Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandare anvelope 26 pentru noroi

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Arizona

Arizona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 29.11.2005
Aș avea nevoie de o recomandare pentru niște anvelope de noroi pe 26". Terenul pe unde vor fi folosite conține un sol argilos de consistența plastilinei și care se lipește de roată chiar și atunci când plimb bicicleta pe lângă mine. Mai mult, acest lut s-a adunat în dreptul frânelor (în V) până când roata din față s-a blocat complet! Fiind vorba de o bicicletă mai puțin pretențioasă (o folosesc doar pentru antrenamente scurte), aș dori să mă încadrez în cel mult 100 RON/bucată. Orice recomandare va fi foarte apreciată.

#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Ia Anvelope cu inaltimea mare a rizurilor (crampoanelor).

#3
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Este putin invers. Testat. Crampoane cat mai putine si balon mare.

Ceva de genul :     ( ultima mi se pare o alegere buna ).

Attached Files


Edited by Super Chief, 31 January 2015 - 10:40.


#4
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005
Cauciuc Schwalbe Dirty Dan sau Muddy Mary, iar de la Continental Der Baron sau Der Kaiser. Crampoanele se înfig în sol pt aderenta, fără crampoane aluneci. Cauți versiuni cu balonaj redus

#5
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Daca este noroi clasic, da sunt mai bune crampoanele. Daca e mai lipicios roata se incarca cu noroi pana se blocheaza. Asta s-a intamplat la o editie Prima Evadare cand noroiul era foarte lipicios, ti se blocau rotile la frane. Cei care aveau profiluri mai fine se descurcau ceva mai bine. Tocmai faptul ca aluneca peste noroi le ajuta sa ruleze si oricum nu poti merge cu cine stie ce viteza incat pierderea aderentei sa fie un pericol. Sau alternativa, frane pe discuri.

#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Cine stie cunoaste.

Dar multe depind de teren, panta, viteza, viteza in curbe, cat de stranse sunt curbele. Din pacate argilele lutoase pun mari probleme indiferent de cat de cramponata e anvelopa.

Exista niste mici razuitoare, standardizate dupa dimensiunea baloanelor, care se monteaza pe furci, evident, incat sa ia grosul de noroi.

#7
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Maxxis Medusa. Sunt printre cele mai bune pentru noroi si le gasesti la pretul mentionat.

Uite aici review-uri: http://www.mtbr.com/...409_151crx.aspx

Am si eu o pereche si merg destul de bine si iarna pe zapada. Nu prea se incarca cu noroi pentru ca profilul de de asa natura incat sa minimizeze efectul. Exista unele noroaie pe se lipesc si pe mama cauciucului. Alea cel mai bine le eviti :).

Ia profilul mai ingust (ala de 1.8) pe sarma. Costa 70 lei bucata si merita toti banii.

#8
Arizona

Arizona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 29.11.2005

View Postadipelcz, on 05 februarie 2015 - 15:43, said:

Maxxis Medusa. Sunt printre cele mai bune pentru noroi si le gasesti la pretul mentionat.
Review-urile sunt cu adevărat impresionante. Le voi comanda săptămâna viitoare, exact cum ai spus, de 1.8 pentru a fi cât mai departe de cadru, furcă și frâne. Cred că vor face față cu brio sezonului noroios de primăvară.
În altă ordine de idei, pentru la vară, trasee din piatră spartă, pădure cu rădăcini, platou montan ce mi-ai putea recomanda? Mulțumesc!

#9
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Eu am mers (si inca merg) cu Schwalbe Rocket Ron pe fata si Racing Ralph pe spate. Sunt multumit de ele. Oricum, daca intrebi 10 de ciclisti despre ce cauciuc sa-ti iei, o sa primesti 20 de raspunsuri.

Depinde ce vrei. Unele sunt mai bune la aderenta dar te penalizeaza la viteza. Altele sunt mult mai rapide, dar in anumite conditii nu-s asa de bine plantate in teren. Nu exista cauciuc bun pentru orice conditii, exista doar o gramada de compromisuri si din ce-am vazut pana acum, experienta calaretului conteaza mult mai mult decat ce potcoave are calul :).

Edited by adipelcz, 09 February 2015 - 09:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate