eu si la mn in oras nimeni nu vinde motorola...

Edited by Mike220v, 02 February 2015 - 16:33.


#17
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014

View PostMike220v, on 02 februarie 2015 - 16:20, said:

Nu stiu ce sa zic de acest brand, sa am informez umpic inainte, nu imi inspira incredere Posted Image
Inca caut telefon pt ca motorola g2 era cam out of stock pe magazinele online unde il cautasem eu si la mn in oras nimeni nu vinde motorola...

Moto G 2014 in stoc :) http://www.pcgarage....new-dual-black/

Despre Redmi Note 4G http://forum.softped...-redmi-note-4g/

#18
Mike220v

Mike220v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 17.01.2011
Multumesc, am sa imi comand G-ul pentru androidul aproape stock,
Redemi Note 4G e chiar dragut si imi place ca e mai mare + bateria e super dar dupa ce m-am uitat pe youtube la cateva review-uri, softul ma lasa rece, prea incarcat cu toate prostiile de aplicatii care nu le voi folosi niciodata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate