Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Inghetarea anului universitare.

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Hipocrate94

Hipocrate94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.04.2014
Salut ! Eu vreau sa ma inscriu la alta facultate in vara , iar anul la facultatea la care sunt acum vreau sa-l inghet. Se poate sau trebuie sa ramana diploma de bac in original la facultatea la care sunt acum?

#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Pai hai sa vedem, daca zic eu "da se poate" inseamna ca asa e? Nu crezi ca singurul raspuns corect ti l-ar putea da secretara de la facultatea ta?! Chiar de am fi si decani pe aici, ce se aplica intr-o facultate nu inseamna ca se aplica si in alta... sa nu mai zic cum de ati ajuns la facultate din moment ce puneti astfel de intrebari pe forum...

#3
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Inghetarea anului universitar este o facilitate care se ofera studentilor care traverseaza o perioada dificila in viata lor ( de ex. au suferit un accident auto )
In nici un caz nu se adreseaza celor care vor sa fenteze sistemul .
La tine despre ce este vorba ? in ce an esti ? cati ani bugetati ai consumat ?

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 Hipocrate94, on 31 ianuarie 2015 - 16:46, said:

Eu vreau sa ma inscriu la alta facultate in vara , iar anul la facultatea la care sunt acum vreau sa-l inghet.
Mai bine o termini cu actuala, n-are rost sa te intorci daca nu-ti place.

#5
sergiu_d

sergiu_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 07.09.2006
Da, poți îngheța anul universitar, indiferent de motivele pe care le-ai avea. În mod normal, îți poți lua diploma de bacalaureat de acolo, îți recomand totuși să lași la ei o copie legalizată. Situația diferă din facultate în facultate, ar fi util dacă ai preciza la ce facultate ești.

#6
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
esti anul intai ? , la buget ?
ai dat de greu ? te-a speriat sesiunea ?
Nu mai este dadaceala din liceu ?
Ai incurcat-o , ai irosit un an " bugetat "  . Vrei invatamant superior , nu ai altceva de facut decat sa platesti  taxa de scolarizare .

#7
Hipocrate94

Hipocrate94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.04.2014

 tiopedi, on 31 ianuarie 2015 - 17:19, said:

esti anul intai ? , la buget ?
ai dat de greu ? te-a speriat sesiunea ?
Nu mai este dadaceala din liceu ?
Ai incurcat-o , ai irosit un an " bugetat "  . Vrei invatamant superior , nu ai altceva de facut decat sa platesti  taxa de scolarizare .
Nicidecum.... Da, sunt la buget la biologie anul I... si in vara vreau sa dau la medicina. Si vreau sa o termin si pe asta, daca tot am inceput-o... ca nu este cine stie ce, facultate grea.

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Daca vrei s-o termini, ce sens mai are inghetarea?

#9
Hipocrate94

Hipocrate94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.04.2014
Da, insa primii anii la medicina vor fi foarte grei si nu voi avea suficient timp sa trec si pe la seminarii etc.

Edited by Hipocrate94, 31 January 2015 - 17:34.


#10
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Îţi spun din perspectiva cuiva care a încercat să combine medicina cu filosofia : n-ai cum să faci o facultate în paralel cu facultatea de medicină.Nici în primii 3 ani,nici în ultimii 3.
Eu am renunţat la filosofie după un semestru.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 Hipocrate94, on 31 ianuarie 2015 - 17:25, said:

Si vreau sa o termin si pe asta, daca tot am inceput-o... ca nu este cine stie ce, facultate grea.
Asa de palmares ? Vrei tu biologie cum vreau eu sa fiu popa ! Una peste alta (parca am mai discutat si anul trecut) nu era mai bine sa stai acasa (cum ti-am recomandat) ca sa inveti iar in vara asta sa intri ? Te ajuta la ceva o diploma aiurea-n tramvai ?

#12
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Poti ingheta anul, dar daca vrei sa te inscrii la a 2-a facultate, iar la prima esti la fara taxa, la a 2-a vei cu taxa indiferent, mai bine ai incerca sa te transferi.

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Poate cineva sa explice pe scurt cum e cu anii astia bugetati, pentru cei picati din luna ca mine?

#14
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014

 f300, on 31 ianuarie 2015 - 19:02, said:

Poate cineva sa explice pe scurt cum e cu anii astia bugetati, pentru cei picati din luna ca mine?
Este foarte simplu.
Stii vorba aceea : " primii10 ani sunt grei ? pana promovezi anul 3 ? "
Era valabila pe timpul lui ceasca, ala te tinea in facultate pana absolveai .
Capitalistii s-au gandit mai bine si au introdus " taxa " pentru cei care nu pot obtine 5-ul . Repeti anul ? marca banul .

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 f300, on 31 ianuarie 2015 - 19:02, said:

Poate cineva sa explice pe scurt cum e cu anii astia bugetati, pentru cei picati din luna ca mine?
Statul sponsorizeaza un singur ciclu de licenta, altul de master ori doctorat. Asa ca din cat dureaza noua facultate scazi cat ai facut deja la buget si atat mai poti pe banii lui, restul pe ai tai.

Edited by neagu_laurentiu, 31 January 2015 - 19:16.


#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pai si cum verifica, te pun sa dai declaratie pe proprie raspundere? Ca de stiut citi ani ai facut inainte oricum nu stiu ca te pun sa aduci adeverinte mereu (sa vezi show daca esti in alt oras, in plus bineinteles ciufutele alea de secretare vor si ele o ciocolata, nu merge nimic prin posta, ba citeodata trebuie sa faci doua drumuri).

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Dai si declaratie pe proprie raspundere ca ulterior (daca-i cazul) sa aiba la ce te incadra. In teorie nu-i mare lucru sa faca la minister o centralizare dar nu-s din sistem sa cunosc detaliile de verificare.

#18
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Pun " curul " pe diploma de bacalaureat . ( fiind emisa o singura diploma de bacalaureat , inseamna ca o singura facultate poate fi urmata in anul universitar respectiv  )
Metoda asta nu da gres cu proaspetii absolventi de liceu .
Aceeasi metoda se aplica cu succes si la master .

Edited by tiopedi, 01 February 2015 - 11:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate