Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Ce 4x4 compact sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#1
Razvanx

Razvanx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.12.2004
Va salut.

Caut un 4x4 compact sh pentru 50% drumuri urbane, 50% drumuri infundate (noroi, zapada) pentru mers la servici, dupa anul 2008, preferabil sa nu sara motorul de 2000cc, fara bena.

Ma uitam dupa
- Opel Antara,
- Ford Kuga
- Nissan X-trail
- Rav4
- Hyundai ix35
- Mitsubishi Outlander
- Kia Sportage

Ce parere aveti, care din ele e mai potrivita ca si fiabilitate, consum, capabilitate offroad medie, nu extrema?

Multumesc!

#2
miran

miran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 08.06.2007
Rav4.

#3
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Kuga sau iX35

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
50% drumuri infundate nu suna prea bine. O masina capabila este Ford Ranger.
Pe de alta parte, daca nu mergi prin padure sau vaduri de apa, poate face fata si Octavia 4x4.

#5
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
dusterul  are  capabilitati  offroad  mai  bune  decat  majoritatea  celor  din  lista.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Tot ce ai in lista nu e 4x4 permanent, ci la nevoie; depinde ce implica offroad-ul.
Oleaca de ape, santuri si noroi duc toate.

Hyundai ix35 e mai nou ca conceptie.

#7
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
X-Trail.
Sau Gushter!

#8
nealsmith

nealsmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.07.2014
Gasesti Vitara/Duster care au capabilitati mai bune de offroad decat cele din lista.Din lista ta as alege Rav4

#9
lucianer75

lucianer75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 19.02.2012
Nu ai zis nimic de bugetul "din dotare", Dusterul este o alegere buna. Totusi nimic din toate masinile insirate mai sus nu poate tine pasul cu un Subaru Forester 2.0 benzina sau diesel. Este o masina completa!!!
Asa arata modelul din perioada care cauti
http://en.wikipedia...._10-02-2009.jpg

Sistemul 4x4 de la ei, este net superior iar pe youtube ai sa te convingi.
Expl:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0_MXK2nzt2Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In final, daca nu ai anvelope adecvate (A/T) nu faci altceva decat sa chinui masina.

Edited by lucianer75, 29 January 2015 - 16:26.


#10
mahu

mahu

    Magister

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,855
  • Înscris: 22.04.2007
Dacia Duster fara nici un dubiu !

#11
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Nissan x-Trail.
Dusterul este o masina nesigura si prea scumpa pentru ceea ce ofera, vezi testele Euroncap - http://www.euroncap....r/2011/421.aspx

#12
Razvanx

Razvanx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.12.2004
Bugetul undeva la 11.500Euro maxim.. drumul de tara spre servici se infunda, dar nu exagerat, de asta nu tind spre un 4x4 veritabil.
N-as mai merge pe Dacia, am un Logan, iar tabla este sub orice nivel de asteptare, moale si cu rugina multa. Nici la capitolul siguranta nu ma atrage Dusterul.  Sunt curios totusi de ce multi voteaza pentru Duster.
Tocmai am discutat cu un prieten care imi spunea ca ix35 umple la ei service-ul de la reprezentanta, au multe probleme.. imi recomanda Rav4
Luasem in calcul si foresterul dar am citit ca e cam barca si se cam rastoarna pe curbe usoare, plus probleme de fiabilitate multe.. nu mai sunt ce erau odata.

#13
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006
Am urcat pe niste drumuri absolut oribile cu un Duster, si-a facut treaba de fiecare data.

#14
lucianer75

lucianer75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 19.02.2012
Ai un topic aici cu jurnal de bord al unui Forester Boxer. Daca si asta este o masina putin fiabila....Posted Image
Orice ai alege, incearca si ia o masina cu un unghi de atac care sa-ti dea voie sa intri cu ea in locuri greu accesibile si sa nu lasi bara fata pe acolo. Ai un exemplu de unghi bun...la masina mea.Posted Image

[ http://s13.postimg.org/e50blh9g3/58454_150426431653909_8352462_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by lucianer75, 29 January 2015 - 17:07.


#15
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
suzuki Vitara. in 2 usi, daca spatiul nu e crucial.

#16
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,049
  • Înscris: 02.03.2003
Sunt interesante discutiile de acest gen.
Vine un forumist cu o lista bine stabilta, cere sfaturi si dupa aceea le refuza unul cate unu.
Am senzatia ca majoritatea celor care vor un SUV la mana a doua s-au indragostit deja de o masina si spera ca userii sa le ghiceasca preferinta.
Deja a ajuns un tipar ca masinile cu adevarat bune sa fie refuzate categoric, ramanand doar acel model dorit, frumos, fiabil si bun la pret.

Orice masina veche trebuie reparata. Nu am vazut nici o discutie despre costurile de reparare ale unui SUV vechi, toti cei care intreaba omit acest aspect.
Eu as putea face pariu ca orice SUV vechi, cu pret de aproximativ 10.000 de euro mai are nevoie de cateva mii pentru a fi adus la o stare buna de functionare.

#17
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Rav4 daca o mai bagi si prin gropane, sau Outlander.

#18
catasebi

catasebi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 26.01.2011

View Postlucianer75, on 29 ianuarie 2015 - 16:25, said:

Nu ai zis nimic de bugetul "din dotare", Dusterul este o alegere buna. Totusi nimic din toate masinile insirate mai sus nu poate tine pasul cu un Subaru Forester 2.0 benzina sau diesel. Este o masina completa!!!
Asa arata modelul din perioada care cauti
http://en.wikipedia...._10-02-2009.jpg

Sistemul 4x4 de la ei, este net superior iar pe youtube ai sa te convingi.
Expl:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0_MXK2nzt2Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In final, daca nu ai anvelope adecvate (A/T) nu faci altceva decat sa chinui masina.

Mai nene, tu nu vezi acolo ca "bajetii e subiectivi?" Toate patineaza, numa a lor merge si e buna...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate