Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Reclame suspecte

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Antirsipowermate

Antirsipowermate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 26.08.2012
In ultima vreme am observat un comportament ciudat al reclamelor, in sensul ca:
- acum cateva zile am intrat pe un site de vanzari masini pentru a vedea o masina. La cateva minute dupa, intru pe Youtube unde in reclama apare masina de pe site-ul respectiv.
- chiar acum 2 minute pe Facebook imi apare o reclama cu o componenta de calculator de pe tocmai.ro, una destul de rara pentru a fi in vreo reclama. Acea componenta o cautasem pe un site diferit saptamana trecuta.
Cred ca mai am vreo 2-3 exemple.

Care-i baiu? Mi se pare doar mie suspect sau se practica chestia asta de mult si nu deranjeaza pe nimeni?

#2
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Pai  iti cunosc IP-ul si iti da sub mufa exact ce ai tu nevoie....

#3
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Cookies.

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
de google ai auzit?

astia tin minte ce si unde te uiti, apoi te forteaza sa te uiti mai mult

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Da, am fost si eu zilele trecute surprins. Eram pe parca pe amazon ma uitam la un produs, ca apoi brusc reclamele sa se schimbe cu produsul respectiv. Apoi mi-am amintit de niste articole in cere se zicea ca google poate sa vada toate site-urile pe unde ai umblat.

#6
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Solutia:
schimba Chrome cu Firefox si instaleaza a-d-b-l-o-c-k (https://addons.mozil...ck-for-firefox/) Posted Image

#7
Antirsipowermate

Antirsipowermate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 26.08.2012

 MarianG, on 31 ianuarie 2015 - 14:44, said:

de google ai auzit?
astia tin minte ce si unde te uiti, apoi te forteaza sa te uiti mai mult

N-are treaba cu google. Nu l-am folosit in cazurile date.
Iar in a doilea caz reclama apare pe facebook.

#8
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Da, e demult asa, chiar pe pagina asta vad un banner cu un site vizitat de curand.

#9
Antirsipowermate

Antirsipowermate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 26.08.2012

 tom_1133, on 31 ianuarie 2015 - 14:50, said:

Solutia:
schimba Chrome cu Firefox si instaleaza a-d-b-l-o-c-k (https://addons.mozil...ck-for-firefox/) Posted Image

Eu folosesc Opera.

Mi se pare anormal sa-ti fie accesibila istoria site-urilor vizitate pentru a furniza reclame.

LE: Gata am instalat Ad-block pe Opera. Vad ca reclamele de pe facebook au disparut.
Problema mea nu era legata de reclame. Ci de faptul ca reclamele furnizate presupun incalcarea dreptului la intimitate.

Edited by Antirsipowermate, 31 January 2015 - 15:01.


#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

 Antirsipowermate, on 31 ianuarie 2015 - 14:51, said:


N-are treaba cu google. Nu l-am folosit in cazurile date.
Iar in a doilea caz reclama apare pe facebook.

google ads?
astea apar tot timpul

#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu-i chiar asa. Ei retin cam ce domenii te intereseaza si-ti baga reclame legate de acel domeniu.

#12
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,152
  • Înscris: 24.05.2006
Cookieeeess...mai enervant e cand iti cauti bilet de avion si iti creste pretul la fiecare accesare a siteului respectiv. Ryanair sunt tatici la asa ceva.


    user‑input cookies (session-id) such as first‑party cookies to keep track of the user's input when filling online forms, shopping carts, etc., for the duration of a session or persistent cookies limited to a few hours in some cases
    authentication cookies, to identify the user once he has logged in, for the duration of a session
    user‑centric security cookies, used to detect authentication abuses, for a limited persistent duration
    multimedia content player cookies, used to store technical data to play back video or audio content, for the duration of a session
    load‑balancing cookies, for the duration of session
    user‑interface customisation cookies such as language or font preferences, for the duration of a session (or slightly longer)
    third‑party social plug‑in content‑sharing cookies, for logged‑in members of a social network.

http://ec.europa.eu/...es/index_en.htm

Edited by wiseguy76, 31 January 2015 - 15:01.


#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

 Antirsipowermate, on 31 ianuarie 2015 - 14:52, said:

Mi se pare anormal sa-ti fie accesibila istoria site-urilor vizitate pentru a furniza reclame.
nu este istoria site-urilor vizititatea de tine, este istoria reclamelor vizionate, si asta este pe SERVER cu IP-ul tau

#14
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014

 Antirsipowermate, on 31 ianuarie 2015 - 14:52, said:

Eu folosesc Opera.

Mi se pare anormal sa-ti fie accesibila istoria site-urilor vizitate pentru a furniza reclame.

opera foloseste Google Chromium. inlocuieste-l cu Firefox, seteaza sa nu tina nimic in cache si sa steagra cookies de fiecare data cand il inchizi si instaleaza a d b lock plus!

Edited by johnsmith07, 31 January 2015 - 15:03.


#15
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Hmmm  Posted Image

Am observat acelasi "comportamnet" si la Opera !
De fiecare data cand instalam a-d-b-l-o-k pe Opera si setam sa nu mai tina minte istoricu' si coockies, de fapt facea opusu' ! tinea mintea, exact ca si Chrome.

Motiv pentru care am renuntat la Chrome si am trecut la Mozilla Firefox Posted Image

#16
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Pai noua versiune Opera e bazata pe Chromium engine,deci tot aceasi chestie e,si eu tocmai din cauza asta am renuntat la Opera si am trecut pentru prima data pe Firefox si sunt multumit de browser :) nu mai vad reclame de nici un fel :)

#17
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 wiseguy76, on 31 ianuarie 2015 - 14:58, said:

Cookieeeess...mai enervant e cand iti cauti bilet de avion si iti creste pretul la fiecare accesare a siteului respectiv. Ryanair sunt tatici la asa ceva.
Mie nu mi s-a intamplat niciodata asa ceva cu Ryanair. Cand luam biletul cu 2-3 luni inainte era foarte ieftin si nu se scumpea daca nu-l luam pe loc.

#18
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Pe forumuri apar reclame apropiat de domeniul dezbatut.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate