Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Recuperare permis suspendat.

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Salut, acuma 2 saptamani, mi-a fost suspendat permisu', am o intrebare, inainte de asta,  sa va zic asa pe scurt toata povestea.

Sambata seara, iesind din club am bat 2 beri(nici atat)  am  plecat acasa, an condus ok, fara prostii, stiam ca am baut, am zis ajung ok pana acasa, am ajuns acasa, am parcat in fata casei, m-am dat jos DIN MASINA, am inchis usa, si in spatele meu repede a aparut 3 politai intr-o masina comunitara. Politaiu' respectiv s-a legitimat, m-am legitimat, mi-a pus cateva intrebari si la final, daca am baut, am zis da, ma lua cu vorbe penibile, stiai ca nu ai voie sa bei, ca nu stiu ce bla bla. Da domnle politai stiam ca nu am voie, m-a rugat sa-i dau si permisu, am zis ca nu-l dau, sunt pieton, nu aveti niciun drept sa mi-l luati. Da, ca iei m-a vazut cand au coborat, si ca am condus beat, dupa multe vorbe spuse p'acolo, am refuzat sa-l dau, intre timp au chemat  rutiera, respectivii mi-au spus sa suflu in fiola, am zis ca nu accept asa ceva, atunci ai la spital sa-ti luam sange, la fel am spus. Cu ce drept ma ridicati de pe strada? sunt pieton!, la fel aceeasi intrebare, te-am vazut coborand din masina. A trebuit sa-l chem pe taica-miu, el fiind o fire mai severa, a venit nervos, foarte nervos, stiind deja toate povestea, si a inceput sa arunce injuri, colo si colo, cei drept nu a reactionat corect, dar na. A fost cheamta si jandarmeria bla bla, a fost un balci foarte urat la ora 5 dimineata.

M-au bagat in masina si m-au dus la spital sa-mi ia probe de sange, eu intrebandu-ma de ce ma ridica? Repet: M-AM DAT JOS DIN MASINA, AM INCHIS USA, IAR POLITIA (COMUNITARA) A VENIT REPEDE IN SPATELE MEU, NU M-A TRAS PE DREAPTA, NU GIROFARE, NU NIMIC! (o mica paranteza, voiau bani, si am zis ca le dau doar 200 de lei ca nu aveam mai mult, si au zis ca ei n usa risca pentru atata, ca au familie bla bla , insinuand ca la 3 nu se poate imparte asa putin)

In fine, alcoolemia imi iesise 0.27. Intr-un final am dat si permisu, ca primeam din ce in ce mai multe amenintari(si santaj, ca-l baga pe taica-miu la puscarie)

Permisu, mi-a fost suspendat 3 luni de zile, nu mi-a fost facut dosar penal, taica-miu s-a ales cu o amenda, eu la fel cu o amenda de 800 de lei 48 de ore 400.

La final, resemnat de fapta, ca ma lupt  singur cu un sistem de tot kktu'. Am intrebat(si intrebarea este) -> Cand ma voi duce sa restitui permisu', voi da un test inainte, sau altceva? politaiu; respectiv mi-a spus NU!  si i-am pus de 2 ori intrebarea aceasta dar in alt context. Sa ma asigur.

OK, mie mi-a venit azi acasa o foaie precum sa ma duc sa dau un test, si sa fac 13 puncte pentru a putea sa-mi iau permisu' dupa 3 luni.

Edited by Calypsso, 30 January 2015 - 18:25.


#2
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Cred ca nici tu nu mai crezi ca te-ai urcat baut la volan.
..."sistem de tot kkatu"

#3
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Asta e ca si cum il impusti pe unu, vine politia si tu arunci pistolul din mana si zici ca nu ai nicio legatura cu arma crimei.

Din pacate (pentru tine) este normal sa fii verificat pentru alcool atata timp cat politia TE-A VAZUT ca ai condus un autovehicul pe drumurile publice.

Invata-ti lectia si sa nu cumva sa faci asa ceva in strainatate, cu politia Germana, Belgiana, Franceza, etc. Aia chiar nu trebuie sa prezinte absolut nicio dovada. Sunt crezuti pe cuvant orice ar spune.

Edited by Groot, 30 January 2015 - 18:35.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,997
  • Înscris: 07.11.2006
Pentru initiator

Fara suparare,dar de ce ai deschis acest topic?
Tu ai scris asa:

Cand ma voi duce sa restitui permisu', voi da un test inainte, sau altceva? politaiu; respectiv mi-a spus NU!  si i-am pus de 2 ori intrebarea aceasta dar in alt context. Sa ma asigur.

Pai aia nu-i intrebare.Tu nu poti restitui permisul.Eventual il depui.
Pe langa faptul ca esti vinovat 100% ai aratat ca nici nu esti in stare sa te comporti ca un barbat.In locul tau eu nu as fi postat aratandu-mi frustrarile.Mai bine taceai si iti asumi vina.
Fa un calcul acum sa vezi cat te-a costat pe tine si pe tact-o alea aproape doua beri.
Iarasi fara suparare dar tu nici nu cunosti legile,de asta nici nu ma mir ca nu le respecti.Ai zis asa: nu mi-a fost facut dosar penal.Pentru 0,27 nu se face dosar penal.Nici tie ,nici altora.

ps.
Sa-ti fie invatatura de minte.

#5
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Asa se intampla cand nu iti cunosti drepturile si obligatiile. Cu un avocat bun, ai sanse sa scapi in instanta. Nu iti dau sfaturi, nu incurajez consumul de bautura la volan.

#6
NexT20

NexT20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.09.2012
Nu e buna legea.
Daca esti prins beat la volan ar trebui sa iti suspende permisu minim 10 ani !!

Edited by NexT20, 30 January 2015 - 18:51.


#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
De rusine, nici nu ma mai aratam pe forum, pana nu aveam iarasi permis.
RUSINIIICAAAAA!Posted Image

#8
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View PostNexT20, on 30 ianuarie 2015 - 18:50, said:

Nu e buna legea.
Daca esti prins beat la volan ar trebui sa iti suspende permisu minim 10 ani !!


Nu e buna legea. Pana la 0.5 la mie nu ar trebui sa ti se intample absolut nimic. Politistul ar trebui sa surada si sa iti ureze drum bun la 0.5 la mie.

#9
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu credeam sa ajung sa scriu "traiasca Politia"+"cinste lor" Asa ii vreau.
Daca la testare a avut cat a avut, cand s-a suit la volan avea mai mult.
Si da, cine a zis ca nu e barbat, are dreptate.

#10
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Si daca stai sa te gandesti mai bine, politia comunitara l-a intrebat daca a baut...iar el a zis "DA!".
Putea spune nu... nu cred ca avea potitia comunitara aparat de alcoolemie.

Edited by Lolopoco, 30 January 2015 - 19:09.


#11
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

View Postadisz, on 30 ianuarie 2015 - 18:43, said:

Pentru initiator

Fara suparare,dar de ce ai deschis acest topic?
Tu ai scris asa:

Cand ma voi duce sa restitui permisu', voi da un test inainte, sau altceva? politaiu; respectiv mi-a spus NU!  si i-am pus de 2 ori intrebarea aceasta dar in alt context. Sa ma asigur.

Pai aia nu-i intrebare.Tu nu poti restitui permisul.Eventual il depui.
Pe langa faptul ca esti vinovat 100% ai aratat ca nici nu esti in stare sa te comporti ca un barbat.In locul tau eu nu as fi postat aratandu-mi frustrarile.Mai bine taceai si iti asumi vina.
Fa un calcul acum sa vezi cat te-a costat pe tine si pe tact-o alea aproape doua beri.
Iarasi fara suparare dar tu nici nu cunosti legile,de asta nici nu ma mir ca nu le respecti.Ai zis asa: nu mi-a fost facut dosar penal.Pentru 0,27 nu se face dosar penal.Nici tie ,nici altora.

ps.
Sa-ti fie invatatura de minte.

Sunt de acord cu tine.
La treaba cu dosarul probabil se referea la faptul ca a scapat de dosar pt. refuz de probe biologice, mai nou asa e.

#12
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Lasati-l ca nu-i vina lui, e vorba de educatie. Taticul lui vine sa faca scandal cu politia in loc sa-i carpeasca lui doua palme.
Deci ca sa stii:
Nu e bine sa bei si sa te urci la volan. Cine face asta e un ratat.

#13
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,584
  • Înscris: 16.08.2010
Politia maidaneza comunitara are voie sa ridice permise? Nu vreau sa iau apararea nimanui dar cred ca fiecare ar trebui sa-si vada de atributiile lui. Nu stiu cum o fi in alte localitati dar la noi in oras astia verifica habele de gunoi si ridica masini din cand in cand.

"voiau bani, si am zis ca le dau doar 200 de lei ca nu aveam mai mult, si au zis ca ei n usa risca pentru atata, ca au familie bla bla , insinuand ca la 3 nu se poate imparte asa putin"   HA?


edit: Vreau sa precizez ca nu incurajez pe nimeni sa se urce baut la volan.

edit': http://www.politisti.../    cititi postul 2(moderator)

Edited by FreeThinker, 30 January 2015 - 19:38.


#14
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007
O cursa dus-intors cu un taxi , si aceasta discutie era inutila...

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si asa e inutila.
A condus baut. Punct.

Edited by myshyk, 30 January 2015 - 19:50.


#16
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Initiator,dracu' te-o pus sa bei alea doua beri? Si mai faci si "fumuri" in fata poliitiei.Rusine!!!Posted Image

#17
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005

View PostLolopoco, on 30 ianuarie 2015 - 19:09, said:

Si daca stai sa te gandesti mai bine, politia comunitara l-a intrebat daca a baut...iar el a zis "DA!".
Putea spune nu... nu cred ca avea potitia comunitara aparat de alcoolemie.
Nici nu aveau dreptul sa-l intrebe.

#18
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 13.02.2004
ai perfecta dreptate...stiu cum te putem ajuta. aici gasesti ajutor sa-ti recuperezi permisul si sa nu mai ai probleme de kkt cu sistemul de kkt

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate