Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Facultate in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
artanix

artanix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 29.11.2007
Sper ca am postat in aria adecvata. M-am inscris pe o platforma romaneasca (sau poate e internationala habar n-am) numita EDMUNDO, care ofera consiliere gratuita pentru alegerea unei facultati din strainatate. M-am gandit sa incerc in Danemarca la Business Academy Aarhus - University of Applied Sciences pe aria de IT.

Acum, din ce am inteles ei nici macar nu se uita la media de bac (cu toate ca o sa incerc sa axez peste nota 8, poate chiar 8.50. Si pare destul de simplu pana aici, dar nu stiu daca as putea reusi d.p.d.v financiar. Ai mei nu stau lejer cu banii (avem mancare pe masa, calculatoare etc. dar clar nu ar putea sa imi trimita lunar 300-400 euro sa supravietuiesc acolo pe minim ) Cel mai naspa lucru ar fi sa nu reusesc sa gasesc nici dupa 3-4 luni un job part-time (Ca odata ce gasesti in danemarca un job te intretii lejer si din minimul pe economie).

Intrebarea mea pe scurt ar fi: se merita sa incerc? Mai este cineva care a fost/ este la facultate in strainatate sa imi dea si mie niste sfaturi?

Edited by artanix, 30 January 2015 - 18:58.


#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Suntem la inceputul lunii Februarie.
Facultatile incep in partea opusa a anului.
Ai timp pana atunci sa castigi cu mainile tale 1600 Euro (400 Euro x 4 luni).

Iti sugerez sa te apuci de treaba cat de repede posibil.Posted Image

Referitor la ultima intrebare, da. Merita sa incerci.

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Pentru IT iti trebuie mult timp pentru a aprofunda diverse pe cont propriu. Daca acolo ai nevoie de job part-time doar pentru a avea ce pune pe masa, nu stiu cand mai ai timp si pentru studiu astfel incat sa fi mai bine pregatit la final decat daca ai fi terminat aici.

#4
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013
Nu te lua dupa venitul minim pe economie, ca n-ai sa-l vezi. Ai voie sa muncesti 3-40 de ore pe luna, daca nu ma insel la 10 euro pe ora, atat.
Si sa stii ca sunt destule cheltuieli, si nu cred ca te-ai descurca prea bine sub o mie. Nu vreau sa te descurajez, vreau doar sa nu te trezesti ca mori de foame acolo si nu ai bani de paine cu gem.

#5
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
300-400 de euro pe luna nu-ti ajung deloc. 1000-1500 pe luna ar asigura un trai foarte la limita.

#6
artanix

artanix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 29.11.2007
1000-1500 pe ce? Cazarea este 300 in campus + mancarea care din ce mi-au spus amici ei cheltuiesc cam 50 euro pe saptamana, deci 200 pe luna, asta ar duce undeva la 500 euro.  Deci, de unde restul de 500-1000?
Nu am nevoie de iesiri in cluburi si alte chestii, vreau doar cazare si mancare + ce ar mai fi necesar (asigurare medicala) si rareori transport, dar cum campusul e langa facultate nu prea vad unde sa ma deplasez..

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
IT-ul poti sa-l faci si in Romania ca apoi sa pleci pe alte meleaguri, tu sa inveti meserie ca in rest gasesti de munca.

#8
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013

View Postartanix, on 31 ianuarie 2015 - 18:23, said:

1000-1500 pe ce? Cazarea este 300 in campus + mancarea care din ce mi-au spus amici ei cheltuiesc cam 50 euro pe saptamana, deci 200 pe luna, asta ar duce undeva la 500 euro.  Deci, de unde restul de 500-1000?
Nu am nevoie de iesiri in cluburi si alte chestii, vreau doar cazare si mancare + ce ar mai fi necesar (asigurare medicala) si rareori transport, dar cum campusul e langa facultate nu prea vad unde sa ma deplasez..
Cheltuielile sunt mult mai multe. Nu uita ca ai nevoie de telefon. Poate si de internet(dar daca alegi sa stai la campus, cel mai probabil este internet acolo). Trebuie sa iti cumperi manuale la inceputul anului(si e posibil unele sa fie si peste 200 de euro, si sa nu le gasesti pe warez_spam). TREBUIE sa iesi in oras sa te relaxezi altfel nu vei fi eficient. Daca stai cu curu' incordat in permanenta inonjurat de manuale si cafea nu vei fi productiv.
Nu-ti face griji, ca cheltuieli se gasesc. Eu nu as pleca fara minim o mie lunar. Daca nu va da mancare acolo, o sa iesi si mai scump, ca nu cred eu ca stii tu sa gatesti si sa nu-ti fie scarba de aceleasi 3 feluri 5 ani de facultate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate