Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Mavericks pe un laptop, aproape totul functional

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
elblu3

elblu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 23.01.2006
Salutare!

Dupa ceva ore de incercari si fixat erorile intampinate, am reusit sa instalez Mavericks 10.9 pe laptopul meu. Singurele lucruri pe care nu am reusit sa le fixez sunt:
  • boot0:error (asta nu ar fi asa important pentru ca as boota mereu cu stickul)
  • kext pentru placa video Intel HD4400. Am incercat cateva lucruri de pe forumuri de specialitate, dar pare ca e mai greu de fixat uneori, desi normal e suportata out of the box.
In rest, totul merge ok, sunet, placa de retea, USB, tastatura, touchpad etc.
Cu bootloaderul probabil nu e ceva extrem de complicat si cred ca am omis eu niste chestii.
Cat despre placa video, am mai citit pe cateva forumuri ca daca se editeaza DSTS-ul cum trebuie in Linux, poti face ca ambele placi video sa iti mearga si sa fie vazute, iar tu sa poti alege una pe care s-o folosesti, desi cred ca e ceva mai complicat.
Sunt dispus sa platesc pe cel care ma va ajuta sa configurez placa video si sa o rezolve sa mearga in parametri normali in Mac OS X Mavericks 10.9.

Configuratia laptopului meu:

Dell Inspiron 5748
Processor 4th Intel Core i3-4030U, Socket 1168 BGA, (Haswell)(3M Cache, 1.9 GHz)
Motherboard Dell Inc., 0JF5N2 (A01), Chipset Intel Haswell-ULT, Southbridge Intel ID9C43
Memory Kingston KNWMX1-HYA, 4GB DDR3 1600MHz
Video Card Intel HD Graphics 4400 + nvidia Geforce 820M
Storage 465GB Seagate ST500LT012-1DG142
Optical Drives PLDS DVD+-RW DU-8A5LH
Sound Card Realtek High Definition Audio
Network Realtek PCIe FE Family Controller
Wireless Dell Wireless-N 1705 + Bluetooth 4.0


Multumesc anticipat.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Daca ai reusit 10.9, mergea si 10.10

Cu ce ai instalat?

Daca ai doua placi, e de dorit sa nu te complici cu switching si sa lasi doar Nvidia.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Incearca sa bootezi Legacy nu UEfi.  Bootloader sunt sigur ca ai ales la instalare..dar mai face figuri pe UEFI in functie de ce sistem ai avut inainte ( adica nu vrea sa se instaleze )

Ma, HD4400 ar trebui sa mearga OOB..., dezactiveaza nvidia din bios

Incearca sa folosesti bootloader Clover si sa adaugi
ig-platform-id = 0x0a260006, InjectIntel = True, DualLink=0



820M nu merge in Mavericks.

Edited by lex404, 30 January 2015 - 18:42.


#4
Ruben56

Ruben56

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 05.12.2013

View Postlex404, on 30 ianuarie 2015 - 18:41, said:

Incearca sa bootezi Legacy nu UEfi.  Bootloader sunt sigur ca ai ales la instalare..dar mai face figuri pe UEFI in functie de ce sistem ai avut inainte ( adica nu vrea sa se instaleze )

Ma, HD4400 ar trebui sa mearga OOB..., dezactiveaza nvidia din bios

Incearca sa folosesti bootloader Clover si sa adaugi
ig-platform-id = 0x0a260006, InjectIntel = True, DualLink=0


820M nu merge in Mavericks.
Eu am yosemite si nu merge de nicio culoare hd graphics 4600. Ma chinui sa ii gasesc kext pe tot netu si nimic nu merge.

#5
elblu3

elblu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 23.01.2006

View PostAdm, on 30 ianuarie 2015 - 18:22, said:

Daca ai reusit 10.9, mergea si 10.10

Cu ce ai instalat?

Daca ai doua placi, e de dorit sa nu te complici cu switching si sa lasi doar Nvidia.
Am incercat prima data 10.10 de la Niresh, facut in Windows cu Transmac pt USB. Mi se bloca la "DSMOS has arrived". Am incercat sa vad daca merge si 10.9 si am intampinat mai putine probleme + ca imi intra din start in Setup doar cu flag-ul pentru Haswell si a mers instalat fara erori. Dupa instalare a ramas la boot0:error si am incercat sa bootez cu stickul, partitia pe care deja se instalase si am avut kernel panic inainte sa booteze sistemul. Am rezolvat si kernel panic-ul si a reusit sa imi booteze in sistem, dar fara placa de retea Realtek. A trebuit sa dezactivez placa de retea pentru ca nu puteam finaliza post install-ul.
Dupa ce am ajuns in final pe desktop, nu aveam sunet, retea, placa video instalate. Am reusit sa pun kext-urile de sunet si retea, dar a ramas placa video neinstalata si nu am reusit sa ii dau de cap. Am incercat mai multe boot flaguri pentru bootloader, dar nu mi se schimba nimic.

Oare sa fie din cauza ca nu am reusit sa il fac sa booteze cu bootloader-ul, ci doar cu stickul? Totusi vazusem ca daca modific fisierul de bootloader si setam rezolutia nativa a monitorului, se schimba si ramanea setata de cate ori bootam Mac OS-ul. Normal ca as prefera sa fie Nividia by default activata, dar habar nu am cum as putea sa fac asta.

View Postlex404, on 30 ianuarie 2015 - 18:41, said:

Incearca sa bootezi Legacy nu UEfi.  Bootloader sunt sigur ca ai ales la instalare..dar mai face figuri pe UEFI in functie de ce sistem ai avut inainte ( adica nu vrea sa se instaleze )

Ma, HD4400 ar trebui sa mearga OOB..., dezactiveaza nvidia din bios

Incearca sa folosesti bootloader Clover si sa adaugi
ig-platform-id = 0x0a260006, InjectIntel = True, DualLink=0



820M nu merge in Mavericks.
Am bootat cu Legacy, nici nu m-am gandit la UEFI pt ca am vazut ca e mai ok asa. Am ales bootloader la instalare, am incercat dupa instalare toate bootloaderele valabile pentru Mavericks, rezultatul fiind acelasi, boot0: error >> am incercat unele variante de fixare a erorii asteia, fara succes. Deci, am lasat-o asa cu bootloaderul, gandindu-ma ca e mai important sa fac prima data placa video sa functioneze. Oare sa fie din cauza ca aveam instalat Windows 8.1 pe alta partitie?

Nvidia 820m merge pe Yosemite macar?
Nu am in BIOS optiune pt dezactivare placa video dedicata.

View PostRuben56, on 30 ianuarie 2015 - 19:08, said:

Eu am yosemite si nu merge de nicio culoare hd graphics 4600. Ma chinui sa ii gasesc kext pe tot netu si nimic nu merge.
Din cate am citit, hd4600 este de fapt hd4400 + frecventa marita la procesor, parca.
Ai hd4600 pe desktop sau pe laptop?

Edited by elblu3, 30 January 2015 - 19:29.


#6
Ruben56

Ruben56

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 05.12.2013
Desktop. Daca ma poti ajuta, astept PM.

#7
elblu3

elblu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 23.01.2006

View PostRuben56, on 30 ianuarie 2015 - 19:30, said:

Desktop. Daca ma poti ajuta, astept PM.
Am intrebat pentru ca aseara am citit despre urmatoarea treaba: HD4400 si HD4600 sunt foarte greu de facut sau chiar se poate sa nu mearga daca este pe desktop. Deci, s-ar putea sa ai ghinion.

Edited by elblu3, 30 January 2015 - 19:34.


#8
Ruben56

Ruben56

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 05.12.2013
Trebuie sa fie o cale. Trebuie...

#9
elblu3

elblu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 23.01.2006

View PostRuben56, on 30 ianuarie 2015 - 19:59, said:

Trebuie sa fie o cale. Trebuie...
Daca iti reuseste, sa nu uiti sa scrii pe aici.
Oferta valabila: doresc sa platesc pe cel care ma va putea ajuta sa rezolv problema cu placa video si bootloaderul.
Multumesc!

#10
Ruben56

Ruben56

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 05.12.2013
Cu bootloaderul te-as pitea ajuta eu dar trebuie sa vorbim pe PM ce si cum.

#11
elblu3

elblu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 23.01.2006

View PostRuben56, on 30 ianuarie 2015 - 22:28, said:

Cu bootloaderul te-as pitea ajuta eu dar trebuie sa vorbim pe PM ce si cum.
Momentan am sters partitia cu Mac OS X si mi-am restaurat bootloaderul de Win8.1. Pana nu apare cineva sa ma ajute sa fac placa video, nu are rost sa-l tin pe acolo. :) Daca e ceva te contactez. Multumesc frumos.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate