Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Va invit sa construim o religie noua

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
108 replies to this topic

#1
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Salut,

Sunt agnostic si de multa vreme tot glumesc cu prietenii cand mai aberam cum ar fi sa infiintam o religie noua. Si ca sa intregesc contextul discutiei, ma gandesc si la "religia" asta noua de atei ca are anumite caracteristici fundamentale. Si atunci mi-am pus intrebarea daca s-ar putea realiza asa ceva, o religie noua.

Premize/avantaje/despre:

- libertatea de a crede daca exista un Dumnezeu

- faci parte dintr-o comunitate, apartenenta la ceva mai presus de familie

- te ajuta atunci cand nimic altceva nu te mai poate ajuta (un fel de placebo)

- exista studii care conduc spre ideea ca religia este in codul genetic, deci chiar si daca nu exista o fiinta suprema anumiti oameni tot au nevoie de ea, si decat sa adere la o religie mincinoasa mai bine la una care spune adevarul

- de multe ori cand auzi discutii despre religie multi recunosc ca ei doar cred sau vor sa creada in ceva acolo sus, dar nu cred in religia din care fac parte

- urmaream cateva discutii dintre Richard Dawkins si crestini, iar in cele din urma unul mai nervos s-a scapat spunand ca un crestin nu va accepta niciodata lipsa lui Dumenzeu/religiei, si de aici concluzia ca anumiti oameni efectiv vor face parte dintr-o religie, si atunci din nou de ce nu din una care nu-i minte

- aceasta religie daca va avea o biblie va cuprinde doar adevar demonstrat sau invataturi filozofice.

- are o privire mai larga asupra posibilitatilor de a trai aceasta experienta, adica de exemplu poti medita, sau te poti ruga in ideea ca cine stie daca e cineva acolo sau nu, dar poate e.. sau incerci sa te conectezi la univers.. sau orice bullshit crezi sau doresti.

- ideea este ca daca pana si ateii si-au facut o religie si daca oricum credinciosii nu vor renunta veci la religie si daca tot e buna la ceva religia asta atunci de ce sa nu construim una bazata pe adevar si trairi personale fara a impune altora cu forta anumite reguli?

Va provoc sa gasiti si un nume :)

#2
Redount2k9

Redount2k9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 13.07.2010
Sunt destule religii, de ce ai mai crea una?

#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Si dumnezeul sa se numeasca DNA
Ma bag adept

#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012

View PostRedount2k9, on 31 ianuarie 2015 - 23:10, said:

Sunt destule religii, de ce ai mai crea una?

Ca sa primim donatii si nu platim impozite Posted Image . Nu e logic ?

Edited by Andreysc7, 31 January 2015 - 23:14.


#5
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Vezi ca am mai scris eu ceva asemanator acum 1-2 ani, nu intr-un topic al meu, dar pe aria de religie.
Eu propuneam ca bisericile locale sa le dam in franchiza (cum dealfel se practica dintotdeauna).
Parca vreo 5 forumisti doreau asta, dar cand a fost vorba de munca (de scris, vorbe, intruniri) s-a molesit treaba. Concluzia: Nu poti face o biserica cu lenesi :)

#6
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View PostRedount2k9, on 31 ianuarie 2015 - 23:10, said:

Sunt destule religii, de ce ai mai crea una?

Pentru ca ziua sunt marele ateu dar noaptea cand merg la culcare imi fac cruce.

Nu ma reprezinta nici o religie din cele actuale. Sunt prea multe reguli de respectat.

#7
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Inca o religie ? Sunt destule, chiar prea multe. Si daca ne uitam ce fac adeptii religiei pacii mai bine zici pas.

Edited by chaosss, 31 January 2015 - 23:32.


#8
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Vin si eu daca primim donatii....
Mie imi trebuiesc 2000€/luna....
Se poate?

#9
byea

byea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 11.11.2009
Nu cred ca e asa de greu sa construiesti o religie noua.
Greu e sa o popularizezi. Adica marketingul de dupa.
Va fi nevoie sa gasesti un motiv pentru care oamenii sa adere la religia ta, ceva care sa ii atraga. Ce va aduce nou, diferit, in plus aceasta religie fara nume?

#10
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Bai, voi ce vorbiti aici, ala ca sunt ateu, ala ca sunt agnostic, sau mai stiu ce crestin ?!!!
A face o religie si a o manageria e una, a fi trubadur e alta...

Edited by Quantum, 31 January 2015 - 23:27.


#11
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postrepublicall, on 31 ianuarie 2015 - 23:18, said:

Pentru ca ziua sunt marele ateu dar noaptea cand merg la culcare imi fac cruce.

Nu ma reprezinta nici o religie din cele actuale. Sunt prea multe reguli de respectat.
Cum asa?Poate detaliezi cum faci cruce si totusi nu te reprezinta nici o religie.

#12
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Pentru mine, ca ateu, nici daca ar fi biserici ca in fallout sa credem in sfantu atom nu m-ar mai interesa religia.

Asa ca sa nu mai dam idei:

[ http://d2tq98mqfjyz2l.cloudfront.net/image_cache/1315016172725145.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Pana prin liceu eram mai spalat pe creier de bunica care a murit cu biblia in mana. Dupa m-am mai desteptat dar raul e deja facut. Daca seara nu-mi fac o cruce acolo nu pot adormi. In spatele crucii probabil ca se afla un mesaj de genu "hei tu daca cumva esti pe acolo in caz ca esti vezi ca ma bag la somn, arunca te rog si tu un ochi sa nu vina in somn unu negru de 2m sa ma f in cur"..

#14
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postrepublicall, on 31 ianuarie 2015 - 23:04, said:

Salut,
- aceasta religie daca va avea o biblie va cuprinde doar adevar demonstrat sau invataturi filozofice.
Va provoc sa gasiti si un nume Posted Image
Si cum o sa inceapa biblia ? Cumva ? "Ştiu că nu ştiu nimic, dar ştiu că pot şti mai mult decât ştiu." (Socrate) sau "Ştiu că nu ştiu nimic şi nici măcar asta nu ştiu." (tot Socrate)

Edited by stlk, 31 January 2015 - 23:38.


#15
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Attached File  nu ma bag.jpg   38.59K   9 downloads

#16
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Initiator,tu chiar vorbesti serios? De unde venisi vere cu ideea asta? Mai sunt multi ca tine?

[ http://gifshost.com/112010/1290603068_crazy-brazilian-murderer-interview.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Poststlk, on 31 ianuarie 2015 - 23:36, said:

Si cum o sa inceapa biblia ? Cumva ? "Ştiu că nu ştiu nimic, dar ştiu că pot şti mai mult decât ştiu." (Socrate) sau "Ştiu că nu ştiu nimic şi nici măcar asta nu ştiu." (tot Socrate)

"La inceput a fost [a se completa cand se va sti]."

Sau

"Aceasta carte te va ajuta sa-ti depasesti problemele intr-o maniera mai spirituala.."


View PostAdi blondu, on 31 ianuarie 2015 - 23:40, said:

Initiator,tu chiar vorbesti serios? De unde venisi vere cu ideea asta? Mai sunt multi ca tine?

Hai zi ca nu ai glumit niciodata cu prietenii pe tema asta? De aici ideea. Doar ca acum imi pun problema un pic mai serios.

Edited by republicall, 31 January 2015 - 23:48.


#18
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
daca-i cu coliva si potoale, un like e in standby.Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate