Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cum te pregatesti pentru pensie ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
52 replies to this topic

Poll: Cum te pregatesti pentru pensie ? (74 member(s) have cast votes)

Crezi ca statul iti va putea asigura un trai decent la pensie?

  1. DA! E un drept constitutional sa am un trai decent si ma bazez exclusiv pe Stat! (8 votes [10.81%] - View)

    Percentage of vote: 10.81%

  2. NU! Sistemul de pensii are deficit in fiecare an si acest lucru se agraveaza odata cu trecerea timpului. (41 votes [55.41%] - View)

    Percentage of vote: 55.41%

  3. NU CRED ca va mai fi un sistem public de pensii. (23 votes [31.08%] - View)

    Percentage of vote: 31.08%

  4. NU MA INTERESEAZA, ma mut undeva unde nu am nevoie de bani, un sat (parasit) unde voi cultiva pamantul sau mananc ciuperci din padure! (2 votes [2.70%] - View)

    Percentage of vote: 2.70%

Care vor fi sursele venitului la pensie?

  1. Pensie de stat. (38 votes [21.23%] - View)

    Percentage of vote: 21.23%

  2. Pensie privata. (38 votes [21.23%] - View)

    Percentage of vote: 21.23%

  3. Microferma. (9 votes [5.03%] - View)

    Percentage of vote: 5.03%

  4. Inchiriere teren agricol. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. Inchiriere locuinte. (9 votes [5.03%] - View)

    Percentage of vote: 5.03%

  6. Pensiune, agroturism, etc. (5 votes [2.79%] - View)

    Percentage of vote: 2.79%

  7. Afacere proprie, freelancing, etc. (26 votes [14.53%] - View)

    Percentage of vote: 14.53%

  8. Afacere in familie sau cu alte persoane. (6 votes [3.35%] - View)

    Percentage of vote: 3.35%

  9. Depozite bancare. (19 votes [10.61%] - View)

    Percentage of vote: 10.61%

  10. Fonduri de investitii. (7 votes [3.91%] - View)

    Percentage of vote: 3.91%

  11. Investitii la bursa. (6 votes [3.35%] - View)

    Percentage of vote: 3.35%

  12. Achizitii de metale si pietre pretioase, obiecte de arta, etc. (9 votes [5.03%] - View)

    Percentage of vote: 5.03%

  13. Cumpar pamant pe Luna, Marte si alte planete si apoi vand o parte ca sa ma mut acolo! Engage! Picard esti pe receptie? Jar la caruta spre Marte! (7 votes [3.91%] - View)

    Percentage of vote: 3.91%

Cum vei plati pentru problemele de sanatate?

  1. Asigurare de stat. (33 votes [29.46%] - View)

    Percentage of vote: 29.46%

  2. Asigurare de privata. (24 votes [21.43%] - View)

    Percentage of vote: 21.43%

  3. Economii, alte surse. (29 votes [25.89%] - View)

    Percentage of vote: 25.89%

  4. Cea mai buna asigurare de sanatate e o dieta echilibrata impreuna cu activitati fizice zilnice. (26 votes [23.21%] - View)

    Percentage of vote: 23.21%

Vote Guests cannot vote

#1
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 26.01.2009
Cum te pregatesti pentru pensie ?

Edited by imnotsmith, 31 January 2015 - 01:28.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Hmmm nu imi fac iluzii ca sistemul de pensii va putea sa ofere nici macar ce ofera acum, daca e sa apuc acea varsta.
E demonstrat matematic si sunt destule semnale de alarma in aceasta privinta.

Fondurile de pensii private? O gluma proasta, scoti randamente mai bune la fonduri de investiti in titluri de stat!

Scapa cine poate.

Reteta e antica: cresteti copii si sperati ca ei vor avea grija de voi, cand nu veti mai putea.

#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
De ce ai pus ghilimele? La tine nu se cheama asa?

#4
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Ideea de a avea o pensie pe mine mă deprimă.   De aceea am renunțat total la pensie.
O să trăiesc din ceea ce am strâns și din banii care îmi vin din diferite surse.

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Cum ma pregatesc de pensie? Muncind, macar asta sa fie un scop al muncii pe care o detest, problema e ca nu se stie cat de sanatos voi fi atunci ca sa ma bucur de liberarea de sub jugul muncii si mai ales daca apuc, tatal meu adios in 2014 la 59 de ani, mai avea 6 ani pana la pensionare, cancerul sau infarctul nu te lasa sa prinzi pensia.

#6
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

 Adm, on 31 ianuarie 2015 - 01:18, said:

Fondurile de pensii private? O gluma proasta, scoti randamente mai bune la fonduri de investiti in titluri de stat!


Alea-s niste tzepe care se vad din avion, Caritasuri lungite pe zeci de ani. Numai cand citesc articole despre randamentele de 11% ale fondurilor de pensii ma apuca dracii. Cum le-au iesit lor la socoteala 11%, chiar nu-i controleaza si pe astia nimeni?

Mai bine conturi de economii in banca, chiar daca e dobanda la nivel de caca. Macar nu platesti "management fee"-uri aberante meseriasilor de la fondul de pensii indiferent de performante/neperformante si banii TAI nu iti sunt blocati 'jde ani. Daca sa zicem ti-ai deschis un cont la un fond din-asta si dupa 10 ani de contributii afli ca ai cancer si te cureti in 6 luni poate ai vrea sa-ti retragi banii si sa pleci intr-o calatorie in jurul lumii, sau sa incerci un tratament revolutionar anti-cancer in Tibet, sau... treaba ta daca tot mori, sunt banii tai. Nu. Ca cf cu punctuletul 99 din contract nu ai voie (decat contra unei penalizari nesimtite de 50%). Asa din banca ti-i retragi cand vrea muschiul tau.

In fine. Eu imi pun bani deoparte pt ziua cand voi avea afacerea mea, daca totul merge bine in 6-10 ani pot sa incep (planul A). Daca dau faliment ma intorc la sclavuiala si continui sa strang bani in acelasi ritm indarjit ca pana acum ca sa-i tin macar in banca si partial in niste actiuni. (planul B )

Din pacate in jurul meu am o gramada de inconstienti, amici, rude care - in ciuda faptului ca ii bat la cap spre binele lor - nu pun niciun ban deoparte ca "sunt tanar, nu ma gandesc de acum la pensie" (planul greier). Astora am grija sa nu le spun cati bani am strans ca parca-i vad peste ani la usa mea la pomanageala.  Posted Image

Edited by casablanca1000, 31 January 2015 - 02:04.


#7
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Mi=am calculat dreptul la pensie daca ies la 55 cu penalitatile de rigoare da undeva la 1000$, e de porc unde stau dar daca ma repatriez suna bine.Dar , daca-o fi sanatate mai tragem in jug vreo 10 ani de plus sa se dubleze. Eu am zis de mult ca sistemul de pensie romanesc nu-i sustenabil nu se poate ca un pensionar care a avut acelasi job cu unul care munceste acum sa ia aceeasi pensie sau mai bine.
Si chestia cu facutul copiilor e buna , daca ii ajuti sa faca scoli si sa-si gaseasca joburi bine platite

Edited by aaddyy2005, 31 January 2015 - 02:28.


#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
M-am gandit sa-mi programez o eutanasiere privata cu un Big Party in avans. Economiile le las copiilor. Sa se bucure si sa nu stea cu grija mea.

Edited by keta, 31 January 2015 - 02:31.


#9
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011
Nu-mi place asta cu copiii - adica imi plac copiii dar nu vreau sa ma bazez pe ei la batranete.

Am in cercul meu de cunoscuti o mama care a iesit anticipat la pensie si acum isi paraziteaza fiica (fiica avand 30 de ani). O paraziteaza pana nu mai intelege fata nimic din salariul ala, nu mai are ce sa-si puna deoparte. Mi-e mila de ea.
In plus pentru mama ei niciun iubit de-al fiicei nu e suficient de bun, ii pune pe toti pe fuga si se baga in relatiile ei pana i le face praf iar in concedii le vezi mereu impreuna, bineinteles pe banii proastei care munceste.

Copiii mei sa-si tina banii mai bine pentru ei - ca sa-si creasca si ajute copiii lor.

Edited by casablanca1000, 31 January 2015 - 02:38.


#10
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 keta, on 31 ianuarie 2015 - 02:31, said:

M-am gandit sa-mi programez o eutanasiere privata cu un Big Party in avans. Economiile le las copiilor. Sa se bucure si sa nu stea cu grija mea.

Nu-i o idee rea.
Avem și topice pe tema aceasta.
http://forum.softped...6#entry16620302
http://forum.softped...este-65-de-ani/

Edited by tomaso, 31 January 2015 - 03:08.


#11
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 keta, on 31 ianuarie 2015 - 02:31, said:

M-am gandit sa-mi programez o eutanasiere privata cu un Big Party in avans. Economiile le las copiilor. Sa se bucure si sa nu stea cu grija mea.
keta... ca de obicei. Si eu m-am gandit la acelasi lucru dar cred ca o sa fiu in activitate cand o sa se inatample evenimentul. Mai teama mi-e de ce se intampla dupa.

Edited by e_bulu, 31 January 2015 - 03:19.


#12
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
sper sa mai apuc pensia :) , sunt la 10000 m intr-o cursa Lufthansa Munich-Sao Paulo si am luat o ora de net sa mai treaca timpul(am zburat 8 ore mai am vreo 4).
eu am contract cu casa de pensii, venitul asigurat e cel minim, 850 lei ma intereseaza doar statutul de pensionar. restul ar veni din economii la banca si poate vreo investitie.

#13
gabitu73

gabitu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.12.2008
O investiție minimă pentru cei care-și fac griji în privința pensiei ar fi un pistol cu unul sau maxim două cartușe(pentru cei mai tari de căpățână)!

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 keta, on 31 ianuarie 2015 - 02:31, said:

M-am gandit sa-mi programez o eutanasiere privata cu un Big Party in avans. Economiile le las copiilor. Sa se bucure si sa nu stea cu grija mea.

Saptamana asta, nu ca s-a terminat, dar cea viitoare? Ne chemi la party?  Aducem ceva coliva, colacei?

#15
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Ma pregatesc de pensie cautandu-mi un loc de munca in strainatate.

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Byblos4, on 31 ianuarie 2015 - 08:52, said:

Ma pregatesc de pensie cautandu-mi un loc de munca in strainatate.

Incredibil! si pe noi, forumistii, cui ne lasi?

#17
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Fondurile private sunt pentru prosti (scuze, si eu am fost unul, am platit mult, cand retragi banii iti dau inapoi cam 45% din cat ai depus, hai ca nu sunt hoti! :D ),  sau pentru aia carora le platesc firmele.

Eu nu ma bazez pe pensie, insa imi pregatesc un cos in care sunt niste plasamente imobiliare (sa primesc chirie) + tablouri + aur + ceva bani. Intentionez sa fiu activ si sa muncesc la orice varsta.

#18
plantron

plantron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 07.05.2006
Eu sunt in principiu impotriva pensiei si a orice vine de la stat. De accea n-am sa ma bazez pe pensie.In totalitate ma bazez pe cunostiintele dobandite care sa-mi asigure permanenta(am o ocupatie pe care poti sa o faci la orice varsta oricat de inaintata).
Astia care se bazeaza pe copii sa nu uite ca pot fi copii bolnavi/imobilizati si parintii sa-i ingrijeasca in loc sa fie sprijin

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate