Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Canon 5Ds - 50.6 MP

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
http://techcrunch.co...acy/#JUTlbo:bgq
http://petapixel.com...ull-frame-dslr/

Edited by dani.user, 31 January 2015 - 11:58.


#2
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
Da. O sa fie interesanta. Sa vedem toate detaliile cand apare oficial.

Intre timp pare un aparat pentru fotografie de studio, portrete, lucruri de genul asta. Rezolutia si acuratetea culorilor o cam recomanda pentru asta.
Iar viteza la rafala si ISO-ul arata iarasi ca nu e un aparat pentru fotografiat sport, in conditii de iluminare nu tocmai ideala, etc.

Dar e interesant cu continua razboiul megapixelilor. Pana acum era interesant Nikon D810. Acum... :)

#3
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,888
  • Înscris: 28.12.2006
Cum adica "color accuracy", adica pana acum nu era accurate?

#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
Acum o sa redea si mai corect culorile comparativ cu celelalte aparate de pana acum de la Canon. Teoretic... Ramane de vazut ce poate. Dar sigur nu o sa fie ieftin. Sau altfel spus, pentru oricine.

http://news.softpedi...cs-471719.shtml

#5
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Eu unul nu vad cu ochi buni directia in care se merge.In loc se remedieze lucrurile la care schiopata mai adauga si altele.
-La cati Megapixeli are deja trabuia sa fie pe format mediu indiferent de cat de bengoasa e tehnologia din acel senzor.
-Canon prin 5D2 si 5D3 a cam stabilit un etalon in cea ce priveste LOW-Light/HighISO in segmentul asta de pret si isi cam taie craca de sub picioare daca o da in bara aici;Practic cam pentru asta si functia video au rezistat in competitie.
-La fel partea Video daca nu o imbunatatesc sa aiba nivelul de detaliu de pe GH4 si posibilitatea de 4K@50p iar o sa piarda enorm in fata concurentei.
-Inca un punct slab in Fata concurentei este DR mic al senzorilor fata de NiKON.
Nu afirm cele de mai sus cu rautate(si eu la randul meu sunt Canonist) dar daca nu rezolva aspectele de mai sus se vor duce la fund.Jocul greseala asteapta.

#6
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
La ISO mare Canon sta bine dar nu au impus vreun etalon in ultima vreme. Din 2007 incoace etalonul este impus de Nikon prin D3/D3s/D4/D4s/D8x0/D750. Canon are probleme in ultima vreme cu DR-ul, cu zgomotul la ISO mic de pe anumiti senzori. Nu baga 4k pentru ca cine vrea 4k poate linistit sa cumpere sculele Canon facute pentru cinematografie. Se considera ca amatorii inca lucreaza la nivel de 1080. In opinia mea filmarea pe DSLR merge in directia buna, e foarte  bine ce a facut Nikon cu filmarea din D750, multi spunand ca e cel mai bun IQ si cea mai buna filmare de pe zona asta. 4k e inca o nisa foarte ingusta si o sa ramana asa o vreme, nu are toata lumea nici blue ray, unii inca au televizoare care nu sunt fullHD, d'apai monitoare sau televizoare 4k.

Edited by nicolaie, 31 January 2015 - 23:12.


#7
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011

View PostStefan_CM, on 31 ianuarie 2015 - 14:34, said:

Dar e interesant cu continua razboiul megapixelilor. Pana acum era interesant Nikon D810. Acum... Posted Image

Inca ramane la fel de interesant D810-le ;). Este inca cea mai versatila camera de pe piata.

Iar din ce citesc despre acest 5Ds, imi pare ca cei de la Canon sunt in modul "Trebuie sa depasim numarul ala al celor de la Nikon cu orice pret!". Si se pare ca acel pret va fi versatilitatea camerei :).

#8
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,888
  • Înscris: 28.12.2006
Cred ca se da la 645z.

#9
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Poate doar prin brosurile de marketing.
Sa vedem ce iese. Oamenii rai de-aiurea se tem sa nu fie aceeasi chestie ca senzorul de "40"MP...

#10
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Nu se da la 645, 645 nu e o nisa sau o referinta, e doar o optiune intr-o piata ingusta. Se da la D8x0, vrea o bucata din piata aia, care nu se confunda neaparat cu piata de 5D3 si nici cu cea de format mediu.

#11
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Eu posed Canon, dar nu sunt posedat de Canon (Canonist). Remarc foarte multa subiectivitate in unele posturi. Cand a debutat D800, care a insemnat un adaos semnificativ de rezolutie, au fost putine comentarii contra, majoritatea erau laudative. Si eu, la vremea respective, am remarcat ca de fapt cresterea relativa nu era foarte mare, de sub 23% pe fiecare latura, ceea ce nu poate reduce prea mult calitatea pixelului, mai ales ca tehnologia este mai noua. Acum, cand avem ceva asemanator de la Canon, reactiile sunt foarte proaste, iar referinta este tocmai familia D800. De fapt la Canon cresterea numarului de pixeli pe filecare latura este de doar 18% (fata de D800), ceea ce este cat se poate de acceptabil, daca s-a imbunatatit si tehnologia.

LE. Astept si obiective care sa rezolve 50 mp.

Edited by DSops, 03 February 2015 - 16:05.


#12
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

ceea ce este cat se poate de acceptabil, daca s-a imbunatatit si tehnologia.
Un mare daca, tinand cont de evolutia senzorilor Canon din ultima vreme.

Quote

LE. Astept si obiective care sa rezolve 50 mp.
Exista deja pe piata. Dar au nume de cod, gen diafragma optima, trepied de calitate, MLU samd ;).

#13
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Cu tehnologia Canon actuala, un senzor de 50 Mp nu cred ca ar oferi o imbunatatire fata de 5Dmk3 sau 6D, ba chiar dimpotriva. Dar daca zvonurile conform carora Canon s-ar fi asociat cu Sony sunt adevarate, atunci o sa fie un pas in fata, la fel cum a fost D800.

#14
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005

View PostDSops, on 03 februarie 2015 - 16:03, said:

Eu posed Canon, dar nu sunt posedat de Canon (Canonist). Remarc foarte multa subiectivitate in unele posturi. Cand a debutat D800, care a insemnat un adaos semnificativ de rezolutie, au fost putine comentarii contra, majoritatea erau laudative.


Perfect de acord. Daca noua camera de la Canon chiar are 50 Mp, sigur vor urma modele cu 50Mp la Nikon si la Sony (eventual de 64 Mp) si nimeni nu se va mai mira ca sunt atat de multi MP, ba din contra 50Mp pe FF va deveni standard.

Imi amintesc ca cei de pe dpreview au avut aprecieri negative legate de difractie, densitate de Mp...etc in momentul cand Sony a scos prima camera APS-C cu senzor de 24 Mp (oare a fost in 2012 sau in 2013?). Scriau ca cei care folosesc modelul respectiv trebuie sa foloseasca obiective bune (+1000$) si sa pozeze cu diafragma deschisa mult ca sa nu aiba difractie.
Saptamanile trecute citeam un review la o camera cu senzor de 16 Mp pe dpreview, si se sugera acolo ca 16Mp sunt cam putini.   Posted Image

Chiar si la tehnologia actuala Canon poate sa scoata FF-uri cu 50 Mp si sa ofere cel putin aceeasi calitate ca aceea a unui crop Canon (de ex. 7 DII). Daca nu ma insel ar avea cam aceeasi densitate de pixeli. Fireste ca trebuie obiective care sa suporte rezolutie asta.
Pui un obiectiv PRO in fata, deschizi diafragma, tii ISO jos (ISO-100...200), lumina buna. Ar trebui sa iasa bine. Probabil ca nu multe obiective suporta rezolutia asta, dar aceeasi discutie este si la D810.

-

Edited by katran, 04 February 2015 - 11:56.


#15
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Io ma intreb, ce naiba o sa facem cu pixelii astia. Ca in afara de crop, nu prea vad la ce-s buni asa de multi, Bine, cu exceptiile normale: printuri de dimensiuni foarte mari. Dar cati fac asa ceva? Deja vad insa cum o sa-l cumpere fotografii de nunta, sa se laude ca au ultima scula de pe piata

#16
lucian2008

lucian2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 29.01.2008
Ce folos sa ai 50 Mpx daca clientela lor in 70% din cazuri nu stie sa aprecieze o fotografie artistica si bokeh-ul pentru ei e ceva horror.

Edited by lucian2008, 04 February 2015 - 13:04.


#17
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Exagerezi. Marea majoritate a clientilor mei apreciaza fotografiile pe care le fac si au o minima educatie vizuala. Si eu nici nu activez neaparat pe zona de high-end, unde se presupune ca oamenii sunt si mai educati. Inca nu am primit celebra replica "De ce nu se vad cei din spate". Poate din cauza clientilor, poate din cauza ca nu folosesc profunzimea de camp subtire excesiv si nejustificat.

Pentru nunta si 36 de Mp sunt multi, am un prieten ce a investit 1000 de euro in carduri si 1000 de euro in harddiskuri dupa ce si-a luat D800. Cum el si-a luat D800 in loc de un D3x, sunt convins ca or sa fie destui fotografi de nunta ce or sa sara pe modelul asta de Canon, din varii motive, unul din ele fiind ca sa aiba "the latest and the greatest".

#18
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011

View Postnicolaie, on 04 februarie 2015 - 18:39, said:

Pentru nunta si 36 de Mp sunt multi, am un prieten ce a investit 1000 de euro in carduri si 1000 de euro in harddiskuri dupa ce si-a luat D800. Cum el si-a luat D800 in loc de un D3x, sunt convins ca or sa fie destui fotografi de nunta ce or sa sara pe modelul asta de Canon, din varii motive, unul din ele fiind ca sa aiba "the latest and the greatest".

Presupunand ca prietenul tau si-a luat doua D800-uri (unul principal si unul de back-up) si foloseste optim aparatul (cu alte cuvinte, nu trage in 14 biti necomprimat, ca nu are timpul necesar sa le bibileasca pe toate cat sa extraga detaliile necesare, ci 12 biti lossless compressed) atunci ar avea nevoie de doua seturi de CF-uri de 32GB si inca doua seturi de SD-uri de 32GB. Cum un CF de 32GB decent e in jur de 70 de euro iar un SD e in jur de 50 de euro, asta inseamna ~250 de euro pentru capacitate de ~1000 de cadre x2. Sa dublam chestia asta, si atunci are 500 de euro pe carduri care ar acoperi lejer o nunta.

Un hardisk de 2TB decent e 80 de euro. Sa zicem ca ai avea 4 din acestea, 320 de euro. Hai sa zicem 6, la 480 de euro, dar deja ai probleme mai grave de logistica in a folosi atat de multe HDD-uri. Sa mai aruncam si un SDD de 240 de GB pentru a edita si exporta mai rapid pozele. Inca 120 de euro. In total am ajuns la 600 de euro pe stocare.

Cum a ajuns amicul tau la 1000 de euro pe carduri si 1000 de euro pe HDD, nu stiu, dar tind sa cred ca e ca in bancul comunist cu purceaua care face doi purcei... Sau poate e un simptom al unei probleme legata de procesul de selectie, procesare si arhivare a imaginilor pe care o are amicul tau.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate