Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Cubot X9

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Un smartphone cu specificatii medii spre high, dar bine alese si cu un pret accesibil.

Ce imi place mie la el:
- 2GB RAM
- 16 GB intern
- subtire si usor

Nu ma pot pronunta in privinta fiabilitatii.

Costa $149.99 pe BG sau $155.82 pe dx.

Quote

Basic Information
Model   Cubot  X9
Band   GSM 850/900/1800/1900MHz
WCDMA 850/2100MHZ
Sim Card   Dual SIM Card Dual Standby
(One Micro SIM, One Micro SD/Nano Sim)
Service Provide   Unlocked
Style   Bar
Color   Black/Golden
Shell Material   Plastic

System
OS   Android 4.4
CPU   MTK6592,Octa-Core, 1.3GHz
ROM   16G
RAM   2G

Screen
Display Size   5.0 Inch
Type   IPS.Capacitive Touch Screen
Resolution   HD,1280x 720 pixels
Density   320dpi
PPI   294

Support Format
Ringtones Type   Polyphonic/MP3
Audio File Format   MP3/WAV/AMR/AWB
Video File Format   3GP/MPEG4
Image File Format   JPEG/BMP/GIF/PNG/GIF
E-book Format   TXT/CHM/DOC/HTML
FM Radio   Yes, earphone needed
Earphone Port   3.5mm
Card Extend   Support TF card up to 64GB extended

Data Transfer & Connectivity
Data transfer   OTG/USB/Bluetooth4.0/HotKnot
Mobile internet   WAP/WIFI

General
Camera/Picture Resolution   Dual Cameras, front camera 5.0MP+88 degrees wide angle camera ( interpolated 8.0MP), back camera 8.0MP(interpolated 13.0MP) with 1A LED flashlights
Language   Japanese,Traditional/Simplified Chinese,Bahasa Indonesia, Bahasa Melayu, Catala, Cestina, Dansk, Deutsch,English, Espanol,
Filipino,France, Hrvatski, Italiano,Magyar, Nederlands, Polski, Portugues, Romana, Slovenscina, Suomi, Svenska, Vietnamese, Turkish, Greek, Bulgarian, Russian, Serbian, Ukrainian, Hebrew, Arabic,  Hindi, Bengali, Hindi,Thai, Korean
Phonebook   500
Message   SMS/MMS
Input   Handwrite/Keypad
TV   No
GPS   Yes,built in.also support A-GPS
JAVA   No
WIFI   Yes, 802.1.1 b/g/n
Bluetooth   Bluetooth 4.0
Gravity Sensor   Yes
Multi-Touch   Yes, 5 points touch
Dimensions   143.5 * 72.5 * 6.9mm
Net Weight
(Including battery)   124g
Battery   2200mAh
Talk Time   12Hours
Standby Time   360Hours
Other Feature   WIFI, Play Store, FM, Bluetooth, Ebook, Email,Messaging, wallpapers, calendar, calculator,clock, camera, etc

Package Included   1 x CUBOT X9 Smartphone
1 x USB Cable
1 x Charger
1 x Protective Case
1 x Screen Protector
1 x Pin
1 x User Manual


#2
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Chinezariile pe hartie arata bine, in realitate e altceva.

#3
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009

 rinser, on 30 ianuarie 2015 - 13:17, said:

Chinezariile pe hartie arata bine, in realitate e altceva.

Adevarul este ca sunt multe Made in Germany 100% din care poti alege...

#4
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
Nu are 3G pe 900 MHz.

Alternativa mai buna la acelasi pret: http://www.devicespe...rison/5c0518900

#5
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Eu mi l-am comandat, a venit in 15 zile cu PostNL (din "Olanda"), e OK deocamdata.

Constructia e solida si eleganta, materialele sunt de calitate. Bateria e buna, wifi si bluetooth au conectivitate solida, ecranul e excelent, se vede fara nicio problema chiar si in soare. Procesorul, chiar daca e setat la 1,3 GHz si nu e un octa-core big.little, ci un octa-core simplu, e mai mult decat suficient, totul se misca fluid si rapid.

Specificatiile camerei sunt putin trucate, adica:
- spate: 8 MPx real, 13 interpolat
- fata: 5 MPx real, 8 interpolat.

Vine cu Android 4.4.4, nu au anuntat nimic de 5.0, dar vad ca fac cate un update pe saptamana. Numai ei stiu ce modifica, e un OTA, fw nu e pe site.

Cu jumatate de gura, testerii spun ca e cea mai reusita si eleganta clona de iPhone 6. Clona in sensul ca designul carcasei e practic identic, doar ca butoanele de volum sunt pe partea opusa si nu are led dual.

Intr-adevar, acoperirea cu semnal nu e cea mai extinsa: nu are 4G si nici 3G pe 900 MHz (are 3G doar pe 2100 si 850).

Pe unele site-uri scrie despre carcasa ca e din metal. E o confuzie special intretinuta de marketing-ul producatorului, care s-a exprimat neclar Carcasa e din plastic, cu niste ranforsari din metal pe interior (sau cel putin asa declara ei, eu nu am desfacut carcasa).

Edited by bladhaund, 30 January 2015 - 13:32.


#6
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
La ce operatori il folosesti si in ce zona a tarii? Intreb pentru ca am comandat si eu un telefon fara banda de 900 mhz si vreau sa folosesc in el un sim de date Digi si optional unul de Vodafone.

#7
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Bucuresti. Digi (principal) + Vodafone (secundar). Merg datele pe Digi fara probleme, inclusiv in roaming intern. Dar SIM-ul meu Digi e de voce si date, nu doar date.

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
CPU   MTK6592,Octa-Core, 1.3GHz

nu vad nimic mediu spre hight.

Mai bine iti iei un Snapdragon Quad Core din RO, cu garantie in RO.

#9
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Eu n-am avut niciodata nevoie de garantie la un telefon (am avut numai Nokia 😃  ) dar daca e adevarat ce citesc pe forumuri (ca gasesc orice motiv sa o anuleze) nu mi-as pune mare incredere in ea.
In plus la 500-600 lei nu prea gasesti la noi telefoane cu 2gb ram si 16gb stocare interna.
E clar ca telefoanele chinezesti sunt pentru cei cu spirit mai aventurier dar in ultima vreme chiar exista niste oferte foarte bune ca pret comparativ cu marcile consacrate.

#10
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 lex404, on 30 ianuarie 2015 - 14:05, said:

Mai bine iti iei un Snapdragon Quad Core din RO, cu garantie in RO.
Garantia e un risc asumat, iar specificatiile Snapdragon nu stiu daca se potrivesc cu nevoile mele in acest caz: dual sim obligatoriu.

In domeniul dual SIM, nu stiu in ce masura pot gasi specificatiile acestea, la pretul acesta. Si designul a contat, a fost obligatoriu sa nu fie nici caramida groasa, nici ecran slab.
Ca istoric, review-rile la Cubot X6 ("flaghsip-ul" anterior, daca-i putem spune asa al acestui producator) sunt incurajatoare, utilizatorii par (relativ) multumiti.

Pretul final (bani trasi de pe card): 563 lei.

Nu joc jocuri, nu performanta finala conteaza. Au contat durata bateriei (care e buna) si conectivitatea Wifi si bluetooth, care s-au dovedit si ele bune, pana acum. A mai contat sa se miste fluid si rapid, ceea ce se intampla fara discutie.

#11
MediaMaxRO

MediaMaxRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 26.12.2014
Eu personal iti recomand Xiaomi MI3, mi se pare un supertelefon, am scris eu cateva lucruri despre acest model aici: http://www.media-max.ro/xiaomi-mi3-profesionalism-de-top-la-un-pret-mic/ .
La pretul acesta nu gasesti ceva mai bun, plus ca il gasesti si pe e-mag.

Nu as cumpara un telefon chinezesc cu procesor MediaTek.

Sau, daca dispui de o suma mai mare, Xiaomi MI4, dar aici deja discutam de ~2000 RON.

#12
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Fac alergie grava la spionajul pe care-l au inclus telefoanele Xiaomi...

LE:

Quote

La pretul acesta nu gasesti ceva mai bun, plus ca il gasesti si pe e-mag.

Goana aceasta dupa profitsahre mi se pare jalnica. Va rog frumos, mai cititi odata pretul de care discutam pe acest thread si nu mai veniti cu telefoane de 2-4 ori mai scumpe, ca oricum nu am intrat pe emag prin linkul tau profitshare. (Auzi, vine cu telefon de 1200 lei si zica ca nu poti gasi ceva mai bun. Ba poti. Telefonul despre care vorbim aici.)

MLE: Mai propui si telefon single-sim, cand eu am scris ca aveam nevoie de dualsim. Daca vroiam single-sim, imi luam iPhone 6. Sau Vertu, ca să muară totzi dujmanii.

Edited by bladhaund, 30 January 2015 - 18:48.


#13
eugene

eugene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.08.2005

 lex404, on 30 ianuarie 2015 - 14:05, said:

CPU   MTK6592,Octa-Core, 1.3GHz

nu vad nimic mediu spre hight.

Mai bine iti iei un Snapdragon Quad Core din RO, cu garantie in RO.

....eu am primit un CUBOT ZORRO, luat la "seckill" day....4G, Snapdragon ......Tot din China, fara garantie. Il am de aprox 1 luna si pot spune ca isi merita toti banii.

#14
donbarlone

donbarlone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.12.2003
Un dezavantaj ar fi ca nu poti avea in acelasi timp dual sim si card microsd. Slotul 2 este pentru nanosim sau card microsd. Si 2 nu e root at.
Il am din ianuarie si pana acum nu am avut vreo problema cu el , merge pe digi pentru voce si internet, iar simul 2 e orange.  
Nu am testat inca gps-ul

#15
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Am achizitionat si eu 2 Cubot X9, le-am rootat, am pus TWRP, si apoi am patchuit TDT v6. Merg perfect.

Edited by The Kid, 28 April 2015 - 00:04.


#16
miriamm

miriamm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.05.2015
Vreau sa-mi iau si eu un Cubot X9, se merita? Am nevoie de memorie si camera buna. Si am inteles ca are. Pareri? :D

#17
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
nu te astepta la minuni in privinta camerei, este sub cea a unui Nokia N8.
MEmorie are din plin. e un telefon care se simte bine in mana :)

#18
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008
Salut.Am si eu nevoie de un sfat, doua, pentru instalarea de android pe un Cubot X6...Nu ma pricep deloc la aceste operatii pe telefoane, iar cuvintele root, flash, stock, rom, chiar nu imi spun nimic...Telefonul este al sotiei, s-a virusat de pe siturile cu filme online, si am cerut ajutorul celor de la Cubot care mi-au trimis un link spre un site de unde trebuie sa descarc ce trebuie pt a repara telefonul...Am apelat la un sef de-al meu care mi-a sugerat ca ar fi mai util sa-mi puna pe telefon un MIUI nu stiu de care, in loc de androidul recomandat de chinezi...Am acceptat gandindu-ma ca n-am ce pierde, dar la cateva zile telefonul a inceput sa aibe lag si am restaurat telefonul la setarile din fabrica, dar surpriza, apare rahatul de MIUI in loc de android, si eu vreau androidul la loc! Nu mai pot apela la acel sef din nou pentru ca ar insemna sa-mi dea o bila neagra pentru ca i-am stricat munca si nu-i impartasesc viziunile futuriste si vreau tot androidul...Am cautat niste tutoriale pentru idioti pe net, dar sincer imi prind urechile si nu pricep...Daca ma poate ajuta cineva sa instalez androidul la loc, cu niste pasi pentru aceasta operatiune, asa ca pentru idioti...Orice informatie doriti, va stau la dispozitie si multumesc anticipat!

Edited by ireedeejay2, 23 January 2016 - 15:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate