Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Deschidere portal online unde userii posteaza imagini - clipuri video

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
0crossfire0

0crossfire0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 01.01.2008
Salutare dragi colegi forumisti,

Sper ca am postat in sectiunea corecta, daca nu, rog un coleg moderator sa mute topicul pentru o mai buna vizibilitate de catre persoanele abilitate.

Sa incepem cu ineputul, doresc cateva pareri/sfaturi legate de portalul pe care vreau sa il infiintez.

Ce vreau sa fac:  Vreau sa deschid un portal in care utilizatorii pot urca/vizualiza imagini sau videoclipuri incadrandu'le in diferite categorii cum ar fi: "Health and fitness", "Men's clothing", "Fashion", "Exotic Cars".. etc. Acestea fiind organizate pe pagina principala dupa criterii ca popularitate, comentarii, voturi etc.
Mentionez ca, cel putin pentru inceput, nu vor exista niciun fel de tranzactii/reclame pe respectivul portal si ca singurele date ale utilizatorilor ce vor fi stocate in baza de date sunt numele si adresele de mail.
Mai mentionez, ca voi scrie si publica pe respectivul portal sectiuni de 'Terms of use'' prin care se va sublinia ca utilizatorii sunt singurii responsabili de furnizarea materialelor si ca eu, in calitate de administrator, nu sunt resposabil de eventuala provenienta nelegala ale materialelor in cauza. + 'User Policy'

Ce doresc sa afu ?
* Ce mentiuni legale sunt aplicabile la noi despre acest gen de website-uri. Eventuale documente cu referire la acest tip de legi sunt binevenite.
* Daca pot sa tin portalul in picioare ca persoana fizica sau trebuie sa am un srl ?


Eventuale intrebari vor mai aparea in timpul dezbaterii acestui subiect asa ca daca simtiti ca am omis ceva va rog sa nu ezitati sa spuneti.

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

Quote

Ce doresc sa afu ?
* 1.Ce mentiuni legale sunt aplicabile la noi despre acest gen de website-uri. Eventuale documente cu referire la acest tip de legi sunt binevenite.
* 2. Daca pot sa tin portalul in picioare ca persoana fizica sau trebuie sa am un srl ?

Vezi-ti de treaba. Daca ai Terms of use , restul e can-can. In plus, de aceea exista moderatori , etc. Nu o sa te intrebe nimeni ce ai tu pe site atata timp cat nu e warez si chestii de genu. Exista butonul report, exista moderatori, admin(i) , etc.

1. Pune-te sa iti faci site, nu are nimeni treaba ta. Oricum, logica din spatele website-ului lipseste :
- De ce si-ar pierde cineva timpul sa urce clip-uri pe un portal ?
- Video-urile vor fi postate cu link "embed" sau vor fi hostate la tine ? In cazul in care vor fi hostate la tine, esti sigur ca poti duce atatia TB in spate in cazul in care lumea urca video-uri ? Daca va fi cu umbed, va fi un website lame, fara a avea ceva original, iar in google probabil ca nu va fi decat pe pagina 1541684654 pentru ca nu ai nici un continut unic.

2. Poti si fara PFA si fara SRL. In cazul in care reusesti sa scoti peste 1500$ lunar, atunci probabil ca ar trebui sa te bagi ca si PFA, dar pana atunci, mult noroc

Quote

Mai mentionez, ca voi scrie si publica pe respectivul portal sectiuni de 'Terms of use'' prin care se va sublinia ca utilizatorii sunt singurii responsabili de furnizarea materialelor si ca eu, in calitate de administrator, nu sunt resposabil de eventuala provenienta nelegala ale materialelor in cauza. + 'User Policy'

Probabil ca aceiasi termeni au avut si cei de la Megaupload sau ThePirateBay :lol:

Edited by Andreysc7, 31 January 2015 - 22:00.


#3
0crossfire0

0crossfire0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 01.01.2008

View PostAndreysc7, on 31 ianuarie 2015 - 21:59, said:

- Video-urile vor fi postate cu link "embed" sau vor fi hostate la tine ? In cazul in care vor fi hostate la tine, esti sigur ca poti duce atatia TB in spate in cazul in care lumea urca video-uri ? Daca va fi cu umbed, va fi un website lame, fara a avea ceva original, iar in google probabil ca nu va fi decat pe pagina 1541684654 pentru ca nu ai nici un continut unic.

Video vor fi cu embed, doar youtube si vimeo.

Cat despre terms of use, sunt convins ca si cei de la thepiratebay si megaupload au avut terms of use bine puse la punct, dar ei erau buricii pamantului in materie de piratare si asta o vedeai de la o posta. Copii de 4 ani stiau de unde sa downloadeze un film. Mi se pare destul de greu sa te ascunzi dupa deget cand tot continutul este piraterie :)))). In cazult meu cel mai rau lucru care se poate intampla este sa vina un fotograf / o firma care va zice, ca au drepturi pe o anumita imagine/video. Dar la crearea contului utilizatorul bifeaza ca e de acord cu terms of use si ca are peste 18, si de asemenea la fiecare upload/post

O sa structurez baza si codul in asa fel incat sa permita diferite rank'uri de useri, dar pentru inceput eu o sa fiu de toate - si moderator, si admin, si utilizator.. etc. Nu planuiesc sa platesc oameni sa faca asta prea curand pentru ca nu incerc sa scot bani. Nici macar google ads.

Stiu ca nu o sa am continut unic, dar sunt foarte curios sa vad unde poata sa ajunga. Depinde foarte mult de utizilatori, de moment si trebuie sa prinzi valul.... Poti sa lansezi de 7 ori acelasi site si sa mearga 500 views/luna timp de 4 luni apoi sa moara, iar a 8-a oara sa cresti exponential timp 2-3 ani.

Si pe langa asta, cu astfel de continut creezi un site care are un efect de "ecosistem", caut genul de site care se mentine usor singur....
Ceva tot o sa iasa...

Mersi de opinie !!

#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

Quote

Cat despre terms of use, sunt convins ca si cei de la thepiratebay si megaupload au avut terms of use bine puse la punct, dar ei erau buricii pamantului in materie de piratare si asta o vedeai de la o posta. Copii de 4 ani stiau de unde sa downloadeze un film. Mi se pare destul de greu sa te ascunzi dupa deget cand tot continutul este piraterie :)))). In cazult meu cel mai rau lucru care se poate intampla este sa vina un fotograf / o firma care va zice, ca au drepturi pe o anumita imagine/video. Dar la crearea contului utilizatorul bifeaza ca e de acord cu terms of use si ca are peste 18, si de asemenea la fiecare upload/pos

Ca piratezi 3DS Max care costa vreo 3500de euro, sau o poza, tot furt se numeste. In fine

Quote

Stiu ca nu o sa am continut unic, dar sunt foarte curios sa vad unde poata sa ajunga.
Eu raman la parerea ca nu va ajunge niciunde insa in vara, te rog sa imi trimiti un mail si sa imi spui ca m-am inselat

Quote

Si pe langa asta, cu astfel de continut creezi un site care are un efect de "ecosistem", caut genul de site care se mentine usor singur
Am unu in lista care isi face un forum nou la fiecare 2 saptamani, si oricat as incerca sa ii explic ca aceste chestii nu se mentin singure, tot nu vrea sa ma creada, Se vor mentine cand o sa ai vreo 2000 de useri ACTIVI, nu inscrisi. Si ca sa ajungi la 2000 de useri activi..... bafta :) . Trebuie sa le oferi tu ceva care sa ii motiveze sa fie activi.

In fine, bafta multa :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate