Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Hyundai i30 2011 (FDH)

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salutare,

O sa incep si eu o poveste despre prima masina; e vorba de un Hyundai i30 din 2011, 1.6 CRDI, EURO 5, cutie automata, cumparata la 49k de km.
Momentan sunt in stadiul de invatare, asa ca voi completa pe parcurs.

La prima vizita la reprezentanta (DAB), mi s-a spus ca-i totul OK, mai putin bateria care trebuie schimbata (~700 RON), plus intercoolerul fisurat (~2200 RON), care cica daca e un urma vreunui accident il platesc eu, daca e din fabrica il schimba ei.

Sunt normale preturile astea?

PS: Revin si cu poze, momentan ploua...

Edited by afterdarkgl, 01 February 2015 - 10:50.


#2
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Un intercooler sa zicem ca ma astept sa fie scump, dar baterie la 700 RON??  Ai intrebat macar modelul?

#3
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Cam anormale.

Dar daca schimba IC pe garantie, cu bateria nu e problema, gasesti la mai putin de jumatate de pret.

#4
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
After market is the way. Bacteria e infiorator de scumpa si intercooler cred ca gasesti mai ieftin aftermarket daca nu ti-l schimba in garantie. Desi masina are 5 ani garantie daca nu ma insel.

#5
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
I30 1,6 CRDI are nevoie de un acumulator de 55Ah/540A la -18 care costa pe emag 257 lei . Este vorba despre rombat premier DAR nici bateriile germane Moll nu costa atit cit au cerut ei si respecta normele de prim montaj ! asta daca doresti o baterie deosebita .
Intercooler sh pe siteuri de specialitate 400-700 lei .

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De baterie nu mi-au spus modelul si nici eu nu m-am gandit sa intreb.
Trebuie sa vad daca o pot cumpara eu si ei doar sa o monteze.

Cu garantia, teoretic da, e o mica complicatie in sensul ca a fost depasit termenul ala ptr revizie, dar nu si nr de km, dar din ce mi-au spus acolo atata timp cat o problema nu poate fi legata de intarzierea aia n-ar trebui sa fie probleme din pct lor de vedere. O fi gargara sau nu, ramane de vazut.

Pentru intercooler, trebuie sa ajung inca o tura la ei, ca au zis ca trebuie sa-l desfaca ca sa vada exact ce si cum, daca pur si simplu s-a fisurat sau a fost lovita masina.
Probabil ca daca ar trebui sa platesc eu toata suma ceruta de ei, o sa-i fac cu mana la garantie si asta a fost, ramane de vazut.


EDIT: Poze, n-am apucat sa ajung inca la inmatriculari sa schimb si nr, urmeaza saptamana asta.

Edited by December, 05 February 2015 - 13:17.


#7
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"Probabil"
Sigur !

#8
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
De ce sa-i faci cu mana la garantie?
Daca nu-ti convine pretul lor, iei din alta parte si le montezi acolo si asta e.
Nu castigi nimic daca le dai inapoi garantia, cum o fi ea, buna sau rea.

Edited by undercoverbrother, 01 February 2015 - 11:39.


#9
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"Daca nu-ti convine pretul lor, iei din alta parte si le montezi acolo si asta e."
Daca accepta situatia mentionata este ok .
Problema e ca unele service-uri reprezentanta profita si-ti baga pe git o roaba de piese pentru ca "asa spune calculatorul" , daca pici in plasa lor in scurt timp mai cumperi o masina . De exemplu la Dacia bate vintul , sar pe tine ca ospatarii la restaurant , tu ai un bec ars la faza scurta si ei din inertie schimba tot ansamblu fata numai sa lucreze ceva .

#10
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Fa putin scandal, ca in general se rezolva.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai, e regula ca pot sa cumpar din alta parte si sa faca ei montajul la piese din astea? Adica la baterie inteleg, le zic nene vin cu a mea si o montati voi, dar la intercooler? Presupun ca ar trebui sa iau unul original ca sa nu pierd garantia, ca presupun ca nu-mi monteaza ei unul aftermarket si sa ramana si garantia ok. Nu?

#12
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
Cred ca in acest caz ei ti-ar acorda garantie doar pentru montaj, pentru reperul respectiv garantia fiind data de cei de la care cumperi piesa.
Originale dar la preturi mai ok decat DAB sau Expozitiei gasesti la King, in Serban Voda.

#13
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Este destul de posibil sa nu fie aia de la dealer de acord ca omul sa vina cu piesele lui, pe motiv ca nu sunt originale, nu sunt recomandate de producator etc, etc... gasesc ei motive, stati linistiti. Cam asa ceva se intampla la Fiat. Acum vreo 3 ani unui prieten i s-a dus turbina la un Bravo Multijet. A gasit sa o cumpere separat la aproape jumatate de pret decat cereau cei de la AutoPerugia. Dar nu au fost de acord sa o cumpere din alta parte si sa o monteze din motivele enumerate mai sus. Si a preferat sa renunte la garantie si sa-si repare masina singur cu maxim 2500 de lei decat sa dea 4000 la reprezentanta pe turbina. Norocul lui este ca nu a mai avut probleme cu masina pana cand in mod normal iesea din garantie.
Oricum 700 de lei un acumulator si 2200 de lei pentru un intercooler (de Hyundai) sunt niste preturi de-a dreptul nesimtite. Totusi eu cred ca este vorba de un accident. In mod normal nu pica un intercooler atat de repede. Si chiar si bateria. Masinile mele una are 7 ani si cealalta 8 si ambele au bateriile de cand au fost cumparate masinile de noi. Cea de 8 ani mi-a murit in schimb asta iarna cand s-a rupt cureaua de accesorii. Dupa o noapte de stat pe redresor si-a revenit fara probleme.

#14
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
Este posibil si asta, dar in vremurile astea...
Eu la Hyundai ma duc cu piese sau / si consumabile cumparate de mine.
Au specificat "Inlocuit cu piese / consumabile aduse de client" si si-au luat banii pe manopera (care, oricum, nici aia nu-i ieftina).

Oricum, cu piese originale (cu factura si garantie) si manopera efectuata in service-uri autorizate (adica nu facuta manopera la un service de la coltul blocului sau pe trotuar in fata casei) nu trebuie sa pierzi nici o garantie. Erau niste discutii pe aceasta tema, trebuie vazuta si legislatia in domeniu.

#15
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Ce piese/consumabile ai schimbat la ei si cat ti-au cerul?

Este posibil sa puna problema si de preturi. Una e sa schimbi un intercooler si alta e sa schimbi ulei si filtre. Evident ca preturile sunt foarte diferite si ma gandesc ca pentru ulei, filtre, curea accesorii si lichid de frana cum este cazul meu la un pret de maxim 350 la reprezentanta pe de Expozitiei (masina Mitsubishi Colt), mai trec cu vederea. Dar cand e vorba de piese scumpe si de unde pot face si ei bani multi e posibil sa puna altfel problema.

#16
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Pai stai asa. Cand montezi piesele in alta parte trebuie sa dai raportul la reprezentanta?
Daca se prind cand mai ai nevoie de ei, asta e. Daca nu, nu.

#17
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
@ LauCalin:
Pe mine ma intrebi?
Daca DA, am sa iti dau un singur exemplu, aparent minor: filtrul de polen era acum cativa ani 200 de lei (sau 2.000.000 lei vechi).
Dupa socul initial  Posted Image , am gasit acest filtru cu 40 - 50 lei (in zilele noastre gasesti si mai ieftin) cu factura, garantie, toate cele ...

Si as putea continua...

Edited by BlueKing-69, 01 February 2015 - 15:16.


#18
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
La dracu! Credeam ca totusi la Hyndai nu sunt "scoruri" atat de mari. Se pare ca m-am inselat.

View Postundercoverbrother, on 01 februarie 2015 - 15:02, said:

Pai stai asa. Cand montezi piesele in alta parte trebuie sa dai raportul la reprezentanta?
Daca se prind cand mai ai nevoie de ei, asta e. Daca nu, nu.

Sa spun sincer mie garantia de multe ori mi se pare frectie la picior de lemn. Uneori trebuie sa te tiganesti cu ei ca sa-ti schimbe ceva pe garantie si cauta piesa aia pana la ultima bucatica. Desi sunt convinsi ca este un defect de fabricatie, fac orice sa dea vina pe tine.
Cunosc cazuri care au patit asta la Fiat, Renault si Skoda. Cel putin la Skoda era de vis. "Cum sa fie defect de fabricatie, ca doar e Skoda, nu e Gelly?! Sigur dvs. stiti sa conduceti o  masina? Mie mi se pare ca nu prea". Da, este un raspuns al celor de la Porsche Bucuresti Nord dat unui client cu Skoda Superb 2.0 TDI dupa ce i-a picat ambreiajul la 35 000 de km. Cum se face ca la fosta masina, Skoda Octavia 1 1.9 TDI a rezistat eroic pana pe la 150 000 de km (defapt masina aia l-a convins sa-si ia tot Skoda), cei din service au ridicat din umeri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate