Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

amplificator defect sau?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
liviu666

liviu666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.07.2011
Salut,am primit un amplificator sony str-de415 fara telecomanda si problema este ca nu-mi merg toate canalele doar centralul.Releele functioneaza toate am tot comutat,cred ca pe toate butoanele am apasat dar nu vrea nici de-al draq.Se poate reseta in vreun fel acest amp?am verificat si finalii sunt intacti chiar nu-mi pot da seama de ce n-ar merge si pe celelalte canale;Am verificat toate intrarile dar pe toate primesc sunet numai pe central.Pe internet parca ar fi fantoma abia gasesti ceva despre el ce mama lui daca nici sony...daca era un no-name mai ziceam.
Ce-ar mai trebui sa verific pentru ca in interior nu-i nimic umflat sau umblat afumat sau altele.Nu-mi ia nici controlul pentru balance treble bass doar volum parca ar fi pe un mod de amplificare directa sau ceva de genul.

Edited by Wzzz, 30 January 2015 - 20:32.


#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Aici ai si manualul de operare si manualul de service. Iti trebuie cont, dar iti poti face, e gratis.

http://www.hifiengin...str-de415.shtml

#3
liviu666

liviu666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.07.2011

 Ion_de_la_Raion, on 30 ianuarie 2015 - 18:00, said:

Aici ai si manualul de operare si manualul de service. Iti trebuie cont, dar iti poti face, e gratis.

http://www.hifiengin...str-de415.shtml
Am citit tot manualul,de vreo 3 ori inainte sa postez ce zice acolo am incercat dar fara rezultat

#4
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Cheama un meserias.

#5
liviu666

liviu666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.07.2011

 Prien, on 30 ianuarie 2015 - 19:08, said:

Cheama un meserias.
asta stiam si eu sa fac nu era nevoie sa-mi spui

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 liviu666, on 31 ianuarie 2015 - 00:58, said:

asta stiam si eu sa fac nu era nevoie sa-mi spui

Daca l-ai intrebat....
Si n-ai specificat de la inceput ca stii si tu solutia cu "cheama un meserisa" ca sa nu mai irosesti degeaba timpul omului.
Iar in timpul cat ai dat raspunsul puteai sa-ti repari amplificatorul.

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Numai daca il atingea cu o bagheta magica. :)

Raspunsul e simplu. I-am dat un link catre manual si schemele electrice. Daca omul se pricepe, poate incerca sa-l repare, daca e defect. Daca nu se pricepe si vrea sa-l faca sa functioneze, cheama pe cineva care se pricepe sau merge la el. Alta solutie, nu stiu.

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Singura metodă pe care o cunosc este injectarea de semnal şi urmărirea lui cu osciloscopul sau, mai clasic, cu trasorul de semnal, care poate fi un alt amplificator extern, de la care tragi 2 fire.
Faptul că nu scoate semnal pe mai multe canale simultan mă face să bănuiesc DSP-ul.

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Putini oameni care nu sint pasionati de electronica au osciloscop. Chestiile astea sint destul de scumpe si doar cei care lucreaza in domeniu au asa ceva si se si pricep sa umble cu ele, nu sint ceva pentru amatori.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate