Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

sisten 2.1

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
seggiiu

seggiiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 31.01.2015
Buna ziua!
Am 2 boxe jazz hi fi cu bass pe compresie si mai am un difuzor de bass. As vrea sa imi fac un fel de sistem 2.1 cum is cele pe care le gasim in magazine dar satelitii ( boxele jazz ) sa scoata sunet normal bass medie si inalta si tubu sa scoata bass dar as vrea ca tubu sa aiba iesire separata de boxe sa ii pot regla basu cat vreau eu. Se poate face asa ceva ? Sunt incepator si stiu prea putine despre asta. Va rog sa dati explicatii clare. Va multumesc !!

#2
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postseggiiu, on 31 ianuarie 2015 - 21:04, said:

Sunt incepator si stiu prea putine despre asta. Va rog sa dati explicatii clare. Va multumesc !!
Se poate de putut dar tocmai din motivele de mai sus , nu o sa-ti dea nimeni explicatii clare pentru ca ar trebui sa te invete ceea ce altii au invatat in ani .
in cazul tau cel mai bine iesi daca-ti cumperi un subwoofer dedicat din altex . vezi ca sunt si la preturi accesibile si fac treaba buna .

#3
seggiiu

seggiiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 31.01.2015
Da dar faza este ca degeaba il Cumpar ca daca eu bag boxele nu se aud normal se aude numa medie cu inalta. La asta cu tubu m-am gandit si eu. Alta varianta ar fi un amplificator de bass pentru tub dar este foarte scump. macar idee despre cum as putea sa fac sa am ca m-as descurca cumva sa il fac :) as vrea ceva gen sa il fac ca la sistemele dedicate sa dau bass cat vreau in tub dar satelitii sa se auds normal cu bass medie inalta

#4
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postseggiiu, on 31 ianuarie 2015 - 21:04, said:

Buna ziua!
Am 2 boxe jazz hi fi cu bass pe compresie si mai am un difuzor de bass. As vrea sa imi fac un fel de sistem 2.1 cum is cele pe care le gasim in magazine dar satelitii ( boxele jazz ) sa scoata sunet normal bass medie si inalta si tubu sa scoata bass dar as vrea ca tubu sa aiba iesire separata de boxe sa ii pot regla basu cat vreau eu. Se poate face asa ceva ? Sunt incepator si stiu prea putine despre asta. Va rog sa dati explicatii clare. Va multumesc !!

Cat scoate boxele alea Jazz ?  ,vad ca cineva pe net le vinde 2 Boxe Jazz (2x50w)  cu 285 ron la bani astia iti poti lua un sistem 2.1 Boxe 2.1 Genius SW-2.1 1800, 45W RMS. Daca tu ai boxe mai mici de 50w si nu le poti vinde cu atat poti sa vinzi si difuzorul de bass si cumpara un sistem nou 2.1. Nu e mai simplu si mai logic asa ?

#5
seggiiu

seggiiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 31.01.2015
Ale mele is mai tari. Au 80w reali o boxa. Pai si daca iau sistem ce fac daca bag boxele pe iesirile de sateliti si satelitii adica boxele mele nu scoate bass ?

Deci asa le zice la difuzoare jazz hi-fi sunt difuzoare mai vechi dar se aud super fain nu stiu cum as putea sa va arat poze cu ele

#6
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
subwooferele de care-ti spun eu sunt amplificate .
doar iei semnal .
au reglaje pentru volum , la ce frecventa taie filtrul , etc .
adica exact ceea ce ai tu nevoie .
multe dintre ele permit intrarea direct de la iesirea amplificatorului , de la una din boxe .
bineinteles ca au si iesire doar de semnal cu rca .

#7
seggiiu

seggiiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 31.01.2015
Eu prima data m-am gandit in felu urmator. Am o statie cu 3 iesiri si ma gandeam sa cumpar un sistem 2.1 si sa tai mufa de intrare jacku acela de 3.5mm si firele sa le bag pe iesire la statie. Sa bag boxele left right si tubu pe centru. Dar mi s-a spus ca nu va merge. Bineinteles as lasa tubu mai incet ca sa nu se arda si as da bass doar cat sa mearga lejer fara sa fie fortat. Dar as incerca si cu sistemu cum ai spus tu doar ca tin sa cred ca atunci boxele nu s-ar mai auzi normal si s-ar auzi doar medie si inalta

#8
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
nu are nicio treaba boxa cu subwooferul .
boxa se aude la fel ca acum doar ca subwooferul adauga frecventele joase si foarte joase pe care ti le doresti..

iar atunci cand actionezi volumul amplificatorului nu esti nevoit sa modifici si volumul subwooferului , acesta ajustandu-se simultan cu cel al celor doua boxe..

#9
seggiiu

seggiiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 31.01.2015
Pai cineva mi-a spus ca poate sa faca masa. Si de aia nu am stiut daca ii bine cum m-am gandit eu. Asa mi se parea mie cel mai simplu. Deci ar fi bine asa nu ? ca eu vreau sa modific putin tubu de bass asta insemnand sa pun amplificatoru de la sistemj 2.1 pe alt tub de bass putin mai mare sa fie pe masura cu boxele.

#10
seggiiu

seggiiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 31.01.2015
Deci efevtiv ii ca si cum as lua un amplificator de bass ca mie doar asta imi trebuie. sa am un tubb de bass activ cu 2 sateliti care sa se auda normal. Sau as putea sa cumpar separat un subwoofer activ ? Ca am vazut o groaza de anunturi

Edited by seggiiu, 01 February 2015 - 14:00.


#11
radudruncea

radudruncea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 28.02.2007
Subwooferul activ are si cross-over pe el. E mai indicat.

#12
seggiiu

seggiiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 31.01.2015
Si ce ii aia cross-over ? La ce ajuta ? Si daca iau subwoofer activ il pot baga la statie nu ? Atata tot ca trebuie bagat in priza

#13
radudruncea

radudruncea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 28.02.2007
Ai nevoie sa lasi sa treaca catre subwoofer doar sunetele joase pentru ca pe restul le redai cu boxele jazz. Cross-overul este un filtru care separa doar acea parte a sunetului care te intereseaza sa o amplifici.

#14
seggiiu

seggiiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 31.01.2015
Aaa pai atunci ar fi perfect sa mearga asa pentru ca sunt multe subwoofer-e active pe net si as putea cumpara unu. Este neaparat necesara iesire de subwoofer la statie ? Sau il pot baga pe iesire normala. Ca am o statie cu 3 iesiti left right si center so ma gandeam tubu sa il pun pe centru si pe left right boxele

#15
radudruncea

radudruncea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 28.02.2007
Iesirea normala de difuzor a statiei este de ordinul zecilor de wati. Subwoferul - daca nu este activ merge legat direct.

Dcaca este activ are nevoie de un semnal de 150 de milivolti. In acest caz ai 2 variante :
1) ii dai semnal din acelasi semnal pe care il aplici la intrarea statiei ( adica ce scoti din mufa de la casca de la laptop sau iesirea de la playerul cu care redai) sau
2) cumperi un adaptor asemanator cu cel din imagine care are rolul sa reduca semnaul de zeci de wati de la iesirea statiei la nivelul milivoltilor necesar pe intrarea de semnal a subwooferului
http://www.be-loud.r...gh-Low-AS-1027/

Varianta 1 este mai ieftina pentru ca doar imparti din semnalul de la playerul de muzica atat catre amplificatorul de la sateliti cat si catre amplificatorul integrat in subwoofer.

Atentie !!! iesirea center de la statia ta e posibil sa scoata un semnal filtrat pentru difuzor central- semnal care contine doar medie si inalte fara bass. In acest caz o sa constati ca basul se aude prost. Mai intai verifica ce fel de sunet iese pe center.In acest caz aplica varianta 1 la ce ti-am zis eu si e cel mai bine.

Edited by radudruncea, 01 February 2015 - 15:41.


#16
seggiiu

seggiiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 31.01.2015
Radu nu am inteles pasu 1. Center la statia mea scoate si bass si medie si inalta. Se aude ca o iesire normala ba chiar pe centru se aude mai tare bassu decat pe right sau left. Statia este universum prologic amplifier dpl-155 . Cum sa dau semnal la aman2 ? Sa iau ca un fel de adaptor cu 2 mufe si o mufa sa mearga la statie si una la tubu de bass ?

#17
radudruncea

radudruncea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 28.02.2007
Universumul tau are mufe RCA pe input si output. Pe aceste mufe de output volumul semnalului nu poate fi controlat. Daca redai de pe un aparat de la care vei putea seta volumul  lasi atat amplificatorul cat si subwooferul dat la maxim si setezi volumul din player.
Ai in spate mufe RCA  atat pentru Input cat si pentru Output . Intri cu semnalul de la sursa de muzica pe Input ca sa isi ia amplificatorul semnal  si cu inca un set de cabluri iesi catre subwoofer  pe output. In acest caz volumul ambelor aparate il reglezi din player,

Daca vrei sa controlezi volumul sunetului din casa direct  din amplificator va trebui sa legi la iesirea de boxa center adaptorul pe care ti l-am aratat intr-un link mai sus ( gasesti si mai ieftine) pentru a transforma iesirea de boxa in iesire de linie. Si din acel adaptor te duci cu semnal in subwoofer. In acest fel cand iei volumul din apmplificator se reduce si semnalul catre subwoofer.

Edited by radudruncea, 01 February 2015 - 18:40.


#18
seggiiu

seggiiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 31.01.2015
Si nu sunt riscuri sa mi se arda telefonu sau statia sau chestii dinastea ? Niste persoane pe care le cunosc mi-a spus ca se poate arde telefonu ca eu ascult muzica de pe tell.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate