Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Asigurare obligatorie tineri.

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
adytd

adytd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 15.08.2013
Buna ziua,


De aproape 4 ani mi-am luat permisul de conducere si tot atunci mi-am cumparat un Golf 4 1.6 16V 77kW,prostia pe care am facut-o a fost sa o trec pe numele meu ca na,de la 500 de lei pe an am ajuns sa platesc aproape 1300 de lei pe an cel mai ieftin RCA...in fiecare an a crescut,dublat.Nu am avut nici un fel de accident in accest timp.
Am cumparat masina si am inmatriculat-o dar intre timp taxa de inmatriculare am recuperat-o,daca doresc sa trec masina pe unul din parinti trebuie platita taxa din nou ?

La pretul asta nu am de gand sa mai fac nici un fel de asigurare...cu cat platesc asigurare,rovinieta,benzina,piese,circul cu taxi,autobuz,masina parintilor si ies in castig,e exagerat de mult.

[ http://s8.postimg.org/vo8ev5qbp/Untitled.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Da trebuie platita taxa din nou.
Subiectul topicului care este ?

#3
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Asta spun statisticile .
Tinerii sunt predispusi la accidente rutiere .

#4
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
Da e o intreaga discutie si pe forumuri si la tv samd despre subiect. Nu esti nici primul , nici ultimul in situatia asta.

Si chiar azi am vazut la TV niste comparatii cum prin Danemarca tinerii dau si 2500euro pe asigurare, deci nu vad de ce ne am plange noi.

#5
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Taxa pe tinerete asta e tot ce ne mai lipsea.

#6
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
In momente ca asta ma bucur ca masinile mele din ultimii 12 ani au fost inmatriculate pe numele parintilor.. si uite asa, incet, incet poate ajung si eu la varsta la care o sa am "masina mea"!

Edited by johnsmith07, 29 January 2015 - 11:32.


#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View Postadytd, on 29 ianuarie 2015 - 11:14, said:

La pretul asta nu am de gand sa mai fac nici un fel de asigurare...cu cat platesc asigurare,rovinieta,benzina,piese,circul cu taxi,autobuz,masina parintilor si ies in castig,e exagerat de mult.
Toti ne credem mari zmei si consideram ca atunci cand conducem pe scaunul din dreapta noastra stau D-zeu sau un inger de-al sau ce ne ocrotesc de incidente in trafic.
Dar ce te faci daca in pofida experientei tale si a prudentei cu care conduci intra in tine un bou, dar pici si tu de vina fiindca nu ai asigurare obligatorie?

Edited by Hider141, 29 January 2015 - 11:38.


#8
adytd

adytd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 15.08.2013
Era vorba ca mai scad preturile de luna viitoare,mie mi-a expirat asigurarea in data de 13 ianuarie...in 7 m-am uitat pe emag si era 413 lei pe 6 luni si pe un an era 698 de lei,m-am dus in oras sa verific si da,700 de lei un an,m-am dus in data de 13 sa o fac si iara era 1200+,atat pe emag cat si la agentia de asigurari....daca stiam o faceam atunci cu 700 de lei,un pret decent.

#9
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

View Postyonut_a, on 29 ianuarie 2015 - 11:26, said:

Da e o intreaga discutie si pe forumuri si la tv samd despre subiect. Nu esti nici primul , nici ultimul in situatia asta.

Si chiar azi am vazut la TV niste comparatii cum prin Danemarca tinerii dau si 2500euro pe asigurare, deci nu vad de ce ne am plange noi.

De taxa aia de inmatriculare de peste 100% din valoarea masinii nu le zici? Si ca nu o poti ocoli sub nici o forma/manevra? Sau ca nu poti tine coaja neinmatriculata sa ocupe loc de parcare public fara sa dispara in scurt timp?

#10
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

View PostSuper Chief, on 29 ianuarie 2015 - 11:44, said:

De taxa aia de inmatriculare de peste 100% din valoarea masinii nu le zici? Si ca nu o poti ocoli sub nici o forma/manevra?
Ba poti ca dai comanda la dealer sa iti aduca masina cu scaune doar pentru sofer si pasagerul din dreapta si o inmatriculezi ca autoutilitara chiar daca masina e cel mai scump model din clasa ei.

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Posttiopedi, on 29 ianuarie 2015 - 11:24, said:

Asta spun statisticile .
Tinerii sunt predispusi la accidente rutiere .

Chiar daca asta e adevarul, dar " si statistice mai mint cateodata, nu-i asa"? vorba holograf....

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbulan60, on 29 ianuarie 2015 - 11:49, said:

Ba poti ca dai comanda la dealer sa iti aduca masina cu scaune doar pentru sofer si pasagerul din dreapta si o inmatriculezi ca autoutilitara chiar daca masina e cel mai scump model din clasa ei.
Asa mai fac unii prin Norvegia, din aceleasi considerente.

#13
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

View PostSuper Chief, on 29 ianuarie 2015 - 11:44, said:

De taxa aia de inmatriculare de peste 100% din valoarea masinii nu le zici? Si ca nu o poti ocoli sub nici o forma/manevra? Sau ca nu poti tine coaja neinmatriculata sa ocupe loc de parcare public fara sa dispara in scurt timp?
as  da  si  eu  taxa  aia  daca  as  avea  salariul  din  danemarca!tot  alegem  exemple  dupa  cum  le  pica  bine  unora!

#14
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,106
  • Înscris: 06.09.2005

View Postyonut_a, on 29 ianuarie 2015 - 11:26, said:

Da e o intreaga discutie si pe forumuri si la tv samd despre subiect. Nu esti nici primul , nici ultimul in situatia asta.

Si chiar azi am vazut la TV niste comparatii cum prin Danemarca tinerii dau si 2500euro pe asigurare, deci nu vad de ce ne am plange noi.

Tu poate nu vezi de ce dar eu as vede cate ceva; in primul rand unii din asiguratorii astia care tot cer bani mai multi pe polita rca au o politica cel putin dubioasa cand vine vorba de a despagubi o dauna. In sensul ca ii conditioneaza serviceului folosirea celor mai ieftine piese aftermarket cu toate ca poate masina mea a fost noua si a avut pe ea piese de origine. Vrei despagubirea asa, bine, nu vrei, iara bine ti-o faci pe banii tai iar ei deconteaza  o suma, mai mica decat valoarea reparatiilor daca alegi sa ti-o faci cu piese de origine. Sau te duci la instanta ca onor ASF sau fostul CSA ii doare in basca da reclamatia ta. Alta, a controlat vreodata cineva firmele astea sa vada ce cheltuieli baga pe acolo si ce bonusuri si prime iau directorastii de prin ele? Eu stiu cate ceva pentru ca cineva din familie a lucrat la dep. economic de la Omniasig, se dadeau zeci de mii prime la diverse ocazii, Paste , Craciun, zi de nastere etc. De unde banii astia?
Macar daca platesti foarte mult sa fii despagubit in mod corect, nu sa te rogi de ei.

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"Macar daca platesti foarte mult sa fii despagubit in mod corect, nu sa te rogi de ei."
Asta e in democratie, sau in capitalism? Ca in anarhia de la noi.......

#16
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008

View Postsanderoalex, on 29 ianuarie 2015 - 12:03, said:

as  da  si  eu  taxa  aia  daca  as  avea  salariul  din  danemarca!tot  alegem  exemple  dupa  cum  le  pica  bine  unora!

aceleasi masini le conduc si ei , si in teorie acelasi cost ar fi si la reparat. RCA nu e ca impozitul, parte din salariu. Eu raman la parerea ca inca e decent RCA avand in vedere cum se conduce la noi si ce infrastructura mult mai dispusa la accidente avem.

View Posttauru242, on 29 ianuarie 2015 - 12:04, said:


Tu poate nu vezi de ce dar eu as vede cate ceva; in primul rand unii din asiguratorii astia care tot cer bani mai multi pe polita rca au o politica cel putin dubioasa cand vine vorba de a despagubi o dauna. In sensul ca ii conditioneaza serviceului folosirea celor mai ieftine piese aftermarket cu toate ca poate masina mea a fost noua si a avut pe ea piese de origine. Vrei despagubirea asa, bine, nu vrei, iara bine ti-o faci pe banii tai iar ei deconteaza  o suma, mai mica decat valoarea reparatiilor daca alegi sa ti-o faci cu piese de origine. Sau te duci la instanta ca onor ASF sau fostul CSA ii doare in basca da reclamatia ta. Alta, a controlat vreodata cineva firmele astea sa vada ce cheltuieli baga pe acolo si ce bonusuri si prime iau directorastii de prin ele? Eu stiu cate ceva pentru ca cineva din familie a lucrat la dep. economic de la Omniasig, se dadeau zeci de mii prime la diverse ocazii, Paste , Craciun, zi de nastere etc. De unde banii astia?
Macar daca platesti foarte mult sa fii despagubit in mod corect, nu sa te rogi de ei.

pai cam asta era motivul scumpirii in final, despagubirea corecta

#17
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005
E mult de discutat pe subiectul ăsta...

#18
adytd

adytd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 15.08.2013
Oricum daca nu fac ceva toti tineri isi trec masina pe parinti,bunici si in final tot ei au de pierdut,prefer sa platesc taxa 1600 de lei si sa platesc asigurare dupa 350 de lei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate