Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Ulei pe ambreiaj

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Sharpa

Sharpa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 25.02.2008
Salut.La un an dupa ce mi-am schimbat ambreiajul masinii acesta a inceput sa patineze din nou.Am fost la service unde au constatat ca ulei din cutia de viteze a patruns in camera ambreiajului , respectiv pe discul de ambreiaj.Problema scurgerii a fost remediata iar discul de ambreiaj mi-a fost degresat(la un alt service), insa parerile sunt imparite de la service la service in privinta refolosirii acestuia.Pot sa refolosesc vechiul ambreiaj?Sau trebuie iar sa cumpar altul?
Va multumesc.

#2
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,003
  • Înscris: 20.08.2012
Tu esti convins ca prin degresare cu un spray special ptr asa ceva ai eliminat tot uleiul imbibat in ferodoul discului de ampreaj?  eu nu prea cred. cum ti-se pare acum masina in mers, simti cumva o crestere a consumului de combustibil sau nu ai fost atent? Personal, eu as fi schimbat discum de ambreiaj.

Edited by romulus69ro, 31 January 2015 - 15:53.


#3
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Ce masina ?

Daca nu patineaza ambreajul , in momentul plecarilor bruste de pe loc , insemna ca e bine .

#4
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
sa iti povestec ce am patit cu placutele de frana de la bicicleta....
Am fost neatent cand am curatat bicla, si din greseala mi-a cazut o picatura pe o placuta de frana.

Evident, ca nu am vazut atunci insa am constatat ca frana nu tinea adica aluneca mult mai mult.
Practic trebuia sa strang mai tare ca uleiul sa preseze mai mult pe minusculii etrieri de la frana.

Ghici ce o pereche de placute costa 60 de lei !!!! Ale mele erau departe de a fi uzate.
Le-am luat frumos si le-am incalzit treptat pana ce uleiul s-a ars...practic a iesit fum din ele (evident ca nu temperatura mare)

Le-am remontat apoi, franeaza excelent. De atunci am facut multe coborari si inca sunt OK.

Problema ta este ca acel material este poros si s-a infiltrat in el uleiul. Daca la placute se mai poate face ceva.
La discul ala ma cam indoiesc...

Edited by Mihai_3, 31 January 2015 - 16:36.


#5
Sharpa

Sharpa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 25.02.2008
Masina este inca pe elevator dezasamblata(Peugeot 207 1.4 HDi), luni se va lucra la ea deci nu am putut sa probez ambreiajul degresat.Bun , schimb discul de ambreiaj.Trebuie sa schimb si placa de presiune sau rulmentul?Volanta(cu masa simpla) am inteles ca se slefuieste si e buna asa.

#6
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Eu cred ca daca volanta si rulmentul nu sunt uzate nu merita schimbate... doar discul daca nu e o cheltuiala prea mare, altfel l-as tine si pe ala (avaind in vedere ca a fost oarecum degresat, chiar daca s-ar putea sa mai patineze putin, iti faci un stil de condus mai batranesc si asta e, nu mai pleci cu scart)

#7
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Oricum, nu inteleg cum reusesti sa umbli la ambreiaj in fiecare an ?
nici Dacia nu avea nevoie de interventie anuala la ambreiaj .

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca apeleaza tot la asemenea meseriasi, va ajunge sa umble la ambreaj si mai des. Si tot fara rost. Si tot pe bani.Si tot de carpaceli va avea parte. Asa ca,daca e desfacut, o placa noua nu costa o avere. Pe cea veche, o bagi la o etuva si o tii ca rezerva.

#9
Sharpa

Sharpa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 25.02.2008
Nu schimb ambreiaje in fiecare an.Primul m-a tinut 140.000 km.Al 2-lea s-a intamplat sa fie inutilizabil din cauza scurgerii de ulei.Am inteles.O sa iau un kit complet.Aveti vreo sugestie de unde sa-l cumpar (Bucuresti) ca sa fie autentic aftermarket.Am de ales intre Sachs,Luk,Valeo.Voi ce sugerati?

#10
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Suna si la Pejo.
Eu am dat vreo 500 de lei pe kit original si pe manopera la 1.6 benzina (la Braila).
Intreaba si de reducerea pt masinile mai vechi de 4 ani.

Garantie la piese si manopera inclusa.

La alte marci renteaza AM montate in garajul lui nea Vasile dar la PSA poti intretine usor masina cu piese originale montate la reprezentanta iar diferenta de calitate chiar exista, asta ca sa nu zic de parametrii de functionare ai masinii. Dpmdv, mica diferenta de pret merita din plin. Am imcercat ambele variante.

Edited by undercoverbrother, 31 January 2015 - 22:02.


#11
Sharpa

Sharpa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 25.02.2008
Din cate stiu Peugeot nu produce ambreiaje.Masinile sunt dotade din fabrica cu Luk.Cel putin asa am avut la a mea.Nu pot sa cred ca e 500 de lei kit+manopera.La service-ul unde ma duc ma costa 950 lei si din cate am testat pana acum au preturi usor mai mici fata de peugeot.

#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Daca ai dat jos ambreiajul la 140.000 km si nu ai schimbat discul , esti un calic care isi merita soarta . Zgarcioman si chitros , roman pana in maduva oaselor . Cum naiba sa desfaci jumatate de masina si sa nu schimbi un disc care costa un sfert cat manopera ? Posteaza aici ca sigur vei gasi solutii minune pentru zgarcenie .Posted Image

#13
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Nu, nu produce dar odata, esti sigur ca produsul e ce scrie ce ambalaj si a doua piesele OEM au de multe ori alta calitate fata de cele AM, chiar daca au acelasi producator.
Legat de pret, am scris clar ca era vb de 1.6 benzina. De aia am si zis sa suni. Eventual si la Braila. E cam la aceeasi distanta de tine ca si Bucurestiul.
A, si in pretul ala mi-a schimbat si semerimg sau ce draci e acolo sa nu patesc ce ai patit tu.
Posibil sa fi fost mai mult dar nu cred.
Din jurnal:

 undercoverbrother, on 21 martie 2014 - 11:30, said:

Am reusit sa schimb kitul de ambreiaj si amortizoarele.
Alta masina. Si de bine si de rau.
Daca pe partea de cutie e ca noua (am schimbat si uleiul din cutie, ambreiajul e original PSA facut de Valeo), cu amortizoarele am cam dat pe langa. Am pus KYB G nu stiu cum (gaz) si, daca in oras e mai bine decat cu alea de fabrica, in afara nu mai e ce-a fost din pacate. Nu mai pluteste Posted Image
Rulmentul era franjuri. O parte din el era desprinsa si rasucita ca un burghiu dar am putut circula cu masina.
Toata povestea, 28 de mil la rep Pejo. Kit ambreiaj, 4 amortizoare si  2 flanse, ulei cutie si ulei de motor, filtru polen, filtru ulei  plus maruntisuri, bucsa de ghidare, semering, garnitura si o mufa H7.

Manopera a fost inclusa in cele 28 de mil, inclusiv geometria.

Edited by undercoverbrother, 01 February 2015 - 10:34.


#14
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 Sharpa, on 31 ianuarie 2015 - 15:39, said:

Salut.La un an dupa ce mi-am schimbat ambreiajul masinii acesta a inceput sa patineze din nou.Am fost la service unde au constatat ca ulei din cutia de viteze a patruns in camera ambreiajului , respectiv pe discul de ambreiaj.Problema scurgerii a fost remediata iar discul de ambreiaj mi-a fost degresat(la un alt service), insa parerile sunt imparite de la service la service in privinta refolosirii acestuia.Pot sa refolosesc vechiul ambreiaj?Sau trebuie iar sa cumpar altul?
Va multumesc.
Schimba discul.

#15
Sharpa

Sharpa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 25.02.2008

 JurasikMan, on 01 februarie 2015 - 09:43, said:

Daca ai dat jos ambreiajul la 140.000 km si nu ai schimbat discul , esti un calic care isi merita soarta . Zgarcioman si chitros , roman pana in maduva oaselor . Cum naiba sa desfaci jumatate de masina si sa nu schimbi un disc care costa un sfert cat manopera ? Posteaza aici ca sigur vei gasi solutii minune pentru zgarcenie .Posted Image
Cred ca nu ai inteles bine situatia.Am schimbat tot kit-ul la 140 k. La 158 k  a inceput sa patineze din cauza uleiului.Astazi am cumparat alt kit de ambreiaj.Masina merge.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate