Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Transfer bani - din afara in cont din ro

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012
Salut,

Cine stie sa raspunda. Cum transfer bani intr-un cont propriu intr-o tara straina. Ma aflu de ex in Germania si vreau sa transfer de acolo bani intr-un cont din ro care este al meu?

Edited by CountDownMe, 31 January 2015 - 02:02.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
IBAN, Nume si cod SWIFT al bancii emitente ( al destinatarului ).

Trimiti de la orice banca.

#3
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012
Exact la asta ma gandeam si eu. Dar imi spune la telefon o fata de la ING ca asa ceva nu se poate. Contul din ro este la ing. In fine.

Deci imi deschis aici cont in euro, iar in Germania merg la orice banca le ofer IBANul si ei fac transferul? Fara sa am deschis cont la banca respectiva?

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
In UK la  astfel de tranzactii comisionul bancii este mai mare dacat daca transferi prin Western Union. Prefer sa transfer astfel (comision unic ) in cont curent RO si apoi de acolo dirijez platile unde am nevoie.

Edited by keta, 31 January 2015 - 02:27.


#5
lordoftheshima

lordoftheshima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 30.04.2007
-contul din romania   e in euro?
- aici in it se poate merge la o anumita banca si se poate trimite banii fara sa ai cont .... doar le dai datele personale..... si costa vreo 5 € indiferent de suma

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Nu conteaza in ce valuta e contul din RO.
Eu am primit din DB  ( tot germania ) in cont RON/ RZBR.

Nu stiu insa daca trebuie sa ai cont acolo, teoretic nu, practic e posibil sa ceara pentru a face transferul.


ps. aia de la ING is niste ciudati, acum vreo 5 ani am incercat sa depun niste bani cuiva in ING si aia de la sucursala mi-au zis ca nu pot depune la ING  ( pentru un cont ING ) ci sa merg la alta banca si sa fac transfer interbancar. Say WhAt?!

#7
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012
Da, am in ro deschis un cont la ING in lei. Dar cred ca imi deschid in euro. De ce? Pt ca cursul la care face ing conversia este aberant fata de cursul normal bnr. Domnisoara de la telefon mi-a spus sa nu imi deschid cont in euro pt ca merge si cu acel cont in lei. Cica ing imi face conversia automat din euro in lei. Dar s-a eschivat cand am intrebat'o care este cursul.

#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Conversia automata este valabila la toate bancile si se face la cursul de schimb al bancii din acea zi.

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Si ce crezi ca rezolvi?!

Va trebui sa ii scoti cash si banca te va comisiona pentru asta.

#10
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012
Da, ai dreptate. Acum ma gandeam cum scot euro. Tot la fel se va face conversia.

Simbol (valuta)  Curs cumparare (banca)  Curs vanzare (banca)ing
EUR  4,3729 RON  4,4971 RON

Edited by CountDownMe, 31 January 2015 - 02:51.


#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Daca este suma mare ( 1000+ ) merita sa ii scoti de la ghiseu ( cu tot cu comision ) si sa ii schimbi unde poti la un curs mai bun.

Daca nu, nu face efortul cat diferenta.

#12
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012
Cat este comisionul? O suma de aprox 8k-9k.


LE: am gasit pe site-ul ing. Comisionul de retragere de la ghiseu este de 0.5%. Ceea ce mi se pare mic.

La cursul actual ing cu siguranta pierzi ~1000lei. Asta se traduce ca merita mai bine sa iti deschizi un cont in euro si apoi sa ii retragi de la ghiseu.

Edited by CountDownMe, 31 January 2015 - 02:58.


#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Scoate banii direct din Germania, e gratis (sau simbolic comisionul, depinde ce cont ai).

#14
speedhubro

speedhubro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 20.05.2012
prin paypal cel mai usor!

#15
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
Noi nu locuim in Germania. Ai putea suna banci pt a ti spune exact. Daca nu stii limba, poti apela cu incredere la un traducator, in cel mai rau caz.

#16
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 CountDownMe, on 31 ianuarie 2015 - 02:20, said:

Exact la asta ma gandeam si eu. Dar imi spune la telefon o fata de la ING ca asa ceva nu se poate.

 CountDownMe, on 31 ianuarie 2015 - 02:41, said:

Domnisoara de la telefon mi-a spus sa nu imi deschid cont in euro pt ca merge si cu acel cont in lei.

Ne hotaram si noi? Ti s-a zis ca merge sau ca nu?

Oricum, de aprox. 1% pierdere fata de cursul BNR nu scapi. Fie ca iti intra in lei (conversie automata), fie eur si-i schimbi manual la acelasi curs, fie ca scoti euro (daca ai card) si platesti comisionul de 1% pentru retragere eur.

Edited by don_dannielo, 31 January 2015 - 07:59.


#17
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,152
  • Înscris: 24.05.2006

 CountDownMe, on 31 ianuarie 2015 - 02:41, said:

Da, am in ro deschis un cont la ING in lei. Dar cred ca imi deschid in euro. De ce? Pt ca cursul la care face ing conversia este aberant fata de cursul normal bnr. Domnisoara de la telefon mi-a spus sa nu imi deschid cont in euro pt ca merge si cu acel cont in lei. Cica ing imi face conversia automat din euro in lei. Dar s-a eschivat cand am intrebat'o care este cursul.

Nu iti face ING conversia in lei, iti face banca de unde transferi euro. Fa-ti cont la o banca germana, in euro, fa-ti internet banking, si transfera-i in contul tau in lei din RO. Ai optiunea asta. Comisionul la tranzactia online e doar vreo 8-10 euro, fata de comisionul de la ghiseu, de vreo 40 de euro. Sau, poti sa vii cu ei pe cardul de Germania, si sa scoti lei de la bancomat din RO. Eu asa procedez, poti sa scoti 2000 de lei zilnic. Daca scoti de la Transilvania, nu e comision, iar conversia se face la cursul mastercard, iesi f bine. Evita Raiffeisen, aia sunt tepari ordinari.

#18
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 wiseguy76, on 31 ianuarie 2015 - 08:32, said:

Comisionul la tranzactia online e doar vreo 8-10 euro, fata de comisionul de la ghiseu, de vreo 40 de euro.
Mie imi ia 1 euro si ceva (1,28 parca) pentru orice tranzactie online la UniCredit (Italia).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate