Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Se mai merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Amhai

Amhai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.01.2015
Salut!Voiam sa va intreb daca se mai merita sa te faci sofer de tir?Peste tot vad salarii f. mari , germania,belgia,franta.. chiar asa se lucreaza?Pe astfel de salarii?Sau totul este un mit?Pana la urma orice om care decide sa isi traiasca viata la distanta de familie,prieteni poate sa ajunga sofer de tir..Adica tot ce trebuie sa faci e sa iei niste examene si sa ai experienta.
Voiam sa stiu cam cat se castiga acum..Cum decurge plata cu orele in plus , cum va evolua acest job.

#2
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View PostAmhai, on 01 februarie 2015 - 04:42, said:

Peste tot vad salarii f. mari , germania,belgia,franta.. chiar asa se lucreaza?Pe astfel de salarii?

Pai de aici se intelege ca stii cam care sunt salariile.

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu exista "orele in plus" Posted Image (poate doar in russia dar nu cred ca esti pregatit sa conduci acolo)
nu e vorba de decizie ci de puterea si priceperea de a o face (daca eu decid sa devin multimilionar in euro... nu cred ca decizia mea are vreo valoare)
nu-s suficiente examenele si experienta... mai e nevoie si de un angajator ca sa devii sofer de tir
iar pentru exemene si atestate... e nevoie de mani... multi bani Posted Image
daca-ti fura motorina prin parcari... sa vezi ce rentabil e sa fii sofer de tir

Edited by Nero-d, 01 February 2015 - 05:10.


#4
Amhai

Amhai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.01.2015
http://www.tjobs.ro/...r-autobuz/31150 . Chiar e adevarat ce scrie aici?Ca si sofer de autobuz 1400 euro? Wow..acum vad ce prost platiti sunt romanii,in absolut orice domeniu.Am o cunostinta care e doctor chimist ,a muncit din greu, are doctorat,a dat zeci si zeci de examene..3500 lei salariu..Nu vreau sa stiu cat lua afara..e chiar bataie de joc.

#5
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
in germania se plateste in jur de 2000 de euro. Dar daca nu sti limba macar la nivel conversational nu te baga nimeni in seama.

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
hai ca o dai in politica!!!
ca presedinte esti platit mai mult!!! fa-te presedinte!!!
ala daca e doctor in chimie mananca cu 7 guri???
sau crezi ca vine cineva si te ia de pe strada ca sa-ti dea de munca?!?
are fiecare tara somerii ei...

#7
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@Amhai:
Pune mâna pe carte şi lasă-te de prostii.
Oricând poți face asta, când nu vei mai avea de ales.
Dacă încă poți alege, alege altceva.

#8
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
De ce sa aleaga altceva? E nevoie de soferi profesionisti. Altfel cine misca marfurile? Mamaie?

#9
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Chiar și mamaie, dacă nu mai are de ales și se poate ține de volan.

Colegul îmi părea tânăr (după vorbă, după port) și prea dispus să aleagă calea ușoară.
Iar când va afla că nu există, va fi poate târziu.

În sensul ăsta i-am recomandat să pună mâna pe carte și să-şi afle limitele, înainte de-a se face șofer.
Să treacă prin ciur întâi, să nu considere că nu ar putea face mai mult.

#10
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
E plina tara asta de absolventi cu masterate.Calculati va rog cati bani au investit parintii vostri in 17 ani de scoala si apoi aflam in cati ani de mc donalds recuperati macar investitia.Nu toti vor ajunge renumiti doctori sau avocati ca sa isi puna in valoare anii de studiu ,stim toti ca majoritatea vor ramane la salariul minim sau mediu .
La momentul asta tot mai multi investitori romani ( mici sau mari) cumpara camioane care lucreaza la case de expeditii mari din vestul europei .
Exista o cerere neacoperita de soferi de camion care sa accepte sa doarma in cabina sau in chirie 3 luni departe de casa. Pentru ca cererea e mai mare decat oferta sunt sanse foarte mari sa te angajezi cu experienta putina sau deloc (eu personal am angajat 3 baieti cu experienta zero).
Salariile sunt asa cum scrie colegul de mai sus 1400-1900 euro,putin pentru unii dar mult pt majoritatea. Fiecare trebuie sa socoteasca pentru el,nu exista solutie unica pt toata lumea.

#11
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Soferii de tir castiga dar si cheltuie . din aia 2000 de euro poti ramane cu destul, daca mananci doar din desaga.

Intrebarea este: cu ce pret se intampla toate astea? Sacrifici viata de familie, nu-ti vezi sotia, copiii luni de zile? Dormi in cabina?

In plus, sa conduci un tir nu e deloc usor. Doamne fereste sa se intample ceva, ca om te-ai facut..

#12
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

View Postscaiba, on 01 februarie 2015 - 06:22, said:


Să treacă prin ciur întâi, să nu considere că nu ar putea face mai mult.

Pai, trece prin ciur mai degraba daca ia viata in piept de tanar, invata o meserie, vede lumea, decat sa stea acasa pe banii parintilor, student la cine stie ce pocnitoare de facultate.

#13
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View PostByblos4, on 01 februarie 2015 - 08:21, said:


In plus, sa conduci un tir nu e deloc usor. Doamne fereste sa se intample ceva, ca om te-ai facut..

De ce, soferul de tir e porc inainte sa devina om sau tirul nu are asigurare? Ce ai vrut exact sa spui?

#14
szocske

szocske

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.10.2013
cerere mare= salarii mai mici

intradevar domeniul asta este in expansiune, dar viara de tirist nu este deloc roz. Pe langa sacrificiile descrise mai sus, eu cred ca este si o viata nesanatoasa: mananci pe unde apuci, dormi in cabina, de multe ori iti faci nevoile pe unde apuci, este o viata precara.

#15
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,889
  • Înscris: 22.12.2005

View Postscaiba, on 01 februarie 2015 - 06:22, said:

Chiar și mamaie, dacă nu mai are de ales și se poate ține de volan.

Colegul îmi părea tânăr (după vorbă, după port) și prea dispus să aleagă calea ușoară.
Iar când va afla că nu există, va fi poate târziu.

În sensul ăsta i-am recomandat să pună mâna pe carte și să-şi afle limitele, înainte de-a se face șofer.
Să treacă prin ciur întâi, să nu considere că nu ar putea face mai mult.

felicitari pentur post !!!

#16
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007

View PostAmhai, on 01 februarie 2015 - 04:56, said:

http://www.tjobs.ro/...r-autobuz/31150 . Chiar e adevarat ce scrie aici?Ca si sofer de autobuz 1400 euro? Wow..acum vad ce prost platiti sunt romanii,in absolut orice domeniu.Am o cunostinta care e doctor chimist ,a muncit din greu, are doctorat,a dat zeci si zeci de examene..3500 lei salariu..Nu vreau sa stiu cat lua afara..e chiar bataie de joc.

Du-te afara la munca.
Mai am un vecin care seamana cu tine, de vreo 7 ani nu face nimic pt ca nu merita sa presteze nimic in RO pt ca sunt salarii de rahat, si-l tine ma-sa cu mancare.

#17
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View PostAmhai, on 01 februarie 2015 - 04:42, said:

Salut!Voiam sa va intreb daca se mai merita sa te faci sofer de tir?Peste tot vad salarii f. mari , germania,belgia,franta.. chiar asa se lucreaza?Pe astfel de salarii?Sau totul este un mit?Pana la urma orice om care decide sa isi traiasca viata la distanta de familie,prieteni poate sa ajunga sofer de tir..Adica tot ce trebuie sa faci e sa iei niste examene si sa ai experienta.
Voiam sa stiu cam cat se castiga acum..Cum decurge plata cu orele in plus , cum va evolua acest job.

In romania cam 30 de milioane lua unchiumeo pe o cursa... (~ 10 zile dus-intors)

#18
catasebi

catasebi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 26.01.2011
Pt initiator, ai cam gresit forumu`. Aici nu prea ai cum sa auzi pareri exacte si la subiect, doar folclor. Intra matale pe soferiipunctro si intreaba acolo. Ca o paranteza, am un prieten bun in Wiena, de vreo 10 ani e acolo, ia 2500 E salar, da seara ii acasa. Daca ar vrea mai mult, nu vine acasa o data la saptamana cel mult. Bafta

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate