Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Home workout

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013
Vreau sa mai intru in forma si sa capat niste rezistenta, dar nu vreau sa ma duc la sala.
Nu caut muschi perfect definiti sau sa ma fac cat un munte. Vreau doar sa mai pun 2-3kg pe mine(sa inceapa sa-mi vina hainele omeneste, nu ca unui anorexic) dar de masa musculara, nu untura.
Pana acum mi-am facut un 'program' pe zile:
-o zi flotari+plank+genuflexiuni
-o zi abdomene+triceps

Si sa maresc numarul de executii cu cate 10-15 pe zi.
Tin o dieta decenta, fumez mai putin si m-am lasat si de baut(mare pacoste bautura asta, nu va apucati).
Este ok pentru ceva casual, fara prea mari pretentii?
Nu o sa pot creste la infinit numarul de executii, deci cam la cate repetari din fiecare exercitiu sa ma opresc si sa mentin?
Ma gandeam 250 de flotari, 350 de genuflexiuni, 2 minute plank, 150 abdomene si 200 triceps.

#2
xmaret112

xmaret112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 01.01.2015
Depinde unde vrei sa pui masa musculara , dar cel mai bine e sa faci cate flotrari poti consecutiv genoflexiuni la fel abdomene cate poti tot consecutiv :D

#3
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Mult daca vrei sa faci asta in fiecare zi .
Mai bine iti ingreunezi exercitiile , cum ar fi sa-ti iei un ghiozdan cu sticle de apa in spate cand faci flotari\genuflexiuni .

Edited by jeffy86able, 01 February 2015 - 16:34.


#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Daca vrei sa apari mai bine legat, fa tractiuni la tocul usii (daca permite) sau la bara de covoare si indreptari cu ce apuci. Gen bidoane de-alea de Cumpana cu nisip, sau ce ai la indemana.

#5
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013

View Postxmaret112, on 01 februarie 2015 - 16:17, said:

Depinde unde vrei sa pui masa musculara , dar cel mai bine e sa faci cate flotrari poti consecutiv genoflexiuni la fel abdomene cate poti tot consecutiv Posted Image
In general. In special biceps, abdomen si piept. Am picioare destul de groase, desi sunt slab.

View Postjeffy86able, on 01 februarie 2015 - 16:18, said:

Mult daca vrei sa faci aste in fiecare zi .
Mai bine iti ingreunezi exercitiile , cum ar fi sa-ti iei un ghiozdan cu sticle de apa in spate cand faci flotari\genuflexiuni .
10 kile sunt ok?

#6
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Da , ar trebui sa fie .
Peste cateva luni , cand le stapanesti cum trebuie poti sa adaugi mai multa greutate .

#7
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013
Ok, o sa tin cont.
Alte sfaturi mai aveti? :D

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Daca faci flotari si geno cu sutele s-ar putea sa slabesti in loc sa pui pe tine :)
Neparat bara de tractiuni.

View PostJurasikMan, on 01 februarie 2015 - 20:13, said:

Daca nu , cumpara Sustanon si Decadurabolin , si mananca floricel in fata televizorului . O sa ai muschi cat casa , o scula mica , acnee severa , si o viata de rahat .

BS

Edited by overseas, 02 February 2015 - 09:51.


#9
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
nasol daca fumezi, nu te mai droga cu fum. vei putea face si mai multe exercitii fara fum in plamani.

#10
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013

View Post41ex, on 03 februarie 2015 - 21:02, said:

nasol daca fumezi, nu te mai droga cu fum. vei putea face si mai multe exercitii fara fum in plamani.
E mai mult de mentinere si de placere, la 4 tigari pe zi nu ma pot numi fumator.

#11
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Eu zic ca n-ai cum sa pui 2 kg din flotari si genoflexiuni. In cel mai bun caz vei creste treptat in forta si te vei defini. Daca nu vrei sa mergi la sala va trebui sa investesti intr-un set de gantere reglabile si sa-ti montezi undeva o bara de tractiuni. Cel putin la fel de importanta e si alimentatia.

#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Nenea initiatorul ne poate spune care sunt rezultatele?

Din lipsa de timp si eu incerc sa fac acasa ceva exercitii.
Tractiuni nu am cum sa fac, iar gantere n-am. Fac ridicari de greutati cu copilul. Dezavantajul e ca copilul n-are manere si cateodata se zbate :(

#13
EdmondDantes

EdmondDantes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.06.2007
Nu pot sa cred ca nu ai 45 de min pe zi pentru sala, pur si simplu nu vad un om sa fie atat de ocupat. Un barbat nu va pune masa musculara decenta cu mii de abdomene geno si flotari, pt mine astea-s cardio

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
De la orele 17:00 de cand iau kinderul de la gradi pana la orele 20:00 cand vine sotia de la lucru am grija de ala mic si nici dupa aceea nu imi permit timp numai pentru mine. Asa ca ... am ales un filmulet cu Tae-Bo de pe youtube si dau din fund prin casa, cu grija sa nu-i trag vreun sut la ala mic cand orbiteaza pe langa mine. Maxim 20 minute pot sa ma tin dupa aia din video. :D

#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Cum sa nu poti monta o bara din aia de tocul usii ? Merita. Tractiuni spate si biceps + ridicari de picioare pentru abdomen. 15 minute pe zi daca rezisti.

#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Probabil la anul cand ma voi muta in casa noua.

Daca vreau sa imi fac brandul mare asa ca la The Rock, ce ii recomandati unui incepator? Ma gandeam sa imi iau 2 gantere, dar nu stiu ce greutate. 1kg, 2kg ?
Ma gandesc ca e mai bine mai multe exercitii cu greutati mici, nu?

#17
SoftClint

SoftClint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 28.02.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gJf4LX6TNE0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Multumesc pt video. Nu a fost chiar de mare ajutor, as fi vrut mura-n gura, dar am gasit la el pe site alte chestii mai interesante. :D

Ok, revenim. Pana acum am identificat urmatoarele exercitii de baza pe care le pot face:

- flotari
- genoflexiuni
- abdomene
- ridicari picioare din pozitia "pe spate"
- alergare
- ridicare greutati (gantere). Ramane intrebarea ce fel de gantere sa imi iau, adica greutatea lor.
- plank, stau sprijinit pe coate si pe vf picioarelor 30 secunde.
Evident mai sunt si altele, dar as dori sa ma rezum la astea.

As avea rugamintea sa-mi recomandati un program saptamanal sau cum sa combin aceste exercitii care sa nu dureze mai mult de 45 minute pe zi.
Intrebari:
Sa fac in fiecare zi exercitii?
Cat de mare e pauza dintre diferite serii, de exemplu intre abdomene si genoflexiuni? Le fac imediat una dupa alta sau fac o pauza de 30 secunde imtre ele.
E recomandat sa beau apa in timpul exercitiilor? Cam cat?
Cu cat timp e recomandat sa mananci inainte de exercitii?

O data la 2 saptamani, in weekend il iau pe ala mic in spate (vreo 15 kg) si urc cam o ora, o ora jumate diferite trasee. Dupa aceea nu mai sunt bun de nimic vreo 2 zile.

Obiective: eliminarea burtii si mentinerea tonusului muscular.
Stiu ca si dieta e importanta, dar avand in vedere titlul topicului am fi off-topic.
Daca aveti recomandari sunt binevenite :D




Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate