Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Casa noua

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
sergiu9494

sergiu9494

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.12.2014
Salut, am 21 de ani, bunica vrea sa imi dea o casa, e langa orasul in care locuiesc dar nu stiu daca sa o trec pe numele meu sau pe numele unuia dintre parinti, as avea ceva avantaje daca o trec pe numele unuia dintre parinti? astept opinii de la cei care stiu ma multe despre asta.

#2
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Trece pe numele tau vanzare-cumparare nu donatie ca sa fii sigur :) .Nici un avantaj daca o treci pe numele parintilor.

#3
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Singurul dezavantaj daca o treci pe numele tau este ca daca ai dat sau vei da teapa (la banca, de exemplu) poti fi executat silit.
In schimb, daca o treci pe numele parintilor, in viitor e posibil sa apara un divort intre ei (nu se stie ce iti rezerva viitorul) iar acea casa se va imparti intre ei ca si cum ar fi a lor.

Daca de exemplu acum au un apartament, pe numele ambilor, daca treci casa pe numele lor, la un eventual divort unul ia casa, celalt apartamentul, iar cel care a preluat imobilul mai scump ii va plati o diferenta de bani celuilalt. Tu ai sanse foarte mari sa ramai "pe langa".
Apoi, daca ai un frate, acesta poate emite pretentii la mostenire (o parte) din casa. Nu te lasa influentat ca, poate, acum va intelegeti. Toti fratii care astazi se cearta (se judeca prin tribunale) la un momentdat se intelegeau foarte bine.
Nu este exclus ca in viitor sa apara un frate vitreg, dintr-o alta relatie a tatalui (uneori e posibil si dintr-o relatie a mamei), de care la aceasta ora nu stii. Acesta va avea drept la mostenire in urma parintelui sau, daca acesta va deceda.

Exemple mai sunt.

Cel mai sigur pentru tine e sa o treci pe numele tau si sa fii un adult responsabil. Ce e al tau e al tau si, dupa cum se spune din popor, "ce-i in mana, nu-i minciuna".

Edited by Venboteam, 01 February 2015 - 15:22.


#4
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Este destul de mare sa inteleaga chestiile astea.In lumea asta fiecare este pe cont propriu sti cum se zice "neam de neam branza-i pe banii"

Edited by ZIGZAG20, 01 February 2015 - 15:23.


#5
Alteran

Alteran

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 874
  • Înscris: 28.11.2014
Un dezavantaj daca o treci pe numele tau ar fi ca nu te vei mai putea incadra la conditiile de Prima Casa.

#6
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Asta poti s o treci si la avantaje. Nu vei fi dator bancii pentru 30 de ani. Mai strangi ceva bani, o vinzi pe asta, si tot faci de o garsoniera. :)

#7
sergiu9494

sergiu9494

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.12.2014

View PostAlteran, on 01 februarie 2015 - 16:48, said:

Un dezavantaj daca o treci pe numele tau ar fi ca nu te vei mai putea incadra la conditiile de Prima Casa.
Nu prea ma bate gandul sa-mi bag dosarul la prima casa.

View PostZIGZAG20, on 01 februarie 2015 - 14:59, said:

Trece pe numele tau vanzare-cumparare nu donatie ca sa fii sigur Posted Image .Nici un avantaj daca o treci pe numele parintilor.
Daca e ca si donatie e problema? poti detalia un pic te rog? multumesc.

#8
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Un act de vanzare-cumparare nu poate "stricat" (anulat) prea usor. Mai exact, se anuleaza foarte, foarte greu.
In schimb actul de donatie poate fi anulat din mai multe motive, in urmatorii ani.

#9
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
La actul de vanzare cumparare trebuie sa platesti onorariul notarial si taxa la stat pe transferul de proprietate. Deci sa ai in vedere ca vor fi niste cheltuieli.

#10
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View PostFrankie, on 01 februarie 2015 - 21:35, said:

La actul de vanzare cumparare trebuie sa platesti onorariul notarial si taxa la stat pe transferul de proprietate. Deci sa ai in vedere ca vor fi niste cheltuieli.
Si nu se merita? :)

#11
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View PostZIGZAG20, on 02 februarie 2015 - 12:00, said:

Si nu se merita? Posted Image
Nu e vorba de asta, doar ca la un act de donatie cheltuiala e mult mai mica.

#12
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Si daca cineva (din familie) are ideea de a o contesta ii va fi mai usor.

#13
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View Posthorean, on 02 februarie 2015 - 13:57, said:

Si daca cineva (din familie) are ideea de a o contesta ii va fi mai usor.
Ca sa nu fie probleme, exista posibilitatea ca cei ce au dreptul de a-l contesta (rudele de gradul I), sa fie deacord si sa semneze cand se face actul de donatie.

#14
sergiu9494

sergiu9494

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.12.2014
Deci un lucru ii sigur pana acum, casa o trec pe numele meu atunci. Bunica are 3 copii, unul dintre ei e plecat din tara, cum sa fac astfel incat sa nu am probleme mai incolo cu casa? adica sa fiu 100% sigur ca e a mea si asa va ramane.

#15
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Daca bunicul tau traieste, atunci casa iti poate fi vanduta de catre ambii bunici.
Daca bunicul tau e decedat, pentru a putea sa cumperi (sa ti se doneze) toata casa, e nevoie de prezenta bunicii si a celor 3 copii ai ei (copiii mostenesc cota parte din jumatatea de casa a bunicului). Daca unul dintre unchii tai nu poate veni, acesta poate face o procura prin care sa fie reprezentat de catre alta persoana.
Oricum, daca bunicul este mort, pentru a ti se putea vinde sau dona casa, trebuie sa fie facuta succesiunea dupa decedat.

#16
sergiu9494

sergiu9494

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.12.2014
Si bunicul traieste, am uitat sa precizez. Deci sa inteleg ca daca bunicii sunt de acord sa mi-o doneze atunci sunt 100% sigur ca e doar a mea si nu o sa mai intampin probleme pe viitor?

#17
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Daca ambii proprietari traiesc, acestia iti pot vinde (dona) tie casa.
Eu zic ca e mai bine, chiar daca sunt niste costuri in plus, sa faci act de vanzare-cumparare. Presupun ca merita, desi nu stiu ce fel de casa e (batraneasca, renovata, noua), cat teren are (cat ti se vinde/doneaza) ca presupun ca nu iti da doar casa, cat de departe este de un oras, etc.

#18
sergiu9494

sergiu9494

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.12.2014
Daca fac prin act de vanzare-cumparare atunci nu mai poate nimeni sa conteste, sau sa ma bage in ceva proces in legatura cu casa?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate