Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Necinstea celor din domeniul imobiliar

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
GridController

GridController

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 18.04.2014
de ceva luni, ma pregatesc sa imi cumpar o casa - fie un apt, dar cel mai probabil o vila

va fi cash, fiindca nu suport creditele (mai ales cele imobiliare)
nu, nu sunt ,,ghiabur", dar ce am este suficient pt ce vreau

rasfoind site-urile de profil, tot remarc cum, de multe ori, mai ales cand gasesc ceva care pare interesant, NU exista pret postat (si de multe ori, nici detalii privind locatia sau suprafata terenului - daca este vorba de o vila), existand doar un link cu ,,cere detalii"

mie asta imi pute evident, tot a tentativa de jmenozeala, adica a incercare de a vraji un posibil client !

daca esti onest - de ce ascunzi detalii cruciale, alde pret, teren sau locatia precisa ?!?

ca doar nu o sa vina hotu' sa iti fure casa si terenul cu totul!


legea ar trebui sa oblige pe cei ce vor sa vanda sa posteze (in ziare sau pe net), urmatoarele detalii:
- pretul (in euro si lei, la echivalent din ziua postarii)
- locatia exacta
- suprafata terenului
- starea imobilului   (e finalizat sau nu, la gri sau rosu, sau poate este o darapanatura etc)


dar na ....asa e cand bijnitarul nu se poata lasa de obicei, nu?

Edited by GridController, 31 January 2015 - 03:48.


#2
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011
Pai domnu' pretul nu e important, ce conteaza banii cand vi se ofera o vila modernizata LUX stil Ludovic al XVI-lea rocococ cu gresie din Italia, robineti din Germania, termopane, gemulet la baie si cate si mai cate.
Si sa stiti ca am foarte multi clienti interesati de vila asta care nu se uita la pret. In seara asta trebuie sa ma intalnesc cu unul care e hotarat sa semneze precontractul, da' pot sa-l mai duc cu vorba un pic special pt dvs. Stiti..sunt om cu tine, esti om cu mine daca ma intelegeti.

......

....hai dom'le ti-e a cumpara sau nu?  Saracule!

Cam asa functioneaza cu astia, n-ai cu cine.
Si vor sa fie contactati ca sa aiba nr de tel al potentialului client ca apoi sa-l capieze cu telefoanele.

#3
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Sunt niste cerinte de bun simt. Banuiesc ca cei care pun astfel de anunturi, in coada de peste, sunt agentii.
Mai gasisem eu un anunt la o garsoniera. In titlu scria "vand garsoniera", iar in anunt a scris de trei ori " apartament". Niste tiganeli.
Ca si cum as pune eu anunt de vanzare auto "vand masina cu cinci usi si roata de rezerva". Fara marca, model, motorizare, anul fabricatiei, culoare, cati proprietari sunt trecuti in carte, taxa de inmatriculare platita sau nu, etc.

#4
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Unele saituri nu prea sunt prietenoase cu cumparatorul iar la altele... daca nu completezi, nu trece mai departe. O spun din pozitia de vanzator de casa.

#5
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostGridController, on 31 ianuarie 2015 - 03:46, said:

de ceva luni, ma pregatesc sa imi cumpar o casa
In ce localitate si ce agentie te-a suparat?

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pune tu anunt de cumparare si vei fi asaltat de o multime de agentii de la care ceri ce detalii vrei. Oricum ar fi, ar fi bine sa vezi cat mai multe pana sa te hotarasti la una.

#7
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Locatia exacta n-o sa fie postata pentru ca te duci si bati la poarta, iar agentul care a pus anuntul nu mai castiga bani nemunciti.
Nici vanzatorii nu cred c-ar fi fericiti de vizitatori psihopati. Mai bine sa-i filtreze la telefon pe cei cu adevarat interesati.

Edited by don_dannielo, 31 January 2015 - 07:49.


#8
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostGridController, on 31 ianuarie 2015 - 03:46, said:

..............
mie asta imi pute evident, tot a tentativa de jmenozeala, adica a incercare de a vraji un posibil client !
daca esti onest - de ce ascunzi detalii cruciale, alde pret, teren sau locatia precisa ?!?
ca doar nu o sa vina hotu' sa iti fure casa si terenul cu totul!

legea ar trebui sa oblige pe cei ce vor sa vanda sa posteze (in ziare sau pe net), urmatoarele detalii:
- pretul (in euro si lei, la echivalent din ziua postarii)
- locatia exacta
- suprafata terenului
- starea imobilului   (e finalizat sau nu, la gri sau rosu, sau poate este o darapanatura etc)
dar na ....asa e cand bijnitarul nu se poata lasa de obicei, nu?
Daca agentul imobiliar este " bijnitar " , el procedeaza asa cu anunturile deoarece clientul este cocalar si tepar !
Daca agentul imobiliar trebuie obligat sa " spuna " tot , si clientul trebuie sa vina la notar , la cumparare , cu aviz DNA ...sa spuna de unde a furat banii ....
...............
Faptul ca ai niste bani , nu te face automat stapinul lumii, sa dictezi tu ce si cum . Nu-ti convine sa lucrezi cu agentie , esti liber sa mergi din poarta-n poarta , sa cauti casa .

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostQuantum, on 31 ianuarie 2015 - 05:40, said:

In ce localitate si ce agentie te-a suparat?

Asa, asa spune-ne si noua, sa ne ferim de ea. Daca tu n-ai casa, sa n-avem nici noi!

#10
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006
Daca tot ai bani mai bine iti cauti echipa de constructori si sti o treaba..e prea riscant sa lucrezi cu intermediari si jmenari care nu respecta regulile bunului simt si daca se discuta de bani negrii asta presupune riscuri pe toate partile si lipsa acte/sau acte partiale.

#11
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Da, dar daca cauti e posibil da gasesti o locatie frumoasa si un lucru bine facut, plus ai posibilitatea de a gasi ceva la un pret mai mic decat valoarea efectiva.

#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Păi nu sînt oneşti  :)

#13
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Nici mie nu-mi plac intermediarii, nu am ceva impotriva lor, e si asta o activitate care aduce castig. Daca piata nu ar cere-o, ar disparea. Mie nu-mi plac nici din postura de vanzator si nici din cea de cumparator. Motivul e lesne de inteles: am timp si nu am bani. Cei care nu au timp sau au mai multi bani, ii pot folosi.
Nu inteleg supararea initiatorului, nu il obliga nimeni sa apeleze la intermediari. Eu cand ma duc de exemplu la apiata sa cumpar pepeni, caut sa gasesc ceva bun si ieftin, fac un tur prin piata si ma opresc la ce-mi place. Daca generalizam, marile lanturi de magazine sunt de fapt tot niste intermediari, iau  marfa de la producator si o vand mai scump. Pe langa cheltuielile de transport, depozitare, expunere in raft, salarii, etc..., trebuie sa ramana si un castig. Asa e si cu agentiile  imobiliare: agentii lor cauta anunturi, fac vizionari  impreuna cu potentialii clienti, "ii aburesc", etc., deci muncesc pt asta, nu merita un castig?
Cunosc pe cineva care are un apartament de inchiriat, a dat anuntul si bineinteles a fost asaltat in primul rand de agenti imobiliari. Raspunsul pers respective la propunerile lor:
"Colaborez cu voi numai daca nu-mi cereti comision!"
"Pai noi de unde castigam ?"
"Puteti cere comision de la viitorul chirias."
Am aflat ca au fost agenti imobiliari care au fost de acord, nu mai stiu daca a inchiriat prin ei sau direct.
Putin off topic: In situatia cand vrei sa nu folosesti banca (alt intermediat care ia comision), poti cere angajatorului sa-ti plateasca direct salariul, bani cash. Legea specifica clar asta chiar daca unii angajatori fac presiuni, le e mai usor sa lucreze cu banca. Eu personal folosesc cardul, mi se pare mai comod dar platesc pentru comoditatea mea!
Revenind la subiect, daca ai rabdare, poti gasi anunturi de vanzare fara intermediere. Bafta!

Edited by altuser09, 31 January 2015 - 09:27.


#14
GridController

GridController

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 18.04.2014

View PostQuantum, on 31 ianuarie 2015 - 05:40, said:

In ce localitate si ce agentie te-a suparat?


per se, nici una

dar rasfoind eu, din proprie initiativa, site-urile de profil, tot remarc acest ....trend , sa ii zicem!

ca deh, nu poti gasi o casa ideala stand degeaba si sa vina ea la tine!   trebuie sa cauti, si sa cauti mult mult uneor

View Postmaximg, on 31 ianuarie 2015 - 07:57, said:

Daca agentul imobiliar este " bijnitar " , el procedeaza asa cu anunturile deoarece clientul este cocalar si tepar !
Daca agentul imobiliar trebuie obligat sa " spuna " tot , si clientul trebuie sa vina la notar , la cumparare , cu aviz DNA ...sa spuna de unde a furat banii ....
...............
Faptul ca ai niste bani , nu te face automat stapinul lumii, sa dictezi tu ce si cum . Nu-ti convine sa lucrezi cu agentie , esti liber sa mergi din poarta-n poarta , sa cauti casa .


nu e vorba de stapanul lumii,  ,,genialule" care esti !

imagineaza-ti ca te duci la magazin sa cumperi de mancare si mancarea NU are termenul de valabilitate si pretul inscriptionat pe ambalaj, conserve, ou etc !

in schimb, scrie doar ,,cereti detalii la producator" ! Posted Image

nu e asa ca e foarte convenient ?
ideea e sa nu iti mai pierzi timpul si sa stii dintr-o data tot ce vrei sa stii!

si partea nasoala, este ca nici la telefon sau prin email (prin acel contact) nu ti se spune totul, de multe ori!

de vreo cateva ori, m-au rugat aia (practic, ma implorau....) sa merg sa vad imobilul si atunci imi zic si pretul etc

timpul meu nu conteaza, nu-i asa ???

adica sa pierd o zi vizionand nu stiu ce imobil, ca apoi sa aflu ca are un pret monstruos...

deh ...spiritul bijnitei este ,,alive and kicking" in Meltenica

Edited by GridController, 31 January 2015 - 10:51.


#15
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013

Quote

legea ar trebui sa oblige pe cei ce vor sa vanda sa posteze (in ziare sau pe net), urmatoarele detalii:
- pretul (in euro si lei, la echivalent din ziua postarii)
- locatia exacta
- suprafata terenului
- starea imobilului   (e finalizat sau nu, la gri sau rosu, sau poate este o darapanatura etc)

Mai putin in ceea ce priveste locatia exacta, ai dreptate la celelalte puncte. Singura lege care ar trebui sa-i oblige pe cei care posteaza (proprietari sau intermediari) ar fi, dupa mine, legea bunului simt. Chiar nu cred ca ar trebui si asta formalizata si pusa in Monitorul Oficial. ;)

Dar asa e, in momentul in care informatiile sunt laconice spre inexistente, e de banuit e pe baza de smechereala si de melteneala. Welcome to the Land of Choice.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostGridController, on 31 ianuarie 2015 - 03:46, said:

de ceva luni, ma pregatesc sa imi cumpar o casa - fie un apt, dar cel mai probabil o vila

va fi cash, fiindca nu suport creditele (mai ales cele imobiliare)

Pana aici avem ceva in comun.

Faptul ca un cumparator are cash nu-l face superior altui cumparator. Eu am ajuns la concluzia ca nu poti aduna cash cat se pot imprumuta altii. Inafara de o reducere de pret ceva mai mare (5% in plus) nu obtii alte avantaje fata de alt cumparator care se imprumuta. De obicei, cei care se imprumuta sunt dispusi sa plateasca mai mult, tocmai ca pentru ei banii sunt niste cifre si nu se gandesc cum ii vor da inapoi.. ei gandesc pe termen scurt "cat e rata" si "cat ma pot imprumuta maxim" si depre viitor au in minte ceva de genul "lasa ca ma descurc eu".

View PostGridController, on 31 ianuarie 2015 - 03:46, said:

rasfoind site-urile de profil, tot remarc cum, de multe ori, mai ales cand gasesc ceva care pare interesant, NU exista pret postat (si de multe ori, nici detalii privind locatia sau suprafata terenului - daca este vorba de o vila), existand doar un link cu ,,cere detalii"

mie asta imi pute evident, tot a tentativa de jmenozeala, adica a incercare de a vraji un posibil client !

daca esti onest - de ce ascunzi detalii cruciale, alde pret, teren sau locatia precisa ?!?

ca doar nu o sa vina hotu' sa iti fure casa si terenul cu totul!


E o piata nereglementata de stat si evident e o mizerie.. fiecare face ce vrea. Dar nu prea gasesc anunturi fara pret pe siteurile mari(olx, tocmai si anuntul).

Edited by MembruAnonim, 31 January 2015 - 12:04.


#17
GridController

GridController

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 18.04.2014
regretabil, multe lucruri interesante nu le gasesti pe site urile mari

eh.,...in fine

cand gasesc un anunt din asta, trect imediat peste si gata!

de vreo 3 ori, am facut greseala sa las email si tel, in speranta ca o sa aflu ceva concret si m-am trezit rugat, implorat, spamui etc sa vizitez nu-stiu-ce-cocioaba de vanzare

dar m-am lecuit!  indiferent cat de interesant pare imobilul acela, nu voi mai cere detalii

#18
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View PostMembruAnonim, on 31 ianuarie 2015 - 07:11, said:

Pune tu anunt de cumparare si vei fi asaltat de o multime de agentii de la care ceri ce detalii vrei. Oricum ar fi, ar fi bine sa vezi cat mai multe pana sa te hotarasti la una.
Asa pusesem eu anunt mai demult, am vrut sa cumpar ap 2 camere in bloc de 4 etaje, zona Militari. Si ma sunau agentii in disperare cu apartamente de 3 camere, bloc de 10 etaje in cu totul alte zone Posted Image Posted Image  (care evident stateau de ani de zile la vanzare si nu le cupara nici dracu) Pana nu i-am injurat de toata familia, nu s-au potolit cu telefoanele. Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate